Նախազգուշական կրակոց. ո՞ւմ կողմից և ինչի՞ց առաջ
Մենք ինչո՞ւ այլ երկրների հետ մեր քաղաքական հարաբերություններում չենք կարողանում արժանապատիվ պարտնյոր լինել: Գուցե այն պատճառով, որ դարեր շարունակ զրկված ենք եղել պետականությունից: Իսկ ինչո՞ւ ենք զրկված եղել պետականությունից: Երևի այն պատճառով, որ փոքր երկիր ենք: Ինչո՞ւ ենք փոքր երկիր: Գուցե այն պատճառով, որ ի սկզբանե չենք կարողացել արժանապատիվ պարտնյոր լինել: Վերջ, շրջանը փակվեց: Բավական է թերագնահատենք մեզ: Իմ կարծիքով՝ մեզ պարզապես պակասել է խիստ որոշակի նպատակակետը, դրա մասին մեր հավաքական պատկերացումը՝ մեր ազգային կողմնորոշումը: Իսկ մի՞թե մի ազգի համար դա չէ ամենից կարևորը:
Այս ու նման մտքերի տեղապտույտում հայտնվեցի՝ կարդալով Հայաստանի նախագահական ընտրություններից առաջ ռուսական «Զավտրա» թերթում ոմն Օլեգ Կուզնեցովի հեղինակած «1977 թվականի մոսկովյան պայթյունների արձագանքը» հոդվածը: Այն իր միտումնավորության ու կողմնակալության մեջ այնքան մերկապարանոց է, որ սպանիչ պատասխան է պարունակում հենց իր մեջ: Այնուամենայնիվ, չեմ թաքցնում, հոդվածն ինձ ցավ պատճառեց ու ստիպեց խոսել: Խոսել ոչ թե հեղինակի, այլ ինքս ինձ հետ, ձեզ հետ:
Կուզնեցովի ծավալուն հոդվածը մի կողմից մարդկային կյանքի պահպանման, հանդուրժողականության մասին է, մյուս կողմից՝ տեռորիզմի՝ անմեղ մարդկանց կյանքի գնով ազգային, քաղաքական, կրոնական այս կամ այն խմբավորման ձայնը լսելի դարձնելու այդ հանցագործ գործելաոճի մասին:
Բայց հոդվածն այս մասին է միայն առաջին հայացքից:
ԽՍՀՄ գլխավոր օրենքը՝ սահմանադրությունը, նախատեսում էր Խորհրդային Միության կազմի մեջ հանրապետությունների ինքնակամ մուտքը, ինչպես նաև նրանց դուրս գալը ԽՍՀՄ կազմից՝ ազգային ինքնորոշման՝ հանրաքվեի միջոցով: Բայց ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալ ցանկացողների համար «դռնբաց օրեր» չկային, և խորհրդային տասնհինգ հանրապետությունները այդ մեծ ընտանիքում ապրում էին «կամավոր պարտադիրի» օրենքով: Այս չգրված օրենքը ամուր ու գործուն էր խորհրդային օրենսդրական դաշտում ամրագրված ցանկացած օրենքից:
Անցյալ դարի 60-ականներին Հայաստանում ստեղծված Ազգային միացյալ կուսակցությունը՝ ԱՄԿ-ն, փորձեց կյանքի կոչել խորհրդային սահմանադրության վերոնշյալ կետը, պաշտպանել Հայաստանի ինքնորոշման օրինական իրավունքը: Բայց ԽՍՀՄ օրենքները միշտ չէ, որ մտնում էին ՍՄԿԿ հաշիվների մեջ, և մեր՝ անկախականներիս գործունեությունը որակվեց որպես անօրինական: Սկսվեցին հետապնդումներն ու ձերբակալությունները: Այս առիթով աշխարհի առողջ ուժերն իրենց ձայնն էին բարձրացնում՝ ի պաշտպանություն քաղաքական այլախոհների իրավունքների: ԽՍՀՄ-ն այդ ուժերին պատասխան պիտի տար: Իսկ ԽՍՀՄ-ի համար դա նշանակում էր՝ խուսափել պատասխանատվությունից: Եվ անմեղ, բայց ինչ-ինչ պատճառով հետապնդվող մարդու գրպանը թմրանյութ գցողի մանրախնդիր գործելաոճ որդեգրած գերտերությունն անկախականներից իրեն հարմար կերպարներ էր կերտում՝ նրանց մեղադրելով այս կամ այն հնարածին քրեական մեղքի, զանցառության և անգամ տեռորի մեջ:
Այդպես եղավ 1980-ին, երբ ես արդեն վեց տարի էր, ինչ սիբիրյան բանտերում պատիժ էի կրում ազգային անկախության գաղափարին դավանելուս համար: Ազատմանս մի քանի օր էր մնացել, երբ ինձ փախուստի փորձ անելու կեղծ մեղադրանք ներկայացվեց, ու կալանքս ավելացվեց երեք տարով: Ես՝ պատմական անարդարության հետ կռիվ տվողս ու արդեն վեց տարվա կալանավորս, ցնցվեցի՝ անարդարության պատճառած ցավն առաջին անգամ զգացողի պես: Այդ դեպքից հետո ամեն անգամ, երբ առնչվում եմ մի մեծ անարդարության, վերապրում եմ խորհրդային պետանվտանգության՝ 1980-ի ցինիզմն իմ հանդեպ: Իբրև թե օրինազանցներին ուղղելու համար ստեղծված ճամբարում ես առաջին անգամ այդաստիճան շոշափելի զգացի իմ պայքարի արդարացիությունը, ու քաղաքական հավատամքս դարձավ առավել անբեկանելի:
Մեզ՝ ԱՄԿ-ականներիս համար, օրինակ էր ազնվական հայրենասեր, աստվածաշնորհ նվիրյալ Ստեփան Զատիկյանը: Հակախորհդային գործունեության մեջ մեղադրվելուց, դատապարտվելուց ու կալանքը կրելուց հետո էլ այդ երևելի անկախականը շարունակում էր դավանել իր սկզբունքներին: Խորհրդային պետական ապարատն անհանգիստ էր: Զատիկյանին կանգնեցնել էր պետք: Նրա գործի առաջ արգելափակոց իջեցնելու մտադրությանը զուգադիպեց 1977-ի Մոսկվայի մետրոյում տեղի ունեցած տեռորիստական ակտը, որին զոհ գնաց 7 և տուժեց 37 անմեղ մարդ: Ձերբակալվեցին Հակոբ Ստեփանյանն ու Զավեն Բաղդասարյանը (ըստ նշյալ հոդվածի հեղինակ Կուզնեցովի՝ դիլետանտ հայ տեռորիստները), որոնք իբրև թե քննության ընթացքում խոստովանեցին, որ իրենց պատվիրատուն Ստեփան Զատիկյանն է: Զատիկյանին Երևանից բերման ենթարկեցին, և արագացված, դռնփակ դատաքննությունից հետո երեքն էլ գնդակահարվեցին: Այս դեպքի կապակցությամբ, ի թիվս շատերի, իր ձայնը բարձրացրեց Անդրեյ Սախարովը՝ հրապարակելով իր «Կոչ համաշխարհային հանրությանը» բաց նամակը, որում ակադեմիկոսը Մոսկվայի մետրոյում տեղի ունեցած պայթյունի համար մեղադրում էր ՊԱԿ-ին, որն իր իսկ ժողովրդին վտանգի է ենթարկել՝ նպատակ ունենալով հաշվեհարդար տեսնել այլախոհների հետ: Խորհրդային Միությանն անգնահատելի ծառայություն մատուցած ակադեմիկոս Սախարովի այս գրությունը Կուզնեցովը որակում է որպես պարանոյիկ-հիսթերիկ, Զատիկյանին՝ որպես համաշխարհային մարդատյացության, իսլամական էքստրեմիզմի և կրոնական տեռորիզմի նախահայր, իսկ նրա տեռորիստական գործունեությունը՝ որպես ԽՍՀՄ և ԱՄՆ աշխարհաքաղաքական երկու համակարգերի գաղափարական հակադրությունը այդ գերտերությունների հակամարտության վերածելու շարժառիթ, ինչպես նաև ԽՍՀՄ պետական-կուսակցական գաղափարախոսության փլուզման ու «ազգային ծայրամասերին» կասեցնելու գործում ԽՍՀՄ անկարողության ազդարար: Զատիկյանի գաղափարական հավատամքը հոդվածում համարվում է «հայկական ավտոխթոն (տեղածին) ազգայնականությունը՝ շովինիզմը», այնինչ Զատիկյանը ոչ թե ազգայնական, այլ անկախական գաղափարների մարտիկ էր, իսկ ԽՍՀՄ-ում այդ գաղափարը կրողները միայն «ազգային ծայրամասերում» չէր, որ բնակվում ու գործում էին: Անկախության գաղափարի մարտիկների մեջ նաև շատ ռուսներ կային:
Կուզնեցովի ծավալուն հոդվածը, որ մեղադրանքների շարք է, հաջորդիվ անդրադառնում է խորհրդահայ չինովնիկներին, որոնք իբրև թե հնարավորինս սատարում էին հայազգի հակախորհրդային տարրերին՝ իրենց վարքագծով մղելով նրանց մարդկության դեմ հանցագործության: Որպես այդ ամենին քաջատեղյակ մարդ, ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ հայաստանյան ՊԱԿ-ի գործիչներն ու գործակալները պապից ավելի կաթոլիկ էին ու իրենց գործելաոճի մեջ՝ անփառունակ գերազանցիկներ: Հայաստանում մի տարվա մեջ տեղի է ունեցել անկախականների տասնչորս դատավարություն: Սա հայ չեկիստների՝ «կենտրոնի» հանդեպ աննախադեպ նվիրվածության ապացույցն է: Դրա ապացույցն է նաև այն, որ Հայաստանի ազգաբնակչությունից խնամքով թաքցվում էին Զատիկյանի և մյուս բոլոր անկախականների գոյությունն ու գործունեությունը: Վստահ եմ, որ հիմա էլ շատերը չեն ճանաչում Ստեփան Զատիկյանին, իսկ Հակոբ Ստեփանյանն ու Զավեն Բաղդասարյանն առհասարակ անհայտ են մեր հանրությանը, այնինչ այս չարաբաստիկ հոդվածում հայ ժողովուրդը մեղադրվում է իր տեռորիստներին փառաբանելու, հերոսացնելու համար: Եվ սա այն դեպքում, երբ բոլորովին թարմ է Սաֆարովի զազրելի պատմությունը, երբ մի ամբողջ ժողովուրդ նույնացավ քնած հայ սպային անկողնում կացնահարող իր ոճրագործի հետ՝ աշխարհի աչքի առաջ փառաբանելով ու հերոսացնելով նրան: Այնինչ նման հանցագործությունը չի ներվում անգամ հանցագործ աշխարհում: Այդ աշխարհի օրենքով քնած մարդուն սպանելը համարվում է «запaдло», և դրան անմիջապես հետևում է հանցագործ աշխարհի ինքնադատաստանը:
Բայց հայ ժողովրդի բախտը բերել է, և Կուզնեցովը ինչ-որ տեղ հասկանում է հայերին ու այնքան էլ չի մեղադրում: Չէ՞ որ հայերը չունեն իսկական հերոսներ, և ստիպված են հերոսացնել իրենց տեռորիստներին: Այս մարդն իր ստորության մեջ անգամ դիլետանտ է, քանի որ սուտը, որքան էլ միտումնավոր, բայց պետք է գոնե ճշմարտանման լինի:
Հոդվածում մեղադրվում է նաև ռուս ժողովուրդը, որ հապաղում է տալու հայ տեռորիստների իրական գնահատականը: Ըստ նրա՝ տեռորիզմի հանդեպ ռուս ժողովրդի նմանօրինակ վտանգավոր հանդուրժողականությունը սերում է ռուսական ցարի ընտանիքին մորթած բոլշևիզմից: Հոդվածագիրը մոռանում է, որ ԽՍՀՄ բռնապետական, երեսպաշտական ներքին քաղաքականությունը նույնպես բոլշևիզմի ավանդներից էր, այն բոլշևիզմի, որի մասին անթաքույց ատելությամբ խոսում է ինքը, և որը ժամանակին իրատեսորեն գնահատում ու խորապես մերժում էին Զատիկյանն ու մյուս անկախականները: Եզը ընկել է, դանակավորները շատացել են: Նրանցից մեկն էլ այս Կուզնեցովն է, որ հերոսական կեցվածքով քննադատում է բոլշևիզմն ու խորհրդային կարգերը: Իսկ ի՞նչ կաներ այն տարիներին, երբ խորհրդային բռնապետության դեմ ամեն մի արդար խոսք ու գիր համարվում էր հանցագործություն, իսկ հեղինակը նետվում էր բանտ ու պահվում այլախոհների համար նախատեսված հատուկ պայմաններում: Այդ պայմաններն այնքան էին «հատուկ», որ երբ ինձ փախուստի փորձի կեղծ մեղադրանքով կրկնակի դատապարտեցին, ես գնդակահարվելը գերադասեցի մահվան ճամբարում ապրելուց:
Այդ տարիներին շատ եմ տեսել քաղաքական պատեհապաշտության հոյակապ ձիրք ունեցող այսպիսի Կուզնեցովների: Նրանք վաճառքի էին հանվում ամենուր:
Բայց արդեն երեսունչորս տարի է անցել: Ստեփան Զատիկյանն ու «դիլետանտ տեռորիստները» գնդակահարված են: Ինչո՞ւ չի մխիթարվում Կուզնեցովի անհանգիստ հոգին: Պարզվում է՝ նա առաջարկ ունի, որը հոդվածում բերվում է մեծբրիտանական մեծահոգության օրինակով, երբ Օլիվեր Կրոմվելը հանվեց գերեզմանից, այրվեց ու մոխիրը տրվեց քամուն՝ ի նշան հասարակության բարոյական մաքրագործման և պետական անվտանգության ամրապնդման: Բոլշևիզմի ոխերիմ թշնամի, նոր Ռուսաստանի ջատագով այս հոդվածագիրն ինչո՞ւ չի հիշում բոլշևիզմի հայր ու զավակ Վլադիմիր Իլյիչի դին, որն այրելն ավելի հեշտ է, քանի որ հողից հանելու կարիք էլ չկա:
Բայց միայն Կրոմվելի պատմությունը չէ: Մի շատ ավելի կարևոր հանգամանք կա, որ հանգիստ չի տալիս Հայաստանի նախագահական ընտրությունների շեմին հրապարակված այս հոդվածի հեղինակին ու պատվիրատուներին: Ստեփան Զատիկյանի բարեկամն ու գաղափարակիցներից մեկը ոչ միայն դեռևս չի խարազանվել որպես տեռորիստի գործընկեր ու տեռորի մասնակից, այլև իր թեկնածությունն է առաջադրել Հայաստանի նախագահական ընտրություններում: Խոսքը, պարզ է, Պարույր Հայրիկյանի մասին է, որին առաջարկվում է հետևել Հռոմի պապ Բենեդիկտոս 16-րդի օրինակին ու իր նախորդների փոխարեն հանդես գալ հրապարակային մեղայականով: Այ, իսկ եթե հանկարծ Հայրիկյանն ընտրվի նախագահ, Ադրբեջանը կվերսկսի պատերազմը ու կվերադարձնի Արցախը: Հայաստանն էլ համաշխարհային հանրության աչքի առաջ ինքնասպան կլինի՝ մնալով որպես տեռորիզմի, ազգայնականության երկիր ու ստիպված կլինի վերանայել իր հարաբերությունները Ռուսաստանի Դաշնության հետ:
Ըստ էության՝ այս հայտարարությունը նախազգուշական կրակոց է՝ ուղղաված Հայաստանի նախագահական ընտրություններին: Նույն փողից էր թռել գնդակը, որ դիպավ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանին: Ես պահանջում եմ Հայրիկյանի դեմ մահափորձի գործով որպես պատասխանող կողմ ընդգրկել Օլեգ Կուզնեցովին, որի պատվիրատուն, կարծում եմ, ազերական հասցեատեր է: Ռուսական քաղաքական ուժերը, որպես Հայաստանի նախագահական ընտրությունների սցենարի հեղինակ, Հայրիկյանի ընտրվելու հետ կապված այսչափ մտավախություն դժվար թե ունենային:
Այս պատվիրված զառանցանքի մեջ, որի դեմ ռուսական մամուլը ոչ մի տող չի գրել, հայերը ներկայանում են որպես երախտամոռ, մորթող ու խիստ վտանգավոր ազգայնական զանգված: Եվ ոչ մի խոսք՝ մեր կրոնական պատկանելության, մեր քաղաքական դարավոր դավանանքի մասին:
Այնինչ մեր ժողովուրդը դարեր շարունակ, և խորհրդային շրջանում՝ հատկապես, իր մտքի ու բազկի ուժն է տվել Ռուսաստանին ու ռուս ժողովրդին: Այդ անծայրածիր երկրում չկա մի ասպարեզ, որտեղ մեր փոքր երկրի քաղաքացին չունենա իր ստեղծագործ ներդրումը: Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին հայ ժողովուրդը ազգային թվաքանակի հարաբերակցությամբ ամենից շատ զոհն է տվել՝ 300-350 հազար մարդ: Դրանից առաջ ու հետո հազարավոր հայեր ռուսական պետական տեռորի զոհն են դարձել սիբիրներում: Խորհրդային կարգերի փլուզումից հետո Ռուսաստանից միջին հաշվով տարեկան 900 բռնի մահվան ենթարկված հայի դիակ է բերվում Հայաստան: Այս թվերի գումարը գուցե մեկուկես միլիոնից էլ ավելի լինի:
