Նոր սկանդալային բացահայտում «Նաիրիտի» վարկային պատմությունից
Լուսանկարում նախկին մահուդի գործարանն է: 2005 թվականից ի վեր այն չի գործում: Այժմ այն կոչվում է «Մեգատեքս գրուպ», Երեւանի Շենգավիթ համայնքում (Շահամիրյաններ 3 հասցեում) զբաղեցնում է բավականին մեծ տարածք, ունի շինություններ:
Ինչպես արդեն գրել ենք մեր նախորդ հրապարակման մեջ՝ 2009-ին «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ն երկրորդ խոշոր` 35,5 մլրդ դրամ վարկն է ստացել Միջպետական բանկից: Այդ ժամանակ գործարանի տնօրենը Վահան Մելքոնյանն էր, նա այն ժամանակ եւ այժմ էլ Միջպետական բանկում Հայաստանի ներկայացուցիչն է: Վահան Մելքոնյանը որոշել է գնել «Մեգատեքս գրուպ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 97 տոկոսը, որոնք գրավադրված են եղել ԱՊՀ Միջպետական բանկում: Այս գործարքը գործարանի հաշվետվություններում հիմնավորված է իբրև իրացման նպատակով ձեռք բերված բաժնետոմսեր: Գործարանը «Մեգատեքս գրուպ»-ի բաժնետոմսերի համար վճարել է 9.4 մլն դոլար (3.5 մլրդ դրամ):
2009թ. «Նաիրիտ գործարանը» չի գործել իր ամբողջ հզորությամբ, քանի որ գրանցվել է մոտ 225 օր պարապուրդ` արտադրական տեղամասերի կապիտալ վերանորոգումների և էներգամատակարարման սահմանափակման հետևանքով: Հիշեցնենք, որ նույն տարում էր տեղի ունեցել քլորոպրենի 1-12 արտադրամասի պայթյունը: Այս փաստն արձանագրված է «Նաիրիտ գործարանի» 2009թ. համախմբված ֆինանսական հաշվետվությունում: Սովորաբար էներգամատակարարման սահմանափակումներ լինում են, երբ գործարանը պարտքեր է կուտակում. «Հայռուսգազարդը» դադարեցնում է գազի մատակարարումը: Ահա այս պայմաններում գործարանը ձեռք է բերել «Մեգատեքս գրուպ»-ի գրավադրած բաժնետոմսերը` ծախսելով շուրջ 9.4 մլն դոլար:
Ո՞ւմ էր պատկանում «Մեգատեքս գրուպ»-ը
«Նաիրիտի» վարկային պատմության հիմնական «հերոսները»` Վահան Մելքոնյանը և նախարար Արմեն Մովսիսյանը |
Վահան Մելքոնյանը «Նաիրիտ գործարանի» գլխավոր տնօրեն է եղել 2009-2011թթ., ում օրոք գործարանը սկսեց չաշխատել և գնալ դեպի սնանկացում` չնայած միայն Միջպետական բանկից ստացած ավելի քան 170 մլն դոլար վարկին: Դրանից առաջ, ինչպես նաև հետո` երկար տարիներ, Վ. Մելքոնյանը «Նաիրիտ գործարանի» տնօրենների խորհրդի կազմում էր:
«Մեգատեքս գրուպ»-ը նախկին մահուդի գործարանն էր: Ինչու՞ է քիմիական արտադրությամբ զբաղվող գործարանի համար անհրաժեշտություն առաջացել գնել մահուդի գործարանը, որը 2005-ից չէր աշխատում: Պաշտոնական ձեւակերպումը հետեւյալն էր` իրացման նպատակով ձեռք բերված բաժնեմաս: Ստացվում է, որ «Նաիրիտ գործարանը» իր հիմնական` կաուչուկի արտադրման ֆունկցիան թողած՝ սկսել է այլ գործարքներով զբաղվել:
Ըստ ՀՀ պետական ռեգիստրի տվյալների՝ «Մեգատեքս գրուպ»-ի իրավանախորդները եղել են «Մահուդ» ՓԲԸ-ն և «-Նոր-» ՍՊԸ-ն: «Մահուդ» ՓԲԸ-ն 1995-ին հիմնադրել են ՀՀ թեթև արդյունաբերության նախարարությունը և բաժնետերեր:
