Նրանք պատրաստ չեն զոհողությունների
Նախագահական ընտրություններից հետո սկսված համահասարակական շարժմանն առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը միանալ չի ցանկանում: Չնայած նա հայտարարեց, որ իրականում ընտրություններում հաղթել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, սակայն հավելեց, որ չի միանա այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի տեսնում շարժման ղեկավարների կոնկրետ գործողությունները:
Տեր-Պետրոսյանը հրաշալի հասկանում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նկատմամբ իր առավելությունները. հռետորական ձիրք, հզոր խարիզմա, զանգվածի առաջնորդման ունակություն, բայց ամենակարևորը` ցանկացած պարագայում ծրագրավորված և հետևողական գործողություններ: Տեր-Պետրոսյանը ծրագրավորված էր գործում անգամ այն ժամանակ, երբ Կոնգրեսին տանում էր դեպի մարգինալացում և անփառունակ ու դժգույն վախճանի: Նա պարզ տեսնում է, որ Հովհաննիսյանի սկսած շարժումը նման է օվկիանոսի կենտրոնում փոթորիկի բերանն ընկած մի նավակի, որի նավապետը չգիտի` ինչպես փրկվել հսկա ալիքների երախից ու ափ ելնել: Բայց տեսնելով հանդերձ` նրան օգնել չի ցանկանում:
Օգնությունն, իհարկե, միակողմանի չի լինում: Հովհաննիսյանն այս ընթացքում ոչ մի բանով ցույց չի տվել, որ կոնկրետ Տեր-Պետրոսյանի օգնության, խորհրդատվության կարիքն զգում է: Նա բանակցեց նախագահական ընտրությունները բոյկոտած բոլոր ազդեցիկ ուժերի ղեկավարների հետ, բացի այլևս նախկին ՀԱԿ-ի ղեկավար Տեր-Պետրոսյանից, այսինքն այն մարդուց, ումից, թերևս ամենաշատ բանն ուներ սովորելու և ստանալու: Որովհետև ի տարբերություն մյուսների, վերջինս գործնականորեն է ապացուցել` ինչպես կարելի է զանգվածին հանել փողոց, հրապարակներ և այնտեղ պահել ուղիղ 4 տարի, ինչպես կարելի է չափ տալ ու կառավարել զանգվածի գիտակցությունն ու վարքագիծը: Հովհաննիսյանը թերևս կարծում է, որ եթե փորձի կոնտակտի մեջ մտնել Տեր-Պետրոսյանի հետ, ինչպես, ասենք Գագիկ Ծառուկյանի դեպքում էր, անուղղակիորեն խոստովանելու է, որ չգիտի` «ինչ անելու, ինչպես անելու և ումով անելու» հարցերի պատասխանը, այսինքն՝ չգիտի նավակը ափ հանելու ճանապարհն ու միջոցները: Մյուս կողմից՝ Հովհաննիսյանը հիմա փորձում է գրավել այն դաշտը, որն իր ետևից թողեց նախկին ՀԱԿ-ը և անձամբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Ի սկզբանե առաջին նախագահի հետ նրա «կռիվը» հենց այս կարգավիճակը նվաճելուն էր ուղղված: Դիրքային այդ պայքարում հաղթել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, և նա հիմա ուզում է վայելել այն, ինչ ձեռք է բերել հանգամանքների բերումով:
Բայց մյուս կողմից՝ Տեր-Պետրոսյանն ինքը շարժմանը միանալու ցանկություն չունի: Առաջինը նա հայտարարեց, որ դրան կմիանա միայն գործողություններ տեսնելուց հետո` պարզ հասկացնելով, որ այս շարժումն առայժմ ղեկավարվում է ընդամենը էմոցիոնալ անհրաժեշտ ֆոնի ապահովման շնորհիվ, որն էֆեկտիվ կարող է լինել միմիայն իրականության ռացիոնալ գնահատման և սառը քաղաքական հաշվարկների ու ենթատեքստային ծրագրերի վրա:
Բայց շարժումից նրա այս ինքնաօտարման հիմնական պատճառը դա չէ: Նա կարծես Րաֆֆուն փորձում է ասել. պատվիրել ես այդ քաշը, հիմա բարի եղիր բարձրացրու` ըստ էության սկսված այս շարժումն անցկացնելով հենց Հովհաննիսյանի անձի պրիզմայով: Եվ որպեսզի ապացուցի իր հետ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և ՀԱԿ-ի հետ «Ժառանգության» անհամեմատելիությունը, նա լուռ ու սառասրտորեն հետևում է, այս շարժման` արդեն ուրվագծվող դանդաղ մահվանը:
Մինչդեռ հիմա իրականությունը բոլորովին այլ է: 2008-ին շարժումը հիրավի Տեր-Պետրոսյանինն էր, որպես լիդերի. նա էր առաջ տանում համաժողովրդական շարժումը և դրա սիրտն ու հոգին էր: Դա անձնակենտրոն շարժում էր, որը ամրապնդվում ու դրսևորվում էր «Լևոն` նախագահ» վանկարկումների միջոցով: 2013-ին` Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է, որպես լիդեր, շարժմանը. դրա համար էլ հիմա ոչ թե «Րաֆֆի` նախագահ» են վանկարկում, այլ` «Հայաստան»:
Արևմտյան քաղաքական մշակույթի և աշխարհըմբռնման կրողը լինելու հանգամանքը Րաֆֆի Հովհաննիսյանին բավականաչափ խորաթափանցություն տվեցին շարժումը հրապարակային մակարդակով իր անձից դուրս դնելու համար: Բայց միայն հրապարակային մակարդակով: Որովհետև ակնհայտ է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի պոտենցիալն օգտագործելուց հրաժարվելը, այլ քաղաքական ուժերի ֆոնին նրա գործոնի միտումնավոր անտեսումն ավելի շատ խոսում է ամբիցիաներին, անձնական վերաբերմունքին տուրք տալու մասին, որը ցանկացած դեպքում բավարարվում է շարժման արդյունավետության հաշվին: Մինչդեռ քաղաքացիականությունը հիմա միակ զոհասեղանն է, որին իմաստ ունի դնել առաջին հերթին հենց մասնավոր շահը, ամբիցաներն ու հետաքրքրությունները. քաղաքացիականության գաղափարի համատեքստում դրանք անհամատեղելի կատեգորիաներ են:
Նույնը վերաբերում է նաև Տեր-Պետրոսյանին, ով դեռ 2008-ին առաջարկում էր իրեն ընդունել որպես «ավազակապետական ռեժիմը» տապալելու գործիքի, իսկ 2011-ին պնդում էր, թե պատրաստ է միանալ այն ուժին, որը կկարողանա գրավել իրենց տեղը և առաջնորդել իշխանափոխության հանաժողովրդական գործընթացը: Հիմա այդ ուժը՝ լավ թե վատ, կա, բայց չկա դրանում Տեր-Պետրոսյանի մասը: Վերջինս պարզապես չի կարողանում համակերպվել այն մտքի հետ, որ արդեն իր հերթն է միանալու մի շարժման, որտեղ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի, «Ժառանգության», որևէ այլ քաղաքական ուժի գործոնը երկրորդական է և որտեղ քաղաքական ուժերից ու գործիչներից ընդամենը մեկ բան է պահանջվում. ճիշտ հունավորել ու նպատակային դարձնել ինքնաբուխ այս շարժումը: Չկա այն ըմբռնումը, որ դրան միանալով ոչ թե որևէ այլ մեկին, այլ իր իրավունքների հարգման պահանջով հրապարակ դուրս եկած հասարակությանն է ծառայություն մատուցվելու:

Они не готовы идти на жертвы
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян не хочет присоединиться к общественному движению, начавшемуся после президентских выборов. Тер-Петросян хотя и заявил, что на выборах в действительности победил Раффи Ованнисян, однако добавил, что не присоединится до тех пор, пока не увидит конкретные действия руководителей движения.
Первый президент прекрасно понимает свои преимущества перед Раффи Ованнисяном: талант оратора, мощная харизма, способность возглавлять массы, но самое главное – осуществление запланированных и последовательных действий в любой ситуации. Тер-Петросян действовал по плану даже тогда, когда вел конгресс к маргинализации и бесславному концу. Он ясно видит, что начатое Ованнисяном движение похоже на попавший в шторм в океане корабль, капитан которого не знает, как спастись от огромных волн и причалить к берегу. И хотя Тер-Петросян все это видит, помогать Ованнисяну не желает.
Конечно, помощь не бывает односторонней. За это время Раффи Ованнисян никак не показал, что нуждается конкретно в помощи и консультации Тер-Петросяна. Он провел переговоры с руководителями всех бойкотировавших президентских выборы влиятельных сил, кроме лидера уже бывшего Армянского национального конгресса Левона Тер-Петросяна, у которого мог перенять больше, чем у кого-либо. Потому что в отличие от других деятелей первый президент на деле доказал, как можно выводить массы на улицы, площади и держать их там ровно четыре года, как можно управлять сознанием и поведением масс. Ованнисяну, видимо, кажется, что если он попытается вступить в контакт с Тер-Петросяном, как это было, скажем, в случае с Гагиком Царукяном, то косвенно признается в том, что не знает ответы на вопросы, что делать, как делать и с помощью кого делать.
С другой стороны сейчас Раффи Ованнисян пытается занять то поле, которое оставил после себя АНК и лично Левон Тер-Петросян. Изначально его «борьба» с первым президентом была направлена именно на завоевание этого статуса. В этой позиционной борьбе победил Раффи Ованнисян, и сейчас он хочет наслаждаться тем, что приобрел волею обстоятельств.
С другой стороны Тер-Петросян не хочет присоединяться к движению. Он, во-первых, заявил, что присоединится к нему только в том случае, если увидит конкретные действия, четко дав понять, что пока движение управляется лишь посредством обеспечения необходимого эмоционального фона, который может быть эффективным только благодаря рациональной оценке, холодному политическому расчету и подтекстовым программам.
Однако основная причина самоотчуждения Тер-Петросяна от движения заключается не в этом. Он как будто хочет сказать Раффи: заказал этот вес – значит будь добр поднять его. И чтобы доказать невозможность сравнения себя с Раффи Ованнисяном и АНК с партией «Наследие», Тер-Петросян молча и хладнокровно наблюдает за уже обозначившейся медленной смертью этого движения.
Между тем сегодня реальность совсем другая. В 2008-ом движение воистину принадлежало Тер-Петросяну как лидеру – он был сердцем и душой этого движения, которое проявлялось в скандировании лозунга «Левон – президент!». В 2013-ом лидером движения является Раффи Ованнисян, поэтому сейчас скандируют не «Раффи – президент!», а «Айастан!».
Очевидно, что отказ от использования потенциала Левона Тер-Петросяна и умышленное игнорирование его фактора на фоне других политических сил скорее всего говорит об амбициях, которые в любом случае удовлетворяются за счет эффективности движения. Между тем сегодня гражданственность – единственный алтарь, на который имеет смысл положить в первую очередь частные интересы и амбиции, потому что эти категории несовместимы с идеей гражданственности.
То же самое касается Тер-Петросяна, который еще в 2008-ом предлагал считать себя инструментом по свержению «режима бандократии», а в 2011-ом утверждал, что готов присоединиться к той силе, которая сможет занять его место и возглавить общенародный процесс смены власти. Сейчас такая сила худо-бедно есть, но нет участия в ней Тер-Петросяна. Последний просто не может смириться с мыслью о том, что уже его очередь присоединиться к движению, в котором от политических сил и деятелей требуется только одно: направить это стихийное движение в правильное русло и придать ему целенаправленность.
Нет осознания того, что в результате такого присоединения будет оказана услуга обществу, вышедшему на площадь с требованием уважать свои права.