Նախագահի նախկին թեկնածու Վարդան Սեդրակյանը կալանավորվեց
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը, ինչպես հայտնում է shamshyan.com-ը, հենց նոր դատարանի որոշմամբ կալանավորվեց: Նախաքննական մարմինը նրան մեղադրում է Պարույր Հայրիկյանի դեմ իրականացված մահափորձը պատվիրելու մեջ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 31-ին՝ ժամը 23:30-ի սահմաններում, իր տան մուտքի մոտ՝ Երեւանի Տպագրիչների 9 հասցեում, նախագահի նախկին թեկնածուներից Պարույր Հայրիկյանի վրա կրակեցին: Աջ անրակի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքով նա տեղափոխվեց «Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն:
Գաղտնի քաղաքական կազմակերպության անդամ լինելու, ինչպես նաև տարածված տեսակետին ընդդիմացող հայացքներ արտահայտող իր գրվածքների համար Հայրիկյանը տարիներ է անցկացրել խորհրդային բանտերում, ճամբարներում ու աքսորում: 2013 թ. փետրվարյան քվեարկության ժամանակ նա արդեն 3-րդ անգամ պայքարում էր ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար, եւ այդ օրերին քաղաքական ինտրիգը պտտվում էր մեկ հարցի շուրջ՝ կդիմի՞ Հայրիկյանը Սահմանադրական դատարան՝ ընտրության օրը հետաձգելու պահանջով, թե՞ ոչ:
Հայրիկյանը, ի վերջո, ՍԴ չդիմեց, իսկ իր դեմ իրականացված մահափորձը կապեց դրսի ուժերի, մասնավորապես Ռուսաստանի հետ: Նույնիսկ հայտարարեց, որ կրակողին նկատել է, եւ նա սլավոնական արտաքին ուներ:
| Խաչատուր Պողոսյանը եւ Սամվել Հարությունյանը |
Սակայն մեկ շաբաթ անց՝ փետրվարի 7-ին, Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու կասկածանքով ԱԱԾ-ն ձերբակալեց ոչ սլավոնական արտաքինով 2 հոգու՝ 1966 թ. ծնված, նախկինում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար դատապարտված Խաչատուր Պողոսյանին և 1972 թ. ծնված Սամվել Հարությունյանին: Ըստ ԱԱԾ հաղորդագրության՝ վերջիններս մահափորձի հանգամանքների վերաբերյալ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ: Ավելին՝ ձերբակալվածներից մեկի բնակարանում հայտնաբերվել է «Նագան» տեսակի ատրճանակ, որի խմբին պատկանող զենքից, ըստ մասնագետների կարծիքի, արձակվել է դեպքի վայրում հայտնաբերված գնդակը:
Պարզվեց նաեւ, որ վերջիններս կապ ունեն էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի հետ. ժամանակին նրա տանը վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացրել: Էպոսագետը, սակայն, հայտարարեց, որ Հայրիկյանի դեմ մահափորձի հետեւում Արեւմտյան Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում գործող մասոնական մի կազմակերպություն է, որին անդամակցում է նաեւ նախագահի մեկ այլ նախկին թեկնածու, «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Նպատակը, ըստ էպոսագետ ներկայացող Սեդրակյանի, իր նման ազգային, գաղափարական գործչին խաղից դուրս հանելն է, ինչից հետո Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը կդառնար խիստ ամերիկամետ:
Ողջ քարոզարշավի ընթացքում Վարդան Սեդրակյանը վստահեցնում էր, որ ստանալու է ընտրողների քվեի 81 տոկոսը եւ դառնալու է ՀՀ չորրորդ նախագահը: Բայց արդեն քարոզարշավի ավարտին այս համոզմունքին զուգահեռ նա կարծիք հայտնեց, որ ընտրություններից հետո՝ կոնկրետ փետրվարի 22-23-ին, իրեն կձերբակալեն:
Փետրվարի 18-ի քվեարկության արդյունքում էպոսագետը պաշտոնական տվյալներով ստացավ ձայների 0,42 տոկոսը: Իսկ ահա Սեդրակյանի մյուս կանխատեսումը օրերի տարբերությամբ իրականություն դարձավ. նա արդեն անազատության մեջ է:

Задержан экс-кандидат в президенты РА Вардан Седракян
Несколько минут назад решением суда был задержан экс-кандидат в президенты РА, эпосолог Вардан Седракян, сообщает shamshyan.com. Орган предварительного следствия обвиняет его в заказе на покушение на другого бывшего кандидата в президенты РА Паруйра Айрикяна.
Напомним, что 31 января около 23.30 в Айрикяна стреляли возле подъезда его дома по адресу ул.Тпагричнери, 9. Получивший ранение в область правого предплечья Паруйр Айрикян был госпитализирован в медцентр «Григор Лусаворич».
За членство в тайной политической организации и статьи, противоречившие общепринятым взглядам, Айрикян много лет провел в советских тюрьмах, лагерях и ссылке. На последних президентских выборах в Армении он в третий раз баллотировался на пост главы государства. После совершенного покушения политическая интрига сохранялась вокруг одного вопроса: обратится Паруйр Айрикян в Конституционный суд с требованием перенести день голосования или нет.
Айрикян не пошел на этот шаг, а покушение на себя связал с внешними силами, в частности с Россией. Он даже заявил, что видел стрелявшего, и у него была славянская внешность.
Однако через неделю, 7 февраля, по подозрению в совершении покушения на экс-кандидата в президенты Служба национальной безопасности задержала двух граждан с неславянской внешностью –Хачатура Погосяна, 1966 г.р., в прошлом судимого за незаконный оборот наркотиков, и Самвела Арутюняна, 1972 г.р.
Согласно сообщению СНБ, последние дали признательные показания. Более того, на квартире одного из задержанных был обнаружен пистолет «Наган», а по мнению специалистов, найденная на месте преступления пуля была выпущена из оружия именно этой марки.
Выяснилось также, что задержанные имеют отношение к эпосологу Вардану Седракяну, в доме которого в свое время делали ремонт. Эпосолог, однако, заявил, что за покушением на Паруйра Айрикяна стоит действующая в Европе и США масонская организация, в которую входит также бывший кандидат в президенты, лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян. По словам представлявшегося эпосологом Седракяна, цель состояла в том, чтобы вывести из игры такого национального и идейного деятеля, каким является он, и сделать внешнюю политику Армении крайне проамериканской.
В ходе всей предвыборной кампании Вардан Седракян уверял, что получит 81% голосов избирателей и станет четвертым президентом Армении. Однако к концу предвыборной гонки он сказал, что после выборов – конкретно 22-23 февраля – его задержат.
Согласно официальным результатам выборов, эпосолог получил 0,42% голосов. А вот другое предсказание Седракяна сбылось – он уже находится за решеткой.