Վիտալի Բալասանյան. «Ցույց տվեք մի երկիր, որտեղ ընդերքն օգտագործվում է այնպես, ինչպես Դրմբոնի հանքավայրում»
Երեկ Երևանի «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի և Արցախի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հանրային խորհուրդի Ստեփանակերտում կազմակերպած «Հայաստանի ընտրությունները և հակամարտությունը» թեմայով քննարկման ժամանակ նաև խոսվել է քաղաքացիական հասարակության մասին:
Վիտալի Բալասանյանը համարում է, որ Արցախում կան մի շարք խնդիրներ, որոնց նկատմամբ անտարբեր է հասարակությունը: Նա առանձնացրեց բնապահպանական և առողջապահական խնդիրներ. «Հիմա կանանց 70-80 տոկոսը հիվանդ է, իսկ 1988 հատուկենտ կանայք էին հիվանդ: Որևէիցե մեկը ուսումնասիրություն կամ վերլուծություն արե՞լ է այդ կապակցությամբ: Ինչո՞ւ է այդպես»:
Բալասանյանը գտնում է, որ վտանգված է մեր միջավայրը. «Ցույց տվեք մի երկիր, որտեղ ընդերքն օգտագործվում է այնպես, ինչպես Դրմբոնի հանքավայրում: Նույնը կարելի է ասել Քարածուքի մասին: Բաց Քարածուխի հանքում միջազգային չափանիշներով հանքափորը ամսական 1500 դոլար է ստանում, իսկ այստեղ՝ 300»:
Նա վերջում հարցադրում արեց. «Ինչո՞ւ է մեր ժողովուրդը պասիվ: Ինչ-որ մեկը ինչ-որ բան է նախաձեռնել, և մենք օգնության չե՞նք եկել»:
Իսկ Արմեն Սարգսյանն ասաց, որ պետք է իրարից տարբերակել «քաղաքացիական հասարակություն» և «հասարակական կազմակերպություն» հասկացությունները. «Հայաստանում քաղաքացիական հասարակությունն ավելի պասիվ է, քան ՀԿ-ները: Հասարակական կազմակերպությունները ստեղծվում են պետությանը հակակշիռ լինելու համար, բայց դրանք ֆինանսավորվում են դրսից»:
Վերջում, երբ հարց հնչեց հայաստանյան կուսակցությունների մասին, Բալասանյանը նշեց, որ ինչպես Ղարաբաղում, այնպես էլ Հայաստանում բոլոր կուսակցությունները սեփականաշնորհված են:

Виталий Баласанян: «Покажите другую страну, где бы недра использовались так, как на Дромбонском месторождении»
Ереванский фонд «Сивилитас» и Общественный совет внешней политики и безопасности Арцаха организовали вчера в Степанакерте обсуждение на тему «Выборы в Армении и конфликт», в ходе которого говорилось также о гражданском обществе.
Депутат Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики Виталий Баласанян отметил, что в Арцахе есть ряд проблем, к которым общество относится безразлично. Он, в частности, выделил проблемы экологии и здравоохранения. «Сегодня 70-80 процентов женщин у нас больны, а в 1988 году этот показатель составлял незначительный процент. Кто-нибудь провел соответствующие изучения, чтобы выяснить, чем обусловлена такая ситуация?»,- сказал В.Баласанян.
По его мнению, наша среда находится под угрозой. «Покажите другую страну, где бы недра использовались так, как на Дрмбонском месторождении. То же самое можно сказать о Карацуке. Но по международным стандартам на таком месторождении, как Карацукское, шахтеры получают 1500 долларов, а здесь – 300».
В заключение В.Баласанян задался вопросом: «Почему наш народ так пассивен? Разве кто-нибудь выступил с какой-либо инициативой, к которой мы не присоединились?»
В свою очередь Армен Саркисян сказал, что необходимо разграничивать понятия «гражданское общество» и «общественная организация». «В Армении гражданское общество более пассивно, чем общественные организации. Последние создаются в качестве противовеса государству, но финансируются извне»,- отметил А.Саркисян.
На вопрос об армянских партиях Виталий Баласанян ответил, что в Карабахе, как и в Армении, все партии приватизированы.