ՀԿ-ների հայտարարությունը ընտրությունների խախտումների բացահայտման ձախողումների մասին
2013թ. փետրվարի 18-ին Հայաստանում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ, որոնք ուղեկցվեցին կոպիտ ընտրախախտումներով, որոնց մասին բարձրաձայնել են բազմաթիվ կազմակերպություններ և անհատներ: Այս կապակցությամբ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ն և «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնն իրենց մտահոգությունն են հայտնում ՀՀ իրավապահ մարմինների՝ քրեական գործերը բացահայտելու դժկամության և հանցագործությունների քողարկմանը միտված անօրինական գործողությունների առնչությամբ:
2013թ. փետրվարի 18-ին «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ն դիտորդական առաքելություն է իրականացրել թիվ 17 ընտրատարածքի շուրջ 14 տեղամասերում, որոնք տեղակայված են եղել Արտաշատ քաղաքում և հարակից մի շարք գյուղերում: «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» դիտորդական թիմն այդ տեղամասերում աշխատել է կազմակերպության կողմից հրավիրված լրագրողների հետ միասին:
Դիտորդական առաքելության ընթացքում «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» թիմը հայտնաբերել է մի շարք ընտրախախտումներ, մասնավորապես՝ քվեատուփի լցոնման, կրկնակի քվեարկության, վարչական ռեսուրսի չարաշահման, դիտորդների և լրագրողների ահաբեկման և ճնշման դեպքեր: Քվեարկության օրը և դրանից հետո «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» դիտորդական թիմը մի շարք հաղորդումներ է ներկայացրել ոստիկանություն: Արտաշատի ոստիկանությունը և Հատուկ քննչական ծառայությունը քրեական գործեր են հարուցել «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» դիմումներից մի քանիսի հիման վրա:
Այդ գործերի շարքից է Արտաշատի 17/5 տեղամասում քվեատուփի լցոնման փաստով հարուցված քրեական գործը: Սույն գործով վկաներ են հանդիսանում դիտորդ Նարինե Էսմաելին և լրագրող Արտակ Համբարձումյանը: Նարինեն ծագումով հայ Ամերիկայի քաղաքացի է: Նա Հայաստան է եկել «Դեպի Հայք» ծրագրի միջոցով և ներկայումս պրակտիկա է անցնում «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնում: Դիտորդի և լրագրողի վկայությամբ լցոնումը տեղի է ունեցել, երբ 25-30 տղամարդ ներխուժել են տեղամաս, պահել դիտորդի և լրագրողի ձեռոքերը, որի ընթացքում հանձնաժողովի քարտուղարը բացել է քվեատուփը մի երիտասարդի համար, որն էլ լցոնել է շուրջ 400-500 քվեաթերթիկ:
Այս գործով վարույթն իրականացնում է ՀՔԾ-ի քննիչ Գորիկ Հովակիմյանը: Նրա հրավերով Նարինե Էսմաելին ներկայացել է ցուցմունք տալու իր ներկաայցուցիչ, «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» անդամ, փաստաբան Տիգրան Եգորյանը: Քննչական գործողության ընթացքում քննիչի կողմից պարբերաբար ճնշում է գործադրվել վկայի նկատմամբ, փոփոխել վերջինիս ցուցմունքը՝ փորձելով թույլ չտալ վկային ներկայացնելու 17/5 տեղամասում ընտրության օրը տեղի ունեցածի ճիշտ պատկերը:
Քանի որ «Փաստաբանության մասին» ՀՀ օրենքի 18-րդ հոդվածի համաձայն՝ փաստաբանն իրավունք ունի ձեռք բերելու իր վստահորդի շահերից բխող ապացույցներ՝ օգտագործելով նաև տեխնիկական միջոցներ և անհրաժեշտ էր ձեռք բերել ապացույցներ ապօրինի քննչական գործողությունների վերաբերյալ, Տիգրան Եգորյանը ձայնագրել է հիշյալ քննչական գործողությունները:
2013թ.-ի մարտի 1-ին Նարինե Էսմաելիի և հանձնաժողովի քարտուղարի միջև առերես հարցաքննության ժամանակ, քննիչ Հովակիմյանը քննչական գործողությունը ձայնագրելու անհրաժեշտության և օրինականության շուրջ վիճաբանություն է սկսել Տիգրան Եգորյանի հետ: Նարինեի ներկայացուցիչը հիմնավորել է իր իրավունքը՝ հղում կատարելով ՀՀ օրենսդրությանը, մինչդեռ քննիչը չի կարողացել ապացուցել նման իրավունքի բացակայությունը:
Շուրջ 40 րոպե վիճաբանելուց հետո, քննիչը դուրս է եկել սենյակից և այնուհետև ներս եկել Հատուկ քննչական ծառայության պետ Անդրանիկ Միրզոյանի հետ, ով արգելել է ներկայացուցչին ձայնագրություն կատարել շատ կոպիտ ձևով՝ կարգադրելով քննիչներից մեկին (սենյակում ներկա են եղել 5 քննիչ), որ նետի ձայնագրիչը զուգարանը: Այնուհետև, չսպասելով անգամ իր կարգադրության կատարմանը, խլել է ձայնագրիչը Տիգրան Եգորյանի ձեռքից և նետել այն պահարանի մեջ: Ավելի ուշ քննիչներից մեկն այն գաղտնի վերցրել է և ջնջել ձայնագրությունը: Այնուամենայնիվ, այդ ձայնագրությունների մի մասը «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» տրամադրության տակ է:
Այս գործի քննութան ընթացքը ցույց է տալիս ՀՔԾ-ի դժկամությունը բացահայտելու ընտրախախտումը և պատժելու հանցագործության իրական մեղավորներին: Փոխարենը՝ այս մարմնի ներկայացուցիչները ներգրավված են անօրինական գործընթացների մեջ, ինչը խոչընդոտներ է առաջացնում արդյունավետ քննություն անցկացնելու համար, ինչպես նաև ճնշում գործադրում վկայի վրա և պաշտպանություն ցույց տալիս հնարավոր կասկածյալին:
Իրավունքի Եվրոպա միավորումը և Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը դատապարտում են ՀՔԾ-ի քննիչների, մասնավորապես՝ ՀՔԾ-ի պետ Անդրանիկ Միրզոյանի անօրինական գործողությունները:
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանում Ամերիկայի դեսպանատանը միջամտելու և հավաստիացում պահանջելու ՀՀ կառավարությունից իր քաղաքացի Նարինե Էսմաելիի անվտանգության համար:
Մենք նաև կոչ ենք անում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին՝ հատուկ ուշադրություն դարձնել Հայաստանի իրավապահ մարմինների՝ ընտրախախտումները քննելուն և բացահայտելուն ուղղված գործողությունների վրա:
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանությանը ապահովել, որ բոլոր ընտրախախտումները քննության առնվեն թափանցիկ, արդյունավետ և օրինական ճանապարհով և որ հայ հասարակությունը պարբերաբար իրազեկվի դրանց զարգացումների մասին:

Заявление ОО о провале расследования фактов избирательных нарушений
Объединение "Европа права" и антикоррупционный центр "Транспаренси Интернешнл" выступили сегодня с заявлением, в котором, в частности, говорится:
"Прошедшие в Армении 18 февраля 2013 г. президентские выборы сопровождались грубыми нарушениями, о чем заявили многочисленные организации и частные лица. В связи с этим общественные организации "Объединение "Европа права" и антикоррупционный центр "Транспаренси Интернешнл" выражают свою обеспокоенность по поводу незаконных действий правоохранительных органов РА, проявляющихся в их нежелании расследовать уголовные дела и сокрытии ими преступлений".
Согласно заявлению, в ходе осуществления наблюдательской миссии представители объединения "Европа права" выявили ряд избирательных нарушений: вбросы фальшивых бюллетеней, повторное голосование, злоупотребление административным ресурсом, угрозы и оказание давления на наблюдателей и журналистов. В день голосования и после этого наблюдатели объединения "Европа права" представили в полицию ряд сообщений. На основании некоторых из них были возбуждены уголовные дела. К их числу относится и уголовное дело по факту вброса подтасованных бюллетеней на избирательном участке 17/5 в городе Арташате. Свидетелями по данному делу являются наблюдатель Нарине Эсмаели и журналист Артак Амбарцумян. Нарине – гражданка США, в Армению приехала по программе "В Айк" и в настоящее время проходит практику в антикоррупционном центре "Транспаренси Интернешнл". По свидетельству журналиста и наблюдателя, вброс был осуществлен тогда, когда на избирательный участок ворвались 25-30 мужчин, которые схватили журналиста и наблюдателя за руки и удерживали их до тех пор, пока секретарь комиссии не открыла избирательную урну, в которую молодой человек вбросил 400-500 бюллетеней.
"Это дело расследует следователь Специальной следственной службы Горик Овакимян. По его приглашению Нарине Эсмаели явилась для дачи показаний вместе со своим представителем – членом объединения "Европа права", адвокатом Тиграном Егоряном. В ходе следственных действий следователь упорно оказывал давление на свидетеля, менял его показания, пытаясь не допустить правильного отображения инцидента, произошедшего в день выборов на участке 17/5.
Т.Егорян, руководствукясь ст.18 закона РА "Об адвокатуре", записал на диктофон вышеупомянутые следственные действия.
В ходе состоявшегося 1 марта 2018 г. очного допроса Нарине Эсмаели и секретаря избирательной комиссии следователь Овакимян затеял спор с Тиграном Егоряном по поводу законности аудиозаписи следственного действия. Представитель Нарине Эсмаели обосновал свое право, сославшись на закон РА, тогда как следователь не смог доказать отсутствие такого права.
После почти 40-минутного спора следователь вышел из кабинета, а туда вошел начальник Специальной следственной службы Андраник Мирзоян, который в очень грубой форме запретил адвокату проводить аудиозапись, дав указание одному из следователей бросить диктофон в унитаз. Затем, не дожидаясь выполнения своего распоряжения, выхватил диктофон из рук Тиграна Егоряна и бросил его в шкаф. Позже один из следователей тайком взял диктофон и стер запись. Несмотря на это, часть аудиозаписи находится в распоряжении объединения "Европа права".
Ход этого дела показывает нежелание ССС выявлять избирательные нарушения и наказывать истинных виновных в этих преступлениях",- говорится в заявлении.
В нем также отмечается, что объединение "Европа права" и антикоррупционный центр "Транспаренси Интернешнл" осуждают незаконные действия следователей ССС и в частности его начальника Андраника Мирзояна, а также призывают посольство США в Армении вмешаться в это дело и потребовать от правительства РА заверений в обеспечении безопасности своей гражданки Нарине Эсмаели.
"Мы также призываем БДИПЧ/ОБСЕ обратить особое внимание на действия правоохранительных органов Армении по расследованию и выявлению избирательных нарушений.
Мы призываем власти Армении обеспечить прозрачное, результативное и законное расследование всех фактов избирательных нарушений, а также регулярно информировать армянскую общественность о ходе расследования",- говорится в заявлении общественных организаций.