Հայտնաբերվել են կրկնակի գրանցում ունեցող բազմաթիվ ընտրողներ
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը և ոստիկանության անձնագրային վարչությունը բազմիցս հայտարարել է, որ գալիք ընտրությունների ընտրական ցուցակներն անթերի են… Մի կողմ թողնելով այն հանգամանքը, որ ընտրական ցուցակներում առ այս պահ կան մահացածների, ինչպես նաև ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվածների բազմաթիվ անուններ, համակարգչային հետազոտությունը ցույց է տվել, որ շուրջ 2.5 միլիոն ընտրողների ցուցակում կան մարդկանց անուններ (անուն, ազգանուն, հայրանուն, ծննդյան օր, ամիս, տարեթիվ), որոնք, ի հեճուկս ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, ցուցակում մեկից ավել անգամ են գրված:
Այսպիսով, ստորև ներկայացնում ենք հունվարի սկզբին հրապարակված ընտրական ցուցակներում մեր կողմից հայտնաբերված այն ընտրողների տվյալները, ովքեր ընտրական ցուցակում կրկնակի են ընդգրկված (104 հոգի).
Բերված տվյալների իսկությունը կարող եք ստուգել` այցելելով http://www.elections.am/votersreg/ և որոնման համակարգի մեջ մուտքագրելով թվարկված անձանցից որևէ մեկի տվյալները:
Հ.Գ. Անշուշտ, չենք բացառում, որ թվարկված անուններից ոմանք, տեսականորեն, հնարավոր է, որ նույն թվի նույն ամսվա նույն օրը ծնված նույն անուն-ազգանուն-հայրանունը կրող տարբեր անձինք են, բայց դրա հավանականությունը փոքր է, իսկ պարզումը` ՀՀ ոստիկանության ուսերին:

Выявлены многочисленные избиратели, имеющие двойную регистрацию
Как известно, Центральная избирательная комиссия и управление паспортов Полиции РА неоднократно заявляли о том, что на предстоящих президентских выборах списки избирателей не будут иметь недостатков... Оставим в стороне то обстоятельство, что по сей день в этих списках числятся умершие граждане, отказавшиеся от гражданства РА лица, и отметим, что компьютерное изучение показало: среди почти 2,5 млн избирателей есть люди, данные которых (имя, фамилия, отчество, дата рождения), вопреки ч.2 ст.8 Избирательного кодекса РА, указаны в списке более одного раза.
Ниже представляем имена тех выявленных нами избирателей, которые в опубликованных в начале января списках указаны дважды (104 человека).
Достоверность приведенных данных можно проверить, посетив http://www.elections.am/votersreg/ и введя данные кого-либо из перечисленных граждан.
Мы разумеется, не исключаем, что некоторые из указанных лиц теоретически являются полными тезками, родившимися в один и тот же день одного и того же года. Но вероятность этого очень мала, а выяснить представленные случаи обязана Полиция РА.