Դասախոսի պայմանագիրը չեն երկարացրել. պատճառը ԵՊՀ ռեկտորի օգնականի պահվածքը քննադատե՞լն է
Արարատ Միրզոյանը պատմական գիտությունների թեկնածու է: ԵՊՀ-ում դասախոսել է միայն անցած կիսամյակ` ժամավճարային պայմանագրով, ինչը նշանակում է, որ նա հաստիքային աշխատող չի եղել եւ «հրավիրյալ դասախոսի» կարգավիճակ է ունեցել:
«Դասախոսել եմ հեռակա համակարգով սովորող մշակութաբաններին: Հունվարի 18-ին վերցրել եմ վերջին քննությունը: Մարտի կեսից նոր ժամեր պիտի ունենայի` հայ արվեստի պատմության ամբիոնն էր առաջարկել: Այս անգամ պիտի դասախոսեի, եթե չեմ սխալվում, առկա համակարգով սովորողներին, բայց դա կարևոր չէ: Ինչևէ, ռեկտորատը հրաժարվել է ստորագրել պայմանագիրս»,-«Հետքի» հետ զրույցում ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Ըստ դասախոսին` ինքը պարզաբանում ստանալու համար չի դիմել ռեկտորատ:
Նշենք, որ Արարատ Միրզոյանն այն դասախոսներից էր, ով խստորեն դատապարտել է սույն թվականի փետրվարի 27-ին ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի դիմաց դասադուլի կոչով հանդես եկող ուսանողների նկատմամբ ԵՊՀ որոշ պաշտոնյաների, ուսխորհդի, արհմիության եւ այլ կառույցների ներկայացուցիչների պահվածքը:
«Համարում եմ, որ հայհոյանքները, վիրավորանքները, սպառնալիք պարունակող եւ վտանգավոր հետեւանքներով հղի «զորքը բեր առաջ, ախալքալաքցիներին բեր առաջ» արտահայտությունը, հեգնական` «ես էլ եմ ձեզ սիրում, հատկապես աղջիկներին»-ը եւ նման այլ արտահայտությունները, մեղմ ասած, պատիվ չեն բերում ԵՊՀ-ին եւ վտանգում են Մայր բուհի հեղինակությունը»,-ասել էր Ա. Միրզոյանը:
Նա նաեւ պահանջել էր ԿԳ նախարարից եւ ԵՊՀ ռեկտորից պաշտոնապես միջադեպը պարզաբանելու եւ իրենց պաշտոնը չարաշահած եւ լիազորությունները գերազանցած անձանց պատժելու:
Հիշեցնենք, որ «զորքը բեր առաջ, ախալքալաքցիներին բեր առաջ» եւ «ես էլ եմ ձեզ սիրում, հատկապես աղջիկներին» արտահայտությունների հեղինակը ԵՊՀ ռեկտորի օգնական Գեւորգ Մելքոնյանն էր, ում պահվածքը բուռն քննադատվեց համացանցում:
Չի բացառվում, որ Արարատ Միրզոյանի պայմանագիրը չեն երկարացրել հենց ռեկտորի օգնականի պահվածքը քննադատելու համար:

Договор с преподавателем не продлили. Причина – критика поведения помощника ректора ЕГУ?
Арарат Мирзоян – кандидат исторических наук. В Ереванском государственном университете преподавал только в прошлом полугодии. Был почасовиком, то есть внештатным работником.
«Я преподавал культурологам на заочном отделении. По предложению кафедры истории искусства с середины марта мне должны были дать дополнительные часы, однако ректорат отказался подписать договор»,- рассказал «Hetq» Арарат Мирзоян, добавив, что не стал обращаться в ректорат за объяснениями.
Арарат Мирзоян принадлежут к числу тех преподавателей, которые осудили поведение некоторых руководителей, членов студсовета, профсоюза и других структур ЕГУ в отношении студентов, призывавших к студенческой забастовке перед центральным корпусом университета.
«Я считаю, что ругательства, оскорбления, угрозы, чреватое опасными последствиями выражение «пусть войско пройдет вперед, ахалкалакцы, пройдите вперед», ироничная фраза «я тоже вас люблю, особенно девушек» и другие высказывания не делают чести государственному университету и ставят под угрозу авторитет главного вуза страны»,- сказал А.Мирзоян.
Он также потребовал от министра образования и науки и ректора ЕГУ дать официальные объяснения относительно инцидента и наказать лиц, превысивших свои должностные полномочия.
Напомним, что автором выражений «пусть войско пройдет вперед, ахалакцы, пройдите вперед» и «я тоже вас люблю, особенно девушек» является помощник ректора ЕГУ Геворк Мелконян, чье поведение удостоилось бурной критики в интернете.
Не исключено, что договор с Араратом Мирзояном не был продлен именно из-за его критики в адрес помощника ректора.