Հայկական չիրը մրցունակ չէ
Թեպետ Հայաստանի չրագործները վստահեցնում են, որ մեր երկրում չրագործությունը զարգանում է, չորացված պտուղների ներմուծման ծավալները տարեց տարի ավելանում են, իսկ արտահանման ծավալները` նվազում:
«Չորացված մթերք արտադրողների ասոցիացիա» հ/կ-ի տվյալներով` 2004 թվականին Հայաստան ներմուծվել է 919.542 կգ չիր (հիմնականում չամիչ, թուզ, ծիրան, սեւ սալոր, դեղձ, ավելի քիչ քանակությամբ` բանջարեղեն), իսկ արտահանվել` 71.884 կգ: 2005 թվականին ներմուծվել է ավելի շատ` 1.044.957 կգ, արտահանվել` 80.740 կգ: 2006 թվականին արտահանման ցուցանիշները կտրուկ նվազել են. 1.203.800 կգ ներկրվել է, իսկ արտահանվել` ընդամենը 21.625 կգ չիր եւ չորացված բանջարեղեն` հիմնականում լոլիկ, ծիրան, սալոր, դեղձ, մասուր, բալ, կեռաս:
Չորացված մթերքների արտահանման ծավալների նվազման պատճառները շատ են: «Չիր» ձեռնարկության տնօրեն Տիգրան Ծատուրյանը որպես հիմնական պատճառ նշում է դրամի արժեւորումը: «2004 թվականից սկսած` դրամի արժեւորման պատճառով մենք այս երկու-երեք տարիների ընթացքում կորցրեցինք մոտ 120.000 դոլար: Ավելին` այդ պատճառով զուգահեռաբար նվազեցին նաեւ մեր ներդրումները, որովհետեւ արտահանման խնդիրների հետ կապված` պակասեցին մեր շրջանառու գումարները»,- ասում է ձեռնարկության տնօրենը: «Չիր» ձեռնարկության չորանոցը գտնվում է Արմավիրի մարզի Սարդարապատ գյուղում: Այն գործում է 1998 թվականից: Չորանոցում մեծամասամբ պատրաստվում է լոլիկի չիր եւ արտահանվում Ֆրանսիա, որտեղից էլ` այլ եվրոպական երկրներ: 1999-ից սկսած` ընկերության արտադրանքի 90 տոկոսն արտահանվում էր (հիմնականում լոլիկ), 10 տոկոսը` սպառվում ներքին շուկայում: Այսօր ձեռնարկության ղեկավարը մտադիր է արտահանման ծավալները նվազեցնել մինչեւ 70 տոկոս: Արտահանումն իրականացվում է պատվերների շրջանակներում:
| Տիգրան Ծատուրյան | Սանդրո Աբովյան |
«Մենք Եվրոպայում գին չենք թելադրում եւ ստիպված ենք հաշվի նստել ուրիշ երկրների արտադրողների գների հետ: Այս պայմաններում պարզ է դառնում, որ մենք այլեւս դադարում ենք մրցակից լինել: Հայկական չրերի ինքնարժեքը երկու-երեք անգամ բարձր է, քան, ասենք, եվրոպական շուկա մտած թուրքական չրերինը: Թուրքական չիրը վաճառվում է 1-2 դոլարով, հայկական չրի ինքնարժեքը 5-6 դոլար է»,- ասում է «Չորացված մթերք արտադրողների ասոցիացիա» հ/կ-ի տնօրեն Սանդրո Աբովյանը: Հայաստանի 9 մարզերում գործում են ավելի քան 220 արեւային չորանոցներ: Դրանցից 120-ը Արմավիրի մարզում են: «Ծիածան-Անի» ընկերության չորանոցը նույնպես տեղակայված է Սարդարապատում (Արմավիր): Այն գործում է 2006-ից: Ընկերության հիմնադիր Գագիկ Սիրեկանյանն ասում է, որ նույնիսկ չի էլ փորձել արտահանել իր արտադրանքը, որովհետեւ գնային առումով չի կարող մրցակից լինել: «Ծիածան-Անի» չորանոցը տարեկան արտադրում է 8-10 տոննա չորացված պտուղ եւ բանջարեղեն:
«Չիր արտադրողները Հայաստանում շատանում են, բայց նրանցից ոչ մեկն առանձին-առանձին չի կարողանա դրսում շուկա գրավել: Մենք նպատակ ունենք միավորել Հայաստանի չրագործներին: Այդպես մենք կկարողանանք ստեղծել որակի եւ փաթեթավորման ընդհանուր չափանիշ, ինչպես նաեւ ապահովել քանակ եւ արտահանել «հայկական չիր» անվամբ արտադրանք, այլապես գրեթե անհնար կլինի միայնակ երբեւէ հայտնվել եվրոպական շուկայում եւ մնալ ջրի երեսին: Եվրոպական շուկայի պահանջարկը ծավալով մեծ է, մեզանից կպահանջեն շաբաթական 15-20 տոննա չրի մատակարարում»,- ասում է Սանդրո Աբովյանը: Այս գաղափարը դեռեւս ծրագրավորման փուլում է, սակայն դրա անհրաժեշտությունն արդեն զգացվում է:
Այսօր Հայաստանում գործող 220 չրանոցներից ոչ մեկը չիր չի արտահանում: (Չհաշված «Չիր» ձեռնարկության իրականացրած լոլիկի չրի պատվերները եւ տարբեր ցուցահանդեսներում մասնակցելու նմուշները):
Հայաստան ներմուծվում է թուրքական չիր
«Թեպետ սննդի անվտանգության վարչությունում ինձ ասացին, որ Թուրքիայից չիր Հայաստան չի մտնում, բայց փաստը մնում է փաստ. չրեր բերվում են հիմնականում Թուրքիայից եւ Պարսկաստանից` չգիտեմ ինչպես եւ ինչ ճանապարհներով: Ես Թուրքիայում տեսել եմ` ինչ չրեր են արտադրում եւ, պետք է ասեմ, որ այստեղ բերվում են վատ որակի չրերը»,- ասում է «Չորացված մթերք արտադրողների ասոցիացիա» հ/կ-ի տնօրենը:
«Թուրքական չրեր կան Հայաստանում: Տեսել եմ նույնիսկ, որ խառնում են հայկականի հետ եւ վաճառում»,- ասում է «Ծիածան-Անի» ընկերության տնօրենը: Այս դեպքում, իհարկե, ոչ ոք էլ չի ստուգում թուրքական չրերում ծծմբի մնացորդային քանակությունը: (Բաց գունավորում ունեցող հումքի գույնը պահպանելու համար այն մշակվում է հակաօքսիդացուցիչներով, օրինակ` ծծմբի երկօքսիդով, բայց այն պետք է չափի մեջ լինի): Այդ չիրը չի համարվում էկոլոգիապես մաքուր:
Չրագործները նշում են, որ ներկրված ապրանքը, լինելով հայկական չրից ավելի էժան, մրցակցության խնդիրներ է ստեղծում նաեւ ներքին շուկայում: 2006 թվականին հանրապետություն ներմուծված չորացված մթերքի քանակությունը կազմել է մեր երկրում ամբողջությամբ իրացված մթերքի մոտ 70 տոկոսը: Փաստորեն, ներմուծման կարիք առայժմ կա, քանի որ նույնիսկ լիարժեք շահագործման դեպքում Հայաստանի 220 չորանոցներում ընդհանուր առմամբ տարեկան արտադրվում է (կախված հումքի քանակից) 500-1200 տոննա չորացված պտուղ-բանջարեղեն, որը չի բավարարում բնակչության պահանջարկը: Այդ իսկ պատճառով չորացված մթերքի մեծ խմբաքանակ է շարունակվում ներմուծվել այլ երկրներից:
Պրն Աբովյանը սա բացատրում է հետեւյալ կերպ. «Ներմուծումը շատանում է այն պատճառով, որ բնակչությունը դառնում է սոցիալապես ավելի ապահովված, եւ չիրը սպառվում է, այլ հարց է, որ ներքին արտադրողը չի հասցնում լցնել շուկան իր արտադրանքով, ներմուծողներն էլ օգտվում են դրանից: Ներքին շուկայում դեռեւս կան համալիր խնդիրներ: Դրանք հիմնականում կապված են տվյալ տարվա բերքի քանակի, չրանոցների արտադրողականության եւ նաեւ հումքային բազայի հետ: Չրագործությունը, միանշանակ, զարգանում է Հայաստանում. տնկվում են նոր այգիներ, գյուղացիներն այդ առումով շատ ճկուն են եւ տնկում են այնպիսի ծառերի տեսակներ, որոնք պիտանի են չրարտադրության համար, բայց այս զարգացումը դեռեւս տարերայնորեն է, չկազմակերպված»:
«Հայաստանում շատ դժվար է զարգացնել փոքր եւ միջին բիզնես: Շատ են դրա մասին խոսում, բայց բառերի ետեւում բան չկա: Օրինակ` մենք աշխատում ենք մեր արտադրողականության 70 տոկոսի չափով: Մնացած 30 տոկոսը չենք աշխատացնում, որովհետեւ կանխիկ գումարը չի բավարարում: Ամեն տարի բնակարանս գրավ եմ դնում, որ կանխիկ գումար վերցնեմ գյուղացիներին վճարելու եւ գործի մեջ մի բան ավելացնելու համար: Միայն մեր ուժերով ենք անում»,- ասում է «Ծիածան-Անի» չրանոցի հիմնադիր Գագիկ Սիրեկանյանը:
Չրագործությունը, այնուամենայնիվ, զարգանում է
Արեւային չորանոցները սկսեցին զարգանալ 90-ականներին: Այժմ 9 մարզերում կառուցված է 220 չորանոց: Այդ ժամանակ շատ կարեւոր էր, որ արտադրությունը հնարավորինս քիչ գազ եւ էներգիա ծախսի. արեւային չորանոցներն այդ առումով լավագույն լուծումներն էին: Սովետական իշխանության պլանային տնտեսության զարգացման տարիներին Հայաստանը դուրս էր մնացել պտուղ-բանջարեղենի չորացման գործընթացից, քանի որ այն հանձնված էր միջինասիական հանրապետություններին: Սակայն 90-ական թթ. ՀՀ գյուղատնտեսական ոլորտում իրականացված վերափոխումները, հատկապես հողի սեփականաշնորհումը, նոր հեռանկարներ բացեցին պտուղ-բանջարեղենի չորացման գործում:
«Հայաստանն ունի չորացված միրգ եւ խաղող պատրաստելու բազմադարյա ավանդույթ: Այդ մասին գրավոր վկայությունները գալիս են դեռեւս մ.թ.ա. 5-րդ դարից, երբ Հերոդոտոսը Հայաստանի հասարակական եւ քաղաքական կյանքը նկարագրելիս հիշատակում է, որ հայ վաճառականները Եփրատ եւ Տիգրիս գետերով տեղափոխել են գինիներ, չորացված ծիրան եւ դեղձ: Բայց սովետական շրջանում այդ ավանդույթը չպահպանվեց: Չիր պատրաստում էին միայն մնացած մրգերից, որ չփչանա, հետո էլ ձմռանը եփում եւ ուտում էին»,- պատմում է Սանդրո Աբովյանը:
Արեւային չորանոցների ավելի քան 60 տոկոսը Արմավիրի եւ Արարատի մարզերում են, հենց այս մարզերում էլ պատրաստվում է երկրում արտադրվող չորացված պտուղ-բանջարեղենի ավելի քան 35-40 տոկոսը: Դրա պատճառն այն է, որ ծիրանենու տարածքների 66 տոկոսը, դեղձենու ավելի քան 74 տոկոսը եւ խաղողի 60 տոկոսը կենտրոնացած է Արարատի եւ Արմավիրի մարզերում: Չորացվում է հիմնականում ծիրան, դեղձ, խնձոր, տանձ, բալ, կեռաս, մասուր, սալոր, թուզ, խաղող, բանջարեղեններից` լոլիկ, բադրիջան, կանաչի, բիբար: Չնայած պտղատու այգիների տարածքները բավականին ընդլայնվել են, կապված բնակլիմայական ռիսկային գոտիների հետ` վերջին 5 տարիների ընթացքում արձանագրվել է անկայուն բերք: Այս տարին բացառություն չէր: Դա նշանակում է, որ հայկական չիրը թանկանալու է:

Armenian Dried Fruit is Not Competitive
Although the makers of dried fruit in Armenia constantly assure us that this field is developing here, the volume of imported dried fruit is increasing every year while the volume of their export is declining. According to data provided by the Association of Dried Fruit Producers, 2004 saw the import of 919,542 kg of dried fruit (mainly raisins, figs, apricots, black plums, peaches and vegetables in a smaller amount) while 71,884 kg were exported. The volume of imports was larger in 2005 at 1,044,957 kg, while 80,740 kg were exported.