Խորհրդային երկրների անկախացումից հետո Ռուսաստանը հարյուր միլիարդից ավելի պարտք ներեց տարբեր երկրների, բացի իր ռազմավարական գործընկեր Հայաստանից, և մեր երկրում ոչ այնքան նյութական, որքան դիվանագիտական հեռահար շահադիտությամբ իրականացրեց իր «Գույք՝ պարտքի դիմաց» ծրագիրը: Եւ այսօր անգամ մեր հարեւան Իրանից Հայաստան եկող գազազտար խողովակի տրամաչափն ինքն է որոշում:
Այս ամենը վկայում է, որ մենք Ռուսաստանի քաղաքական պարտնյորը չենք: Մենք նրա համար գույք ենք՝ մեր չունեցած պարտքի դիմաց: Մինչև մենք սա չգիտակցենք, Կուզնեցովի նման ստահակն, իր վրա պետության գործառույթ վերցնելով, մի ողջ ժողովրդի տնային հանձնարարություն կտա՝ Ստեփան Զատիկյանին, Հակոբ Ստեփանյանին և Զավեն Բաղդասարյանին հերոսացնելու համար ազգովի ներողություն խնդրել, թե չէ՝ Ռուսաստանը կվերանայի իր հարաբերությունները Հայաստանի նորընտիր նախագահի հետ:
«Ռուսաստանը բավարար լծակներ ունի՝
ազդելու համար Հայաստանի և մեր տարածքում գործող հայկական սփյուռքի բիզնեսի վրա, որպեսզի ստիպի Հայաստանին ներողություն խնդրել, բայց ցանկալի է, որ հայկական կողմն այդ բանն անի իր հոժար կամքով»: Այսպես է ավարտում իր հոդվածը Օլեգ Կուզնեցովը: Այսպիսի նախազգուշական կրակոցով՝ վախեցածների համար: Մինչդեռ հայերի նկատմամբ համակրանքից չէ, որ հանդուրժվում են մեր բիզնեսմենները: Հայերի բիզնեսից որքան է շահում հենց ինքը՝ Ռուսաստանը: Այսպես է և մնացած բոլոր դեպքերում:
Մենք՝ հայերս, հատկապես լավ ծանոթ ենք քաղաքական ցինիզմին: Ինչ իզմի մեջ ասես, որ չի մեղադրել մեզ մեր բարեկամ Ռուսաստանը. էքստրեմիզմի, շովինիզմի, տեռորիզմի: Մենք ամեն անգամ միամիտ, ցրտահարված ուղեղով կարծում ենք, թե մեր հյուսիսային բարեկամը թյուրիմացության մեջ է, սխալվում է, ու սկսում ենք նրան լրացուցիչ բացատրություններ տալ: Մինչդեռ դիվանագիտության մեջ զգացմունքներ չկան, չկա միջոցների ընտրություն, և ճիշտ է միայն այն դիվանագիտությունը, որից երկիրը շահում է: Ահա թե ինչու մենք՝ հայերս, երբեք լավ դիվանագետ չենք եղել: Մենք անզիջում ենք միայն միմյանց հանդեպ, չունենք մեր խիստ որոշակի նպատակակետը, դրա մասին մեր հավաքական պատկերացումը՝ մեր ազգային կողմնորոշումը, որը կարող է և պետք է ուղղված լինի միմիայն դեպի մեզ: Ահա և մեր պատասխան նախազգուշական կրակոցը:
Այլապես կշարունակենք մեր գոյատևումը որպես չկողմնորոշված մի ժողովուրդ:
Հ.Գ. Խորհրդային կառավարության օրգան «Իզվեստիա» թերթում Մոսկվայի մերտրոյում տեղի ունեցած պայթյունից 25 ամիս հետո է միայն հրապարակվել լրատվություն այն մասին, որ պայթյունի հետևանքով զոհվել է 7 և վիրավորվել 37 մարդ:
Մոսկվայի մետրոյի գործով դատավարության կայացրած վճռի մասին Զատիկյանի ընտանիքին տեղյակ է պահվել գնդակահարությունն ի կատար ածելուց օրեր անց:
1978-ին Փարիզում Ժան-Պոլ Սարտրի, 400 մշակութային գործիչների ու լրագրողների մասնակցությամբ Ռուսաստանի դեսպանատան առաջ ցույց է կազմակերպվել՝ ի նշան Ստեփան Զատիկյանի նկատմամբ կայացված որոշման դեմ բողոքի:
Լիոն քաղաքում Ստեփան Զատիկյանի հիշատակի համար տեղի է ունեցել հոգեհանգստի արարողություն:
Իր եղբոր հետ վերջին հանդիպման ժամանակ Զատիկյանն ասել է, որ ինքը միայն մի մեղք է գործել՝ երկու զավակ է թողել այս աշխարհում:

CAUTIONARY SHOT, BY WHOM AND WHEN
Why we cannot be a worthy partner in our political relations with other countries? The reason perhaps is that we have been deprived of statehood for centuries. But why we have been deprived of statehood? Perhaps, we are a small country. Why we are a small country? Maybe we couldn’t have been a worthy political partner from the beginning. But it is over. We must stop underestimating ourselves. I think we need a very specific goal and our national collective vision on it. Isn’t that the most important thing for a nation?
These thoughts broke into my mind while reading Oleg Kuznetsov’s article “The response to the Moscow explosions of 1977” published in Russian “Zavtra” newspaper before the presidential elections in Armenia. The article was so biased and deliberately written that it covered a very evident response. However I can’t hide my trouble caused by that article which made me speak, but not with the author, just speak with you and with myself.
On one hand this extensive article is about preservation of human life and tolerance, and on the other hand - about terrorism – a criminal behavior to make the voice of this or that religious or political group heard at the cost of innocent human life.
But that is so only at first glance.
The Constitution of the USSR was to provide the opportunity for any country to voluntary join, as well as to withdraw from the Soviet Union via nationally determined referendum. But for those who wanted to leave the Soviet Union there were no “open days”, and all the fifteen republics lived in the huge Soviet family as compulsory volunteers. This unwritten law was firmer than any other law fixed in the legislative system of the Soviet Union.
In 1960s the National United Party of Armenia (NUP) tried to implement the above mentioned constitutional point to protect the legitimate right of Armenians’ self-determination. But Soviet laws are not always included in the system of the Soviet Union Central Committee, and our activity led for independence was considered illegal. Then the persecutions and arrests began. On this occasion, the world’s sensible forces raised their voices in defense of the rights of political dissidents. The Soviet Union had to answer them. But in the USSR it meant to avoid liability. And the superpower adopted the policy of throwing drugs into pockets of innocent, but for some petty reason pursued people accusing them of any invented criminal guilt, negligence or even terror.
