Հայաստանի 43 պատմամշակութային վայր Մետաքսի ճանապարհի սեվծովյան միջանցքի մաս կկազմի
Ապրիլի 2-ին ԱՄՆ ՄԶԳ ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագիրը և «Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագիրը» (AMAP) հայտարարեցին Մետաքսի ճանապարհի սևծովյան միջանցք (BSSRC) ծրագրի մեկնարկը:
BSSRC-ն երկամյա նախաձեռնություն է, որը կոչված է խթանելու զբոսաշրջության զարգացումը, անդրսահմանային համագործակցությունը և տնտեսական զարգացումը մետաքսի ճանապարհի սևծովյան միջանցքի չորս երկրների՝ Հունաստանի, Թուրքիայի, Վրաստանի և Հայաստանի 173 համայնքում:
AMAP-ի նախագահ Ռիչարդ Նայը բացատրեց, թե ինչպես է զբոսաշրջային ուղին նշվելու, պատմամշակութային և բնության որ վայրերն են ընդգրկվելու դրանում, և ինչպես է առաջիկա 2 տարում ծրագիրն իրականացվելու Հայաստանում: Հայաստանյան ուղին 43 վայր է ներառելու Երևանում, ինչպես նաև Շիրակի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերում:
Հայաստանում ծրագիրը ֆինանսավորում են Եվրամիության սևծովյան համագործակցության ծրագիրը, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն իր «Ի-Դի-Էմ-Սի» ծրագրի միջոցով և AMAP-ը՝ որպես ծրագրի գլխավոր իրականացնող: Ակնկալվում է, որ ծրագիրը կնպաստի գյուղական բնակավայրերի մեկուսացման նվազեցմանը և համայնքների զարգացմանը՝ զբոսաշրջային ցանցերի ստեղծման և տեղական (գյուղական) ծառայությունների ու ավանդական արտադրանքների խթանման միջոցով:

43 культурно-исторических места в Армении будут включены в Черноморский коридор Шелкового пути
2 апреля Программа развития предприятий и конкурентоспособности рынка Агентства человеческого развития США (EDMC) и Программа ознакомления с армянскими памятниками (АМАР) объявили о начале осуществления программы "Черноморский коридор Шелкового пути" (BSSRC).
BSSRC - это двухлетняя инициатива, призванная стимулировать развитие туризма и экономики в 173 общинах четырех стран Черноморского коридора Шелкового пути – Греции, Турции, Грузии и Армении.
Председатель АМАР Ричард Найт объяснил, как будет обозначен туристический маршрут, какие культурно-исторические и природные достопримечательности будут в него включены и как будет осуществляться программа в Армении в ближайшие два года. Армянский маршрут включит в себя 43 культурно-исторических места в Ереване, а также в областях Ширак, Арагацотн, Котайк, Гегаркуник, Вайоц дзор и Сюник.
В Армении программу финансируют Программа черноморского сотрудничества Евросоюза, АЧР США посредством программы EDMC и AМАР.
Ожидается, что программа будет способствовать уменьшению изоляции сельских населенных пунктов и развитию общин посредством создания туристических маршрутов и стимулирования традиционных сельских ремесел.