Սնդիկ, մկնդեղ, կադմիում, ցինկ, կապար՝ Դեբեդի ավազանի գյուղմթերքներում
Հարցազրույց հանքաերկրաբանական գիտությունների դոկտոր, ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգոնոոսֆերային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սաղաթելյանի հետ
-Հանքալեռնային արտարությամբ գերբեռնված Թումանյանի տարածաշրջանում և Ալավերդիում վերջին տարիներին չարորակ նորագոյացություններով հիվանդների աննախադեպ աճ է արձանագրվում: Դրանք ի՞նչ առնչություններ կարող են ունենալ հանքալեռնային արտադրության հետ:
-Ընդհանուր մոտեցումներով գիտնականները գիտեն, որ որոշ ծանր մետաղներ կարող են հանդիսանալ քաղցկեղի պրոմատոլ: Այսինքն չի կարելի ասել, որ ծանր մետաղների ազդեցությունը յուրաքանչյուր մարդու մոտ կբերի քաղցկեղի, բայց կարելի ասել, որ դրանք կարող են դառնալ այդ հիվանդության սկզբնաղբյուր: Բոլորիս մեջ կան քաղցկեղի բջիջներ, որոնք սպասում խթանիչների: Դա կարող է լինել սթրեսը, կարող է լինել և ուրիշ քիմիական նյութ, բայց ծանր մետաղները օժտված են քացկեղածին հատկություններով:
Վերջին տարիներին շատ օգտագործվող հանքավայրերում մեր հետազոտությունները բերեցին այն եզրակացության, որ բնակչության առողջության վրա ազդում են ոչ թե գլխավոր տնտեսական նշանակություն ունեցող քիմիական տարրերը, այլ երկրորդականները, որոնց չեզոքացման մասին խոսակցություն չի գնում, բայց որոնք հանքալեռնային գործունեության արդյունքում թափանցում են շրջակա միջավայր, մտնում են կենսաքիմիական ցիկլերի մեջ, կուտակվում են սննդամթերքում և փոխանցվում են օրգանիզմ: Դրանք առաջին տոկսիկության դասի տարրեր են` մկնդեղը, կապարը, սնդիկը, կադմիումը և այլն, որոնք օժտված են քաղցկեղածին հատկություններով, և բոլորն էլ առկա են մեր հանքանյութերում ու թափոններում չեն չեզոքանում:
Ալավերդու և Թումանյանի տարածաշրջանի համայնքների հետ կապված, ասեմ, որ մենք ԵԱՀԿ-ի դրամաշնորհային ծրագրով կարողացել ենք 2011 թ.-ին հետազոտել Դեբեդի ավազանում աճեցվող 15 տեսակի գյուղմթերքների էկոտոքսիկոլոգիական վիճակը: Մեր հետազոտություններով՝ մթերքների 5 նմուշներում սնդիկը ՍԹԿ-ն գերազանցել է 2,6-16,1 անգամ, կադմիումը, որը քաղցկեղի առաջացման վտանգավոր գործոն է, հայտնաբերվել է գյուղմթերքների բոլոր նմուշներում: Հատուկ ուշադրության արժանի է Նեղոց գյուղում աճեցված ազնվամորին, որի մեջ կադմիումի պարունակությունը 131,9 անգամ գերազանցում է ՍԹԿ-ն: Մկնդեղը (արսենը), 4 նմուշներում է գերազանցել ՍԹԿ-ն: Ցինկը 36,8 անգամ ՍԹԿ-ն գերազանցել է Նեղոց գյուղի ազնվամորու մեջ: Վտանգավոր է նաև Քարկոփում աճեցվող ազնվամորին, որը աճեցվում է մեծ քանակությամբ և տեղափոխվում են Ալավերդու,Վանաձորի, նույնիսկ Երևանի շուկաներ: Սնդիկի, կադմիումի, արսենի ինտենսիվ կուտակիչներ էին ուտելու կանաչիները:
Մենք հիմնականում ուսումնասիրել ենք այն գյուղմթերքները, որոնք ոռոգվել են Դեբեդի ջրերով: Ալավերդու շրջակա միջավայրում և որպես հետևանք սննդամթերքի մեջ կա կապարի պարունակություն մկնդեղի հետ: Մկնդեղը այս դեպքում ուժեղացնում է կապարի քաղցկեղածին հատկությունը: Ստեղծված իրավիճակում, այո, մենք կարող ենք ասել, որ Ալավերդու և մոտակա (Նեղոց, Քարկոփ, Ճոճկան) գյուղերի սննդի մեջ առկա են մարդու առողջության համար գերվտանգավոր տարրեր, որոնց երկարատև օգտագործման պարագայում դրանք ազդեցություն կունենան եկող սերնդի վրա:
-Կոնկրետ կարո՞ղ եք նշել այդ ազդեցությունների չափը և հետևանքերը:
-Այսօր, ցավոք սրտի, մեր պետական կառավարման մարմինները չեն ապահովում այն չափի տեղեկատվություն, որ մենք կարողանանք եզրակացություն անել մարդու առողջության վրա ծանր մետաղների անմիջական ազդեցությունների մասին: Խնդիրը կապվում է բնակչության սննդակարգի ցուցանիշների հետ: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը, ինչպես ընդունված է ամբողջ աշխարհում, պետք է տա թվեր այն մասին, թե Ալավերդի քաղաքում ապրող մարդը միջինում ինչքան միրգ է ուտում, որքան է օգտագործում բանջարեղենի այս կամ տեսակը, կարտոֆիլը, միսը և այլ սննդատեսակները, և այդ ժամանակ տվյալ գյուղմթերքի մեջ առկա ծանր մետաղի պարունակությամբ կարելի էր պարզել, թե մարդը ծանր մետաղների ինչ դոզա է ստանում:
Մենք այդ դոզայի մասին ոչ մի պատկերացում այսօրվա դրությամբ չունենք: Մենք կարող ենք ասել, որ հետազոտել ենք այս կամ այն սնունդը և այսքան պարունակություն ենք պարզել: Իհարկե, եթե ծանր մետաղների պարունակությունը գերազանցել է ՍԹԿ-ն, ակնհայտ է, որ կա պոտենցիալ վտանգ: Բայց ներկայացնել, որ հենց դա է պատճառը, մենք չենք կարող, քանի որ չունենք սննդակարգը:
-Պարզվում է՝ բժիշկները քաղցկեղային, սրտային և այլ ծանր հիվանդություներով հիվանդներին, երբ խորհուրդ են տալիս օգտագործել առավելապես բանջարեղեն կամ մրգեր, տեղյակ չլինելով դրանց էկոլոգիական վիճակին, հիվանդին դնում են ավելի ծանր վիճակի մեջ:
-Բոլոր դեպքերում մենք գիտենք, որ ծանր մետաղների անգամ քիչ խտությունները ահռելի ազդում են իմունիտետի, ընդհանուր օրգանիզմի վիճակի վրա, դրանք շատ հաճախ անեմնիայի պատճառ են դառնում: Այդ ամենը կա:
-Բնակչության առողջության անվտանգության ապահովման գործում ի՞նչ գնահատական կտաք մեր երկրի հանքարդյունաբերող ընկերությունների և կառավարության մտեցումներին:
-Հանքահումքային ընկերությունները մաքսիմալ խուսափում են, որպեսզի իրենց շրջակա միջավայրում իրականացվեն հետազոտություններ: Անցած 20 տարիներին մեզ միայն «Գեո Պրոմայնինգն» է պատվիրել Սոթքի հանքավայրի շրջակա միջավայրի մանրակրկիտ ուսումնասիրման համար:
-Ձեր կարծիքով՝ ինչու՞ են ընկերությունները խուսափում հետազոտություններից:
-Հետազոտությունները թանկ են, բայց այնքան աստղաբաշխական չեն, որ ընկերությունը չկարողանա վճարել: Նրանք խուսափում են հետևանքներից: Լուրջ խնդիրների դեպքում ընկերությունները պետք է կատարեն լուրջ ներդրումներ` այդ վտանգները չեզոքացնելու համար: Ընկերությունները հենց դա չեն ուզում: Մեզ մոտ վայրագ կապիտալիզմի ժամանակաշրջան է, և ընկերությունները ուզում են գերշահույթ ստանալ` բնակչության առողջության անվտանգության համար չծախսելով ոչ մի բան: Կառավարությունը չի վերահսկում հանքարդյունաբերող ընկերություններին:

В сельхозпродуктах бассейна реки Дебед содержатся тяжелые металлы
Интервью с доктором геологических наук, директором Центра экологоноосферы НАН РА Арменом Сагателяном
В последние годы в перегруженном горнорудным производством Туманянском районе и городе Алаверди зафиксирован беспрецедентный рост больных злокачественными опухолями. Какое отношение имеет данный факт к горнорудной промышленности?