So happened in 1980 when it was six years since I had been carrying my punishment in Siberian prisons for being devoted to the ideology of national independence. Only a few days were left to my dismissal from prison when I was falsely charged for an attempt of escape. And they added three years to my punishment. I was again shocked feeling the pain caused by injustice. After that incident every time facing a big injustice I recall the Soviet Union security’s cynicism of 1980 towards me. In the camp set up for offenders for the first time I felt the rightness of my struggle and my political views became more stable.
A noble patriot, devoted and gifted Stepan Zatikyan was an ideal example for us, the members of National United Party. Even after having been accused of participating in anti-Soviet activities, having been arrested and having suffered imprisonment, the fighter for the independence remained steadfast in his principles. The state apparatus of the Soviet Union was anxious. They had to stop Zatikyan’s activity. The intention to put blocking on his activity was timed with the terroristic act of 1977 in Moscow subway as a result of which 7 people were killed and 37 were wounded. Hakob Stepanyan and Zaven Baghdasaryan were arrested (Armenian dilettante terrorists - as it was written in the article by Kuznetsov) who later allegedly confessed that his commander was Stepan Zatikyan. Zatikyan was arrested in Yerevan and after the intensive closed-door trial they three were executed. After this incident, among many others, academician Andrei Sakharov also raised his voice publishing his open letter “Appeal to international society” blaming the KGB (Committee for State Security) for the blast in Moscow subway, which was a planned operation to take revenge with the dissidents not taking into consideration the security of people. Kuznetsov qualified this letter by academician Andrei Sakharov, who had rendered an incalculable service for the Soviet Union, as hysterical. He defined Zatikyan as forefather of global hatred, Islamic extremism and religious terrorism, and his “terroristic act” as the motive for making the ideological conflict between the USSR and the USA an antagonism between these two geopolitical systems, as well as the messenger of state-partial ideological collapse of the USSR. Zatikyan’s ideological belief is described in the article as “the Armenian nationalism-chauvinism”, whereas Zatikyan was not a nationalist but fighter for independence. The fighters for the independence lived and worked not only in the peripheries. There were also many Russians among the fighters for independence.
The extensive article of Kuznetsov which is full of series of accusations also touches upon the Armenian officials of the USSR who are supposed to support the elements of the Armenian anti-Soviet activities. Being well aware of all these events, I declare that the Armenian KGB agents were even more catholic in their behavior than Pope. 14 trials took place in Armenia during one year. This is an evident example of the Armenian agents’ unprecedented commitment to the “center”. Evidence is the fact that they were carefully concealing from the Armenian people the existence and functioning of Zatikyan and all other fighters for independence. I am sure that even today many of us still do not know Stephan Zatikyan, moreover Hakob Stepanyan and Zaven Baghdasaryan are generally unknown to the public, but in that notorious article our society is blamed for praising their terrorists. And this is the case, when the Safarov’s villainous story is still hot and when the world witnessed how a whole nation praised and glorified a villain who killed with an axe an Armenian soldier sleeping in bed. Meanwhile such a crime cannot be forgiven even in the criminal world. In the criminal world killing a sleeping man is considered as “shameful” and it is immediately followed by lynching.
But the Armenian people are lucky; Kuznetsov understands and does not blame the Armenians. After all, the Armenians do not have the real heroes and they had to glorify the terrorists. This writer is dilettante even in his meanness, because even the lie, no matter how deliberate it is, should be at least plausible. In his article Kuznetsov also blamed the Russian people for tardiness to give a real rating of the Armenian terrorists. According to the writer this tolerance of the Russian people towards the Armenian terrorists comes from the slaughter of Russian tsar’s family by bolshevism. The writer does not take into consideration that the state policy of the Soviet dictatorship also derived from bolshevism which is now evidently condemned in his article and which was strictly refused by Zatikyan and the others. “An ox fallen, butchers are gathering”. One of such butchers is Kuznetsov who criticizes the Soviet regime and bolshevism. But what he would have done in the Soviet years when every righteous word and writing against Soviet tyranny was considered a crime, and the author was thrown into jail for dissidents?
In those years I had met many such people as Kuznetsov gifted with superb inclination toward political power. They were sold everywhere.
