Փոխարժեքի արժեւորումը Հայաստանում. անխուսափելի ծուղա՞կ, թե՞ վատ քաղաքականության հետեւանք
Այս հոդվածի առաջին մասում մենք վերհիշեցինք որոշ տնտեսական հիմնադրույթներ` կապված փոխարժեքի արժեւորման հետ, եւ դիտարկեցինք փոխարժեքի արժեւորումից բխող որոշ վնասներ: Հետեւելով առաջին հարցին` եկանք նաեւ այն եզրակացության, որ փոխարժեքի արժեւորման համապարփակ ազդեցությունը տնտեսության (հատկապես այնպիսի տնտեսության, ինչպիսին Հայաստանինն է) եւ նրա ապագա աճի հեռանկարի համար կլինի բացասական:
Այժմ թույլ տվեք անցնել երկրորդ հարցին եւ քննարկել այն պայմանները, որոնցում դրամավարկային եւ ֆինանսաբյուջետային քաղաքականություն վարող կառույցների միջամտությունը նպատակահարմար կլիներ, եւ քննարկել, թե որ տիպի քաղաքականությունը հաջողությամբ կպսակվեր փոխարժեքի արժեւորումը սանձահարելու եւ նրա ազդեցությունները նվազեցնելու գործում: Ստորեւ կներկայացնեմ, որ Հայաստանի քաղաքականություն մշակողների համընդհանուր արձագանքն ի պատասխան արտարժույթի այս համառ ներհոսքի խիստ անբավարար էր, քանի որ նրանք չկարողացան կիրառել քաղաքական հաշվառման հակադիր որեւէ միջոց, ներառյալ նրանք, որոնք կքննարկվեն ստորեւ: Ինչպես հոդվածի առաջին մասում, այստեղ էլ հղումը տնտեսագիտության տեսությանը եւ տրամաբանության ընդհանուր կանոններին դիմելը անխուսափելի կլինեն:
Այդ նույն տնտեսագիտական տեսությունը եւ ընդհանուր տրամաբանությունը հուշում են, որ խելամիտ կլիներ միջամտել եւ փորձել կանխել փոխարժեքի արժեւորումը, եթե.
1. Արժեւորումը տնտեսության վրա անդառնալի հետեւանքներ ունենա, քանի որ այն վնասում է արտադրողականությանը եւ արտահանման ծավալներին:
2. Արժեւորման հիմքում ընկած գործոնները ժամանակավոր են կամ գոնե ապագայում կունենան նվազող ինտենսիվություն:
Հավանաբար տպավորությունն այնպիսին է, որ այս խնդիրներն ուղղակիորեն եւ հեշտությամբ հաղթահարելի են: Եվ չնայած այս երկու խնդիրներն ամենեւին էլ դյուրին չէ հաղթահարել, կփորձենք, այնուամենայնիվ, քննարկել դրանք, որպեսզի պարզենք` արդյո՞ք արժեւորումը կանխելու նպատակով միջամտությունը հիմնավորված կլիներ:
Հոդվածի առաջին մասում արդեն անդրադարձել եմ այն փաստին, որ տնտեսության արտադրողական սեկտորի աշխատանքը մեծ չափով կախված է ֆինանսական սեկտորի զարգացման մակարդակից: Զարգացած ֆինանսական շուկաները թույլ են տալիս ընկերություններին անհրաժեշտ դեպքերում պարտք վերցնել տարբեր ցնցումներին դիմակայելու համար: Զարգացած ֆինանսական համակարգում բանկերը պահանջում են ավելի քիչ գրավներ` ընկերություններին տրվող վարկերի փոխարեն եւ, բնական է, կարող են նրանց ապահովել ի հաշիվ ընկերության ապագայում ստացվելիք հոսքերի, եւ ոչ անպայմանորեն գրավի դիմաց: Ուրեմն, երբ զարգացած ֆինանսական համակարգի հետ առնչություն ունեցող ընկերությունը դժվարությունների է բախվում, պարտադիր չէ, որ դա հանգեցնի արտադրության փակման կամ էլ աշխատուժի կրճատման: Եթե անգամ ունենա, ապա ազդեցությունը ժամանակավոր կլինի, որովհետեւ ընկերությունները կարող են վարկ վերցնել, որպեսզի գոյություն պահպանեն եւ, եթե պետք է, կարող են ներդրում կատարել նոր տեխնոլոգիաներում եւ կրկին վերականգնվել: Ի հակադրություն սրան` ոչ զարգացած ֆինանսական շուկայում բանկային վարկը սակավ է, ուստի չի կարող հանդես գալ որպես պաշտպանիչ` ընդդեմ ընկերություններին հարվածող ցնցումների: Ուստի, այսպիսով, արտադրական սեկտորի վրա տարբեր ցնցումների ունենալիք ազդեցությունն ավելի արտահայտված է այս դեպքում, քան թե զարգացած ֆինանսական համակարգի դեպքում: Տեսնենք, թե որտեղ է գտնվում Հայաստանն այս սանդղակի մեջ. նրա ֆինանսական շուկաները թերզարգացած են (եւ եթե հիշողությունս չի դավաճանում, հետ են անգամ տարածքային չափանիշներով), եւ բանկերի գրավի միջոցով վարկեր տրամադրելը, ցավոք, դեռեւս աշխատելու գերիշխող ձեւն է: Սա արդեն իսկ բացատրում է ցնցումներից պաշտպանվելու ամենակարեւոր միջոցի առկայությունը: Ուստի, երբ փոխարժեքի արժեւորումը կամ որեւիցե այլ հզոր ցնցում հարվածում է արտադրողական սեկտորին, հետեւանքներն ուժեղ կլինեն արտադրողների վրա եւ կունենան այնպիսի ազդեցություն, որը շուտ չի անցնի, եթե ընդհանրապես երբեւիցե անցնի: Ազդեցության ծանր լինելու պատճառներից մեկն էլ այն է, որ հայ արտահանողներն արդեն աշխատում են շատ փոքր շահույթներով` ունենալով բարձր փոխադրամիջոցների ծախսեր եւ ստիպված լինելով առնչվել կոռումպացված մաքսային համակարգի հետ: Այսպիսով, դատելով վերեւում նշված 1-ին չափանիշով` քաղաքականության միջամտությունը (թե՛ փոխարժեքի արժեւորումը կանխելու, թե՛, օրինակ, պետական վարկային ծրագրերի միջոցով) անհրաժեշտ կլիներ` կանխելու համար փոխարժեքի արժեւորման անդառնալի ազդեցությունը տնտեսության վրա:
Ինչ վերաբերում է ներհոսքերի կայունությանը, որն արժեւորման հիմքում է ընկած (վերը նշված 2-րդ չափանիշը), անհրաժեշտ է պատասխանել երկու հարցի. 1. արդյոք հոսքերն ամբողջովին անկա՞խ են Հայաստանի գործոններից (օրինակ` վարվող քաղաքականությունից, տնտեսության վիճակից եւ այլն), եւ 2. արդյոք այդ հոսքերը կմնա՞ն վերջին ժամանակների մակարդակին (այդ իսկ պատճառով նվազելով աճող տնտեսության համեմատ), թե նրանք շարունակելու են աճել տնտեսությանը զուգահեռ:
Թեեւ այս հարցերի քննարկումը շատ տեխնիկական է եւ այս հոդվածի շրջանակներից դուրս է, միանգամայն հավատացած եմ, որ այս հոսքերը կախված են Հայաստանի գործոններից (ներառյալ վարած տնտեսական քաղաքականությունից) եւ, հավանաբար, անկում են ապրելու ապագայում տնտեսության համընդհանուր չափերի հետ համեմատ: Ես պատրաստ եմ սրա մասին իմ կարծիքներն առանձին արտահայտել, որոնք հիմնված են ժամանակակից միջազգային տնտեսագիտության հիմունքների վրա, ինչպես նաեւ Հայաստան մուտք գործող դրամական փոխառումների դեմոգրաֆիայի վրա: Այսպիսով, ըստ այս չափանիշի` դրամավարկային կամ ֆինանսաբյուջետային քաղաքականություն վարող կառույցների միջամտությունը նույնպես ցանկալի կլիներ:
Ինչպե՞ս միջամտել
Հաստատելով, որ փոխարժեքն արժեւորումից կանխելու միջամտությունը նպատակահարմար կլիներ, եկեք դիտարկենք տնտեսվարման տարբեր տարբերակներ, որոնք Հայաստանի քաղաքականություն մշակողներին հասանելի էին, բայց որոնք չօգտագործվեցին կամ օգտագործվեցին, բայց ոչ համապատասխան ուժով եւ նման դեպքերում անհրաժեշտ նվիրվածությամբ: Ես կխմբավորեմ այս միջոցները հետեւյալ ձեւով` նրանք, որոնք բնորոշ են Կենտրոնական բանկին, ֆինանսների նախարարությանը եւ Պետական հակամենաշնորհային գործակալությանը:
Անատամ Կենտրոնական բանկ կամ չափից դուրս քիչ, չափից դուրս ուշ
Տնտեսվարման տարբերակ 1: Ինտերվենցիա/միջամտություն եւ ստերիլիզացիա` փոխարժեքի վրա ճնշումը նվազեցնելու, բայց նաեւ փողի առաջարկն անփոփոխ պահելու, դրանով իսկ ինֆլյացիոն ճնշումներից խուսափելու համար: Այս ամենը, սակայն, պահանջում է պետական պարտատոմսերի պորտֆելի կամ ԿԲ-ի կողմից թողարկված պետական պարտավորությունների առկայություն, որ ԿԲ-ն չուներ (մենք այս խնդիրը կքննարկենք հետագայում` ֆինանսների նախարարության քաղաքականության համատեքստում): Մինչդեռ այս դեպքում ԿԲ-ն ամբողջովին չպետք է մեղադրվի. նման պարագայում ԿԲ-ն կարող էր իրականացնել հետեւյալ քայլերը` 1. նպաստել խնդրի շուրջ հասարակական իրազեկության բարձրացմանը, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում հասարակությունը կարողանա ճիշտ ձեւակերպել իր մեղադրանքը` փորձելով ազդել իրականացվող քաղաքականության ուղղության վրա, 2. թողարկել իր սեփական պարտատոմսերը, որոնք հետագայում կօգտագործվեն ստերիլիզացման համար: Չնայած ԿԲ-ն սկսեց թողարկել իր արժեթղթերը եւ վաճառել դրանք շուկայում, անկումն ու այս միջոցառման ուշացումն այն անարդյունավետ դարձրեցին: (Փորձենք մի փոքր մեկնաբանել տնտեսական այս իրավիճակը եւ համապատասխան տերմինները:
«Ինտերվենցիան» ԿԲ-ի կողմից արտարժույթի գնումն է, որն ուղղված է շրջանառության մեջ գտնվող փողի զանգվածի, այն է` դրամի առաջարկի ավելացմանը: «Ստերիլիզացիան» պետական պարտատոմսերի եւ այլ պետական/ԿԲ պարտավորությունների վաճառքն է ԿԲ կողմից, ինչը նպատակ է հետապնդում կրճատել շրջանառվող դրամի/ազգային արժույթի քանակը: Այսպես` եթե ԿԲ-ի` արտարժույթ գնելու ինտերվենցիան հանգեցնում է շրջանառվող դրամի ծավալի աճին, ապա ստերիլիզացիան կարող է շրջանառվող դրամի ծավալը հետ բերել` հավասարեցնելով ինտերվենցիայից առաջ եղած ծավալին: Իհարկե, փողի առաջարկը սղաճի վրա ազդող անկյունաքարային գործոններից է եւ, հետեւաբար, հստակ վերահսկման կարիք ունի):
