Դեռահասների 70%-ը սերիալի սպառող է
Հայաստանում դեռահասների շուրջ 70%-ը սերիալներ դիտող է: Այս թիվը ստացվել է 2 տարվա ընթացքում 12-16 տարեկան 5000 դեռահասի շրջանում անցկացված հետազոտության ընթացքում, որը կատարել են Երևանի պետական համալսարանի մամուլի պատմության եւ տեսության ամբիոնի դասախոս Զարուհի Սարգսյանը և սոցիոլոգ Արթուր Կոբելյանը ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Անահիտ Մենեմշյանի ղեկավարությամբ:
Ա. Մենեմշյանի խոսքով՝ պետք չէ սերիալներին անլուրջ վերաբերվել, քանի որ դրանք այսօր ամենաշատ սպառում ունեցող մեդիաարտադրանքն են: Անհրաժեշտ է հիմնախնդրի կարգավորմանը ներգրավել տեսաբանների, սոցիոլոգների, հոգեբանների, կատարել գիտական հետազոտություն և այդ ամենին մասնակից դարձնել նաև հեռուստատեսության ներկայացուցիչներին:
Զ. Սարգսյանի դիտարկմամբ՝ սերիալներում գուցեև փորձում են ցույց տալ իրականությունը, սակայն ակամայից ստացվում է, որ դա վերածվում է քարոզի:
Անանուն հարցման արդյունքում հետազոտողները պարզել են նաև, որ դեռահասների 74%-ի կարծիքով բանակում ծառայությունն անհրաժեշտ բան է, 24%-ը կցանկանար, որ ինքը կամ իր եղբայրը ծառայեին բնակավայրին մոտ, և միայն 6%-ն է կարծում, որ բանակում ծառայելն իրեն պետք չէ:
Դեռահասների 43%-ը, ըստ հարցման, չի լքի հայրենիքը, 51%-ը կլքի, եթե առավել հարմար տարբերակ լինի, իսկ 6%-ը համոզված է, որ չի ապրելու Հայաստանում:
Հետաքրքիր պատկեր է համացանցի առումով. 70%-ն այն օգտագործում է ժամանցի՝ սոցիալական ցանցերից օգտվելու և խաղերի համար: Միայն 10-20%-ն է համացանցի միջոցով լուրերին ծանոթանում և տեղեկատվություն ստանում:
Գրքի դեպքում գոնե թվերի տեսքով ստացված պատկերը հուսադրող է. հետազոտության արդյունքում պարզ է դարձել, որ դեռահասների 75%-ը հաճույքով է գիրք կարդում, 14%-ը՝ պարտադրված, իսկ 6%-ի համոզմամբ ընթերցանությունն ավելորդություն է:

70 процентов подростков смотрят сериалы
В Армении 70 процентов подростков смотрят сериалы. Эти данные были получены в результате 2-летнего исследования, проведенного преподавателем факультета истории Ереванского государственного университета Заруи Саркисян и социологом Артуром Кобеляном среди 5000 подростков в возрасте от 12 до 16 лет.
Руководитель социологического исследования, заместитель декана факультета журналистики ЕГУ Анаит Менемшян призвала не относиться к сериалам несерьезно, поскольку сегодня это самый востребованный медиапродукт. По словам А.Менемшян, к решению проблемы необходимо привлечь теоретиков, социологов, психологов, провести совместно с представителями телевидения научные изучения.
В процессе анонимного опроса выяснилось, что 74 процента подростков считают службу в армии необходимой, 24 процента хотели бы служить недалеко от дома и лишь 6 процентов не хотят отправляться в армию.
Вместе с тем, согласно результатам опроса, 43% опрошенных не намерено покидать родину, 51% покинет в случае удобного варианта, а 6% убеждены, что не будут жить в Армении.
Интересная картина сложилась в плане использования интернета: для 70% интернет – средство общения в соцсетях и поиска игр и лишь 10-20% используют его для ознакомления с последними новостями и получения информации.
Что касается чтения книг, то результаты в этом вопросе оказались довольно обнадеживающими: 75% подростков с удовольствием читают книги, 14% читают вынужденно и лишь для 6% чтение – излишество.