Thirty four years have already passed since then. Stepan Zatikyan and “dilettante terrorists” are shot. Why Kuznetsov does not calm down? It turns out that he has a suggestion presented in the article by the example of Great Britain, when Oliver Cromwell’s body was taken off the grave, burnt and the ash was blown into the air as a sign of society's moral purification and state security’s reinforcement. Why Kuznetsov, an archenemy to bolshevism and supporter of new Russia, does not pay attention to the body of bolshevism’s father Vladimir Ilyich, which would be easier to burn as there is no need to take it off the grave. But the story is not only about Cromwell. There is a much more important factor that troubles the article writer who has published his writing on the threshold of the presidential elections in Armenia. One of Zatikyan’s friends and supporters Paruyr Hayrikyan not only has never been scourged, but even has nominated his candidacy in the presidential elections in Armenia. In the case of Hayrikyan’s election the neighboring Azerbaijan would start a war and would return Artsakh to Armenia. And Armenia would have to reconsider its relations with Russian Federation as a country of terrorism and nationalism in the eyes of the international community.
In fact, this statement is a warning shot addressed to the presidential elections in Armenia. The same weapon shot a bullet towards our presidential candidate Paruyr Hayrikyan. I demand to include Oleg Kuznetsov as a respondent in the assault case against Hairikyan, as I think the commander of this operation is an Azeri. I consider the Russian political forces were unlikely to have such a fear related to Hayrikyan’s election as president.
Russian press has not written any word against this ordered misrepresented article in which the Armenians are described as ungrateful and extremely dangerous nationalist mass. No word was written about our religious affiliation and centuries-old political beliefs. Meanwhile, the Armenians for many centuries and especially during the Soviet era have served their talent and genius in welfare of Russian people. In that boundless country there is no field in which the citizens of our small country would not have their creative contribution. During the World War Armenia has given 300-350 thousands victims, more than any other country in correlation with total number of our population. Later thousands of Armenians became victims of terrorism in Siberia. After the collapse of the Soviet Union every year nearly 900 Armenians were killed in Russia.
After the independence of the previous Soviet countries Russia excused debts of more than hundreds of millions to different countries except for his strategic partner Armenia. Later this powerful country realized a more diplomatic rather than financial operation in Armenia for its own interests. As a result, today the Russian government decides even the diameter of Iran-Armenia gas pipe.
All this facts show that we are not a political partner for Russia. Until we have not recognized this truth a scoundrel, such as Kuznetsov will take the state function to assign to a whole nation to apologize for glorifying Stepan Zatikyan, Hakob Stepanyan and Zaven Baghdasaryan, otherwise Russia will reconsider their relations with the newly-elected president of Armenia.
“Russia has sufficient sources of influence on Armenia and Armenian Diaspora operating businesses in our territory to make Armenia apologize but it is better that the Armenian side should be willing to do it”. Kuznetsov ends up with his article. This was a cautionary shot. Meanwhile our businessmen are not tolerated just for sympathy. It’s because Russia itself benefits from the Armenian businesses. The same is in all other cases.
We, Armenians are well aware of political cynicism. Our partner Russia has blamed us for different sins, such as extremism, chauvinism, terrorism. Every time we are naive to think that our northern friend is in misunderstanding and we begin to give additional explanations. Meanwhile, there are no emotions in diplomacy, there is no choice of means and the only true diplomacy is the one which brings profits to the country. That’s why the Armenians have never been good diplomats. We do not go on compromises only towards each other. We do not have a definite goal, our collective ideology about any goal, our national orientation which should be directed only to us. Here is our response to the warning shot.
Otherwise, we will continue our survival as a people with no orientation.
P.S. The newspaper "Izvestia", an organ of the Soviet government, published information about the blast in Moscow metro station informing that 7 people were killed and 37 injured only 25 months after the explosion.
Zatikyan ‘s family was informed about the verdict made on trial of Moscow station blast only several days after the execution.
In 1978 400 cultural figures and journalists were present at the protest against the court verdict organized in front of the Russian Embassy in Paris.
In Lyon a requiem was served in memory of Stepan Zatikyan.
During the last talk with his brother Zatikyan told that his only sin was that he had left two children in this world.