Ֆրանսիացի երգչուհին Հայաստանում արիա է երգելու հայերենով
«Այնքան եմ ուրախանում այս ներկայացմամբ, որ ցանկացա անպայման գալ Հայաստան և այն ներկայացնել իմ երկրում»,- ասում է հայազգի օպերային երգիչ բաս-բարիտոն Մուրադ Ամիրխանյանը:
Երեկ՝ երեկոյան, Փարիզից Հայաստան ժամանեցին Մուրադ Ամիրխանյանն ու Ան-Շարլոտ Մոնվիլը, ովքեր ապրիլի 13-ին Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում ներկայացնելու են Ադոլֆ Հասսեի «Լարինդան և Վանեսիոն» կատակերգական օպերան, որը բարոկկո ժանրից է:
«Ինձ համար օպերան հարմոնիա է, որտեղ պետք է ներկայացվեն երգչի բոլոր կողմերը՝ թե արտիստական, թե վոկալ, պետք է երևան երգչի ամբողջականությունը, էությունը»,- ասում է Մուրադ Ամիրխանյանը:
Արմատներով Գյումրիից, այժմ ֆրանսիաբնակ Մուրադ Ամիրխանյանի համար շատ կարևոր է, որ իրենք հանդես են գալու հատկապես Պարոնյանի անվան թատրոնում, քանի որ փոքր տարիքից երազել է երգել այդ բեմից: Բացի դրանից՝ նրա համար նշանակալից է, որ այս տարի լրանում է Կարպ Խաչվանքյանի ծննդյան 90-ամյակը, ում նա առիթ է ունեցել հանդիպել կենդանության օրոք:
«Երբ ասում են՝ մենք հեռանում ենք օպերայից, հասկացա, որ սա այն է, ինչ մեզ պետք է: Այս ներկայացմամբ հանդիսատեսին ուզում եմ ասել, որ օպերան կանչում է ձեզ, եկեք և տեսեք, թե ինչ թեթև երաժշտություն է, և ինչ նուրբ երանգներով կարելի է ներկայացնել այն»,- ասում է օպերային երգիչը:
Եվրոպական բեմերում ներկայացված օպերան Հայաստանում ներկայացնելուց բացի՝ Մուրադ Ամիրխանյանը նաև մեծ փափագ ունի «Տեր ողորմյան» երգել ապրիլի 24-ի երեկոյան:
Հայազգի երգիչն իր երկրի մասին շատ է պատմել նաև իր գործընկերուհուն՝ Ան-Շարլոտ Մոնվիլին, ով առաջին անգամ է Հայաստանում: Մուրադ Ամիրխանյանի խոսքով՝ այժմ արդեն առիթ ունի ցույց տալ իր երկիրը:
«Շատ ջերմ հյուրընկալություն էր, և ուրախ եմ, որ այստեղ եմ: Հույս ունեմ լավ ժամանակ անցկացնել այստեղ: Մուրադն ինձ շատ է պատմել Հայաստանի մասին, և հույս ունեմ նրա միջոցով ճանաչել այս երկիրը: Ես նաև շատ հայ ընկերներ ունեմ, ովքեր երաժիշտներ են»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Ան-Շարլոտ Մոնվիլը:
Նա նաև նշեց, որ տեղյակ է «Անուշ» օպերայի մասին, որի պերմիերան տեղի է ունենալու ապրիլի վերջին, և հույս ունի ներկա լինել դրան: Այնուհետև Ան-Շարլոտ Մոնվիլը տեղեկացրեց, որ պատրաստել է հայերենով արիա, որը սովորել և պարապել է Մուրադի հետ: Առաջիկայում նրանք կծրագրեն, թե երբ նա արիան կերգի:
Կոլորատուրային սոպրանո Ան-Շարլոտ Մոնվիլը բազմաթիվ առաջին մրցանակների դափնեկիր է՝ Սուրբ հրեշտակների հիմնադրամ, Թուլուզի և Նիմի օպերային երգեցողության առաջին մրցանակ և այլն: Այս տարի նա հանդես է գալու Օֆենբախի «Հոֆմանի հեքիաթները» ստեղծագործությամբ, ինչպես նաև Լյուդվիկ Լանժևենի «Բերենիս» ստեղծագործության պրեմիերայում:

Французская певица споет в Ереване арию на армянском языке
«Мне этот спектакль так нравится, что я изъявил желание обязательно приехать в Армению и представить его в моей стране»,- говорит оперный певец, бас-баритон Мурад Амирханян.
Вчера вечером Мурад Амирханян и Анн-Шарлотт Монвиль прибыли из Парижа в Ереван. 13 апреля они представят в Государственном театре музкомедии им.Пароняна комическую оперу Адольфа Хессе «Ларинда и Ванесио», написанную в жанре барокко.
«Для меня опера – это гармония, в которой должны быть представлены все качества певца – и артистические, и вокальные»,- говорит Мурад Амирханян.
Для певца, уроженца Гюмри, проживающего сейчас во Франции, очень важно выступать на сцене именно театра им.Пароняна, поскольку об этом он мечтал с детства.
«Сегодня часто говорят, что мы отдаляемся от оперы, и я понял, что этот спектакль – то, что нам надо. Этим спектаклем я хочу сказать зрителям, что опера зовет их увидеть и послушать, какая это легкая музыка и как тонко можно ее интерпретировать»,- говорит певец.
Помимо выступления в оперном спектакле, который шел на многих европейских сценах, Мурад Амирханян очень хочет спеть вечером 24 апреля «Отче, помилуй».
Певец много рассказывал об Армени своей коллеге Анн-Шарлот Монвиль, которая впервые приехала в нашу страну.
«Здесь принимали очень тепло, и я рада, что нахожусь в Армении. Надеюсь хорошо провести здесь время. Мурад много рассказывал об Армении, и я надеюсь с его помощью познать эту страну. Среди армян у меня много друзей-музыкантов»,- сказала в беседе с «Hetq» Анн-Шарлотт Монвиль.
Французская певица также отметила, что знает об опере «Ануш», премьера которой должна состояться в конце апреля, и надеется присутствовать на этом спектакле. Анн-Шарлотт Монвиль подготовила арию на армянском языке, которую выучила с помощью Мурада. В ближайшее время они решат, когда будет исполнено это произведение.
Колоратурное сопрано Анн-Шарлотт Монвиль – лауреат многих первых премий. В этом году она исполнила оперу Оффенбаха «Сказки Гофмана», а также спела премьеру «Берениса» Людвика Ланжевена.