Ազատը, Սերոբն ու իրավապահները
«Հետքի» հրապարակումներից հետո բացահայտվեցին Սերոբ Տեր-Պողոսյանի կողմից Ախթալայում իրականացված մանկապղծության դեպքերը, որոնց համար վերջինս դատապարտվեց 15 տարվա ազատազրկման:
Մանկապղծությունը հետևյալն էր. Սերոբ Տեր-Պողոսյանը գումար էր տալիս անչափահաս տղա երեխաներին և նրանց հետ սեռական բնույթի գործողություններ կատարում կամ արվամոլությամբ զբաղվում, որը որակվեց տուժողների անօգնական վիճակից օգտվել՝ համաձայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 139 հոդվածի, որը մինչև 10, նույնիսկ 15 տարի ազատազրկում է նախատեսում:
«Հետքի» մեկ այլ հրապարակումից հետո բացահայտվեց անչափահաս Կարինեի (անունը փոխված է) բռնաբարության գործով ամբաստանյալ, Հարթաշենի գյուղապետ Ազատ Ղուկասյանի իրականացրած մանկապղծության ևս մեկ դեպք, որը կատարվել է հետևյալ կերպ. Ազատ Ղուկասյանը ոստիկանություն տանելու պատրվակով իր մեքենան է նստեցրել հարևանների կողմից գողության մեջ մեղադրվող, այդ ժամանակ 9-րդ դասարանի 15-ամյա աշակերտուհի Ա.-ին, սակայն ճանապարհին կանգնեցրել է ավտոմեքենան և ոստիկանություն չտանելու պայմանով ստիպել վերջինիս սեռական հարաբերության մեջ մտնել իր հետ:
Այս գործով Ազատ Ղուկասյանի արարքը որակվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140 հոդվածով (սեռական հարաբերության հարկադրելը շանտաժի միջոցով), որը մինչև 3 տարի ազատազրկում է նախատեսում: Արդյունքում 21.01.2013թ. որոշմամբ համաներում է կիրառվել, ու գործի վարույթը կարճվել է:
Ի՞նչ է ստացվում, երբ 16 տարին չլրացած տղա երեխային գումար են տալիս և հետը սեռական բնույթի հարաբերություն ունենում կամ համասեռամոլությամբ զբաղվում, դա համարվում է անօգնական վիճակի օգտագործում, սակայն երբ նույն տարիքի աղջիկ երեխային ոստիկանություն տանելու սպառնալիքով բնակավայրից դուրս գիշերով ստիպում են սեռական հարաբերություն ունենալ, դա չի՞ համարվում անօգնական վիճակի օգտագործում:
Կարծում եմ՝ ինչ-որ բան այն չէ: Եվ ահա թե ինչը. Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործով մեղադրողներից մեկը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, ասաց, որ եթե տուժողները երեխաներ չլինեին, այլ լինեին չափահաս, կասեինք՝ Սերոբը գալուբոյ է ու վերջ, այսինքն՝ գումար վճարելով համասեռամոլությունը քրեորեն պատժելի չէ, և այստեղ էական նշանակություն է ունեցել այն, որ տուժողները երեխաներ են եղել, ուստի նրանց նկատմամբ կատարվածը համարվել է անօգնական վիճակի օգտագործում:
Նմանապես, եթե չափահաս անձի հետ, ոստիկանություն տանելու սպառնալիքով, սեռական հարաբերության մեջ մտնելը կարող է համարվել շանտաժի միջոցով սեռական հարաբերության մեջ մտնել և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140 հոդվածով որակվել, որը մինչև 3 տարվա ազատազրկում է նախատեսում, ապա նույն արարքը երեխայի նկատմամբ կատարելու դեպքում առավել քան (համեմատած գումար վճարելու հետ) գործ ունենք այդ երեխայի անօգնական վիճակն օգտագործելու հետ:
Այսինքն՝ նույն երևույթը երեխաների համար մի իրավիճակ է առաջացնում, չափահասի համար՝ մեկ այլ իրավիճակ, հակառակ դեպքում գումար վճարելով համասեռամոլությամբ զբաղվող կամ սեռական բնույթի գործողություններ կատարող Սերոբ Տեր-Պողոսյանի արարքը պետք է որակվեր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 141 հոդվածով, որում բացակայում է հարկադրանքի և անօգնական վիճակի տարրը, և պատասխանատվության հիմքը տուժողի 16 տարին լրացած չլինելն է և ընդամենը տուգանք կամ առավելագույնը 2 տարվա ազատազրկում է նախատեսում:
Ինչպես տեսնում ենք, Ազատ Ղուկասյանի և Սերոբ Տեր-Պողոսյանի նկատմամբ երկակի մոտեցում է ցուցաբերվել:
Բայց սա դեռ ամենը չէ:
Ազատ Ղուկասյանի նկատմամբ համաներում էլ է կիրառվել 26.05.2011թ. ուժի մեջ մտած, Համաներում հայտարարելու մասին ՀՀ ԱԺ որոշման 6-րդ կետի 2-րդ կենթակետին հղումով, որի համաձայն՝ պետք է կարճվեն այն գործերը, որոնցով անձինք մեղադրվում են այնպիսի հանցագործություններ կատարելու մեջ, որոնց համար նախատեսված է պատիժ՝ ոչ ավելի, քան երեք տարի ժամկետով ազատազրկում:
Սակայն համաներման մասին որոշումը մեկ այլ կետ ևս ունի: Այսպես, որոշման 9-րդ կետի 8-րդ ենթակետով հստակ սահմանված է. համաներումը չկիրառել մի քանի հանցագործություն կատարած անձանց նկատմամբ, եթե այդ հանցագործություններից թեկուզ մեկի համար սույն որոշմամբ համաներում չի կիրառվում:
Ազատ Ղուկասյանը մեղադրվում է նաև 16 տարին չլրացած Կարինեի (անունը փոխված է) բռնաբարության (ՀՀ քր. օր-ի 139 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետ) մեջ, որի վրա, Համաներման մասին որոշման 9-րդ կետի 7-րդ ենթակետի համաձայն, համաներում չի տարածվում, հետևաբար Ազատ Ղուկասյանի վրա ընդհանրապես չէր կարող համաներում տարածվել:
Հարց է ծագում՝ ո՞նց է լինում, որ սենց է լինում:
Հ.Գ. երբ 23.01.2013թ.-ին Հարթաշենում էի և դեռ չգիտեի Ազատ Ղուկասյանի վրա համաներում տարածելու և 21.01.2013թ.-ին քրեական գործը կարճելու մասին, բնակիչներն ինձ ասացին, որ մեկ շաբաթ առաջ՝ այսինքն հունվարի 16-18-ին, Ազատ Ղուկասյանի կինը և/կամ որդին բանկից 10.000 դոլար վարկ են վերցրել, անգամ ասացին, որ գրավ են դրել աներոջ տունը: Չգիտեմ, թե որքանով է հավաստի այս տեղեկությունը, սակայն հուսով եմ, որ դա չէ պատճառը, որ Ազատ Ղուկասյանի նկատմամբ նման տարբերակված մոտեցում է ցուցաբերվել:

Азат, Сероб и правоохранители
После публикаций в «Hetq» были разоблачены имевшие место в Ахтале случаи педофилии со стороны Сероба Тер-Погосяна, в связи с чем последний был осужден к 15 годам лишения свободы.
Проявления педофилии состояли в следующем: Сероб Тер-Погосян давал деньги несовершеннолетним мальчикам и совершал с ними действия сексуального характера или занимался гомосексуализмом, что, согласно ст.139 УК РА, предусматривает лишение свободы на срок от 10 до 15 лет.
После другой публикации «Hetq» был выявлен еще один случай педофилии, совершенный обвиняемым по делу об изнасиловании несовершеннолетней Карине (имя изменено) старостой села Арташен Азатом Гукасяном. Последний посадил в свою машину тогда еще 15-летнюю ученицу 9-го класса, которую соседи обвиняли в совершении кражи, якобы для того, чтобы отвезти в полицию. Однако по дороге он остановил автомобиль и с условием не доставлять девочку в полицию заставил ее вступить с ним в половое сношение.
Деяние Азата Гукасяна подпало под ст.140 УК РА (принуждение к половому сношению посредством шантажа), которая предусматривает наказание в виде лишения свободы до 3 лет. В результате решением от 21.01.2013 г. к Гукасяну была применена амнистия, а производство дела было прекращено.
Что получается? Когда мальчику, которому не исполнилось еще 16 лет, дают деньги и совершают с ним действия сексуального характера или занимаются с ним гомосексуализмом, это считается использованием беспомощного состояния, но когда девочку того же возраста под угрозой доставки в полицию ночью заставляют вступить в половой контакт, это не считается использованием беспомощного состояния?
Я думаю, тут что-то не так. И вот почему. Один из обвиняемых по делу Сероба Тер-Погосяна в ответ на вопрос журналиста сказал, что если бы потерпевшие были совершеннолетними, то сказали бы, что Сероб – «голубой», и все. То есть, заниматься гомосексуализмом за деньги не предусматривает наказания. Здесь существенное значение имело то, что потерпевшие были детьми, и произошедшее с ними считается использованием их беспомощного состояния.
Точно так же если вступление в половую связь с несовершеннолетним лицом под угрозой его доставки в полицию может считаться половым сношением посредством шантажа (ст.140 УК РА), что предусматривает лишение свободы до трех лет, то в случае совершения тех же действий в отношении ребенка мы в большей степени имеем дело с его беспомощным состоянием.
То есть одно и то же явление в случае с детьми создает одну ситуацию, а в случае с совершеннолетними – другую, в противном случае деяние Сероба Тер-Погосяна, платившего деньги за занятие гомосексуализмом, должно было быть квалифицировано по ст.141 УК РА, в которой отсутствует элемент принуждения и беспомощного состояния, и основанием для привлечения к ответственности является несовершеннолетний возраст. В этом случае максимальный срок наказания – 2 года лишения свободы.
Как видим, к Азату Гукасяну и Серобу Тер-Погосяну был применен двойственный подход.
Но это еще не все.
В отношении А.Гукасяна амнистия была применена со ссылкой на подпункт 2 п.6 решения об объявлении амнистии НС РА, вступившего в силу 26.05.2011 г. Однако в указанном решении есть также подпункт 8 п.9, который гласит: амнистия не может быть применена в отношении лиц, совершивших несколько преступлений, если хотя бы для одного из них данным решением амнистия не предусмотрена.
Азат Гукасян обвиняется также в изнасиловании Карине (имя изменено), которой не исполнилось еще 16 лет. На это преступление амнистия не распространяется, следовательно Гукасян не мог быть освобожден по амнистии.
Возникает вопрос: почему так получилось?
Когда 23.01.2013 я находился в Арташене и еще не знал, что Азат Гукасян подпадет под амнистию, и его дело будет прекращено, местные жители рассказали мне, что неделю назад, то есть 16-18 января, жена и/или сыновья Гукасяна взяли в банке кредит в размере 10 тысяч долларов, заложив дом его тестя. Не знаю, насколько достоверно это сведение, но надеюсь, что не это явилось причиной того, что к Азату Гукасяну был проявлен другой подход.