Exports dropped sharply in 2006; 1,203,800 kg were imported and only 21,625 kg of dried fruits and vegetables - mainly tomatoes, apricots, plums, peaches, rosehips and cherries - were exported.
The causes behind the decline in export volumes are numerous. The director of the company Chir, Tigran Tsaturyan, cited the appreciation of the dram as the main reason.
"We lost around 120,000 dollars over the past 2-3 years, since the dram's appreciation began in 2004. Moreover, our investments also decreased over that period, because our financial circulation dropped along with our decline in exports," said the company director. Chir has a drying unit in the village of Sardarapat in Armavir. It has been operational since 1998. The drying unit mainly prepares dried tomatoes, which are exported to France and to other European countries from there. Since 1999, 90 percent of the company's produce has been exported (mainly tomatoes) while 10 percent was consumed in the domestic market. Today the company manager plans to decrease exports to 70 percent. Exports are usually done for special orders.
"We cannot dictate prices in Europe and are forced to adapt to prices set by producers from other countries. Obviously, in such conditions we cease to remain competitive. The price of Armenian dried fruit is two or three times higher than, for example, Turkish products on the European market. Turkish dried fruit is sold fro one or two dollars, whereas the cost of Armenian products is five or six dollars," said Sandro Abovyan, director of the Association of Dried Fruit Producers. There are more than 220 solar drying units operating in nine of Armenia's marzes. 120 of them are in Armavir. The drying unit of Tziatzan-Ani is also located in Sardarapat (Armavir). It has been operating since 2006. The founder of the company, Gagik Sirekanyan, said that he had not even tried to export his products, because price-wise they would never be competitive. The Tziatzan-Ani drying unit produces 8-10 tons of dried fruits and vegetables annually.
"The number of dried fruit producers in Armenia is increasing, but none of them can secure a market abroad on their own. Our objective is to unite the dried fruit producers of Armenia. This way we can create a common standard of quality and packaging as well as secure the necessary quantity, exporting it under the name "Armenian Dried Fruit"; otherwise, it is almost impossible to end up on one's own in the European market and stay afloat. The demand in the European market is large volume-wise - they would need a weekly supply of around 15-20 tons of dried fruit from us," said Sandro Abovyan. This idea is still in the planning stages, but its necessity can be felt even now.
None of the 220 drying units in Armenia export their products (excluding the orders for dried tomatoes filled by Chir and samples sent for participation in various expositions abroad).
