Լրատվամիջոցների հրապարակումները քաղաքական հաշվեհարդարների առարկա են
Օրենսդրության առումով խոսքի եւ մամուլի ազատության ապահովման համար Հայաստանում կան բավականին լավ երաշխիքներ: Մնում է միայն երազել, որ իրականությունը համապատասխանի օրենսդրությանը: Սակայն, պետք է նշեմ նաեւ, որ «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքի եւ հին, եւ նոր (2010 թ. ընդունված) տարբերակը խոչընդոտում են ոլորտի ազատականացմանը: 2002 թ., հենց այս օրենքը վկայակոչելով, փակվեց «Ա1+» հեռուստաընկերությունը: Իհարկե, բոլորը հասկանում են, որ «Ա1+»-ին եթերից զրկելը քաղաքական պատվեր էր, եւ օրենքն այստեղ օգտագործվեց որպես գործիք, օգտագործվեցին օրենքում առկա բացթողումներն ու տարընթերցումները:
Այս օրենքը բազմաթիվ փոփոխություններ է կրել, սակայն դրանք կոսմետիկ, ձեւական բնույթի փոփոխություններ են եղել, լրագրողների, փորձագետների եւ միջազգային կազմակերպությունների կարեւոր դիտողություններն ու առաջարկությունները միշտ անտեսվել են: Այդպես էլ չլուծվեցին մի շարք հիմնահարցեր, ինչպես, օրինակ, հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի անկախության խնդիրը: Սկզբից հանձնաժողովի անդամները նշանակվում էին միայն նախագահի կողմից եւ ասվում էր, որ այլ տարբերակ չկա: Հետո կիրառեցին հանձնաժողովի անդամների ընտրության մրցութային կարգը: Սա էլ ձեւական բնույթ էր կրում, քանի որ մրցույթի պայմանները եւ կարգը հաստատում էր նախագահը, մրցութային հանձնաժողովը ձեւավորում էր դարձյալ նախագահը եւ վերջում այդ հանձնաժողովի որոշումով հաղթած անձանցից նորից նշանակում էր նախագահը: Սահմանադրության բարեփոխումից հետո հանձնաժողովի 50 տոկոսը նշանակվում է նախագահի կողմից,  50 տոկոսը` ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից: Կարծես հնարավորություն ստեղծվեց, որ հանձնաժողով մուտք գործեն այլախոհ մարդիկ: Սակայն, քանի որ Ազգային ժողովում մեծամասնություն է կազմում իշխող կոալիցիան, ապա ընդդիմության ձայնն այդտեղ էլ լսելի չեղավ: Այսպիսով, հանրային հեռուստաընկերության խորհրդի անկախությունը նույնպես ապահովված չէ, եւ դա է պատճառը, որ Հանրային հեռուստատեսությունը չի կատարում իր հիմնական առաքելությունը: Այն միայն անունով է հանրային, իսկ իրականում նախագահական նստավայրի խոսափողն է:
Ի՞նչ խնդիրներ կան մամուլի ազատությանը վերաբերող օրենսդրության գործնական կիրառության ոլորտում:
Երեւի, շատերն ինձ հետ չհամաձայնվեն, բայց ես կարծում եմ, որ եթե լինի քաղաքական կամք, ապա նույնիսկ գոյություն ունեցող «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքով հնարավոր է արդար եւ թափանցիկ մրցույթներ անցկացնել հեռարձակման ոլորտում: Բայց խնդիրն այն է, որ իշխանությունները չեն ցանկանում հրաժարվել հեռարձակողների հանդեպ իրենց համատարած  վերահսկողությունից:  Մենք ունենք ամբողջովին վերահսկվող եթեր, որտեղ հիմնականում իշխանություններին գովերգում են, ընդդիմությանը շատ քիչ տեղ են տալիս: Ունենք տարբեր` քաղաքական, տնտեսական ճամբարների բաժանված տպագիր մամուլ: Չնչին բացառություն են կազմում մի քանի լրատվամիջոցներ, որոնք իսկապես փորձում են վաճառել իրենց ապրանքը` թերթը: Նույն բաժանումը կա նաեւ էլեկտրոնային լրատվամիջոցների շարքերում: Այս պարագայում բնական է, որ լրագրողական գործունեությունը դառնում է քաղաքական գործունեություն, իսկ լրատվամիջոցների հրապարակումները` քաղաքական հաշվեհարդարների առարկա:
