«Մանկական քաղաքից» մինչեւ «Դօսաաֆի» ճաշարան. որտե՞ղ են գրանցված 5715 ընտրողները
Հայաստանում 5715 ընտրող առանց հասցե, առանց շենքի կամ բնակարանի տվյալների է տեղ գտել նախագահական ընտրությունների ընտրական ցուցակներում: Օրինակ՝ Արաբկիր վարչական տարածքի 4/02 տեղամասում ընտրելու իրավունք ունեցող 73 ընտրողի հասցեն «Քանաքեռ մանկական քաղաքն» է: Նույն տարածքում 289 ընտրող էլ հաշվառված է «Քանաքեռի շրջան թունել» հասցեում: 18 ընտրող էլ հաշվառված է Դավթաշենի 3-րդ թաղամաս «Դօսաաֆ» ճաշարանում: Մարզերում նույնպես կան հասցեներ, որտեղ 100-ից ավել ընտրող է հաշվառված: Օրինակ՝ Էջմիածնի Պետտնկարան հասցեում հաշվառված է 169 ընտրող, Կոտայքի Քասախ բնակավայրի Վ. Սարգսյան փողոցի տներից մեկում հաշվառված է 209 ընտրող եւ այլն:
Այսօր «Մեդիա կենտրոնում» «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը ներկայացրեց «Ընտրական թվերի էլեկտրոնային մոնիթորինգ» ծրագրի նախնական արդյունքները, որով համադրվել են մարզերի մշտական բնակչության եւ ընտրողների թվաքանակները, ինչպես նաեւ վեր են հանվել ընտրացուցակներում տեղ գտած յուրահատուկ տվյալները:
Ծրագիրն իրականացվում է նոյեմբերի 1-ից, որը երկրորդ փուլն է՝ 2012թ. խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Ըստ Վարուժան Հոկտանյանի՝ խախտումներ հայտնաբերել միայն այս թվերով հնարավոր չէ, բայց մի շարք գործոններ բաղադրելով կարող է շատ ուժեղ փաստական նյութ հանդիսանալ բողոքը դատարանում պաշտպանելիս:
Ըստ այդ ծրագրի՝ Հայաստանում 18-130 տարեկան 2 մլն 505 հազար 279 ընտրող կա, 100 տարեկանից բարձր՝ 145 ընտրող: Ընտրացուցակներում կա 18-ից բարձր 49 հազար 896 ընտրող, որոնց ծննդյան օրը եւ ամսաթիվը նշված չեն:
ԹԻ ՀԿ տնօրենը նշեց, որ ընտրացուցակների խնդիրներ կան այն առումով, որ Հայաստանից մեկնած, սակայն հաշվառումից դուրս եկած քաղաքացիները շարունակում են մնալ ընտրացուցակներում: Անհասցե կամ ոչ հստակ հասցեով ընտրողների` ընտրացուցակներում տեղ գտնելը եւս իրենց մեջ ռիսկեր է պարունակում:
Խոսելով նախագահական ընտրությունների թեկնածուների մասին` նա եւս մեկ անգամ նշեց, որ այս ընտրությունները մրցակցային չեն, եւ առաջին փուլով նախագահ է ընտրվելու Սերժ Սարգսյանը:

От детского городка до столовой ДОСААФ: где зарегистрированы 5715 избирателей?
В связи с предстоящими 18 февраля в Армении президентскими выборами в списки избирателей включены 5715 человек, в регистрации которых не указаны ни дом, ни квартира. Так, на избирательном участке 4/02 Арабкирского административного округа место регистрации 73-х избирателей является детский городок “Канакер”. В том же округе 280 избирателей зарегистрированы ... в туннеле Канакерского района. Местом прописки 18 человек является столовая ДОСААФ 3-го квартала Давидашенского административного района. Аналогичные случаи имеют место и в регионах. Так, в Эчмиадзине 169 избирателей зарегистрированы по адресу государственного питомника растений, а в селе Касах местом прописки 209 избирателей является один из домов по улице В.Саргсяна.
Сегодня директор антикоррупционного центра “Транспаренси Интернешнл” Варужан Октанян представил предварительные результаты программы “Электронный мониторинг избирательных цифр», по которой было проведение сопоставление данных о количестве граждан, имеющих постоянную регистрацию в областях, и количестве избирателей.
Реализация этой программы началась 1 ноября прошлого года. В настоящее время осуществляется ее второй этап, начавшийся после парламентских выборов 2012 г. По словам В.Октаняна, выявить нарушения только по представленным цифрам невозможно, однако в результате сопоставления ряда факторов они могут стать очень сильным фактологическим материалом для защиты жалобы в суде.
Согласно полученным данным, в Армении 2 млн 505 тыс. 279 избирателей в возрасте 18-130 лет и 145 избирателей – старше 100 лет. В избирательных списках имеется 49 тыс.896 избирателей старше 18 лет, даты рождения которых не указаны.
Директор “Транспаренси Интернешнл” указал и на другую проблему: в списках числятся лица, которые уехали из Армении, но не снялись с регистрации. Риски содержит и наличие среди избирателей граждан с нечеткими адресами или вообще не имеющих адреса.
Говоря о кандидатах в президенты РА, Варужан Октанян еще раз подчеркнул, что эти выборы не являются конкурентными, вследствие чего в первом же туре президентом будет избран Серж Саргсян.