ՀՀ արդյունաբերության և առևտրի նախարարությունը (այժմ այն կոչվում է էկոնոմիկայի նախարարություն) նախկինում կոչվել է նաև թեթև արդյունաբերության նախարարություն, իսկ 1995-ին դարձել առևտրի, սպասարկումների և զբոսաշրջության նախարարություն: Վահան Մելքոնյանը 1995-96թթ. զբաղեցրել է առևտրի, սպասարկումների և զբոսաշրջության նախարարի պաշտոնը:
Իրավանախորդ մյուս ՍՊԸ-ի` «-Նոր-»-ի հիմնադիրները երկու ընկերություն են` Ասիական «Գրուպ» և «ՆՆ ԿՕ ԼՏԴ» ՍՊԸ-ն: «Ասիական գրուպ»-ի մասին տվյալներ գրեթե չկան: Միայն հայտնի է, որ այն նաև «Արիր հայ-իրանական Հ/Ձ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրն է` նույն «ՆՆՆ ԿՕ ԼՏԴ»-ի հետ միասին: «ՆՆՆ ԿՕ ԼՏԴ» ՍՊԸ-ն 1994-ին հիմնադրել են Վահան Մելքոնյանի հարազատները՝ քույրը` Մագդալինա Մելքոնյանը, քրոջ ամուսինը` Յուրի Նշանյանը և նրանց որդին` Վահագն Նշանյանը: Իսկ բաժնեմաս ունեցող մասնակիցների ցանկում եղել է նաև ինքը` Վահան Մելքոնյանը:
Հիմա հասկանալի՞ է, թե ինչու է Վահան Մելքոնյանը «Նաիրիտի» միջոցով գնել «Մեգատեքս գրուպ»-ի բաժնետոմսերը: Փաստորեն, նա ինքն իր «օգնությամբ» վարկ է վերցրել իր ղեկավարած գործարանի համար, այդ միջոցների մի մասով ձեռք բերել իր ու իր հարազատների սեփականություն հանդիսացող գործարանը:
Ովքեր են այդ խորհրդավոր իրանցիները
«Նաիրիտ գործարանի» վարկային պատմության մեր հետաքննության ընթացքում պարբերաբար հանդիպում են իրանական կազմակերպությունների եւ իրանցիների անուններ: Ովքեր են նրանք կամ դրանք, որ անընդհատ «ուղեկցում են» Վահան Մելքոնյանին:
Ինչպես երևում է լուսանկարում՝ մասնակիցների ցանկում իրանցիներ և իրանական ծագման ընկերություն կա, ինչից կարելի է ենթադրել, որ Վահան Մելքոնյանն ու իր հարազատները իրանցիների հետ գործարքների մեջ են եղել:
Նշենք, որ իրանցիների եւ իրանական ընկերությունների մասին պետռեգիստրում առկա տեղեկությունների մեծ մասն «ապատեղեկատվություն» է, այնտեղ նշված հասցեները կամ գոյություն չունեն, կամ էլ պարզապես սխալ են:
Ընթերցողներին հիշեցնենք, որ 2009թ. «Նումարդ թրեյդինգ» ՍՊԸ-ն (Numard Trading) դատի էր տվել «Նաիրիտ գործարանին» գումարի բռնագանձման պահանջով: Իսկ դրա համար հիմք էր հանդիսացել իրանական ծագման «Էսմաեիլ Մոտավալլի Սուֆիանի Թրեյդինգ» ՍՊԸ-ի (Esmaeil Motavalli Soufiani Traiding) և «Նաիրիտ Ռանսաթ» ՓԲԸ-ի միջև 2002-ին կնքված մատակարարման պայմանագիրը: Տարիներ անց` 2008-ին, «Էսմաեիլ Մոտավալլի Սուֆիանի Թրեյդինգ» ընկերությունը իր պահանջի իրավունքները զիջել է անհայտ ծագման «Նումարդ թրեյդինգ» ընկերությանը, որը և դիմել է դատարան` նշելով, որ «Նաիրիտը» չի կատարել իր պարտավորությունները և պետք է վերադարձնի 882 մլն դրամը և տոկոսները: Իսկ դա կազմում էր շուրջ 5 մլրդ դրամ, որից 882 մլն դրամը՝ որպես պայմանագրով կատարված աշխատանքների գումար, իսկ ավելի քան 4 մլրդը` որպես պարտավորությունների խախտման հետևանքով առաջացած տույժի գումար: «Նումարդ թրեյդինգ»-ին դեռ կանդրադառնանք: Այս ընկերությունը առանձնահատուկ է նաեւ այն իմաստով, որ ընկերության տնօրեններից մեկը եղել է Ստեֆան Ջոն Քելլին (Stephen John Kelly): Ստեֆան Ջոն Քելլիի անունն ընդգրկված է Մագնիցկու հայտնի ցուցակի մեջ: |
ՀՀ ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի ֆինանսական վերահսկողության տեսչության կողմից «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ում համալիր ստուգման արդյունքներով 2011-ի դեկտեմբերին կազմված ակտն ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն: Այս հարցի կապակցությամբ ՀՀ դատախազությունը մեր գրավոր հարցմանը պատասխանել է, որ իրականացված ստուգումների արդյունքների հիման վրա լրացուցիչ ուսումնասիրություններ են կատարվում ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում: «Անհրաժեշտություն առաջանալու կապակցությամբ 2012-ի մարտ ամսին Իրանի Իսլամական Հանրապետության դատախազություն է ուղարկվել իրավական օգնություն հայցելու վերաբերյալ միջնորդություն, որի պատասխանը դեռևս չի ստացվել, թեև մի քանի անգամ հիշեցումներ են ուղարկվել»,- տեղեկացրել է գլխավոր դատախազի մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը: Փաստորեն, մեկ տարի է՝ գլխավոր դատախազությունը նստած սպասում է ու քննություն չի իրականացնում: Դատախազությունը կարող է ոչինչ չանել ու ասել, որ սպասում է: Դրա անհրաժեշտությունը դատախազությունը բացարձակ չունի, այս գործով հիմնական գործող անձինք Հայաստանում են, նրանք բարձաստիճան պաշտոնյաներ են: Դատախազությունը սարսափում է նրանց հարցաքննելուց, որովհետեւ ամեն ինչ կարող է շուռ գալ իրենց դեմ:
ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը խնդրել էինք տրամադրել ստուգման արդյունքները նաև «Մեգատեքս գրուպ»-ի մասով, սակայն նախարարությունը տրամադրել է միայն քաղվածքներ ստուգման ակտից` նշելով, որ ակտում ներառված են առևտրային գաղտնիք պարունակող փաստեր (նույն «Մեգատեքս գրուպ»-ի մասով): Իսկ քաղվածքում որևէ տեղեկություն «Մեգատեքս գրուպ»-ի և բաժնետոմսերի գործարքների մասին չկա: Ինֆորմացիան բոլոր կառույցներում փակ է հանրության համար, իսկ շուրջ 3000 աշխատատեղ ապահովող, երբեմնի քիմիական ոլորտի առաջատար «Նաիրիտը» ՀՀ պաշտոնյաների և իրավապահ մարմինների աչքի առաջ սնանկանում է ու մեծացնում պարտքերը:
Ի՞նչ ճակատագիր են ունեցել «Մեգատեքս գրուպ»-ի բաժնետոմսերը
«Մեգատեքս գրուպ»-ի բաժնետոմսերի գնումից հետո` 2009թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ, նույն բաժնետոմսերի վերագնահատում է արվել և արձանագրվել է արժեքի նվազում: Գործարանի ղեկավարությունը՝ ի դեմս նաև Վահան Մելքոնյանի, ըստ հաշվետվության, «դատողություններ» է արել, և «Մեգատեքս գրուպ» ՓԲԸ-ի ավելի քան 3.5 մլրդ դրամով գնված բաժնետոմսերն արդեն գնահատվել են շուրջ 2.9 մլրդ դրամ: Իսկ 2011-ի վերջում` 2.5 մլրդ դրամ (6 մլն դոլար):
«Նաիրիտ գործարանը» 2010-ի օգոստոսի 19-ին «Ինթերնեշնլ կապիտալ գրուպ լիմիթիդ» բրիտանական ընկերությանն է վաճառել «Մեգատեքս գրուպ»-ի բաժնետոմսերը ընդամենը 972 հազար դոլարով և ավելի քան 3 մլն դոլարի հետգնման իրավունքով: Հիշեցնենք ևս մեկ անգամ՝ բաժնետոմսերը գնվել են 9.4 մլն դոլարով, վաճառվել՝ 1 մլն-ին չհասնող գումարով և ավելի քան 3 մլն-ով հետգնման պայմանով: Տեսնու՞մ եք, թե մեր պաշտոնյաները փողերի լվացման ինչպիսի մեխանիզմներ են մտածել:
«Նաիրիտ գործարանից» փորձեցինք ճշտել, թե ինչ վերջնական ճակատագիր են ունեցել այդ բաժնետոմսերը՝ հետ գնվե՞լ են գործարանի կողմից, թե՞ ոչ: ««Մեգատեքս գրուպ»-ին վերաբերող հարցերի պատասխանները ճշտել այդ ընկերությունից»,- ստացանք «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայության պետ Անուշ Հարությունյանի պատասխանը: «Մեգատեքս գրուպի» 97 տոկոսի բաժնետերը դարձել է «Նաիրիտ գործարանը», և հարցը վերաբերում է «Նաիրիտ գործարանի» կողմից կատարած առք ու վաճառքին, այսինքն` տեղեկատվության տնօրինողը նույնպես գործարանն էր: Մեր այս դիտարկմանը Անուշ Հարությունյանը հավելյալ պատասխան տվեց. ««Մեգատեքս գրուպ»-ի հետ կապված հարցերն` առանց մեկնաբանության»:
Նշենք նաև, որ այս հարցերին հրաժարվեց պատասխանել նաև «Մեգատեքս գրուպի» տնօրինությունը: Փոխտնօրեն Գագիկ Նազարյանը չցանկացավ որևէ ինֆորմացիա տրամադրել և մեզ առաջարկեց դիմել ՀՀ պետական ռեգիստր, «որտեղ ամեն ինչ կա»: ՓԲԸ-ի բաժնետերերի տվյալներ պետռեգիստրը չի տրամադրում:
Որոշ տվյալներ տեղ են գտել գործարանի հաշվետվություններում: «Նաիրիտ գործարանը» 2009 թվականին աշխատել է շուրջ 4.5 ամիս, 2010-ին` 3, իսկ 2011-ին գրեթե չի աշխատել, բայց իր ֆինանսական հաշվետվություններում ցույց է տվել, որ 2009-ին շուրջ 28 մլն դրամի (պաշարներ և վարձակալության ծառայություններ) ձեռքբերումներ է կատարել «Մեգատեքս գրուպ»- ից: 2010-ի ընթացքում ձեռքբերումները կազմել են շուրջ 24 մլն դրամ: 2011թ. ընթացքում վարձակալած տարածքի վարձավճարները կազմել են ավելի քան 29 մլն դրամ: Վարձավճարների գծով մնացորդը 2011թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է ավելի քան 38 մլն դրամ (2010թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ` 15 մլն դրամ), որը ներառվել է առևտրային կրեդիտորական պարտքերում:
Զարմանալի չէ՞, թե ինչու է չաշխատող «Նաիրիտը» այդչափ մեծ վարձակալական գումարներ տալիս «Մեգատեքս գրուպ»-ին, եթե ոչ հումքի, ոչ արտադրանքի պահեստավորման խնդիր չունի:

Новое скандальное разоблачение: из кредитной истории "Наирита"
На снимке – бывший камвольно-суконный завод в Ереване. Он не действует с 2005 года. Сейчас здесь размещается компания "Мегатекс групп", которая занимает довольно обширную площадь и имеет дополнительные постройки.
Как мы уже писали в предыдущей публикации, в 2009 г. ЗАО "Завод "Наирит" взял в Межгосударственном банке второй крупный кредит на сумму 35,5 млн драмов. Тогда директором завода был Ваан Мелконян. Он и тогда, и сейчас является представителем МБ в Армении. Мелконян решил приобрести 97% акций ЗАО "Мегатекс групп", которые были заложены в Межгосударственном банке СНГ. В отчетах завода эта сделка обусловлена приобретением акций с целью их реализации. За акции "Мегатекс групп" «Наирит» заплатил 9,4 млн долларов (3,5 млрд драмов).