Специалисты знают, что некоторые тяжелые металлы могут стать причиной заболевания раком. Исследования, которые в последнее время мы проводим на часто используемых месторождениях, показали, что на здоровье населения влияют второстепенные химическиме элементы, о нейтрализации которых речь не идет, но которые в результате деятельности горнорудных компаний проникают в окружающую среду, вступают в биохимические циклы, накапливаются в продуктах питания и попадают в организм. Это токсичные элементы первого класса: мышьяк, свинец, ртуть, кадмий и другие, которые имеют канцерогенные свойства. И все эти элементы присутствуют в нашей руде и не нейтрализуются в отходах.
Относительно Алаверди и Туманянского района должен сказать, что по грантовой программе ОБСЕ нам удалось в 2011 г. изучить экотоксилогическое состояние 15 видов сельхозпродуктов, выращенных в бассейне реки Дебед. Согласно нашим исследованиям, уровень ртути в пяти образцах продуктов был превышен в 2,6-16,1 раза, кадмий, являющийся наиболее опасным фактором заболевания раком, присутствовал во всех образцах. Особое внимание нужно обратить на малину, выращиваемую в селе Нехоц, в которой содержания кадмия в 131,9 раза превышало установленную норму. Выше нормы в четырех образцах продуктов был и уровень мышьяка. В малине количество цинка превышало норму в 36,8 раза. Опасность представляют также ягоды, выращиваемые в Каркопе, которые в большом количестве доставляются на рынки Алаверди, Ванадзоре и даже Еревана. Интенсивными накопителями ртути, кадмия, арсения является зелень.
Мы изучили в основном те сельхозпродукты, которые орошались водой из реки Дебед. В сельхозпродуктах имеется содержание свинца и мышьяка. В сложившейся ситуации мы можем сказать, что в продуктах, выращиваемых в Алаверди и соседних селах (Нехоц, Каркоп, Чочкан), имеются крайне опасные для здоровья человека элементы, продолжительное использование которых окажет воздействие на будущее поколение.
Можете назвать масштабы и последствия этого воздействия?
К сожалению, органы государственного управления не предоставляют нам всю необходимую информацию, которая позволит сделать вывод о непосредственном влиянии тяжелых металлов на здоровье человека. Министерство здравоохранения, согласно принятой во всем мире практике, должно представлять цифры, свидетельствующие о том, сколько фруктов, овощей, картофеля, мяса и других продуктов потребляют в среднем жители Алаверди, и тогда по содержанию тяжелых металлов в указанных сельхозпродуктах можно установить, какую дозу этих металлов получает человек.
Какую оценку Вы дадите подходам горнодобывающих компаний и правительства к делу обеспечения безопасности здоровья населения?
Горнодобывающие компании максимально избегают проведения изучений в окружающей их среде. За прошедшие 20 лет только компания «Гео Промайнинг» заказала тщательное изучение состояния экологии в районе Соткского месторождения.
Как Вы думаете, почему эти компании избегают изучений?
Они избегают последствий. В случае выявления серьезных проблем компаниям придется вложить серьезные инвестиции для нейтрализации угроз. Именно этого они и не хотят. У нас период дикого капитализма, и компании хотят получать сверхприбыли, не тратя ни копейки на обеспечение безопасности здоровья населения. А правительство не контролирует деятельность горнодобывающих компаний.