Դատավոր Մելքումյանը վճիռը հրապարակել է, բայց կողմին չի տրամադրել
Երեկ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Արայիկ Մելքումյանը ի վերջո հրապարակել է Գագիկ Ծառուկյանի պատկանող «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատի» դեմ գերմանացի ներդրող Ստեֆան Լաքսուբերի հայցով դատական ակտի եզրափակիչ դրութը: Հիշեցնենք` Ա. Մելքումյանը 4 անգամ հետաձգել էր վճռի հրապարակումը:
Արայիկ Մելքումյանն ինչ-որ մասով մերժել է հայցը, ինչ-որ մասով` բավարարել: Դատարանում «Իստինվեստորի» ներկայացուցիչ Դավիթ Դանիելյանը «Հետքին» հայտնեց, որ դատարանը երեկ վճիռը չի տրամադրել իրենց: Սկզբից ասել են` սպասեք, կտրամադրենք, հետո` վաղը կուղարկենք, և մինչ այս պահը Ստեֆան Լաքսհուբերի ներկայացուցիչները չեն ստացել դատարանի վճիռը:
Ըստ փաստաբանի` վճռի եզրափակից դրույթից պարզ չի եղել, թե մերժումը կամ մասնակի բավարարումը ինչին է կոնկրետ վերաբերել, քանզի հայցապահանջը դատաքննության ընթացքում փոփոխվել է` կապված ընթացիկ փորձաքննությունների հետ:
Արայիկ Մելքումյանի գրասենյակից փորձեցինք ճշտել, թե երբ են կողմերին ուղարկվելու դատական ակտը, գրասենյակից հայտնեցին, որ վճիռը պատրաստ է և օրվա ընթացքում կուղարկվի կողմերին: Վճռի բովանդակությանը կանդրադառնանք ավելի ուշ:
Հիշեցնենք նաև, որ բաժնետերերի 2008թ. հոկտեմբերի 12-ի ընդհանուր արտահերթ ժողովը որոշել էր համախմբել (կոնսոլիդացնել) Երևանի «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերը' դրանցից ամեն 2363.5 հատը փոխարինելով մեկ նոր բաժնետոմսով, որի անվանական արժեքը 18 908 000 ՀՀ դրամ է: Իսկ ընկերության մեկ ամբողջական բաժնետոմսի շուկայական արժեքը, որով հետ էր գնվել բաժնետերերից, սահմանվել էր 28 000 դրամ: Մինչդեռ «ԻնտԻնվեստորը» մեկ բաժնետոմսը ձեռք էր բերել 105 հազար ՀՀ դրամով: Գերմանացի ներդրող Ստեֆան Լաքսհուբերը որոշել է դատական կարգով վերականգնել իր սեփականության իրավունքը:

Судья Мелкумян огласил приговор, но не предоставил его истцу
Вчера в суде общей юрисдикции столичных административных округов Кентрон и Норк-Мараш судья Араик Мелкумян в конце концов огласил заключительное положение судебного акта по иску немецкого инвестора Стефана Лаксхубера против принадлежащего Гагику Царукяну коньячно-винно-водочного комбината «Арарат». Напомним, что А.Мелкумян четыре раза откладывал оглашение своего решения.
По какой-то части судья отклонил иск, по какой-то части – удовлетворил. Представитель «ИстИнвестора» в суде Давид Даниелян сообщил «Hetq», что вчера суд не предоставил ему решение. Сперва их попросили подождать, потом сказали, что пришлют завтра, однако представители Стефана Лаксхубера до сих пор не получили решение.
По словам адвоката, из заключительного положения непонятно, конкретно к чему относилось отклонение или частичное удовлетворение иска, поскольку содержавшееся в нем требование по ходу судебного процесса менялось в зависимости от текущих экспертиз.
Мы решили выяснить в офисе судьи Мелкумяна, когда судебный акт будет отправлен сторонам. Нам ответили, что решение готово, и в течение дня стороны его получат.
Напомним, что состоявшееся 12 октября 2008 г. общее внеочередное собрание акционеров решило консолидировать акции ОАО «Коньячно-винно-водочный комбинат «Арарат», заменив каждую 2363.5-ю акцию новой акцией номинальной стоимостью 18 908 000 драмов. А рыночная цена одной акции компании, по которой она была выкуплена у акционеров, была установлена в размере 28 000 драмов. Между тем «ИнтИнвестор» приобрел одну акцию за 105 тысяч драмов РА. Немецкий инвестор Стефан Лаксхубер решил восстановить свое право на собственность в судебном порядке.