Վերին Դվինի ասորական համայնքը
Երեւանցի Սուսաննա Քալաշյանը նոր էր փոխադրվել ութերորդ դասարան, երբ նրան«փախցրեցին» հենց դպրոցի ճանապարհին: «Փախցնողը» ասորի էր, Վերին Դվին գյուղի բնակիչ: Այդ օրվանից անցել է արդեն քառասուն տարուց ավելի: Սուսաննան ունի չորս երերխա եւ տասնմեկ թոռ, իսկ ամուսինը վաղուց արդեն կենդանի չէ:
Սուսաննան լավ հասկանում է ասորերեն, բայց չի խոսում: «Շատ էի ուզում սովորել ամուսնուս մայրենի լեզուն, բայց խոսել չէր ստացվում, լեզուս փաթ էր ընկնում,- ասում է նա: - Երեւի իմ լեզուն չէ»: Ամուսինը ո՛չ Սուսաննային, ո՛չ երեխաներին եբեք չի ստիպել շփվել ասորերեն: Երեք ավագ երեխաներն իրենց ասորական արմատներին վերաբերվում են նույնքան անվրդով, որքան հայկական արմատներին: Իսկ կրտսեր որդին, Սուսաննայի պատմելով, մինչեւ ուղնուծուծն ասորի է. ողջ ազատ ժամանակը նվիրում է ասորական մշակույթի եւ պատմության ուսումնասիրությանը:
Արարատի մարզի Վերին Դվին գյուղում բնակվում է ասորական ամենամեծ համայնքը Հայաստանում: 2700 բնակչից 2000-ն ասորի են: Սուսաննայի ամուսնությունը միակ այդպիսինը չէ գյուղում: Հայերի եւ ասորիների միջեւ խառն ամուսնություններն այստեղ շատ տարածված են: Վերին Դվինի փողոցներով քայլելիս այնպիսի տպավորություն է, որ Հայաստանում չես: Բայց դա այն պատճառով է, որ բոլորն ասորերեն են խոսում: Ասորական լեզվի, պատմության եւ գրականության (որպես մեկ առարկա, մինչեւ տասնմեկերորդ դասարան) ժամերը պարտադիր են ոչ միայն ասորի, այլեւ հայ աշակերտների համար: Իսկ մնացածում ասորիները գրեթե չեն տարբերվում հայերից: Նույն սովորույթներն են, ընտանեկան արժեքները եւ ապրելակերպը: Հայերի հետ ձուլմանն իրենք` ասորիները, հանգիստ են վերաբերվում:
«Դա բնական է,- համարում է գյուղապետարանի քարտուղարուհի Մելինե Տամարազովան:- Ե՞րբ է ազգը ձգտում իրեն պահպանել: Երբ իրեն ճնշում են սփյուռքում: Իսկ եթե վերաբերմունքը բարյացակամ է, ասիմիլյացիան ինքնըստինքյան է կատարվում»:
Հայերի եւ ասորիների հարաբերությունները (մերթ բարեկամական, մերթ թշնամական) հազարամյակների պատմություն ունեն: Սակայն այժմյան Հայաստանի տարածքում ասորիները հայտնվել են հիմնականում տասնիններորդ դարում եւ քսաներորդ դարի սկզբին: Առաջին մեծ հոսքը 1828 թվականին էր` Ռուսաստանի եւ Պարսկաստանի միջեւ Թուրքմենչայի հաշտության պայմանագրից հետո: Բազմաթիվ ասորիներ Պարսկաստանից տեղափոխվեցին Ռուսաստան, այնտեղից էլ` Հայաստան: Երկրորդ ալիքը Թուրքիայից էր` Հայոց Եղեռնի ժամանակ, որի ընթացքում զոհվել է նաեւ բազմաթիվ ասորիներ (թիվը տատանվում է 275.000-ից մինչեւ 700.000): Ասորիներն այստեղ են փախել հայերի հետ` զորավար Անդրանիկի աջակցությամբ:
Մինչ անկախության ձեռքբերումը Հայաստանում ապրում էր մոտ 7000 ասորի (հիմնականում բնակվում էին Վերին Դվին, Դիմիտրով, Արզնի գյուղերում եւ Երեւանում): Հիմա շատերը լքել են Հայաստանը` մեծամասամբ մեկնելով արտագնա աշխատանքի Ռուսաստան եւ Ուկրաինա, որտեղ «ամեն ինչ ավելի էժան է, եւ դոլարի կուրսը բարձր է»: Վերին Դվինի բնակչության մեծ մասն այժմ Ուկրաինայի Կախովկա գյուղում է, որտեղ ստեղծել է «Փոքր Վերին Դվին»:
Վերին Դվինում ցերեկվա ժամերին հայտնվելիս թվում է, թե այստեղ միայն երեխաներ են ապրում: Մեծերն առավոտից դաշտում են եւ վերադառնում են մթնելուց հետո: Երեխաները դասերից հետո նույնպես գնում են դաշտ` մեծերին օգնելու: «Դաշտը» հիմնականում բոստաններ են, որտեղ գյուղացիները ցանում են իրենց անհրաժեշտ կուլտուրաները եւ շատ հազվադեպ են դրանք հանում վաճառքի:
Սուսաննան բողոքում է, որ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին դասերը գյուղի Պուշկինի անվան ռուսական դպրոցում քառասունհինգ րոպեից կրճատվում են մինչեւ քառասուն րոպե, որպեսզի երեխաները հասցնեն օգնել ծնողներին բերքահավաքին: Իր թոռնուհու` տասնվեցամյա Սուսաննայի դասարանի քսանութ աշակերտից գրեթե բոլորը գնում են բոստաններում աշխատելու, ոմանք օրերով դասի չեն գալիս, սակայն տատիկը թույլ չի տալիս իր թոռնիկներին բաց թողնել դասերը:
Վերին Դվին գյուղում գործում է երկու պարային ասորական համույթ` մեծերի` «Նինեվիա», եւ դպրոցական` «Արբելա»: Աշնանային ամիսներին փորձ գրեթե չեն անում, եթե ելույթի չեն պատրաստվում: Խանգարում է դարձյալ բերքահավաքը: Տասնհինգամյա Սոնա Պետրովան, ով պարում է «Աբելայում», ասում է, որ համույթը ելույթ է ունենում հիմնականում Հայաստանի ազգային փոքրամասնություններին նվիրված փառատոններին:
Սոնան պատմում է, որ եթե պարերը չլինեին, երիտասարդները գյուղում առանձնապես անելիք չունեն, միայն բոստաններն են եւ շինարարության վրա աշխատաքը, եթե ինչ-որ բան կառուցում են: Դրա համար էլ երիտասարդները ձգտում են քաղաք գնալ:
Վերին Դվինից Երեւանում սովորում է երեսունյոթ ուսանող: Նրանք հիմնականում ամեն օր դասերից հետո վերադառնում են գյուղ: Քաղաքում մնում են միայն նրանք, ովքեր բարեկամներ ունեն այնտեղ:
Գյուղապետ Լյուդմիլա Պետրովան հավաստիացնում է, որ չնայած Վերին Դվինն ունի նույն խնդիրները, ինչ որ ցանկացած այլ գյուղ, սակայն այն կառավարության եւ հատկապես Արարատի մարզպետարանի ուշադրության կենտրոնում է: Արդեն երկու տարի է ասորական այբբենարանները, որոնք նախկինում բերվում էին Ռուսաստանից, տպագրվում են նաեւ Հայաստանում: Մինչեւ հաջորդ գարուն խոստացել են ասֆալտապատել ճանապարհները: Ներկայումս վերանորոգվում է Մշակույթի տան շենքը, ուր տեղակայված են գյուղապետարանը, փոստային ծառայությունը, բուժկետը եւ գրադարանը:
Փոստային ծառայության համար պատրաստվում են առանձին շենք կառուցել: Լյուդմիլա Պետրովան հույս ունի, որ մոտ ապագայում բուժկետն էլ կառանձնանա: Դա գյուղի հիմնախնդիրներից է: Բուժկետն ապահովված է լավ տեխնիկայով, այստեղ աշխատում են մեկ բժիշկ եւ երեք բուժքույր: Սակայն բուժկետին հատկացված երեք սենյակը չի բավարարում: Օրինակ` գինեկոլոգիական աթոռը հավաքած վիճակում է տեղի բացակայության պատճառով:
Վերին Դվինում գործում է երկու ասորական եկեղեցի: Մեկը Շառան Հայաստանի Արեւելքի ասորական կաթոլիկության սուրբ առաքելական եկեղեցին է` կառուցված դեռ1828 թվականին, մյուսը` Մարեզը, ուղղափառ է: Եթե Հայաստանն առաջին պետությունն է, որն ընդունել է քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, ապա ասորիները քրիստոնեությունը դեռ առաջին դարում ընդունած առաջին ազգն են: Ասորիներն ի սկզբանե նեստորիացիներ էին: Պարսկաստանից Ռուսաստան եկած ասորիներն ընդունել են ուղղափառություն: Եղեռնի ժամանակ Հայաստան գաղթածները որոշ ժամանակ պահպանել են իրենց նեստորիական հավատքը (նեստորացիները Հիսուսին դիտարկում են իբրեւ երկու առանձին անձ` մարդ Հիսուսը եւ Աստծո Որդին): Սակայն այժմ հայաստանաբնակ ասորիները կամ ուղղափառ են, կամ դավանում են կաթոլիկություն:
«Շառայում» դրված է միայն խաչ, ինչպես նեստորացիների մոտ, Մարեզում կան սրբապատկերներ:
Վերին Դվինում հայկական եկեղեցի չկա, սակայն դրա կարիքն էլ չկա. հայերը հաճախում են ասորական եկեղեցիներ, եկեղեցիների տոնին (հուլիսի 3-ին եւ հունիսի 14-ին) մասնակցում են նաեւ հարեւան հայաբնակ Ներքին Դվին գյուղի բնակիչները: Ժամերգությունը եւ պատարագը կատարում է մի քանի տարի առաջ Իրաքից եկած երիտասարդ հոգեւոր առաջնորդ Իսահակ Թամրազը:
Ասորիների եւ հայերի կրոնական տոները գրեթե նույնն են, միայն որոշ տոներում օրերի տարբերություն կա:
Եթե հարցնես յուրաքանչյուր ասորու, արդյոք նա երազու՞մ է սեփական հայրենիքի ստեղծման մասին, պատասխանը միանշանակ դրական կլինի: Իսկ այն հարցին, թե արդյո՞ք նրանք կտեղափոխվեն նոր Ասորեստան, եթե այն ստեղծվի, Վերին Դվինի բնակիչներն անվստահ պատասխանում են. «Դժվար հարց է, գիտե՞ք, չէ՞ որ Հայաստանը մեր հայրենիքն է»:

The Assyrian Community of Verin Dvin
Yerevan resident Susanna Kalashyan had just been promoted to the 8th grade when she was “stolen away” on the way to the school. Her “abductor” was an Assyrian from the village of Verin Dvin. More than forty years have since passed. Susanna has four children and eleven grandchildren. Her husband has long since passed away.
While Susanna understands Assyrian quite well she doesn’t speak the language. “I really wanted to learn my husband’s native tongue but whenever I tried to speak it I’d get tongue-tied, she recounts. My speaking Assyrian just wasn’t in the cards.” Susanna’s husband never forced her or the children to communicate in Assyrian. The three eldest children identify with their Assyrian roots just as matter-of-factly as they relate to their Armenian ones. As for the youngest son, Susanna says he’s Assyrian to the very core. The boy devotes all his free time to the study of Assyrian culture and history.
The largest Assyrian community in Armenia lives in the village of Verin Dvin, located in the marze (province) of Ararat. 2,000 of the village’s total population of 2,700 are Assyrian. Marriages such as Susanna’s aren’t rare in the village. Mixed Armenian-Assyrian marriages are fairly widespread. While strolling the streets of Verin Dvin you get the feeling that you’re not in Armenia. That’s because everyone speaks Assyrian. Both Assyrian and Armenian students are required to take a class that integrates the Assyrian language, literature and history up till the 11th grade. In all else, Assyrians differ little from Armenians. Both peoples share similar customs, family values and lifestyles. Assyrians are quite at ease when it comes to integrating into the Armenian mainstream.
In the view of Meline Tamarazova, the Mayor’s Secretary, “This is quite natural. When is it that a nation strives to preserve its identity? When it’s being persecuted in the diaspora. When relations are amicable, the assimilative process takes place quite on its own.”
Relations between Armenians and Assyrians, at times friendly, at times hostile, date back thousands of years. However Assyrians first appeared on the territory now comprising present-day Armenia essentially in the 19th and early 20th centuries. The first large wave came in 1828, with the signing of the Treaty of Turkmenchai that declared an end to the war between Russia and Persia. Large numbers of Assyrians relocated from Persia to Russia and some of them eventually to Armenia. The second large wave came from the Ottoman Empire during the period of the Armenian Genocide. Large numbers of Assyrians, estimates range from 275,000 to 700,000, also perished during these years. Assyrians fled to this side of the border along with Armenian refugees with the assistance of General Andranik.
Some 7,000 Assyrians lived in Armenia, mostly in the villages of Verin Dvin, Dimitrov and Arzni, up until independence was declared in 1991. Many have now left to work mostly in Russia and Ukraine where, “everything is much less expensive and the exchange rate of the U.S. dollar is higher.” A large segment of the residents of Verin Dvin are now to be found in the Ukranian village of Kakhovka where they’ve established the settlement of “Little Verin Dvin”.
If you visit Verin Dvin during the daytime you’d think only children live in the village. The adults go to the fields to work in the morning and only return after dark. Once school is over for the day the children also go to the fields to lend a hand. The “fields” are basically kitchen-garden plots where the villagers grow the essential household table-fare, rarely selling the produce.
Susanna complains that classes at the village Russian school, named after the writer Pushkin, have been cut from 45 to 40 minutes so that the children can get to the fields in time to assist their parents with the crop harvest. Almost all of the 28 children in her 16 year-old granddaughter Susanna’s classroom go to the garden plots to work, some missing school for days on end. Susanna never allows her grandchildren to miss a day of class.
There are two dance ensembles in Verin Dvin; the ‘Niniveh’ group for adults and ‘Arbela’ for the school pupils. If there’s no upcoming performance to prepare for there is almost no dance practice during the autumn months due to the demands of the crop harvest. Sixteen year-old Sona Petrova, a dancer in ‘Arbela’, says that her group mostly performs at festivals devoted to Armenia’s resident national minorities. Sona adds that if the dance ensembles didn’t exist young people would have little to do apart from working in the gardens or in construction; that is if something was being built. This is why most young people seek to leave for the city.
There are 37 residents of Verin Dvin now studying in Yerevan. Most return to the village every day after school lets out. Only those with relatives in the city remain.
Village Mayor Lyudmila Petrova assures us that while Verin Dvin faces the same host of problems as any other village, the government, especially the Regional Governor’s Office of the Ararat Marze, pays particular attention to the village. In the last two years Assyrian language primers have been printed in Armenia. Prior to this these texts were imported from Russia. Promises to pave the roads by next spring have also been made. The building of the village Cultural House, where the Mayor’s Office, the Post Office, the first-aid station and the library are located, is currently being repaired. Preparations are underway to construct a separate building for the Post Office. Lyudmila Petrova hopes that one day the clinic will also be housed in separate premises. This is one of the major issues confronting the village. While the clinic is outfitted with good technical equipment and has one doctor and three nurses on staff, its present three- room space just isn’t large enough. For example, due to a lack of space, the gynecological chair remains packed-up and unused.
There are two working Assyrian churches in Verin Dvin. Shara, the Holy Apostolic Catholic Assyrian Church of the East of Armenia is based on the Nestorian Church, while the Church of Marez follows the Orthodox faith. If Armenia was the first nation to adopt Christianity as the state religion, the Assyrians were the first people to accept the Christian faith as early as the 1st Century A.D. From the beginning, Assyrians professed the Nestorian doctrine that declares that Jesus exists as two separate persons; Jesus, the human being and Jesus, the Divine Son of God. Those Assyrians who migrated to Russia from Persia adopted the Orthodox faith. Those who fled to Armenia during the 1915 Genocide retained their traditional Nestorian religion for a time. Today, Assyrians living in Armenia are either followers of the Orthodox Church or profess Roman Catholicism. In accordance with Nestorian Church tradition only a cross is placed in the Church of Shara, while icons adorn the Church of Marez.
There is no Armenian church in Verin Dvin as there is no need of one. Armenians attend services at the Assyrian churches. Residents of the nearby Armenian village of Nerkin Dvin also participate in church services celebrating the Feast Days of the Assyrian churches (June 14th and July 3rd). Prelate Isahak Tamraz, a young clergyman who came from Iraq several years ago now conducts worship services. The religious holidays of both Armenians and Assyrians are almost the same, the only difference being the days on which certain ones are celebrated.
If you were to ask each and every Assyrian whether they dream of eventually having their own homeland, the response across the board would be positive. As to the question would they move to a newly created “Assyria”, residents of Verin Dvin unconfidently answer, “ That’s really a tough question...after all Armenia is our homeland.”