Արմեն Մովսիսյանն ասում է` «Նաիրիտի» փողերը չենք փոշիացրել. գուցե յուրացրե՞լ եք
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին մարտի 14-ին նամակ էինք ուղարկել` նշելով, որ «Հետքը» հրապարակել է փաստեր «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ և «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթիդ» ընկերությունների գործարքների, Միջպետական բանկից ստացած վարկերի փոշիացման մասին: «Արդյո՞ք վարչապետը տեղյակ է օֆշորում եւ Ռուսաստանում գրանցված տասնյակ ընկերությունների մասին, որոնց միջոցով «Նաիրիտի»՝ Միջպետական բանկից ստացած վարկային միջոցների հաշվին իրականացվել են զանազան մութ գործարքներ, որոնց արդյունքում «անհետացել» է վարկային միջոցների մեծ մասը»: Այս և նման բազմաթիվ հարցերն ուղղված էին հենց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին:
Երեկ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Մովսիսյանը պատասխանել է Տիգրան Սարգսյանին ուղղած մեր հարցերի մի մասին: Զարմանալի է, որ վարչապետն իրեն ուղղված հարցերին «ստիպել» է պատասխանել Արմեն Մովսիսյանին, ով շուրջ 10 ամիս առաջ մեր ուղարկած երկու հարցումներին մինչ օրս այդպես էլ չէր պատասխանել:
Արմեն Մովսիսյանը նվազագույնը որպես վկա պետք է հարցաքննվի «Նաիրիտի»` առայժմ չհարուցված քրեական գործով, քանզի հենց նա է եղել կառավարության` «Նաիրիտ գործարանում» ունեցած 10 տոկոսի պատասխանատուն, հենց նրա համաձայնությամբ են կատարվել բոլոր գործարքները: Ստորեւ ներկայացնում ենք պատասխանն ամբողջությամբ.
«Ի պատասխան ՀՀ վարչապետին ուղղված Ձեր հարցադրումների ներկայացնում ենք հետևյալ տեղեկատվությունը.
ՀՀ կառավարության 2006թ. օգոստոսի 18-ի N1131-Ա որոշման (այսուհետև՝ որոշում) համաձայն «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ-ի (այսուհետև՝ գործարան) 90% բաժնետոմսերը 2006թ. կնքված առուվաճառքի պայմանագրով (այսուհետև՝ պայմանագիր) «Հայգազարդ» ՓԲԸ-ի (վաճառող) կողմից օտարվել են «Rhinoville Property Limited» ընկերությանը (գնորդ) 40 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով, որից գնորդը պայմանագրի համաձայն վճարել է 39 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ գործարանի ակտիվների և պասիվների ստուգման աշխատանքների ավարտից հետո կատարվել են նաև մնացած փոխադարձ պարտավորությունները: Ինչ վերաբերում է մնացած 31 մլն դոլար գումարի ճակատագրին, ապա այդ հարցը «Rhinoville Property Limited» ընկերության խնդիրն է:
Այսօրվա դրությամբ «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ-ի վարկային պարտավորությունները կազմում են 99,915 մլն ԱՄՆ դոլար և 3,850 մլրդ դրամ վարկային միջոցներ, համապատասխանաբար՝ 8,5 և 10,5 տոկոս տոկոսադրույքներով:
Ինչ վերաբերում է «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ-ի կողմից «Մեգատեքս գրուպ» ընկերությունը ձեռք բերելու գործարքին, ապա այն կայացել է ծրագրի իրականացման արդյունքում շուրջ 35000 տոննա կաուչուկի պահեստավորման համար պահանջվող պայմանները ապահովելու, ինչպես նաև կաուչուկի բազայի վրա ռետինատեխնիկական արտադրություն կազմակերպելու համար` օգտագործելով «Մեգատեքս գրուպի» արտադրական տարածքը և պատրաստի ենթակառուցվածքները:
Այն վարկային միջոցները, որոնք ներգրավված են «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ-ի կողմից, և որոնց համար պատասխանատվություն է կրում ընկերությունը՝ օֆշորում կամ ՌԴ-ում գրանցված ընկերությունների միջոցով չեն փոշիացվել»:
Մովսիսյանը ճիշտ է ասում, երեւի հարցի մեջ «փոշիացում» չպետք է գրեինք, այլ` յուրացում:
Արմեն Մովսիսիյանը գրում է, որ 31 մլն դոլար ճակատագիրը «Rhinoville Property Limited» ընկերությանն է: Այս ընկերության բաժնետերը «Նաիրտ գործարանն» է: Այդ ընկերության Միջպետական բանկից ստացած 70 մլն դոլարի վարկից 31 մլն դոլար չկա: Պարոն Մովսիսյան, ուզում եք ասել, որ դուք տեղյակ չե՞ք դրանից, ուզում եք ասել, որ «Ռայնովիլին» Հայաստան բերողներից մեկը դո՞ւք չեք, ուզում եք ասել, որ այս ընկերության ֆրանսահայ տնօրեններ Անդրե և Էրիկ Նարսիսիյաններին դուք չե՞ք հանդիպել: Մի՞թե դուք նման եք մի մարդու, որը կարող է չիմանալ, թե ինչպես է «անհետացել» 31 մլն դոլարը: Իսկ 1 մլն դոլարի մասին Ձեր ասածը մեկ այլ հեքիաթ է, եւ դա էլ դուք շատ լավ գիտեք, «Rhinoville Property Limited» ընկերությունն այդ 1 միլիոնն էլ չի փոխանցել, ավելի ճիշտ կլինի «պարզեք», թե ում է փոխանցվել: Լավ կլինի «պարզեք» նաեւ, թե «Նաիրիտում» դա քողարկելու համար «Հայգազարդին» քանի փոխանցման եւ հետփոխանցման գործարքներ եք արել:
Ձեր հաջորդ հեքիաթը վերաբերում է «Նաիրիտի գործարանի» կողմից «Մեգատեքս գրուպ» ընկերության ձեռք բերմանը: Գրում եք, որ տարածքը 35000 տոնան կաուչիկի պահեստավորման համար է ձեռք բերվել: Այդ չաշխատող գործարանին պահեստներ ինչի՞ն են պետք, կամ մի՞թե «Նաիրտը» պահեստներ չունի:
Դուք գիտե՞ք, թե այդ վարկը ինչպես է տրվել եւ ում համար: Դուք գիտե՞ք, որ «Մեգատեքս գրուպ»-ը պատկանում էր Միջպետական բանկի Հայաստանի ներկայացացուցիչ Վահան Մելքոնյանին և նրա հարազատներին: Վ. Մելքոնյանը «Նաիրիտ գործարանի» ստացած վարկի այդ հատվածը` շուրջ 10 մլն դոլարը, իր գործարանի համար է վերցրել: Եւ բացառվում է, որ դուք դա չիմանայիք:

Minister Movsisyan: 'Nairit's Millions Haven't Disappeared,' Our Response: 'Perhaps You Stole Them?'
On March 14, Hetq sent a letter to RA Prime Minister Tigran Sargsyan, informing him that we had published a series of articles exposing the dubious transactions between Nairit Plant CJSC and Rhinoville Properties Limited, and the embezzlement of loans provided by the Interstate Bank.
Is PM Sargsyan aware of the scores of companies registered off-shore and in Russia, through whose channels loans in the amount of $170 million given to Nairit Plant CJSC have literally disappeared?
We forwarded this paramount question to PM Sargsyan and awaited his response.
Yesterday, Energy and Natural Resources Minister Armen Movsisyan answered some of the questions we had posed to the Prime Minister.
What is surprising is that PM Sargsyan appears to have “forced” Minister Movsisyan to take center stage and answer our queries.
I say surprising, because Minister Movsisyan has failed to answer any questions related to Nairit that we sent him some ten months ago.
At minimum, Minister Movsisyan should be obligated to testify as a witness in the Nairit scandal, given that he represents the government’s interests as a 10% shareholder in Nairit. Furthermore, Movsisyan signed off on all the transactions related to Nairit.
What follows is Minister Movsisyan’s response to Hetq:
According to the RA Government Act N1131-1 of August 18, 2006, 90% of Nairit Plant CJSC shares were purchased by Rhinoville Property Limited from HayGazArd CJSC valued at $40 million. According to the agreement, the purchaser paid $39 million. After an audit of the plant’s assets and liabilities, other mutual obligations were enacted. As to the remaining $31 million, this remains a problem for Rhinoville Property Limited.
As of today, the loan obligations of Nairit Plant CJSC amount to $99.915 million and 3.850 billion AMD, at interest rates of 8.5 and 10.5 respectively.
As to Nairit Plant CJSC’s purchase transaction of the company Megatex Group, it was enacted in order to ensure the conditions necessary to warehouse 35,000 tons of caoutchouc as well as organize rubber-technical production of the caoutchouc stockpile, employing the production site and existing facilities of Megatex Group.
These loans that were received by Nairit Plant CJSC, and for which they are responsible, have not disappeared via companies registered off-shore or in Russia.
Perhaps Minister Movsisyan is correct; we should have used the term “siphoned off” rather than disappeared.
Minister Movsisyan writes that the fate of the $31 million rests with Rhinoville Property Limited. Nairit Plant is a shareholder in this company. $31 million of the $70 million loan received by this company from Interstate Bank is nowhere to be found.
So Minister Movsisyan, are you saying that you have no knowledge of this? Are you saying that you weren’t one of those individuals who brought Rhinoville to Armenia? Are you saying that you have never met with Andre and Eric Narsisyan, the directors of that company?
Do you really want us to believe that you have no clue as to how and where the $31million has disappeared to? What you have to say about the $1 million is another fairytale and you know it.
Rhinoville Property Limited never transferred that $1 million. You would do better to “clarify” to whom it was transferred to. You should also “clarify” how many transactions and reverse transactions were made by HayGazArd to cover that up.
Your next fairytale refers to the purchase of Megatex Group by Nairit Plant. You write that the site was purchased to warehouse 35,000 tons of caoutchouc. What does Nairit, a factory that isn’t working, need with raw material stockpiles? Doesn’t it have its own?
Minister Movsisyan, do you know how the loan was given and to whom?
Do you know that Megatex Group belongs to Vahan Melkonyan, Interstate Bank’s representative in Armenia, and his relatives?