Խոսքի ազատությունը շատ ավելի լայն հասկացություն է, քան մամուլի ազատությունը: Բայց խոսքի ազատության մարմնավորումը, այնուամենայնիվ, տեղի է ունենում ԶԼՄ-ների միջոցով, քանի որ եթե չկան ազատ լրատվամիջոցներ, ուրեմն չկա նաեւ խոսքի ազատություն:
Մեր տարեկան զեկույցներում արձանագրել ենք նաեւ ֆիլմերի ցուցադրման արգելքների փորձեր: Մասնավորապես` «Մոսկվա» կինոթատրոնում մերժել են ցուցադրել Տիգրան Պասկեւիչյանի «Օտարում» ֆիլմը, որը պատմում էր Երեւանի Հյուսիսային պողոտայում գերակա շահ ճանաչված տարածքներից մարդկանց տարհանման խնդիրների մասին: Տիգրան Պասկեւիչյանի մեկ այլ ֆիլմի («Ընտրություն») ցուցադրումը Գեղագիտական դաստիարակության ազգային կենտրոնի սրահում վերջին պահին  խափանվեց, չնայած պայմանագրի առկայությանը: Առավոտյան կենտրոնից զանգահարեցին ֆիլմի հեղինակին եւ տեղեկացրին, որ կենտրոնի տնօրենն արգելել է ցուցադրումը: Ավելի ուշ պարզվել էր, որ արգելքը դրվել է կրթության եւ գիտության նախարարության կողմից:
Փաստորեն, մեր երկրում կար արտահայտվելու կարիք
Արթուր Պապյան, բլոգեր, «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող
Քաղաքացիները եւ լրագրողներն ի՞նչ խնդիրների են բախվում խոսքի եւ մամուլի ազատության ասպարեզում: Ի՞նչ դեր կարող են խաղալ միջազգային կազմակերպությունները Հայաստանում խոսքի եւ մամուլի ազատության ապահովման գործում:
Խնդիրներից մեկն այն է, որ չկա վստահություն դատական համակարգի հանդեպ: Եվ, եթե լրագրողը գրում է կարծիք կամ մեկնաբանություն, ապա չկա երաշխիք, որ նրան իր կարծիքի համար չեն «պատժի» դատարանի միջոցով, որ լրագրողը ստիպված չի լինի որեւէ պաշտոնյայի հսկայական տուգանք վճարել: Երկրորդ խնդիրը ինքնագրաքննությունն է: Ուղղակի գրաքննություն չկա, բայց լրագրողը երբեմն ինքն իրեն է զսպում, որ խուսափի ինչ-որ բաներ հրապարակելուց` գուցե մտավախություն ունենալով, որ դրանից հետո կունենա խնդիրներ, օրինակ` այն խնդիրը, որի մասին արդեն նշեցի:
Քաղաքացիներն ունեն խոսքի ազատության իրավունքի իրացման տեխնիկական միջոցների հետ կապված խնդիրներ: Ոմանք իրենց խնդիրը բարձրաձայնելու համար  դիմում են լրագրողներին, մյուսները գրանցվում են «Facebook» սոցիալական ցանցում եւ փորձում են այդ ճանապարհով արտահայտել դիրքորոշումներ, կարծիքներ, մասնակցում են հարցերի քննարկմանը: Բլոգները նույնպես խոսքի ազատության հարթակ են: Ես ինքս ունեմ իմ բլոգը: Եթե անգամ լրագրողական միջավայրում կա ինքնագրաքննություն, գոնե բլոգները պետք է այդ բացը լրացնեն:
Ես չեմ խոսում խոսքի ազատության արդյունավետության մասին, այլ ընդամենը` իրավունքի իրացման հնարավորության մասին, եւ այսօր մեր իրականության մեջ, գոնե ինտերնետ միջավայրում, դա կա: Քաղաքացիները նաեւ իրենց ասելիքը ճիշտ ձեւակերպելու, ինտերնետային միջավայրում հաղորդագրություն ձեւակերպելու խնդիր ունեն: Բլոգներում, սոցիալական ցանցերում գրելու համար պետք է տիրապետել որոշակի հմտությունների:
Լավ կլիներ, որ միջազգային կազմակերպությունները Հայաստանում ոչ մի դերակատարում էլ չունենային, բայց մյուս կողմից էլ նրանք կարող էին խթանել խոսքի ազատության զարգացումը, եթե սկզբունքային լինեին իրենց դիրքորոշումներում: Իրենք կարող էին իրենց սկզբունքայնությամբ մեծապես օգնել այս դաշտին, բայց, որպես այս երկրի քաղաքացի, բլոգեր եւ լրագրող, ես չեմ տեսնում, որ նրանք սկզբունքային են: Մի օր մի բան են ասում, մյուս օրն` այլ բան:
Հայաստանում ինչպե՞ս է զարգանում այսպես կոչված քաղաքացիական լրագրությունը (բլոգերներ, սոցիալական ցանցերի ակտիվիստներ), եւ այս պայմաններում ինչպիսի՞ն է բնակչության վստահության մակարդակը ավանդական ԶԼՄ-ի նկատմամբ:
Վերջին մեկ-երկու տարիների ընթացքում «Facebook» սոցիալական ցանցում կազմավորվեցին բազմաթիվ քաղաքացիական նախաձեռնություններ: Այսօր ցանցային ակտիվիստներին երբեմն հաջողվում է կասեցնել որոշակի ապօրինություններ, ազդել օրենքի փոփոխությունների վրա, փոխել դատական պրոցեսի ընթացքը եւ այլն: Այդպիսի նախաձեռնություններից  են` «Մենք ենք այս քաղաքի տերը», «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցներին», «Փրկենք Կաթողիկեն» եւ այլն: Մեկ ամիս առաջ «Facebook» սոցիալական ցանցը Հայաստանում ուներ 140 հազար օգտագործող, այս պահին նրանց թիվը հասել է 170 հազարի, ու աճը դեռ շարունակվում է:
Մարդիկ տարածում են տեղեկություններ, կազմակերպվում են որոշակի սոցիալական խնդրի լուծման համար, քննարկում ու բանավիճում են: Հետաքրքիր է, որ այս ցանցի ստեղծողները բացարձակ նպատակ չունեին խթանել քաղաքացիական հասարակության ակտիվությունը. նրանց նպատակը շփման միջավայր ստեղծելը եւ գովազդի միջոցով գումար վաստակելն էր: Բայց, փաստորեն, մեր երկրում կար արտահայտվելու կարիք, եւ մարդիկ շատ արագ սկսեցին գրանցվել: Մարդիկ նոր հեռախոսներ են գնում, դրանցով միանում են ինտերնետին, նկարահանում են ու հաղորդում տեղեկություններ:
1-2 տարի հետո մենք շատ հետաքրքիր արդյունքներ եւ զարգացումներ կարող ենք գրանցել այս ոլորտում: Արդեն նույնիսկ կան հայտնի, ազդեցություն ունեցող ցանցային անձնավորություններ, որոնք կարծիքների գեներատորներ են: Ես տեսնում եմ նաեւ, որ շարժ կա սոցիալական ցանցերից դեպի լրատվամիջոցներ եւ հակառակը` լրատվամիջոցներից դեպի սոցիալական ցանցեր: Այս կապը երկու միջավայրն էլ հարստացնում է տեղեկություններով եւ կարծիքներով: Այն հանգամանքը, որ նախագահը եւ վարչապետը բլոգ ունեն, նույնպես մարդկանց բերում է ցանց:  «Facebook»-ն ազդեցիկ դարձավ նաեւ այն պատճառով, որ Հայ ազգային կոնգրեսն  իր հանրահավաքներից մեկի ժամանակ ողջունեց «Facebook»-ում  իր  հետեւորդներին: Ես ուրախացա այդ հայտարարությունից, որովհետեւ այդ կոչը ցանց բերեց մարդկանց: Իհարկե, այդ մարդիկ ցանցում քարոզում են իրենց քաղաքական դիրքորոշումը, բայց նաեւ անխուսափելիորեն ներգրավվում են նաեւ քաղաքացիական ակտիվության մեջ:
Ինչ վերաբերում է բնակչության վստահությանը ավանդական ԶԼՄ-ների հանդեպ, ապա կարծում եմ, որ նրանք շատ լավ տեսնում են տարբերությունը իրականության եւ հեռուստատեսությամբ ցուցադրվածի միջեւ եւ անում են իրենց հետեւությունները:

СМИ – арена политических разборок
О свободе слова, возможностях и практике выражения своих позиций, об условиях работы СМИ в Армении рассказали эксперты Ашот Меликян (Комитет защиты свободы слова) и блогер, журналист Артур Папян на круглом столе Исследовательского центра «Регион» (Армения)
Ашот Меликян, председатель Комитета по защите свободы слова
Насколько в Армении созданы законодательные гарантии свободы слова и прессы ?
