Ալեն Սիմոնյան. «Րաֆֆին ուրիշ պլաններ ու մտքեր ուներ, բայց ժողովուրդն իրենից պահանջեց»
«Բարեւ Երեւան» կուսակցությունների դաշինքի կողմից առաջադրված Երեւանի ավագանու թեկնածու Ալեն Սիմոնյանը երեկ մասնակցել է Ազատության հրապարակի եւ դրան հաջորդող Բաղրամյան պողոտայի իրադարձություններին:
Ալենը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ Բաղրամյան պողոտայում կատարվածը եւս մեկ անգամ ապացուցեց, որ իշխանությունը պատրաստ չէ ներքաղաքական դաշտին առնչվող խնդիրները լուծել քաղաքակիրթ եղանակով:
«Մեծ ցավ եմ ապրում այն բանի համար, որ ոստիկանությունն իրեն թույլ տվեց ծեծել «Բարեւ Երեւան» ցուցակի առաջին համար, նախկին պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանին: Մի մարդու, ով 2008 թ. իր կյանքի գնով փրկեց ոստիկանի կյանքը ու չնայած դրան Արմենը դաժան ծեծվեց, երբ տեսանյութը դիտելուց հետո կարող եմ ասել, որ դրա կարիքը չկար: Հնչում էին «7-հարկանի» հայհոյանքներ, որը չգիտեմ` ՀՀ զինանշանը կրող ոստիկանին հարիր է, թե ոչ»,- ասում է Ալեն Սիմոնյանը:
Ըստ նրա` կատարվածը սադրանք էր եւ ցուցադրվեց ուժ, որպեսզի վախեցնեն մնացած ժողովրդին, գործիչներին: Նա համոզված է, որ չի հաջողվել իրականացնել իշխանության այդ ցանկությունը եւ բողոքող մարդկանց այլեւս վախեցնել չի լինի:
Անդրադառնալով Րաֆֆի Հովհաննիսյանի քայլերին` Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ երեկվա կատարվածը օբյեկտիվ վերլուծելու համար որոշակի ժամանակ է պետք: Նա ասաց, որ «Ժառանգական» չէ եւ որոշումների կայացմանը չի մասնակցում, եւ իր կարծիքը զուտ ցույցին մասնակցող քաղաքացու կարծիք է:
«Րաֆֆին ուրիշ պլաններ ու մտքեր ուներ այդ օրվա հետ կապված, բայց ժողովուրդն իրենից պահանջեց: Նա առնվազն 8 անգամ ասաց, որ վաղը այսինչ ժամին եւ այլն, այսինքն` ուրիշ գործողություններ էր առաջարկում, որին ի պատասխան հնչում էին սուլոցներ եւ պահանջներ, որպեսզի այդ պահին գործողություններ արվեն: Ըստ իս` պարոն Հովհաննիսյանը հասկանում էր, որ դա կարող է լուրջ հետեւանքներ ունենալ, եւ փորձեց միջին ինչ-որ բան գտնել, ասենք` անցնել Բաղրամյան պողոտայով, բայց միայն անցնել: Բայց ժողովրդի ցասումը այնքան շատ էր, որ տարավ Բաղրամյան»,- ասում է Ալենը:
Ըստ նրա` հարվածել են նաեւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, եւ, վերջինս, տեսնելով, թե ինչպես են վարվել Արմեն Մարտիրոսյանի եւ մյուս երիտասարդների հետ, երբ ոստիկանների շղթան բացվել եւ հայտնվել են մի խումբ մարդիկ, որոնք «մահակներով սկսել են ծեծել եւ հայհոյել վերջին խուժանի նման», այլ բան չէր մնում, քան ժողովրդին ինչ-որ ձեւով այդ ամենից հեռու պահել:
«Ուղղակի մարդկանց տանել դեմ տալ մահակներով զինված ոստիկաններին` անիմաստ էր: Ժողովրդին տանել ծեծ ուտելու, կարծում եմ՝ դուք էլ եք համարում, որ անիմաստ է: Իհարկե, եթե դա ինչ-որ բան կփոխեր, բնական է, որ կարելի էր նմանատիպ ձեւով արտահայտել, բայց այդ րոպեին, այդ վայրում ոչ մի բան չէր փոխելու: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ոստիկանապետի հետ բանակցելով եւ այլ քայլերով կարողացավ խուսափել առճակատումից, որն, ինչպես շատերն էին կարծում, կարող էր վերածվել երկրորդ «մարտի 1»-ի»,- նշեց Ալեն Սիմոնյանը:
Ավագանու թեկնածուի կարծիքով՝ երբ երեկ ժողովուրդը չէր ենթարկվում ոչ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, ոչ էլ Զարուհի Փոստանջյանին, դա վկայում է, որ իշխանությունը խնդիր ունի:
«Մարդկանց այն վիճակի են հասցրել, որ նրանք ագրեսիվացել են: Այդ հուսահատությունը, աղքատությունը, արտագաղթը, սպանությունները, ինքնասպանությունները բանակում բերել հասցրել են այս վիճակին: Արմեն Մարտիրոսյանի նման մարդուն ծեծելը, քացու տակ գցելն ու հայհոյելը եւ նմանատիպ քայլերի հետեւանքը դա պետք է լիներ: Զարուհին լինի, Րաֆֆին, թե Լեւոնը, միեւնույն է, մարդիկ էլ ոչ մեկին չեն հավատում եւ երեկվա պահանջը Րաֆֆիից, թե արի գնանք Բաղրամյան, դրա վկայությունն է: Ախր մենք այդ ազգը չենք, մենք բարի ազգ ենք, հանդուրժող ենք նույնիսկ քննադատության աստիճանի, բայց մարդիկ արդեն ագրեսիվացրել են եւ դրան հասցրել է իշխանությունը»,- ավելացրեց Ալեն Սիմոնյանը:
Նրա ասելով` մարդիկ արդեն հոգնել են այս վիճակից եւ այլեւս չեն վախենում եւ պատրաստ են վճռական քայլերի: «Սա այն է, ինչ ցանում է իշխանությունը: Ժողովրդի նկատմամբ այն արհամարանքը, վերեւից նայելը բերում հասցնում է եռման կետի ու հետո ասում են, թե գործողություններն անիրավ էին: Աստվածաշնչում է ասվում, որ քամի ցանողը փոթորիկ կհնձի»,- նշեց ավագանու թեկնածուն:

Ален Симонян: «У Раффи были другие планы и мысли, однако народ выдвинул ему требование»
Кандидат в совет старейшин Еревана от партийного блока «Здравствуй, Ереван» Ален Симонян вчера участвовал в событиях и на площади Свободы, и на проспекте Баграмяна.
В беседе с «Hetq» он отметил, что произошедшее на проспекте Баграмяна еще раз доказывает, что власть не готова решать внутриполитические проблемы цивилизованным путем.
«Мне очень больно, что полицейские позволили себе избить возглавляющего список блока «Здравствуй, Ереван», бывшего депутата парламента Армена Мартиросяна. В 2008 году Армен, рискуя жизнью, спас полицейского. Несмотря на это, он был жестоко избит. Просмотрев видеоматериал, я могу сказать, что необходимости в этом не было. Звучал трехэтажный мат, который, на мой взгляд, не подобает полицейскому, у которого на груди красуется герб Республики Армения»,- сказал А.Симонян.
По его словам, произошедшее было провокацией и демонстрацией силы с целью напугать народ и политических деятелей. Симонян убежденно заявил, что властям не удалось осуществить свои намерения и что людей уже не удастся испугать.
Касаясь шагов Раффи Ованнисяна, Ален Симонян отметил: «У Раффи на этот день были другие планы и мысли. Он предлагал другие действия, однако в ответ звучал свист и требование осуществить в этот момент конкретные шаги. Я думаю, что господин Ованнисян понимал, что это может иметь серьезные последствия, и попытался найти середину – скажем, пройти по проспекту Баграмяна, только пройти. Однако гнев народа был настолько силен, что он повел людей на Баграмяна».
По словам кандидата, ударили также Раффи Ованнисяна, и он, увидев, как поступили с Арменом Мартиросяном и другими молодыми активистами, когда полицейский кордон расступился и появилась группа людей с дубинками, которые «начали избивать и ругаться матом как последняя шпана», ничего другого, кроме того, чтобы попытаться каким-то образом оградить народ от происходящего, уже не мог сделать.
«Путем переговоров с начальником Полиции, а также с помощью других шагов Раффи Ованнисян сумел избежать столкновения, которое, как многие считают, могло перерасти в новое «1-е марта»,- сказал Ален Симонян.
По его словам, то обстоятельство, что вчера народ не подчинялся ни Раффи Ованнисяну, ни Заруи Постанджян, свидетельствует о том, что власть имеет проблему.
«Людей довели до такого состояния, что они стали агрессивными. Эта ситуация вызвана безнадежностью, бедностью, миграцией, убийствами, самоубийствами в армии»,- сказал кандидат, добавив, что люди устали от своего положения, они уже ничего не боятся и готовы идти на решительные шаги. «Власть пожинает то, что посеяла. Презрение к народу доводит его до точки кипения. Сказано же в Библии: посеявший ветер пожнет бурю»,- отметил Ален Симонян.