Նոր հարցաքննություն՝ «Սիվիլիթասի» գործով
2009թ.-ից Հայաստանում չբնակվող, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի խորհրդի կազմից 2012թ. փետրվարից դուրս եկած Վահե Աղաբեկյանցը ապրիլի 6-ին Հայաստան վերադառնալուց անմիջապես հետո՝ ապրիլի 8-ին, հրավիրվել է ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ հարցաքննության՝ «Սիվիլիթասի» գործի շրջանակներում:
Ապրիլի 11-ին Վահե Աղաբեկյանցը ներկայացել է ԱԱԾ հարցաքննության, որի ընթացքում ԱԱԾ քննիչը հետաքրքրվել է դեռ 2001թ.-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում իրականացված ծրագրերից (Վահե Աղաբեկյանցը 1998-2008 թթ. եղել է ՀՀ արտգործնախարարի խորհրդականը կամավորության սկզբունքով), ինչպես նաև «Սիվիլիթաս» հիմնադրամին չպատկանող (չվարձակալված) ավտոմեքենաների լվացման և բենզինի բաշխման մանրամասներից: Հարցեր են հնչել նաև «փողերի լվացման» վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը:

Новый допрос по делу «Сивилитаса»
Не проживающий в Армении с 2009 года Ваге Агабекянц, который в феврале 2012 г. вышел из состава совета фонда «Сивилитас», 8 апреля, сразу по возвращении в Армению, был приглашен на допрос в Службу национальной безопасности в рамках дела «Сивилитаса».
11 апреля Ваге Агабекянц явился на допрос в СНБ, в ходе которого следователь интересовался программами, которые осуществлялись в МИД РА еще в 2001 г. (в 1998-2008 гг. В.Агабекянц был советником министра иностранных дел РА на добровольных началах), а также подробностями мойки автомобилей, не принадлежащих фонду «Сивилитас», и распределения бензина. Были также заданы вопросы «об отмывании денег». Об этом сообщает фонд «Сивилитас».