Տնտեսվարման տարբերակ 2: Ահազանգում է ավելի ագրեսիվ քաղաքականության մասին, առանձնահատկությունն այն է, որ ԿԲ-ն այս դեպքում իր հիմնական սղաճային քաղաքականությանը համահունչ որդեգրում է փոխարժեքի` «հասարակության համար օպտիմալ» մակարդակի պահպանման ուղի, անկախ նրանից, թե որքան հիմնովին է սահմանված այս տերմինը: Փոխարժեքի քաղաքականություն իրականացնելիս ԿԲ-ի հաջողությունը կախված է իր քայլերի` մտադրությունների վերաբերյալ ազդակներ հղելու ունակությունից: Սա բավականաչափ լուրջ խաղ է, ինչի արդյունքում ԿԲ-ն կարող է կորցնողի դերում հայտնվել, եթե պատշաճ կերպով չհետեւի խաղի կանոններին: Այս ազդակների վրա հիմնված խաղում հաղթելու ճանապարհներից մեկն է` հայտարարել (լրջորեն հայտարարել), որ ԿԲ-ն պատրաստակամ է հարթելու ցանկացած անցանկալի կարճաժամկետ տատանումներ կամ անցանկալի պատահական (այսինքն` շուկայական ֆունդամենտալ գործոններով չպայմանավորված) շուկայական ցնցումներ, որոնք այնքան տարածված են ներկայումս եւ լի են կործանարար պոտենցիալով: Ճիշտ միջամտությունը (այսինքն` արտարժույթի վաճառք, երբ անհրաժեշտ է վաճառել այն, եւ առք, երբ կարիք կա գնելու, այլ ոչ թե հակառակը) սովորաբար օգտակար է նման դեպքերում: ԿԲ-ն, սակայն, պարտվել է այս ազդակների խաղում, երբ, ի լրումն ԿԲ խորհրդից հնչող հաղորդագրությունների, ԿԲ-ն թույլ տվեց ֆինանսների նախարարությանը հրապարակել միջին փոխարժեքի մասին իր «ենթադրությունը»՝ որպես 2007 թ. բյուջեի ներկայացման մի մաս: Կարո՞ղ եք պատկերացնել, թե ինչ մակարդակի վրա ֆիքսվեց փոխարժեքը 2007 թ. բյուջեում. մոտ 350 դրամ 1ԱՄՆ դոլարի դիմաց, ինչը կանխորոշում էր 2006 թ. համեմատ ազգային արժույթի էլ ավելի մեծ արժեւորում, կարծես տնտեսությունն արդեն իսկ բավականաչափ չէր տուժել այդ արժեւորումից: Փոխարժեքի մակարդակի նման կանխորոշումը եւ բյուջեում ամրագրելը, Հայաստանի նման տնտեսության պարագայում (տնտեսություն, որը սոցիալական եւ տնտեսական ճնշումներ է ապրում ազգային արժույթի արժեւորման արդյունքում, եւ որտեղ տնտեսվարող սուբյեկտները՝ ինչպես արտահանողները, այնպես էլ արտերկրից արտարժույթով տրանսֆերտներ ստացողները, բացարձակ այլ ակնկալիքներ ունեին), ինձ համար անհասկանալի է: ՀՀ պետական բյուջեն արտարժութային եկամուտների բավականաչափ խոշոր աղբյուրներ չունի, եւ ոչ էլ այնքան խոշոր արտարժութային ծախսեր է իրականացնում, որ ֆինանսների նախարարությունը ցանկանա «բաց եւ թափանցիկ» լինել իր քայլերում: Փոխարժեքի խնդիրը նույնիսկ ֆինանսների նախարարության գործողությունների շրջանակում չէ, հետեւաբար, ինչու՞ պետք է ԿԲ կողմից կանխատեսված փոխարժեքի մակարդակը նախարարության կողմից բացահայտվի: Հավանաբար, փորձ էր արվում ազդակ հղել հանրությանը, սակայն իրականացման ձեւն է սխալ:
«Անտարբեր» ֆինանսների նախարարություն, կամ ինչու՞ պետք է մտահոգվենք
Տնտեսվարման տարբերակ 3: Բավականաչափ պետական պարտատոմսեր տրամադրել ԿԲ-ին, որպեսզի վերջինս օգտագործի դրանք ինտերվենցիայից հետո՝ ստերիլիզացման նպատակով: Այնինչ, ԿԲ-ն չապահովվեց բավարար գումարի պարտատոմսերով, ինչը հանգեցրեց նրան, որ ԿԲ-ն ընտրեց լավագույն տարբերակներից երկրորդը, այն է՝ որդեգրեց «անգործության» գործելակերպը: (Պետական պարտատոմսերի սակավությանը բախվելիս ԿԲ-ն չի կարող ինտերվենցիա իրականացնել, քանի որ դա կհանգեցնի փողի առաջարկի մեծացմանը եւ սղաճի բարձրացմանը, ինչը, ինքնին, անցանկալի արդյունք է` հաշվի առնելով, որ սղաճը ԿԲ գլխավոր նպատակն է: Ի հակադրություն ընդունված տեսակետի` ԿԲ-ն չի մեղադրվում փոխարժեքի կայունացման համար, այլ պատասխանատվություն է կրում գների կայունացման համար): Առանց ֆինանսների նախարարության օգնության ԿԲ-ն, իր առանց այդ էլ փոքր եւ մեծապես դոլարիզացված հաշվեկշռով, քիչ բան կարող էր անել այս պարագայում: Այս մոտեցման քննադատները պնդում են, որ ավելի մեծ քանակությամբ պետական պարտատոմսերի թողարկման արդյունքում կբարձրանա տոկոսադրույքը, ինչը տնտեսության իրական հատվածի (եւ հենց նույն արտահանողների) վրա բացասաբար կանդրադառնա, քանի որ կաճեն փոխառության ծախսերը: Իմ պատասխանն այս քննադատությանն այն է, որ սա խնդիր չէ: Շուկայում առկա է մեծածավալ լիկվիդայնություն, սակայն բանկերի կողմից ֆինանսավորվեու տեսանկյունից բավարար թվով ապահով ծրագրեր չկան, հետեւաբար, բանկերին կբավարարի ապահով պետական պարտատոմսեր ունենալը (ի տարբերություն անապահով փոխառությունների), եթե նույնիսկ դրանք բարձր տոկոսներ չեն ապահովում: Նույնիսկ եթե պետական պարտատոմսերի տոկոսադրույքը սահմանային աճ ապրի, տնտեսությունում գործող ընկերությունների համար փոխառության ծախսերը շատ ավելի բարձր են եւ անմիջապես չեն աճի, եթե բանկերը մրցակցային դաշտում են գործում: Քննադատները պնդում են նաեւ, որ ստերիլիզացիան բյուջեի համար ծախսատար է, հետեւաբար, չպետք է ձեռնարկվի: Ստերիլիզացիան, անշուշտ, կապված է ծախսերի հետ, որոնք չափվում են որպես՝ 1. տոկոսադրույք, որը պետք է վճարվի բյուջեից ԿԲ-ին տրամադրվող յուրաքանչյուր լրացուցիչ պարտատոմսի համար, եւ 2. դիֆերենցիալ տոկոսադրույք, որը պետական պարտատոմսերի եւ ԿԲ-ի կողմից պահվող արտարժութային պահուստների տոկոսադրույքի տարբերությունն է, պահուստներ, որոնք ԿԲ-ն պարտավոր է պահել ինտերվենցիայից եւ ստերիլիզացիայից հետո: Ինչեւէ, մնացյալ տնտեսության (հատկապես արտահանողների) հետ դժվարությունները կիսելու հանգամանքը քաղաքականության հանդեպ հասարակության դրական արձագանքը կապահովեր, հատկապես եթե հաշվի առնենք «անգործության» այլընտրանքային տարբերակի բացասական հետեւանքները եւ հասարակական ծախսերը:
Տնտեսվարման տարբերակ 4: Արտահանողներին տրամադրել նպատակային եւ սուբսիդավորված փոխառություններ/վարկեր, ինչը նպատակ ունի կանխել ազգային արժույթի արժեւորման արդյունքում նրանց արտադրական հնարավորությունների վրա առկա բացասական ազդեցությունը: Սա կարող էր իրականացվել հետեւյալ կերպ՝ խթանելով որոշ ամենախոցելի վիճակում գտնվող արտահանողների, որպեսզի վերջիններս կարողանան ներդնել առավել արդյունավետ տեխնոլոգիաներ` օգտվելով հարաբերականորեն ավելի էժան ֆինանսավորման հնարավորություններից, որոնց աղբյուրը պետական բյուջեն է (որեւէ առեւտրային բանկի կամ մասնագիտացված պետական գործակալության միջոցով): Քննադատները կպնդեին, որ սուբսիդավորումը թույլատրելի չէ եւ չպետք է իրականացվի: Իմ պատասխանը հետեւյալն է՝ «հիշեք, թե հակառակ դեպքում ինչ է լինելու, եւ հանգիստ եղեք»: Առավել խոցելի արտահանողների աջակցման խնամքով մշակված փոքրամասշտաբ ծրագիրը կարող է հասարակական մեծ օգուտներ բերել՝ առանց վտանգելու տնտեսության ֆիսկալ կայունությունը:
Տնտեսվարման տարբերակ 5: Մեծացնել օտարերկրյա արտադրամիջոցների ներմուծման վրա կատարվող ծախսերը եւ, սրանով իսկ, նվազեցնել դրամի վրա առկա ճնշումները (բարձրացնելով դոլարի նկատմամբ պահանջարկը): Ի լրումն ողջ ֆիսկալ հնարավորությունների ընդլայնման` ֆինանսների նախարարությունը կարող էր նաեւ հնարավոր համարել բյուջետային ծախսումների բաշխվածքի փոփոխությունը՝ ներքին գնումների համեմատ ավելացնելով արտաքին գնումները: Նման մոտեցումը կարող էր ոչ միայն մեղմել տարադրամի շուկայի վրա եղած ճնշումը, այլ նաեւ պահպանել ներքին գների ցածր մակարդակ (կրճատելով պահանջարկը տեղական արտադրանքի եւ ծառայությունների հանդեպ): Յուրաքանչյուր տնտեսագետ այսօր գիտի, որ ՀՀ բյուջետային ծախսերը եւ ընդհանուր դեֆիցիտը չեն համապատասխանում զարգացող երկրի կարգավիճակին, մի երկրի, որը փորձում է երկարաժամկետ աճի հիմքեր ապահովել: Այդ իսկ պատճառով ներմուծվող արտերկրյա արտադրամիջոցների վրա կատարվող ծախսումների յուրաքանչյուր լրացուցիչ միավոր ոչ միայն չէր վտանգի մեր երկրի ֆիսկալ կայունությունը, այլեւ կօգներ հզորացնել երկրի արտադրական հնարավորությունները` մեծացնելով արտադրվող ապրանքների եւ ծառայությունների առաջարկը եւ հանդես գալով որպես ապագա կայուն աճի գրավական:
Տնտեսվարման տարբերակ 6: Հարկել անշարժ գույքի «սպառումը»: Չնայած այն հանգամանքին, որ դրամի հետագա արժեւորումը կանխելու նպատակով կիրառվող կապիտալի ծավալների վերահսկումը կարող էր ծախսատար (հաշվի առնելով կապիտալի ներգրավման ցանկալիությունը) եւ անարդյունավետ (հաշվի առնելով այն ուղիները, որոնցով հոսում են այդ միջոցները) լինել Հայաստանի տնտեսության համար, այսպես կոչված Հոլանդական հիվանդության տիպի բացասական հետեւանքներից (տնտեսության այլ ճյուղերի վրա բացասական հետեւանքներից) խուսափելու համար, կարելի էր այդ կապիտալ հոսքերի ուղղությունը շինարարությունից (եւ սպառումից) շեղել դեպի այլ ուղղություն: Շինարարության ոլորտը գրեթե չի հարկվում եւ, մասամբ, ՀՀ-ում հարկահավաքման ցուցանիշի ցածր մակարդակի պատճառ է հանդիսանում: Շինարարության չհարկումը կհանգեցնի տնտեսության այդ ճյուղի գերընդլայնման` մյուս ճյուղերի թերզագացման հաշվին, քանի որ շինարարության ճյուղը մրցում է տնտեսության այլ ճյուղերի հետ` արտադրության գործոններում ներդրումների (աշխատուժ եւ կապիտալ) հետ կապված: Շինարարության հարկումը նաեւ կարող է տնտեսության այս ճյուղի համար ավելի կայուն աճի ուղի նախանշել եւ ապահովագրել տնտեսությունը ապագայում անշարժ գույքի գների հնարավոր ուռճացումներից