3-ամյա Նելլին ուզում է շուտ լավանալ. օգնենք
3-ամյա Նելլին արդեն 20 օր է, ինչ դիմակայում է բժիշկների ասեղներին ու դառնահամ դեղերին: Նա չգիտի, թե ինչ է կատարվում իր հետ. միայն գիտի, որ հիվանդացել է, իսկ թե երբ է լավանալու, դեռ հայտնի չէ:
Փոքրիկի մոտ արյան սուր լեյկոզ է հայտնաբերվել. վաղն անցկացվելու է նրա առաջին քիմիաթերապիան: Նելլիի հորը՝ Ալբերտ Պետրոսյանին հանդիպեցինք այսօր: Նա պատրաստվում էր հերթական անգամ դեղատուն մտնել, վերցնել քիմիաթերապիայի նախապատրաստող դեղերն ու գնալ հիվանդանոց:
«Ես չգիտեմ՝ ինչ եմ զգում: Փետրվարի 16-ից երևի մինչև 25-ը ուղղակի չէի հասկանում, թե ինչի ա դա պատահել: Ես տղամարդ եմ, բայց առանց արցունքների այս մասին խոսել չէի կարողանում: Հետո, երբ շատ ծանոթներ, բժիշկներ ասացին, որ հույս կա, բուժվող է, ինձ հավաքեցի: Հասկացա, որ պիտի ամեն ինչ անեմ՝ երեխայիս փրկելու համար: Բազմաթիվ ծախսեր ու խնդիրներ կան. պարտավոր եմ թույլ չլինել»,- ասում է Նելլիի հայրը:
Ալբերտն արդեն վաճառքի է հանել իրենց տունն ու մեքենան: Նա աշխատում է որպես գանձապահ և վարորդ: Այժմ աշխատանքի չի հասցնում գնալ, բայց գործընկերները գրեթե ամեն կերպ օգնում են ընտանիքին:
Պրոֆեսոր Ռ.Օ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի մանկական բաժանմունքի բժիշկներն Ալբերտին տեղեկացրել են, որ երեխայի բուժումը հնարավոր է, սակայն եթե փոխպատվաստման խնդիր լինի, նրան պետք է ուղարկել Եվրոպա կամ Իսրայել:
Հիվանդության ախտորոշման առաջին օրերին Նելլին դեռևս աշխույժ էր, իսկ հիմա արդեն թուլացել է, տաքություն և հոդացավեր ունի: «Ցույց ա տալիս, ձեռքը դնում է ծնկներին, ասում՝ պապ, ստեղս ա ցավում: Ես չեմ կարողանում դիմանալ էդ ամենը տեսնելուն. դուրս եմ գալիս հիվանդանոցից ու չգիտեմ՝ էլ ինչ անեմ: Էդ ամենը կինս ա տեսնում: Ամեն անգամ սրսկվելիս, դեղ ստանալիս էրեխեն սկսում ա լացել... Կնոջս համար էլ ա դժվար. էդ ամենը տեսնելը հնարավոր չի ուղղակի: Պունկցիա անելուց երեխան էնպես էր գոռում.. .ես ինձ մի կերպ եմ զսպում, հավաքում, որ կարողանամ երեխայիս փրկել»,- Ալբերտի հետ զրույցը չշարունակեցինք. նրա աչքերն արդեն լցվել էին:
«Օգնենք հայ մանուկներին» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը Երևանի պետական տիկնիկային թատրոնի աջակցությամբ կազմակերպում է բարեգործական համերգ՝ «Բարդ» ակումբի երգիչների մասնակցությամբ:
«Բարդերը՝ հանուն առողջ մանկության» խորագրով հեղինակային երգի համերգը կկայանա մարտի 13-ին՝ ժամը 19:00-ին, Տիկնիկային Թատրոնի դահլիճում: Տոմսերի արժեքներն են 1000, 2000, 3000, 4000 և 5000 դրամ:
Մանրամասների համար կարող եք զանգահարել հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ (055) 502544/ (093) 373238):
Նրանք, ովքեր ցանկանում են օգնել Նելլիին և նրա ընտանիքին, կարող են փոխանցում կատարել հետևյալ հաշվեհամարներով՝

Трехлетняя Нелли нуждается в нашей помощи
Уже 20 дней врачи делают трехлетней Нелли уколы и дают пить горькие лекарства. Девочка не знает, что происходит, но понимает, что она больна. У Нелли обнаружен острый лейкоз, и завтра ей сделают первый сеанс химиотерапии. С отцом девочки Альбертом Петросяном мы встретились сегодня. Он собирался в очередной раз зайти в аптеку за необходимыми для химиотерапии лекарствами.
«С 16 до 25 февраля я не понимал, что со мной происходит. Я, будучи мужчиной, не мог говорить об этом без слез. Потом, когда многие знакомые и врачи сказали, что надежда есть, что эта болезнь излечивается, я взял себя в руки и понял, что должен сделать все возможное, чтобы спасти своего ребенка. Расходов и проблем очень много, поэтому я не могу позволить себе быть слабым»,- говорит отец Нелли.
Альберт уже продает свой дом и машину. Он работает казначеем и водителем. Ходить на работу в эти дни не успевает, но коллеги во всем ему помогают и поддерживают.
Врачи детского отделения гематологического центра имени профессора Р.О.Еоляна сообщили Альберту, что лечение возможно, но если возникнет необходимость в трансплантации, то ребенка нужно будет отправить в Европу или Израиль.
В первые дни после обнаружения болезни Нелли еще была активна, но сейчас она ослабела, у нее температура, боли в суставах. «Каждый раз, когда ребенку делают уколы или дают лекарства, она плачет. Моей жене тоже очень тяжело видеть все это. Во время пункции Нелли так кричала... Я стараюсь держать себя в руках, чтобы суметь спасти своего ребенка»,- говорит Альберт. Дальше продолжать беседу мы не можем, так как его глаза наполняются слезами.
При содействии общественной благотворительной организации «Поможем армянским детям» в Ереванском государственном кукольном театре будет организован благотворительный концерт с участием певцов клуба «Бард».
Концерт авторской песни под девизом «Барды во имя здорового детства» состоится 13 марта в 19.00. Стоимость билетов 1000, 2000, 3000, 4000 и 5000 драмов.
Для получения дополнительных сведений можно звонить по номерам: (055) 502544/ (093) 373238.
Желающие помочь Нелли и ее семье могут перечислить деньги на следующие расчетные счета в «Америабанке»: