Դիտորդ Նարինէ Իսմայիլին՝ ՀՔԾ ճնշումների մասին
Այն, ինչ «Հետքին» պատմել է ԱՄՆ քաղաքացի Նարինէ Իսմայիլին, անհավանական է թվում: Նա Հատուկ քննչական ծառայության վարույթում գտնվող՝ 17/05 ընտրատեղամասում լցոնման փաստով հարուցված քրեական գործով անցնում է որպես վկա: Սա այն ընտրատեղամասն է, որի արդյունքները ՍԴ որոշմամբ ճանաչվեցին անվավեր:
Հիշեցնենք՝ ընտրությունների օրը «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ-Հայաստան» ՀԿ-ում պրակտիկա անցնող Նարինէ Իսմայիլին, որպես «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ դիտորդ, եւ «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ ներկայացուցիչ Արտակ Համբարձումյանը բարձրաձայնել էին 17/05 ընտրատեղամասում կատարված լցոնման մասին: Նարինէի խոսքերով՝ մոտ 25-30 երիտասարդ մտել է ընտրատեղամաս, մի քանի հոգի իրեն եւ Արտակին հրել են պատի մոտ եւ բռնել ձեռքերը, որպեսզի չկարողանան կատարվածը նկարել: Այնուհետեւ հանձնաժողովի քարտուղար Անահիտ Սուլթանյանը բացել է քվեատուփը եւ տեղի է ունեցել մոտ 300-400 քվեաթերթիկի լցոնում: Իսկ արդեն քվեաթերթիկների հաշվման ժամանակ պարզվել է, որ քվեատուփի կնիքը վնասված է, բացի այդ՝ քվեաթերթիկների քանակը մոտ 300 ավել է եղել ընտրություններին մասնակցած անձանց ստորագրությունների թվից:
Վերոնշյալի առթիվ հարուցված քրեական գործը քննիչ Գ. Հովակիմյանի վարույթում է: Նարինէի պատմելով՝ վերջինիս մոտ իր 4 հարցաքննություններից յուրաքանչյուրը տեւել է 5-6 ժամ, քանի որ ամեն անգամ քննիչի գրի առած տեքստի հետ խնդիր է ծագել:
«Ես հայերեն չեմ կարողանում գրել, դրա համար քննիչն է ասածներս արձանագրում: Բայց ամեն անգամ, երբ նրա գրածը բարձրաձայն կարդում ենք, պարզվում է, որ իմ ասածները փոխել է, միտումնավոր փորձում է դարձնել այնպես, որ ես սուտասան եմ, այնպես է անում, որ ես ագրեսոր երեւամ,- ասում է Նարինէն,- օրինակ՝ ես պատմում եմ, որ երբ ներս մտա, հանձնաժողովի նախագահը բարկացած ասաց՝ նստիր տեղդ: Բայց քննիչն արձանագրում է՝ ես մտա ներս եւ հանձնաժողովի նախագահին բարկացած ասացի՝ նստիր տեղդ»:
Նարինէի ներկայացմամբ, քանի որ իրեն ուզում են «սուտասանի տեղ դնել» եւ կարող են իր դեմ «դատ բացել», իր հետ ՀՔԾ է գնում նաեւ փաստաբան Տիգրան Եգորյանը, ով հարցաքննությունը ձայնագրում է:
«Վերջին անգամ կանչել էին հանձնաժողովի քարտուղար Անահիտ Սուլթանյանի հետ առերես հարցաքննության: Նա շատ հանգիստ էր իրեն զգում ու քննիչը նրա կողմից է,- պատմում է Նարինէն: - Ձայնագրիչը պարզ դրված էր, եւ կարծես քննիչը սկզբում չէր նկատել: Տեսավ ու շատ բարկացավ: Ասաց՝ փաստաբանը ձայնագրելու իրավունք չունի, ես էլ հարցրի, թե որ օրենքի որ հոդվածն է արգելում, որովհետեւ ես հանգիստ չեմ զգում առանց ձայնագրիչի: Բարկացավ, հետո ՀՔԾ պետ Միրզոյանը ներս եկավ, շատ-շատ ջղայնացավ, ձայնագրիչը խլեց, գցեց դեպի պատը եւ ասաց, որ զուգարան նետեն: Բղավում էր, վիրավորում, ես հուզվեցի, որովհետեւ ինձ սուտասանի տեղ էր դնում»:
Այնուհետեւ, ըստ Նարինէի, ձայնագրիչն անջատել են, դրել դարակում եւ հարցաքննությունը շարունակել: Սակայն վերջում պարզվել է, որ «ձայնագրիչը գողացել են». դարակում չէ: Ի վերջո, անձամբ Միրզոյանը վերադարձրել է այն, եւ ինչպես հետո են իմացել՝ ՀՔԾ-ականները փորձել են ձայնագրառումները ջնջել:
«Երբ դուրս եկանք, ՀՔԾ շենքից՝ 7-րդ հարկից, մինչեւ մեր կազմակերպության գրասենյակ՝ մի քանի փողոց, երկու մեծ տղա մեզ հետեւեցին: Ու ես շատ վախեցել էի: Դրանով նրանք փորձում են հոգեբանական ճնշում գործադրել»,- ասում է Նարինէ Իսմայիլին:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ քննիչ Գ. Հովակիմյանը պարբերաբար զանգել է իրեն, թե՝ «սրա համար արի, նրա համար արի», եւ իր կարծիքով՝ պարզապես փորձում են իրեն ձանձրացնել, ամեն օր կանչել եւ մի քանի ժամ հարցաքննել. «Քննիչն իրավունք չունի ինձ զանգել. պետք է իրավաբանիս զանգի: Եվ ես սա ասացի նրան, նշեցի, որ ԱՄՆ դեսպանատունը գիտի այս ամենի մասին: Երկու շաբաթ չզանգեց»:
Երկու օր առաջ, սակայն, Նարինէի խոսքերով, քննիչ Հովակիմյանը կրկին զանգել է եւ ասել, որ ՀՔԾ պետ Անդրանիկ Միրզոյանն ուզում է անձամբ խոսել իր հետ:
«Ասաց՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ-Հայաստան» կազմակերպությունից քո նկարներն ենք ստացել՝ շատ անձնական բնույթի, եւ բարի սրտով ինձ զանգում է, որ վերադարձնեն»,- ասում է Նարինէ Իսմայիլին: Նա շեշտում է, որ ՀՔԾ-ին ուղարկել են ընտրություններին վերաբերող լուսանկարներ եւ գուցե պատահաբար դրանց մեջ եղել է նաեւ 1-2 այլ նկար:
«Մտածեցի, որ սխալմամբ ընկերներիս հետ կամ ծովափին մի նկար եմ ուղարկել, բայց քննիչն ասաց՝ տան մեջ լողանալուց հետո: Ինչքան որ ես եմ հասկանում, մենակ ուզում են, որ ՀՔԾ գնամ եւ երեւի ուզում են ինձ վախեցնել, շանտաժ անել, որ Միրզոյանի հետ կապված խոսքերս հետ վերցնեմ, ասեմ, որ ինձ չի ճնշել, չի նեղացրել»,- ասում է Նարինէն եւ ընդգծում, որ այդպիսի նկար չկա: Հակառակ դեպքում, ըստ նրա, դա ոստիկանության ձեռքի գործն է, քանի որ Նալբանդյան փողոցի վրա գտնվող իր բնակարանի լուսամուտը նայում է ուղիղ ոստիկանության շենքին:
Նշենք, որ այսօր հայտարարություն է տարածել «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ-Հայաստան» ՀԿ-ն, իսկ ԱՄՆ դեսպանատունը տեղեկացրել է, որ դեսպան Հեֆերնը մեծ ուշադրությամբ հետեւում է Նարինէ Իսմայիլիի գործին:

Наблюдатель Нарине Исмаили о давлении со стороны ССС
То, о чем рассказала «Hetq» гражданка США Нарине Исмаили, кажется невероятным. Исмаили проходит свидетелем по находящемуся в производстве Специальной следственной службы уголовному делу, возбужденному по факту вброса бюллетеней на избирательном участке 17/05. Это тот участок, результаты которого решением Конституционного суда были признаны недействительными.
