Ոստիկանության զգուշացումը Րաֆֆի Հովհաննիսյանին
ՀՀ ոստիկանությունը մեկ անգամ չէ, որ հիշեցրել է պարոն Րաֆֆի Հովհաննիսյանին և նրա կողմից կազմակերպվող հավաքների մասնակիցներին, որ որևէ պետությունում, այդ թվում՝ Հայաստանում, չկա և չի կարող լինել իրավունք՝ իրազեկում պահանջող հավաք անցկացնել առանց իրազեկման, հավաքվել այնտեղ, որտեղ կամենաս, «հրամաններ» տալ ոստիկանության ծառայողներին՝ չունենալով դրա լիազորությունը: Ցավոք, այս նախազգուշացումները դրանց հասցեատերերը չեն ընկալել:
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ ոստիկանությունը ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր ջանքերը՝ ապահովելու հավաքների լիարժեք ազատությունը Սահմանադրության և օրենքների շրջանակներում, ինչպես և արմատավորելու համերաշխության և փոխգործակցության մթնոլորտ հավաքների մասնակիցների և ոստիկանության միջև: Այս միջավայրն անհրաժեշտ է ոչ թե սոսկ ոստիկանությանը կամ իշխանությանը, այլ հենց մեր հասարակությանը, որովհետև ապահովում է անվտանգություն և կայունություն, որոնք անհրաժեշտ են խաղաղ և ապահով կյանքի ու զարգացման համար:
Փետրվարի 23-ին ՀՀ նախագահի թեկնածու Ր. Հովհաննիսյանը, առանց իրազեկման, հավաքներ է անցկացրել Աշտարակ, Ապարան, Սպիտակ, Վանաձոր և Գյումրի քաղաքներում: Գյումրիում շարունակվում է: Վաղը, կրկին առանց իրազեկման, հավաք է կազմակերպվելու Երևանի Ազատության հրապարակում:
ՀՀ ոստիկանությունը շեշտում է, որ ապօրինի հավաքների անցկացումը կարող է հանգեցնել անկառավարելիության, իրավունքների չարաշահման, բախումների, տարաբնույթ իրավախախտումների, երբ այլևս հնարավոր չի լինի ապահովել դրանց բնականոն և խաղաղ ընթացքը:
Հաշվի առնելով, որ Ր. Հովհաննիսյանի կողմից կազմակերպված հավաքներն ուղղակիորեն հակասության մեջ են մտնում հավաքների ազատության հետ՝ ՀՀ ոստիկանությունն, անթույլատրելի զարգացումներից խուսափելու համար, անհրաժեշտ է համարում իրազեկել Ր. Հովհաննիսյանին զանգվածների կառավարման մեթոդաբանությունը՝ նկատի ունենալով, որ անօրինական հավաքները, իրավապահ մարմիններին չենթարկվելու ապօրինի կոչերը և հրահանգները, այլ ապօրինությունները հավաքների ժամանակ կարող են խթան հանդիսանալ բազում այլ ապօրինությունների համար և հանգեցնել անդառնալի հետևանքների՝ զրկելով ոստիկանությանը հավաքների խաղաղ ընթացքն ու հասարակական կարգը պահպանելու հնարավորությունից:
Այդ նպատակով ՀՀ ոստիկանությունը հայտնում է իր պատրաստակամությունը՝ Ր. Հովհաննիսյանի և նրա կողմնակիցների հետ քննարկելու վերոհիշյալ հարցերը՝ տեղեկացնելով նրանց իրենց այդ բնույթի գործողությունների հնարավոր հետևանքների մասին:

It is not the first time that the Police of the Republic of Armenia have reminded Mr. Raffi Hovhannisyan and the participants of the meetings organized by him that in all states, including Armenia, there is not and cannot exist a right to conduct meetings which demand a preliminary notice addressed to relevant bodies without any notice, to gather in preferable places, give instructions to the police officers not having that power. Unfortunately, these warnings were not apprehended by their addressees.
It is several years that the police have taken all the possible efforts to provide the complete freedom of meetings within the scope of the Constitution and laws, as well as to make the atmosphere of peace and interaction take roots between the participants of meetings and police officers. Such an atmosphere is urgent not only for the police or for the authorities, but just for the society because it provides security and stability which are urgent for the development of peaceful and safe life.
On February 23, presidential candidate of the Republic of Armenia Raffi Hovhannisyan conducted meetings in Ashtarak, Aparan, Spita, Vanadzor and Gyumri cities without a preliminary notice.
Thepolice of the Republic of Armenia emphasize that illegal meetings can lead to an uncontrollable situation, exploitation of rights, various offences when it becomes impossible to provide the natural and peaceful course of the meetings.
Taking into the account the fact that the meeting organized by Raffi Hovhannisyan directly conflict with freedom of meetings, The police of the Republic of Armenia in order to avoid unallowable developments find it necessary to inform Raffi Hovhannisyan the methodology of controlling masses, taking into the account that illegal meetings, calls not to obey law enforcement authorities and instructions, other illegalities during the meetings can be n incitement to a variety of other illegalities and lead to irreversible consequences, depriving the police of the possibility to provide the peaceful course and public order during the meetings.
So the police of the Republic of Armenia express their readiness to discuss the abovementioned issues with Raffi Hovhannisyan and his allies, informing them about the possible consequences of such actions.