ու դրանց հետեւող ցնցակաթվածներից: (Փաստորեն, այս դեպքում անշարժ գույքն ավելի թանկ կլինի բարձր հարկերի պատճառով, ինչը, սակայն, թույլ է տալիս խուսափել ապագայում գների կտրուկ անկումից, քանի որ այս մոտեցման դեպքում աճն ավելի հավասարաչափ կլինի): Այս մոտեցման քննադատները պնդում են, որ կապիտալի/դրամական փոխանցումների հոսքերը ճկուն են եւ կնվազեն այն դեպքում, եթե իրականացվող քաղաքականությունը նպատակադրի դրանց առկայության պատճառների բացահայտումը (ենթադրվում է, որ դրամական փոխանցումները հոսում են սփյուռքում գտնվող հայերից՝ հիմնականում Հայաստանում անշարժ գույք ձեռք բերելու նպատակով): Սա հնարավոր տարբերակ է: Սակայն, հաշվի առնելով Հայաստանի հանդեպ սփյուռքահայության զգացմունքների ոչ ճկուն/անփոփոխ լինելու հանգամանքը, չի ակնկալվում, որ շինարարության հարկումը կնվազեցնի դրամական փոխանցումների ներհոսքը եւ սփյուռքահայությունից ստացվող այլ հոսքեր: Հակառակը` դա կօգնի նշված հոսքերն ուղղել մեկ այլ ուղղությամբ, մասնավորապես տնտեսության այլ ճյուղեր:
Անօգուտ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողով, կամ մեզ բավական չեն վճարում, որպեսզի գործ ունենանք օլիգարխների հետ
Տնտեսվարման տարբերակ 7: Ներմուծման ոլորտի ապամոնոպոլացում, որպեսզի գնի եւ փոխարժեքի ազդակներն ամբողջությամբ եւ արագորեն փոխանցվեն տնտեսվարող սուբյեկտներին (արտադրողներին եւ սպառողներին) եւ քաղաքականություն իրականացնողներին (ԿԲ): Դիցուք, վերհիշենք Մաս I-ում ունեցած քննարկումը: Եթե ներմուծվող ապրանքների գները դրամային արտահայտությամբ ճշգրտվեին այնպես, որ ամբողջությամբ հաշվի առնվեր փոխարժեքի արժեւորումը, դա կհանգեցներ համընդհանուր/միջին գների ավելի ցածր մակարդակի: Քանի որ դա կնշանակեր դեֆլյացիա, ԿԲ-ն կկարողանար միջամտել արտարժույթի շուկայում ինտերվենցիա իրականացնելով՝ առանց հետագա ստերիլիզացման անհրաժեշտության: (Փորձենք մանրամասնել. քանի որ ներմուծվող ապրանքների ներքին գներն անկում են ապրում, ԿԲ-ն այս դեպքում ավելի մեծ ինտերվալ է վերահսկում եւ կարող է ազատորեն գործել իր նպատակադրած սղաճի մակարդակի եւ ընթացիկ (ավելի ցածր) գների սահմաններում: Այդ իսկ պատճառով, ԿԲ-ն կարող է իրեն «թույլ տալ» ավելի մեծ ծավալի արտարժույթ գնել՝ ազգային արժույթի արժեւորումը կանխելու նպատակով): Այս դեպքում պետական պարտատոմսերի լրացուցիչ պահանջ չի լինի, եւ ստերիլիզացման արդյունքում տոկոսադրույքների բարձրացման խնդիր էլ ընդհանրապես չի ծագի: Այս մոտեցման քննադատները մեջբերում են այն քաղաքական-տնտեսական սահմանափակումները, որոնց բախվում են քաղաքականություն իրականացնող մարմինները` ասելով, որ այս պարագայում «ոչ տնտեսական ծախսերը» բարձր են: Պարզվում է, որ ՀՀ-ում որոշ ներմուծողներ կառավարության հետ ամուր կապեր ունեն (ավելին՝ եթե չեն գործում իշխանական բարձրագույն շերտի հովանավորության ներքո), եւ նրանց հետ «գործ » ունենալը շատ բարդ է: Ես կանգ կառնեմ այստեղ, քանի որ այն էապես դուրս է սույն հոդվածի շրջանակներից եւ գործ ունի փոփոխությունների իրականացման համար բավականաչափ քաղաքական կամքի դրսեւորման հետ, եւ ոչ այնքան` տնտեսական քաղաքականության:
Հաղթողներ եւ պարտվողներ
Ամփոփելով` նշեմ, որ կրկին կշեշտեի այն հանգամանքը, որ ՀՀ տնտեսական քաղաքականությունն իրականացնող մարմինները հնարավորություն են ունեցել կիրառելու նշյալ 7 տնտեսվարման տարբերակներից ցանկացածը եւ, հավանաբար, նաեւ այլ տարբերակներ՝ տնտեսության վրա ազգային արժույթի արժեւորման բացասական հետեւանքները մեղմելու նպատակով: Իհարկե, խնդրի հաղթահարման համար տնտեսվարման մի քանի տարբերակներ ձեռքի տակ ունենալու դրական կողմն այն է, որ պարտադիր չէ անընդհատ հետեւել դրանցից միայն մեկին: Փոխարենը քաղաքականություն իրականացնող մարմինը կարող է հենվել այդ տարբերակների ցանկացած խելամիտ համակցության վրա, տարբերակներ, որոնց միաժամանակյա իրականացումը (ի շնորհիվ այս միջոցների փոխհարստացման) կհանգեցնի խնդրի լուծմանը: Ցավոք, իմ տեսանկյունից, իրականացված քայլերը մեծապես ոչ ադեկվատ են եղել, եւ մենք դեռեւս պետք է քաղենք այդ սխալների պտուղները ամիսներ, եթե ոչ՝ տարիներ շարունակ:
Այսպիսով, ի՞նչն է վտանգի տակ, եւ ովքե՞ր են այստեղ հաղթողներն ու պարտվողները:
Պարտվողներ
-Արտահանողները (մրցունակության կորուստ) եւ բնակչության այն հատվածը, ում կենսաապահովումը կախված է արտահանման հատվածից (աշխատատեղերի կորուստ, աշխատավարձերի կրճատում):
