Աբովյան. զինվորականները բաց են քվեարկել
«Կարողություն և զարգացում հանուն քաղաքացիական հասարակության» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Լուսինե Սիմոնյանը տեղեկացնում է, որ իրենք դիտորդական առաքելություն են իրականացնում 28/ 01-24 ընտարտեղմասերում` Աբովյան քաղաքում: Նա նշեց, որ նկատվում է քաղաքացիների պասիվություն, որոնց հոսքը ընտրատեղամաս շատ դանդաղ է:
Նրա խոսքերով` 28/ 23 տեմասը ժամը 07.25 ի դրությամբ եղել է փակ, որոշ ժամանակ անց տեխնիկական խնդիրը լուծվել է: Սակայն դիտորդն արձանագրում է, որ նույն ընտրատեղմասում քվեարկության են եկել զինվորականներ, որոնք կատարել են «բաց քվեարկություն»: Լ. Սիմոնյանի խոսքերով` մոտ 10 զինվորի վերահսկել է մեկ անձ` կանգնելով քվեախցիկի մոտ, ում ինքնությունն ինքը չգիտի: Սակայն, իրենց տեղեկություններով, դեպքի վերաբերյալ արձանագրություն չի կազմվել, այն արձագանք չի ստացել, միայն դեպքն արձանագրած դիտորդը դրա մասին զգուշացրել է հանձնաժողովի նախագահին:
Միաժամանակ, որոշ ընտրատեղասերում հայտնվել են մարդիկ, որոնք «չպետք է լինեին այդտեղ», այսինքն` ոչ դիտորդ են, ոչ վստահված անձ և գրանցամատյանում գրանցված չեն: Վերջում Լ. Սիմոնյանը նշեց, որ մի շարք այլ ընտարտեղմասերում ամեն ինչ նորմալ է ընթանում:

В Абовяне военнослужащие голосовали открыто
Общественная организация "Возможность и развитие во имя гражданского общества" осуществляет наблюдательскую миссию на избирательном участке 28/ 01-24 в городе Абовяне. По словам представителя этой организации Лусине Симонян, в целом наблюдается пассивность избирателей.
Избирательный участок 28/23 по положению на 07.25 был закрыт, но спустя некоторое время эта техническая проблема была решена. Как отмечает наблюдатель, пришедшие на этот участок военнослужащие голосовали открыто. Человек, личность которого Лусине Симонян не удалось установить, встав возле кабинки для голосования, проконтролировал голосование около 10 солдат. Однако протокол по данному факту не был составлен. О произошедшем председателя комиссии поставил в известность лишь зафиксировавший данный случай наблюдатель.
Вместе с тем на некоторых избирательных участках появились люди, которые не имели права там находиться – они не были ни наблюдателями, ни доверенными лицами, ни избирателями данного участка.