В плане законодательства, в Армении существуют довольно неплохие гарантии обеспечения свободы слова и печати. Остается лишь мечтать, чтобы реальность соответствовала законодательству. Но должен отметить: как старый, так и новый (принятый в 2010 году) «Закон РА о телевидении и радио» препятствует либерализации сферы. В 2002г., именно с ссылкой на этот закон, был закрыт телеканал «А1+». Конечно, все понимают, что это был политический заказ, и закон здесь использовался лишь в качестве инструмента, были использованы имеющиеся в законе недостатки и разночтения. В законе были внесены изменения, но они носят косметический, формальный характер, а важные замечания журналистов, экспертов и международных организаций постоянно игнорировались. Так и не разрешены некоторые важные проблемы, как например проблема независимости Национальной комиссиии по телевидению и радиовещанию. Сначала члены комиссиии назначались президентом и утверждалось, что нет другого способа.
Затем был применен порядок конкурсного назначения членов комиссии. Это тоже носило формальный характер, так как условия и порядок проведения конкурса утверждались президентом, конкурсная комиссия также назначалась им, и окончательное назначение победивших в конкурсе также производилось президентом. После изменений в Конституции, половина членов комиссии стала назначаться президентом, а другая половина – Национальным Собранием РА, и вроде бы создалась возможность для появления в комиссии независимых, инакомыслящих лиц. Но так как в НС большинство мест занято правящей коалицией, то голос депутатов от оппозиции там не слышен. Таким образом, независимость общественного совета по телевещанию также не обеспечена и поэтому общественное телевидение не выполняет свою основную миссию. Оно лишь по названию общественное, а на деле это - рупор президентской резиденции.
Каковы проблемы в практическом применении законодательства в области свободы прессы?
Наверное, многие со мной не согласятся, но я считаю, что при наличии политической воли, даже на основе существующего «Закона РА о телевидении и радио» возможно проводить справедливые и прозрачные выборы в сфере трансляции; проблема в том, что власти не намерены отказываться от тотального контроля в этой сфере.
Мы имеем полностью контролируемый эфир, где власти превозносятся, оппозиции отводится очень малое место, и мы имеем прессу, разделенную по принципу принадлежности различным политическим и экономическим лагерям интересов. За исключением нескольких СМИ, которые действительно пытаются продавать свой товар – газету. То же деление наблюдается и в рядах электронных СМИ. В этих условиях, естественно превращение журналистской деятельности в политическую, а публикации в СМИ – в арену политических разборок.
Свобода слова гораздо более широкое понятие, чем свобода печати. Но свое воплощение свобода слова, тем не менее, находит посредством СМИ: если нет свободы печати, то нет и свободы слова. В наших ежегодных отчетах мы также зафиксировали попытки запрета демонстрации фильмов. В частности, в кинотеатре «Москва» запретили к показу фильм Тиграна Паскевичяна «Отчуждение», который рассказывает о проблеме выселения людей в районе Северного проспекта, под предлогом государственных нужд. Показ другого фильма Тиграна Паскевичяна («Выбор») в зале Национального центра эстетического воспитания, несмотря на наличие договора, в последний момент был сорван – автору фильма позвонили утром и сообщили о запрете показа (якобы директором Центра), однако потом стало известно, что запрет исходил от Министерства образования и науки.
