Պատասխան հանրահավաք` Ախալքալաքում
Այսօր Ախալքալաքի շրջանային վարչության շենքի դիմաց տեղական իշխանության մարմիններն անցկացրեցին հանրահավաք` ի պատասխան փետրվարի 11-ին «Վրացական երազանքի» անցկացրած բողոքի ցույցին:
Ժամը 12:00-ի սահմաններում մոտ 1000 մարդ հավաքվեց Ախալքալաքի շրջանային վարչության շենքի դիմաց հայկական, վրացական դրոշներով և ցուցապաստառներով: Հանրահավաքի մասնակիցների մեծամասնությունը շրջանի գյուղերից էին եկել: Նշենք, որ մինչ կսկսվեր հանրահավաքը, տարածքում հնչում էր դաշնակցական երգեր:
Հանրահավաքի նպատակն էր շրջանի ժողովրդին կոչ անել, որ խուճապի չմատնվեն և համախմբված լինեն իրենց գործողություններում:
Ներկաներին իրենց տեսակետները բարձրախոսով ներկայացրին Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Սամվել Պետրոսյանը, Ախալքալաքի շրջանի ժողովի նախագահ Համլետ Մովսիսյանը և այլք, ովքեր իրենց ելույթներում անդրադարձան Ախալքալաքում վերջին տարիներին կատարված բարեփոխումներին՝ սկսած դպրոցներից, հիվանդանոցից, լեզվական խնդիրներից մինչև փետրվարի 11-ին տեղի ունեցած բողոքի ցույցը:
Սամվել Պետրոսյանն իր խոսքում նշեց, որ 2012-ի հոկտեմբերին կայացած ընտրությունների արդյունքում տեղի է ունեցել իշխանափոխություն, և իրենք դա ընդունել են և դեմ են բոլոր այն գործողություններին, որոնք ուղղված են շրջանը ապակայունացնելուն: Նա նաև հավելեց, որ ժողովուրդն իրեն վստահության քվե է տվել, և ինքն ամեն ինչ անում է Ախալքալաքի շրջանում ծառացած խնդիրների մասին բարձրաձայնելու և օրենքի սահմաններում լուծում տալու համար:
Հանրահավաքի վերջում մասնակիցների կողմից ընդունվեց ուղերձ, որտեղ կոչ է արվում՝ անել ամեն ինչ, որ տարածաշրջանը լինի կայուն և չգնան սադրանքի, քանզի շրջանում առաջ են եկել ապակառուցողական ուժեր, որոնք ձգտում են սրել իրավիճակը:

Ответный митинг в Ахалкалаке
Органы власти Ахалкалака провели сегодня напротив здания районного управления митинг в ответ на состоявшийся 11 февраля митинг протеста, организованный «Грузинской мечтой».
В 12 часов около тысячи человек с армянскими и грузинскими флагами и транспарантами собрались перед зданием районного управления Ахалкалака. Большинство участников акции составляли жители соседних сел. Отметим, что до начала митинга звучали дашнакцаканские песни.
Цель акции состояла в том, чтобы призвать народ не поддавать панике и проявлять единство в своих действиях.
Свои точки зрения высказали депутат парламента Грузии Самвел Петросян, председатель районного собрания Ахалкалака Гамлет Мовсисян и др., которые коснулись проведенных в последнее время в Ахалкалаке реформ в школах, больницах, сфере языка.
В своем выступлени С.Петросян отметил, что в результате прошедших в октябре 2011 г. выборов произошла смена власти. Они это признали и выступают против действий, направленных на дестабилизацию ситуации в районе. Депутат также добавил, что он получил вотум доверия народа и сделает все, чтобы поднять и решить в рамках закона существующие в Ахалкалаке проблемы.
В заключение участники митинга приняли обращение, в котором призвали сделать все, чтобы в регионе сохранялась стабильность, поскольку здесь появились деструктивные силы, стремящиеся дестабилизировать ситуацию.