В 2009-ом завод не работал в полную силу, так как из-за капитального ремонта производственных цехов и ограничения электроснабжения предприятие в течение 225 дней простаивало. Напомним, что в том же году в цехе 1-12 произошел взрыв хлоропрена. Обычно ограничения электроснабжения бывают обусловлены задолженностями завода. В этих случаях "АрмРосгазпром" прекращает подачу газа. Именно в такой ситуации завод приобрел заложенные акции компании "Мегатекс групп", потратив на них около 9,4 млн долларов.
Кому принадлежит "Мегатекс групп"?
Основные "герои " в кридитной истории "Наирита" |
Ваан Мелконян занимал пост главного директора завода "Наирит" в 2009-2011 гг. При нем завод перестал работать и встал на путь банкротства, хотя в одном только Межгосударственном банке был взят кредит в более чем 170 млн долларов. До этого и в дальнейшем В.Мелконян долгие годы входил в состав совета директоров завода «Наирит».
«Мегатекс групп» - это бывший камвольно-суконный комбинат. Почему у предприятия химической промышленности возникла необходимость купить суконный завод, который не работал с 2005 года? Официальная формулировка гласит: акции приобретены с целью реализации. Получается, что завод «Наирит», оставив в стороне свою основную функцию – производство каучука, начал заниматься другими сделками.
По данным Госрегистра РА, правопредшественника «Мегатекс групп» были ЗАО «Мауд» и ООО «Нор». ЗАО «Мауд» основали в 1995 г. Министерство легкой промышленности РА и акционеры.
Министерство промышленности и торговли РА (сейчас это Министерство экономики) ранее называлось также Министерством легкой промышленности, а в 1995-ом оно стало Министерством торговли, обслуживания и туризма. В 1995-96 гг. Ваан Мелконян занимал пост министра торговли, обслуживания и туризма.
Учредителями другого правопредшественника – ООО «Нор» - являются две компании: «Асиакан групп» и ООО «НН КО ЛТД». Данных о первой компании почти нет. Известно лишь, что вместе с ООО «НН КО ЛТД» она является учредителем ООО «Совместное армяно-иранское предприятие «Арир». ООО «НН КО ЛТД» основали в 1994 г. родственники Ваана Мелконяна – его сестра Магдалина Мелконян, ее муж Юрий Ншанян и их сын Ваагн Ншанян. В числе акционеров был и сам Ваан Мелконян.
Теперь понятно, почему Ваан Мелконян посредством «Наирита» купил акции «Мегатекс групп»? Он фактически с помощью самого себя взял кредит для руководимого им завода и за счет части этих средств приобрел завод, являющийся его собственностью и собственностью его родственников.
Кто эти загадочные иранцы?
В ходе нашего расследования кредитной истории завода «Наирит» мы периодически наталкивались на названия иранских организаций и имена иранцев, которые постоянно сопровождали Ваана Мелконяна. Возник вопрос: кто они такие?
Судя по фотографии, среди участников есть иранцы и компания иранского происхождения, из чего можно сделать вывод, что Ваан Мелконян и его родственники заключали сделки с иранцами.
Отметим, что большая часть сведений об иранцах и иранских компаниях, которые имеются в Госрегистре, представляет собой дезинформацию – указанные адреса либо не существуют, либо не соответствуют действительности.
Напомним читателям, что в 2009 г. ООО «Нумард трейдинг» (Numard Trading) обратилось в суд с требованием взыскать деньги с завода «Наирит». Основанием для этого послужил договор о поставках, заключенный в 2002 г. между ООО «Эсмаеил Мотавалли Суфиани Трейдинг» (Esmaeil Motavalli Soufiani Traiding) и ЗАО «Наирит Рансат». Спустя несколько лет, в 2008-ом, компания «Эсмаеил Мотавалли Суфиани Трейдинг» уступила права на свое требование компании неизвестного происхождения «Нумард трейдинг», которая и обратилась в суд, отметив, что «Наирит» не выполнил свои обязательства и должен вернуть ей 882 млн драмов с процентами. А это составляет около 5 млрд драмов, из которых 882 млн драмов – сумма за работы, выполненные в соответствиии с договором, а более 4 млрд драмов – сумма штрафов за нарушение обязательства. «Нумард трейдинг» отличается и тем, что одним из директоров компании был Стефан Джон Келли. Его имя включено в известный список Магнитского.