-Տնային տնտեսություններ, որոնք արտարժույթով դրամական փոխանցումներ են ստանում արտերկրից (փոխանցված դրամի գնողունակության անկում):

Exchange Rate Appreciation in Armenia: Inevitable Trap or an Outcome of Bad Policies? Part II
In Part I of this article, we recalled some basic economic theory related to the exchange rates and reviewed some of the downsides of real exchange rate appreciation. Also, following question 1, we concluded that the net effect of exchange rate appreciation on the economy today and growth prospects in the future are likely to be negative, and largely so, for an economy like Armenia's.
Let us now turn to question 2 and discuss the conditions under which a policy response would have been warranted, and what type of policies could have been successful in curbing the exchange rate appreciation and reducing its impact. I argue that the overall response of Armenia's policymakers to these persistent capital inflows was grossly inadequate, as they failed to apply any counter policy measures, including those to be discussed below. As before, references to economic theory and some common sense will be inevitable here!
These same economic theory and common sense tell us that it would be sensible to intervene and try to reverse exchange rate appreciation if: (1) the appreciation is likely to result in irreversible consequences for the economy, in terms of the damage to its production and export capacity, and (2) the underlying factors behind the appreciation are temporary or at least will have a declining intensity in the future. And you probably thought this is going to be straightforward! But while these are not easy issues to tackle, we should nevertheless try to discuss them to find out whether intervention would have been warranted.
I already eluded in the first part of the article to the fact that the workings of the productive sector of the economy depend to a large extent on the degree of financial sector development. Sophisticated financial markets allow companies to borrow more to weather various shocks. In a developed financial system, banks also require less collateral against loans they extend to companies, and typically can issue them against the companies' future cash flows and not necessarily against (hefty) collateral. So when a company faces difficulties in an economy with developed financial system and has to cut back production or close, this would not have a major impact on its production and employment. Even if it does, the impact is likely to be temporary because companies can borrow to stay afloat and to invest in new technologies, if they have to, and recover. In contrast with this, in an undeveloped financial markets' setting, bank credit is scarce and therefore could not act as a buffer against the shocks that hit companies. Therefore, the impact on the productive sector is more severe than it otherwise could be. Here is where Armenia is on this scale—its financial markets are underdeveloped (if my memory serves me right, ranked low even by regional standards) and collateral-based lending, unfortunately, is still the predominant way for banks to deal with companies. Therefore, when an exchange rate appreciation (or any other shock) of the magnitude that took place in Armenia hits the productive sector, rest assured that it will have an effect on the producers that will be deep and won't go away soon, if it ever does! Part of the reason why the impact will be severe is also because Armenian exporters are already operating with very thin margins given the exorbitant transportation costs and corruption in customs. So judging by criteria 1 above, policy intervention—either on the exchange rate side or elsewhere, through perhaps government-administered loan programs—would have been necessary to prevent appreciation from having an (irreversible) impact on the economy.