Turkish Dried Fruits Imported to Armenia
"Although the food security department told me that Turkish dried fruits were not being imported to Armenia, it is a fact - dried fruits are brought to Armenia mainly from Turkey and Iran, I don't know how and through which roads. I have seen the dried fruits that are produced in Turkey and I have to say that the products that come here from there are of bad quality," said the director of the Association of Dried Fruit Producers.
"There are Turkish dried fruits in Armenia. I have even seen them being mixed with Armenian dried fruits and then sold," said the director of Tziatzan-Ani. In this case, naturally, nobody checks the amount of residual sulfur in Turkish dried fruits (in order to preserve the tint of material which is light in color, it has to be processed with anti-oxidants like sulfur dioxide, but in a regulated amount). These dried fruits are not considered ecologically pure.
Producers of dried fruit said that the imported products, being cheaper than Armenian dried fruit, cause problems with competition in the domestic market as well. In 2006, imported dried fruit made up around 70 percent of all dried fruit consumed in the domestic market. Therefore, there is a need for imports, because the maximum total volume of dried fruits and vegetables produced annually of Armenia's 220 drying units is 500-1200 tons (depending on the amount of raw material), which is not enough to meet local demand. For this reason, dried products continue to be imported to Armenia in large volumes.
Sandro Abovyan explained this in the following way, "Imports are rising because the population is becoming more financially secure and the dried fruit is being consumed. It is a separate matter that local producers are unable to keep up with the demand and importers are taking advantage. There are complex issues in the domestic market. They are linked to the harvest yielded in a given year as well as the productivity and material base of the drying units. Dried fruit production is definitely developing in Armenia - new orchards are being planted, villagers are very flexible in this regard and are planting trees which yield fruit fit for drying - but this development is still sporadic and is not organized."
"It is very difficult to develop a small or medium-sized business in Armenia. There has been a lot of talk about that, but there is no action to back up the words. For example, we work at a level that is 70 percent of our maximum productivity. We cannot operate the remaining 30 percent because of cash flow shortages. I put my apartment up for mortgage every year to get cash and pay the villagers and invest something in my business. We are using our personal means to do all this," said Gagik Sirekanyan, founder of the Tziatzan-Ani drying unit.
Dried Fruit Production is, Nonetheless, Developing
Solar drying units started developing in the 1990s. There are now 220 drying units in nine marzes. In those days, it was critical that a unit use as little gas and energy as possible - solar drying units were the best solution in those conditions. In the Soviet years of planned economic development, Armenia was left out of the fruit drying industry because that area was handed to the Central Asian republics. But the reforms that occurred in the agriculture sector in the 1990s independent Armenia, especially the privatization of land, provided new perspectives for the fruit drying industry.
"Armenia has a centuries-old tradition of producing dried fruits and grapes. There is documented proof of this from as long ago as the 5th century B.C., when Herodotus wrote about Armenian social and political life, noting that Armenian merchants would take wine as well as dried apricots and peaches across the Tigris and Euphrates Rivers. But this tradition did not continue through the Soviet period. Only leftover fruits were dried to preserve them and they were then cooked and eaten in the winter," said Sandro Abovyan.
More than 60 percent of solar drying units are in the marzes of Armavir and Ararat - around 35-40 percent of the dried fruits and vegetables produced in the country are prepared here. The reason for this is that 66 percent of apricot trees, 74 percent of peach trees and 60 percent of vineyards are located in Ararat and Armavir. The dried fruits are mainly apricots, peaches, apples, pears, sour cherries, cherries, rosehips, plums, figs and grapes, and the vegetables include tomatoes, eggplants, herbs and peppers. Although the area of land covered with orchards has grown considerably, the harvest over the past five years has not been stable due to climatic risk zones. This year was no exception. This means that Armenian dried fruit is set to become even more expensive.