Հայաստանի 43 պատմամշակութային վայր Մետաքսի ճանապարհի սեվծովյան միջանցքի մաս կկազմի
Ապրիլի 2-ին ԱՄՆ ՄԶԳ ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագիրը և «Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագիրը» (AMAP) հայտարարեցին Մետաքսի ճանապարհի սևծովյան միջանցք (BSSRC) ծրագրի մեկնարկը:
BSSRC-ն երկամյա նախաձեռնություն է, որը կոչված է խթանելու զբոսաշրջության զարգացումը, անդրսահմանային համագործակցությունը և տնտեսական զարգացումը մետաքսի ճանապարհի սևծովյան միջանցքի չորս երկրների՝ Հունաստանի, Թուրքիայի, Վրաստանի և Հայաստանի 173 համայնքում:
AMAP-ի նախագահ Ռիչարդ Նայը բացատրեց, թե ինչպես է զբոսաշրջային ուղին նշվելու, պատմամշակութային և բնության որ վայրերն են ընդգրկվելու դրանում, և ինչպես է առաջիկա 2 տարում ծրագիրն իրականացվելու Հայաստանում: Հայաստանյան ուղին 43 վայր է ներառելու Երևանում, ինչպես նաև Շիրակի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերում:
Հայաստանում ծրագիրը ֆինանսավորում են Եվրամիության սևծովյան համագործակցության ծրագիրը, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն իր «Ի-Դի-Էմ-Սի» ծրագրի միջոցով և AMAP-ը՝ որպես ծրագրի գլխավոր իրականացնող: Ակնկալվում է, որ ծրագիրը կնպաստի գյուղական բնակավայրերի մեկուսացման նվազեցմանը և համայնքների զարգացմանը՝ զբոսաշրջային ցանցերի ստեղծման և տեղական (գյուղական) ծառայությունների ու ավանդական արտադրանքների խթանման միջոցով:

43 Armenian Cultural Sites to Become Part of the Black Sea Silk Road Corridor
On April 2, the USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project and the Armenian Monuments Awareness Project (AMAP) announced the Black Sea Silk Road Corridor (BSSRC) project, a two-year initiative that fosters tourism development, cross-border cooperation and economic development in 173 communities across four countries of the Black Sea Silk Road Corridor – Armenia, Georgia, Greece and Turkey.
A trail of cultural sites will be marked throughout the region. The President of AMAP, Richard Ney, explained how the trail will be marked, which Armenian cultural, historical and natural sites will be part of the trail and how the project will be implemented during the next two years. The Armenian trail will encompass 43 sites in the capital Yerevan as well as in Shirak, Aragatsotn, Kotayk, Gegharkunik, Vayots Dzor, and Syunik provinces.
In Armenia the project is funded by the EU Black Sea Cross Border Cooperation framework, USAID through its EDMC Project, and AMAP as the lead implementer. The Project is expected to alleviate rural isolation and develop local communities through the creation of tourism networks and the promotion of local (rural) services and traditional products.