Regarding the resiliency of capital inflows, which are the underlying reasons for the appreciation (criteria 2 above), we need to answer two questions: (1) are these flows completely independent of the factors in Armenia (e.g., policy measures, economic fundamentals, etc.) and (2) are they going to remain at the same level in nominal terms (and thus go down relative to economic activity in Armenia), or are they going to grow along with the economic activity thus continue increasing in nominal terms)? While the discussion of these issues is much too technical and goes beyond the scope of an article like this, it is my firm belief that these flows are both dependent on the factors (including policy measures) in Armenia and likely to decline as a share of overall economic activity (e.g., GDP) in Armenia. (I will be happy to discuss my thoughts on this separately, which are based on foundations of modern international economics as well as the underlying demographics of Armenia's remittances). Thus, this criterion too suggests that a policy intervention would have been desirable.
How to Intervene?
Having established that policy interventions to prevent the foreign currency flows from appreciating the exchange rate would have been warranted, let us look into various policy choices that were available to Armenian policymakers, but were not used or used with insufficient vigor and commitment. I will group these policy choices between those available/attributable to the Central Bank (CBA), the Ministry of Finance (MOF), and the State Anti-Monopoly Agency.
Toothless Central Bank, or Too Little, Too Late
Policy Measure 1: “Intervene and sterilize” to reduce the pressure on the exchange rate but also to keep the money supply unchanged to avoid inflationary pressures. This, however, requires a portfolio of government (or Central Bank-issued) paper/debt, which the Central Bank did not have. (We will discuss this issue further, in the context of the Ministry of Finance's policy measures). While the CBI should not be fully blamed for this, what it could have done is to (i) promote the public's understanding of the issue, so the latter could place the blame properly, with subsequent pressure to change the course, and (ii) issue its own paper/obligations to use for sterilization. While the Central Bank did start issuing its own obligations and selling them on the market, this was a drop in the bucket and was done pretty late in the day, and therefore was largely ineffective. (To help you digest this economic jargon, here are some explanations. An “intervention” is a purchase by the Central Bank of foreign exchange, which has an effect of increasing the amount of money in circulation, otherwise called the money supply. “Sterilization” is referred to as a sale of treasury bills (T-bills) and other government/Central Bank obligations by the Central Bank with an aim of reducing the amount of drams in circulation. So while an “intervention” by the Central Bank to buy dollars increases the amount of drams in circulation, a “sterilization” operation could bring the amount of drams in circulation back to the same level before the intervention. Of course, the money supply is a key determinant of inflation and, therefore, needs to be watched carefully).
Policy Measure 2: Signal a more aggressive policy stance that would indicate that the Central Bank is committed to maintaining a “socially optimal level of the real exchange rate” along with its main policy target of inflation, no matter how vaguely this term is defined! As many things in life (!), the CBA's ability to conduct exchange rate policy depends on how its signals its (policy) intentions. This is a very serious game that could end up putting Central Bank on the losing side if it fails to play properly. One way to win this signaling game—that is, of course, if you are serious about it—is to announce that you stand ready to smooth any unwanted short term fluctuations or odd (i.e., not driven by economic fundamentals) market sentiments, which is so common and potentially so destructive in today's world. Intervening in the right way (i.e., selling foreign currency when you have to sell it and buying when you have to buy it, and not the other way around) usually helps too! The CBA, however, had lost this signaling game when—in addition to the demoralizing messages coming from its Board—it allowed the Ministry of Finance to publish its “assumption” of the average exchange rate as part of the 2007 budget presentation. And guess where the exchange rate was placed in 2007 budget—at mid-300s per dollar, indicating a further appreciation of the dram relative to 2006 level….as if the economy didn't have enough of it yet! The logic of revealing the exchange rate assumption embedded in the budget in the context of a country like Armenia (which is undergoing a socially and economically painful process due to exchange rate appreciation, and where economic agents—both the exporters and those who receive remittances in foreign exchange—were longing for a different message) completely escapes me. Armenia's budget has no major sources of foreign exchange-denominated earnings, nor it has any major foreign exchange-denominated expenditures for the MOF to want to be “open and transparent” about its macroeconomic assumptions. The exchange rate issue is not even in the Ministry's policy domain, so why let them reveal the exchange rate assumption? Signaling, I guess….but the wrong type!
“Detached” Ministry of Finance, or Why Should We Care?
Policy Measure 3: Supply the Central Bank with enough T-bills for the latter to use them to sterilize after intervening. Yet, the CBA was not granted access to sufficient amounts of T-Bills to do this, which led to the second best option chosen by the Central Bank, that is, the “do-nothing” response. (Faced by a shortage of T-Bills, the CBA cannot intervene, because it will increase the money supply and inflation, an undesirable outcome given that inflation is the primary target of the CBA. Contrary to common belief, CBA is not charged with stabilizing the exchange rate—it is only charged with stabilizing prices). Without the MOF's help, the CBA with its small and already heavily dollarized balance sheet could do little in this respect. Critics of this approach have implicitly argued that the increase in interest rate as a result of issuing more T-bills will hurt the real economy (and those same exporters) through higher borrowing costs. My response to this is that this is unlikely to be an issue. There are plenty of liquidity in the market and not enough secure projects for the banks to finance, so they will be happy to hold T-bills without charging higher interest rates for that. Even if the yield on the T-bills goes up a notch, the true borrowing costs for companies are much higher and are unlikely to shift upwards immediately, if the banks behave in a competitive fashion. In addition, critics argued that sterilization is costly for the budget and, therefore, should not be undertaken. Sterilization indeed has costs measured both in terms of the interest to be paid by the budget on the additional T-bills it will provide to the Central Bank, but also in terms the interest rate differential between the T-bills and the dollar-denominated reserve assets that the Central Bank will have to hold after intervening and sterilizing. However, the cost sharing with the rest of the economy would have proved a good policy response, given the downside and the social costs of the alternative (“do-nothing”) policy.