Фактически, в нашей стране была потребность в самовыражении
Артур Папян, блогер, журналист радио «Свобода»
С какими проблемами граждане и журналисты сталкиваются в области свободы слова и прессы? Какую роль могут сыграть международные организации в обеспечении свободы слова и прессы в Армении?
Одной из проблем является отсутствие доверия к судебной системе. Когда журналист публикует свое мнение или свой комментарий, у него нет уверенности, что его не «накажут» через суд, и он не будет вынужден за свое мнение выплатить огромный денежный штраф какому-нибудь чиновнику. Вторая проблема – самоцензура. Цензуры как такой нет, но журналист подчас сам себя ограничивает, не публикует то, из-за чего потом у него могут быть проблемы, как та, о которой я уже упомянул. Граждане имеют и технические проблемы в осуществлении своего права на свободу выражения.
Некоторые из них, для озвучивания своих проблем обращаются к журналистам, другие регистрируются в социальной сети «Facebook » и пытаются таким образом выразить свою позицию, мнение, участвуют в обсуждениях. Блоги являются трибуной свободы слова. У меня тоже есть свой блог. Если даже в журналистской среде есть самоцензура, то хотя бы блоги должны заполнить этот пробел. Я не говорю сейчас об эффективности свободы слова, а лишь о возможности его осуществления и на сегодняшний день, в нашей действительности, это существует хотя бы в интернет-среде. У граждан также есть проблема правильного оформления своих мыслей, интернет-сообщений. Нужно обладать определенными навыками, чтобы писать в блогах, соцсетях.
Было бы хорошо, если международные организации не играли никакой роли в Армении, но, с другой стороны, они могут стимулировать развитие свободы слова, если будут занимать принципиальную позицию. Своей принципиальностью, они могли бы во многом помочь этой сфере, но, как гражданин своей страны, блогер и журналист, я не вижу такой принципиальности у них.
Как развивается так называемая гражданская журналистика в Армении (блогеры, активисты социальных сетей), и каков на этом фоне уровень доверия населения к традиционным СМИ?
За последние год-два в соцсети Facebook сформировались многие гражданские инициативы. Сетевым активистам уже удается остановить некоторые беззакония, влиять на изменения законов, на ход судебных процессов, и т.п. Из таких инициатив, можно отметить «Мы - хозяева нашего города», «Мы против иноязычных школ», «Спасем церковь «Катогике» и другие. Месяц назад в соцсети Facebook было 140 тысяч пользователей из Армении, а на данный момент их уже 170 тысяч, и это число продолжает расти. Люди распространяют сведения, организуются для решения какой-то социальной проблемы, обсуждают, дискутируют.
Что интересно – создатели этой сети вовсе не имели целью стимулирование активности гражданского общества; их целью было создать среду общения и зарабатывать деньги, через размещение рекламы. Но, фактически, в нашей стране была потребность в самовыражении и люди стали довольно быстро там регистрироваться. Люди покупают новые мобильники, через них выходят в Интернет, делают снимки, передают информацию.
Через еще год-два мы сможем зафиксировать очень интересные результаты и изменения в этой сфере. Уже сейчас есть очень интересные личности в сети, у которые есть влияние, которые являются генераторами идей. Я также замечаю, что есть движение от соцсетей к СМИ и обратно; такая связь обогащает обе сферы информацией и мнениями. Тот факт, что президент и премьер-министр также имеют свои блоги, тоже приводит людей в соцсети. Влиятельность Facebook еще более возросла, когда на одном из своих митингов АНК (Армянский национальный конгресс) поприветствовал своих последователей в Facebook. Я порадовался этому заявлению, так как это привело новых людей в сеть. Конечно, эти люди пропагандируют в сети свои собственные политические позиции но, тем самым, они неотвратимо втягиваются в гражданскую активность.
Что касается степени доверия населения к традиционным СМИ, то полагаю, люди прекрасно видят реальность, могут сравнить ее с тем, что видят на телеэкране, и сделать самостоятельные выводы.