В Генпрокуратуру РА был направлен акт, составленный в декабре 2011 г. по результатам финансовой проверки, проведенной на заводе «Наирит» инспекцией финансового контроля администрации Министерства финансов РА. В ответ на наш письменный запрос по данному вопросу Генпрокуратура ответила, что по результатам проведенных проверок в управлении защиты государственных интересов Генпрокуратуры РА проводятся дополнительные изучения.
В связи с появлением необходимости в марте 2012 г. в прокуратуру Исламской Республики Иран было направлено ходатайство об оказании правовой помощи. Ответ на это ходатайство пока не получен, хотя мы несколько раз посылали письма с напоминанием»,- сообщила пресс-секретарь генпрокурора РА Сона Трузян. Фактически Генпрокуратура уже год ждет ответа и не проводит расследование. Прокуратура может ничего не делать и заявлять, что ждет. Но никакой необходимости в этом нет, так как основные фигуранты этого дела находятся в Армении, и они являются высокопоставленными должностными лицами. Прокуратура боится их допрашивать, потому что все может обернуться против нее самой.
Мы попросили Министерство финансов РА предоставить результаты проверки также по части «Мегатекс групп», однако нам прислали лишь выписки из акта о проверке, отметив, что в документе представлены факты, содержащие коммерческую тайну (по части той же компании «Мегатекс групп»). В самой выписке никаких сведений о сделках «Мегатекс групп» и акционеров нет. Во всех структурах эта информация закрыта для общественности, между тем на глазах чиновников и правоохранительных органов завод «Наирит», являвшийся некогда лидером химической промышленности республики, обеспечивавшим 3000 рабочих мест, становится банкротом, увеличивая свои долги.
Что стало с акциями «Мегатекс групп»?
По положению на 31 декабря 2009 г., то есть после приобретения акций «Мегатекс групп», была осуществлена переоценка этих акций и зафиксировано снижение их стоимости. Согласно отчету, руководство завода, в том числе в лице Ваана Мелконяна, «провело анализ и приобретенные за 3,5 млрд драмов акции ЗАО «Мегатекс групп» оценило уже почти в 2,9 млрд драмов, а к концу 2011 г. – в 2,5 млрд драмов (6 млн долларов).
19 августа 2010 г. завод «Наирит» продал акции «Мегатекс групп» британской компании «Интернейшенл капитал групп лимитид» всего за 972 тыс. долларов с правом их выкупа за более чем 3 млн долларов. Еще раз напомним: акции были куплены за 9,4 млн долларов, проданы меньше чем за 1 миллион долларов при условии выкупа за более чем 3 млн долларов. Видите, какие механизмы отмывания денег придумали наши чиновники.
Мы попытались выяснить на заводе «Наирит», что в конце концов стало с этими акциями – были они выкуплены заводом или нет? В ответ руководитель пресс-службы «Наирита» Ануш Арутюнян порекомендовала нам адресовать все вопросы, связанные с «Мегатекс групп», этой компании. Когда же мы заметили, что держателем 97% акций «Мегатекс групп» является завод «Наирит», а потому вопрос касается купли-продажи, осуществленной этим предприятием, А.Арутюнян прислала следующий ответ: «Вопросы, связанные с «Мегатекс групп», не комментируются».
Отметим также, что на эти вопросы отказалась отвечать и дирекция компании «Мегатекс групп». Заместитель директора Гагик Назарян не пожелал представить какую-либо информацию и предложил нам обратиться в Госрегистр РА, «где все есть». Между тем сведения об акционерах ЗАО Госрегистр не предоставляет.
Некоторые данные содержались в отчетах завода. В 2009 году «Наирит» проработал около 4,5 месяцев, в 2010-ом – 3 месяца, а в 2011 почти не работал, однако в своих финансовых отчетах показал, что в 2009 году были осуществлены приобретения у «Мегатекс групп» на сумму около 28 млн драмов. В 2010 г. приобретения составили 24 млн драмов. В 2011 г. плата за аренду помещения составила более 29 млн драмов. Остаток по линии арендных платежей, по положению на 31 декабря 2011 г., составил более 38 млн драмов (в 2010 г. – 15 млн драмов), которые были включены в коммерческую кредитную задолженность.
Разве не странно, что неработающий «Наирит» платит «Мегатекс групп» такие большие суммы за аренду, если не имеет проблем ни со складированием сырья, ни со складированием продукции?