Policy Measure 4: Provide carefully targeted subsidized loans to exporters to prevent irreversible impact on their productive capacity. This could have been done in a way to encourage some of the most vulnerable exporters to switch to more efficient technologies using the relatively inexpensive funds made available through the budget (via a commercial bank or a specialized government agency). Critics would say that subsidizing is not “kosher”, and therefore should not be undertaken. My response would be—think about the alternative and get over it! A properly designed small-scale program to assist most vulnerable exporters would have generated high sizable social benefits without jeopardizing fiscal stability.
Policy Measure 5: Increase expenditure on imports of foreign investment goods and by doing so reduce the pressure on the dram (by demanding more dollars). In addition to expanding the overall fiscal envelop, the Ministry of Finance could also conceivably shift the composition of fiscal expenditures from domestic to foreign. This could ease the pressure on the exchange rate market but also keep domestic prices low (by reducing the demand for domestically produced goods and services). Every economist in his/her right mind knows that Armenia's fiscal spending and overall deficit do not match its status of a developing country which is trying to build long-run growth capacity. Therefore, additional spending on imported investment goods would not have hurt the fiscal sustainability and would have helped strengthen the supply side and better position it for growth in the future.
Policy Measure 6: Tax the “consumption” of real estate. While imposing capital controls to prevent the dram from further appreciating would have been costly for Armenia (given its desire to attract capital) and ineffective (given the channels through which these flows are transferred), changing the destination of those flows away from the construction (and consumption!), would be the way to proceed to avoid Dutch disease-type adverse effects on other sectors of the economy. Construction sector is hardly taxed and is partly the reasons behind Armenia's miserable tax collection record. Not taxing construction results in over-expansion of that particular sector at the expense of other sectors, since construction competes for inputs of production—labor and capital—with other sectors in the economy. Taxing construction is also likely to put the sector on a path of a more stable growth and work as insurance against bursting of the real estate bubble in the future. (You essentially would pay more now as a result of higher taxes but avoid severe price drops in the future, since the sector will grow more moderately this way). Critics of this approach argue that capital/remittances flows are elastic and would go down if the policy starts targeting the reason why they are there (implying that the money comes from the Diaspora Armenians to largely buy real estate in Armenia). This could well be the case. However, given the inelastic nature of Diaspora Armenians' sentiment towards Armenia (Here, I said that!), taxing construction sector is unlikely to reduce the total flow of transfers and other Diaspora-driven flows. It will instead help re-direct those flows elsewhere, to other sectors of the economy.
Useless State Anti-Monopoly Agency, or We Aren't Paid Enough to Deal with the Oligarchs!
Policy Measure 7: De-monopolize import sector to allow the price and exchange rate signals to be fully and quickly transmitted to economic agents (i.e., producers and consumers) and policymaking institutions (e.g., the Central Bank). Let us recall the discussion we had in Part I. If the prices of imported goods in dram equivalent were allowed to adjust fully to reflect appreciated exchange rate, this would have resulted in lower overall/average prices. Since this would imply deflation, it would have allowed the Central Bank to intervene on the exchange rate market without the need to sterilize the results of the intervention! (Think of it this way: because the domestic prices of imported goods dropped, the Central Bank has now more room between its target inflation and current (lower) price level. Therefore, it can “afford” to buy more dollars in the market to help prevent the exchange rate from appreciation). In this case, no additional T-bills would have been required and there would have been no issue with the interest rate possibly going up in the case of sterilized interventions. Critics of this measure cite the political-economy constraints faced by the authorities and, therefore, the high “social” cost of doing something in this regard. It turns out some importers in Armenia are characterized as having strong government links (if not operating under the protection of the highest layers of the government) and are seen as increasingly difficult to deal with. I will decline to respond to this issue, which is largely outside of the scope of this article and has to do with the political will to change things on the ground and has very little to do with economic policy.
Winners and losers
In closing, I would emphasize again that policymakers in Armenia had at least these 7 and possibly other measures to reduce the impact of appreciation on the economy. Of course, the nice thing about having a few measures at your disposal to tackle an issue is that you do not have to go all the way with any of one measure. Instead, you can rely on a carefully designed and orchestrated combination of these measures to be undertaken simultaneously to address the issue—they may also end up reinforcing each other that way. Alas, it my view, the response was grossly inadequate and, unfortunately, we will be seeing the fruits of this for months (if not years) to come.
So all in all, what's really at stake here and who are the winners and losers of this?
Losers
• Exporters (through loss of competitiveness) and the share of population whose livelihood depends on the export sector (through loss of jobs and cuts in salaries);
• Families who receive remittances in foreign currency (through the decline of the purchasing power of their remittances);
• The Central Bank (through the loss of credibility).
Winners
• Importers.
While I would not join those who argue that the exchange rate has been manipulated intentionally to benefit a few powerful importers (perhaps a punishable offense by itself), I do think that the fact that policymakers failed to adequately address the underlying problem and its consequences is almost equally bad. After all, the outcome is still the same—importers got richer at the expense of pretty much the rest of the economy and the policymakers could have prevented this from taking place. Who is to be blamed for this? I am afraid, this and many similar questions are likely to remain unanswered in today's Armenia.