«Շինֆորումը» հրաժարվեց «Հետքի» դեմ ներկայացրած հայցապահանջից
«Շինֆորումը» հրաժարվել է «Հետքի» դեմ ներկայացրած հայցից: Քիչ առաջ այս մասին հայտարարեց Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Սամվել Թադևոսյանը, ում վարույթում պետք է քննվեր նշված գործը:
Այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում նշանակված էր «Հետքի» դեմ «Շինֆորում» ՍՊԸ-ի հայցով դատաքննությունը: Սակայն կողմերը նիստին ներկա չէին:
Դատավոր Սամվել Թադևոսյանը որոշեց նիստն առանց կողմերի անցկացնել և հայտնեց, որ մարտի 5-ին «Շինֆորում» ՍՊԸ-ն հայցից հրաժարվելու մասին միջնորդություն է ներկայացրել դատարան: Միջնորդության հիման վրա գործի կարճման մասին դատական ակտը կհրապարակվի ապրիլի 19-ին:
Հիշեցնենք, որ «Շինֆորում» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչ՝ ընկերության տնօրեն Տիգրան Գասպարյանը վիճարկում էր այս տարվա հունվարի 26-ին և փետրվարի 1-ին «Հետքում» Դանիել Իոաննեսյանի հեղինակային սյունակում հրապարակված Չափումները վկայում են, որ Ծիծեռնակաբերդի խճուղին կառուցվել է «ատկատներով» եւ Պարզաբանումներ Ծիծեռնակաբերդի խճուղու մասին հրապարակման վերաբերյալ նյութերը՝ համարելով, որ դրանք արատավորել են կազմակերպության գործարար համբավը:
Գասպարյանը դատարանից խնդրել էր պարտավորեցնել հերքել վերոնշյալ հոդվածներում պարունակվող` գործարար համբավն արատավորող տեղեկությունները եւ որպես գործարար համբավին զրպարտության միջոցով պատճառված վնասի փոխհատուցում բռնագանձել 2 մլն դրամ, ինչպես նաեւ նախապես վճարված պետական տուրքի գումարը՝ 44,000:

«Шинфорум» отозвал судебный иск против «Hetq»
Организация «Шинфорум» отозвала иск, поданный против электронного издания «Hetq». Об этом только что сообщил судья суда общей юрисдикции столичных административных округов Кентрон и Норк-Мараш Самвел Тадевосян, в производстве которого находилось данное дело.
Сегодня в вышеупомянутом суде должно было состояться судебное заседание по иску ООО «Шинфорум» против «Hetq». Однако стороны в суд не явились.
Судья Тадевосян решил провести заседание без участия сторон. Он сообщил, что 5 марта ООО «Шинфорум» представил в суд ходатайство об отзыве своего иска. Судебный акт о прекращении дела, принятый на основе этого ходатайства, будет оглашен 19 апреля.
Напомним, что представитель ООО «Шинфорум», директор компании Тигран Гаспарян оспаривал опубликованные в «Hetq» 26 января и 1 февраля материалы Даниела Иоаннисяна «Обмеры свидетельствуют о том, что Цицернакабердское шоссе построено посредством откатов» и «Разъяснения по поводу публикации о Цицернакабердском шоссе», которые, по его мнению, опорочили деловую репутацию организации.
Гаспарян просил суд обязать опровергнуть содержащиеся в вышеуказанных статьях сведения, порочащие деловую репутацию, и взыскать компенсацию за причиненный ущерб в размере 2 млн драмов, а также 44.000 драмов, выплаченные в качестве госпошлины.