Напомним, что проходившая практику в общественной организации «Транспаренси Интернешнл – Армения» Нарине Исмаили, которая на выборах была наблюдателем от общественной организации «Объединение «Европа права», и представитель ОО «Журналисты во имя прав человека» Артак Амбарцумян заявили о вбросе бюллетеней на избирательном участке 17/05. По словам Нарине, на участок явились около 25-30 молодых людей, которые прижали ее и Артака к стене и схватили за руки, чтобы они не могли снимать происходившее на видеокамеру. После этого секретарь комиссии Анаит Султанян открыла избирательную урну, и последовал вброс около 300-400 бюллетеней. А уже при подсчете бюллетеней выяснилось, что печать на урне повреждена, кроме того, количество бюллетеней на 300 превышало число избирателей, принимавших участие в голосовании.
Вышеупомянутое уголовное дело находится в производстве следователя Г.Овакимяна. По словам Нарине, каждый из четырех ее допросов длился по 5-6 чаасов, поскольку у следователя каждый раз возникали проблемы с записанным текстом.
«Я не могу писать по-армянски, поэтому мои слова записывал следователь. Но каждый раз, когда мы читали вслух написанное, выяснялось, что мои слова искажены. Он умышленно пытался выставить меня обманщицей, агрессором,- говорит Нарине. – Например, я рассказала о том, что когда я зашла, председатель комиссии разгневанно потребовала, чтобы я села на свое место. Однако следователь записал следующим образом: «я зашла и разгневанно сказала председателю комиссии: садись на свое место».
По словам Нарине, поскольку ее хотят выставить обманщицей и могут возбудить против нее уголовное дело, с ней в ССС ходит адвокат Тигран Егорян, который записывает допросы на диктофон.
«В последний раз провели очную ставку между мной и секретарем избирательной комиссии Анаит Султанян. Она чувствовала себя очень спокойно, потому что следователь на ее стороне,- уверяет Нарине. – Диктофон лежал на видном месте, и вначале следователь его не заметил. Но увидев, очень рассердился. Сказал, что адвокат не имеет права делать аудиозапись. Я спросила, по какой статье закона это запрещено, поскольку без диктофона я не чувствую себя спокойно. Он разозлился, потом зашел начальник ССС, он тоже очень разозлился, отобрал диктофон, бросил его к стене и сказал, чтобы выбросили в унитаз. Он кричал, оскорблял, я очень переживала, потому что из меня хотели сделать обманщицу».
Затем диктофон выключили, положили в ящик, и допрос продолжился, сказала Нарине. Однако потом выяснилось, что «диктофон украли», в ящике его нет. В конце концов его вернул лично Мирзоян, а сотрудники ССС, как потом стало известно, пытались стереть записи.
«Когда мы вышли из здания ССС и направились в офис нашей организации, часть пути за нами шли двое крупных парней. Я очень испугалаась. Этим они пытаются оказать психологическое давление»,- говорит Нарине Исмаили.
По ее словам, следователь периодически звонил ей и вызывал то по одному, то по другому вопросу. Нарине считает, что в ССС пытаются сделать так, чтобы ей это надоело, вызывают каждый день и допрашивают по несколько часов. «Следователь не имеет права звонить мне, он должен звонить адвокату. Когда я сказала ему об этом и отметила, что посольство США осведомлено о происходящем, он две недели не звонил»,- отметила Нарине.
Однако два дня назад следователь Овакимян вновь позвонил и сказал, что начальник ССС Андраник Мирзоян хочет лично поговорить со мной.
«Он сказал, что из организации «Транспаренси Интернешнл – Армения» получили мои снимки очень личного характера и что он звонит мне, желая сделать добро, хочет их вернуть»,- рассказала Нарине Исмаили. Она отправила в ССС фото, касающиеся выборов, и подумала, что среди них, возможно, случайно оказались 1-2 других снимка.
«Я подумала, что по ошибке отправила снимок, где я со своими друзьями на берегу моря. Но следователь сказал, что это фото, на которых я дома после купания. Насколько я понимаю, меня пытаются запугать, шантажировать, чтобы я отказалась от своих высказываний о Мирзояне и заявила, что он не оказывал на меня давления, не обижал»,- сказала Нарине, подчеркнув, таких фотографий у нее нет. Следовательно это дело рук полиции, поскольку окна ее квартиры на улице Налбандяна смотрят непосредственно на здание полиции.
Отметим, что сегодня ОО «Транспаренси Интернешнл – Армения» выступила с заявлением, а посольство США в Ереване сообщило, что посол Хефферн внимательно следит за делом Нарине Исмаили.