Բումերանգի ռուսական էֆեկտը
Կազանում անցած շաբաթ կայացած եռակողմ հանդիպման անարդյունք ելքը բխում էր թե Հայաստանի եւ թե Ադրբեջանի շահերից:
Եւ Երեւանը եւ Բաքուն այդ հանդիպմանը գնացել էին ոչ թե ստորագրելու սեղանին դրված, արդեն վերջնական տեսքի բերված մադրիդյան փաստաթուղթը, այլ վիժեցնելու այն: Հայաստանին դա պետք չէր, որովհետեւ արդյունքում ընդամենը անորոշ հեռանկարում, անորոշ տարածքում, անորոշ ձեւակերպմամբ ինքնորոշման հարցում անցկացնելու խոստման դիմաց Ադրբեջանին էր հանձնելու ազատագրված տարածքները: Իսկ Ադրբեջանին` որովհետեւ որդեգրել եւ անշեղորեն իրականացնում է Հայաստանին մինչեւ վերջ քամելու, ամեն ինչ միանգամից ստանալու մաքսիմալիստական ծրագիր:
Միակ կողմը, որին Կազանի հանդիպման նման ելքը ձեռնտու չէր, 2008-ից բանակցային գործընթացում գրեթե միանձնյա միջնորդական առաքելություն ստանձնած Ռուսաստանն է: Կազանը հստակ ցույց տվեց, որ տարածաշրջանում իր անվերապահ ազդեցության ողջ պոտենցիալով հանդերձ` Մոսկվան ի վիճակի չէ բանակցող կողմերին հանգեցնել դիրքորոշումների գոնե որոշակի մերձեցման: Բանակցային գործընթացում ռուսական «դարաշրջանը» ակնհայտորեն մոտենում է ավարտին, եւ սա շատ լավ հասկանում են բոլորը: Մոսկվան ստեղծված իրավիճակից իր անբավարարությունն արդեն սկսել է արտահայտել` լուրջ ջղաձգություններ ցուցաբերելով:
Նախ` «Կոմերսանտ» թերթը, վկայակոչելով անանուն աղբյուրներ, գրեց, թե Մեդվեդեւն այնքան է հիասթափվել Կազանի հանդիպումից, որ պատրաստ է դադարեցնել իր միջնորդական առաքելությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում եւ անգամ վերջնագիր է ներկայացրել երկու նախագահներին: Այս գործելաոճի պատճառները հասկանալի են. Մոսկվան չէր կարող իր հիասթափությունն արտահայտել բացեիբաց, որովհետեւ դա հավասարազոր էր լինելու կապիտուլյացիայի:
Մի բան, որին Ռուսաստանը երբեք չի գնա: Փոխարենը նա գործի է դրել իր այսպես կոչված փորձագիտական «հրետանին»` դրա միջոցով անուղղակիորեն սպառնալով, թե եթե Մոսկվան հանկարծ որոշի «ձեռքերը լվանալ» բանակցություններից, պատերազմը կդառնա անխուսափելի: Եվ որպեսզի այս թեզն ավելի համոզիչ հնչի, նույն փորձագիտական «ստորաբաժանման» միջոցով ռուսական միջնորդության ձախողման քավության նոխազ է դարձվում ԱՄՆ-ն` Իրանի դեմ ռազմական արշավ սկսելու իր ծրագրերով ու ԼՂ հակամարտության գոտին դրա պլացդարմը դարձնելու նկրտումներով: Երեւան-Մոսկվա վերջին արբանյակային տեսակամուրջում հենց այս գաղափարներն էին զարգացնում ռուս փորձագետներ Սերգեյ Միխեեւն ու Վլադիմիր Զախարովը:
Հուսահատությունից ու անելանելիությունից ծնված Մոսկվայի այս ձեռնարկումները հասկանալի են. իր այս ձախողմամբ Ռուսաստանը թե ԱՄՆ-ին եւ թե Եվրամիությանը նախաձեռնողականությունն իրենց ձեռքը վերցնելու իրական հնարավորություն է ընձեռում: Իսկ այդ դեպքում Մոսկվան կամ վերածվում է պարզ հանդիսատեսի կամ, Իրանի հետ նոր դաշինք կազմելով, սկսում է ներքուստ տորպեդահարել Արեւմուտքի ջանքերը:
Վերջինս իր հերթին ամբողջությամբ մադրիդյան գործընթացի վրա հենվելու ռեսուրս չունի` մի կողմից հաշվի առնելով Ռուսաստանի ձախողման փորձն ու նույն թակարդն ընկնելու հեռանկարը, մյուս կողմից` այն ակնհայտ իրողությունը, որ այդ գործընթացը ոչ թե մերձեցնում է բանակցող կողմերի դիրքորոշումները, այլ դրանք ավելի ու ավելի է հեռացնում իրարից: Այսինքն` սա կարգավորման նոր մեխանիզմներ գտնելու, բանակցությունները շարունակելու, նոր բանաձեւեր մշակելու խնդիր է առաջացնում:
Այս գիտակցումն Արեւմուտքում արդեն ձեւավորվում ու հաստատվում է: Նախ` ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը օրերս առանց այլեւայլությունների հայտարարեց, թե հիասթափված է կազանյան բանակցությունների նման ելքից: Այդ հիասթափությունը ոչ այնքան բանակցողներից էր, որքան Մոսկվայից: Վաշինգտոնը այդպիսով հասկացրեց, որ ռուսական խաղը մոտենում է ավարտին:
Չի կարելի բացառել, որ Կազանում կողմերը որեւէ փաստաթուղթ չստորագրեցին` շատ լավ հասկանալով միջնորդների միջեւ ստեղծված իրավիճակի նրբությունները: Դրա ազդանշանները Արեւմուտքը տվեց հենց Կազանի հանդիպման նախօրեին Եվրախորհրդարանում ԼՂ հարցով լսումներ կազմակերպելով եւ դրա ընթացքում մի քանի հստակ ուղերձներ հնչեցնելով:
Նախ` ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասիեն հայտարարեց, որ եթե Կազանում հաջողություն ամրագրել չհաջողվի, միջնորդները ստիպված են լինելու կարգավորման նոր հայեցակարգ ներկայացնել: Իսկ ամերիկացի համանախագահ Ռոբերտ Բրադկեն ուղղակիորեն հայտարարեց, թե դեմ չի լինի, եթե հակամարտության կարգավորման գործընթացում Եվրամիությունը նախաձեռնությունը վերցնի իր ձեռքը:
Այս ամենի ֆոնին բնավ պատահական չէր, որ ի տարբերություն ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միակ համանախագահող երկիրը` Ֆրանսիան, ոչ միայն Կազանի կապակցությամբ հիասթափություն չհայտնեց, այլեւ արտգործնախարարության մակարդակով պաշտոնապես հայտարարեց, թե գործընթացը շարունակվում է, եւ որ առաջիկայում տեղի է ունենալու ՄԽ համանախագահողների այցը տարածաշրջան:
Չի կարելի բացառել, որ սրանք կարգավորման բանակցային գործընթացում Ֆրանսիայի դեմքով ԵՄ-ի ակտիվացման առաջին նշաններն են: Նման սցենարը ԱՄՆ-ին ձեռնտու է այնքանով, որ ԼՂ կարգավորման գործընթացում ԵՄ-ի ներգրավվածությունը տարածաշրջանային կայունության ավելի ռեալ երաշխիքներ է տալիս:
Անցած երկու տարիների ընթացքում ԵՄ-ն հետեւողականորեն նախապատրաստվում էր` պրոցեսի մեջ ներգրավվելու: 2010-ի մայիսին Եվրախորհրդարանը բանաձեւ ընդունեց ԼՂ մասին, իսկ մեկ տարի անց` 2011-ի ապրիլին, նոր բանաձեւով հարավկովկասյան չճանաչված պետությունների հետ ուղղակի շփումներ հաստատելու եւ այդ տարածքներում հումանիտար ծրագրեր իրականացնելու խնդիր դրեց ԵՄ-ի առջեւ: Իսկ ԼՂ հարցով Եվրախորհրդարանի լսումները հակամարտության կարգավորումը ԵՄ-ի մանդատի տակ տեղափոխելու անթաքույց հայտ էր:
Եթե նկատի առնենք, որ անցած երկու տարվա ընթացքում ԵԽ-ն մի քանի անգամ հայտարարել է ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտության մասին, ապա նրա ինտեգրացիոն քաղաքականության, համագործակցության միջոցով հակամարտությունների կարգավորման վաղեմի փորձի, բազմաթիվ ծրագրերով տարածաշրջանի երկրներում արդեն իսկ ամուր արմատներ գցած լինելու իրողությունների համադրությունը կարող է բանակցային գործընթացը բոլորովին նոր ու ավելի կառուցողական հունի մեջ գցել:
Ամբողջ խնդիրն այն է, սակայն, թե արդյո±ք դա կհանգեցնի բանակցությունների ձեւաչափի փոփոխության, եւ արդյո՞ք Ռուսաստանը կհամակերպվի իրեն վերապահվող համեստ դերակատարության հետ:

Российский эффект бумеранга
Безрезультатный исход трехсторонней встречи, состоявшейся на минувшей неделе в Казани, вытекал из интересов как Армении, так и Азербайджана.
Ереван и Баку отправились на эту встречу не для того, чтобы подписать лежавший на столе и уже окончательно согласованный мадридский документ, а для того, чтобы сорвать его принятие. Армении этот документ не был нужен, так как в соответствии с ним она передавала Азербайджану освобожденные территории в обмен на обещание о проведении опроса о самоопределении с неопределенной формулировкой, в неопределенной перспективе, на неопределенной территории. А Азербайджану это не было нужно, поскольку он взял на вооружение и неуклонно осуществляет программу по выжиманию из Армении максимум возможного и получению всего и сразу.
Единственной стороной, которой не был выгоден такой исход встречи в Казани, является Россия, взявшая на себя с 2008 г. почти единоличную посредническую миссию в переговорном процессе. Казанская встреча четко показала, что Москва, несмотря на весь свой потенциал безоговорочного влияния в регионе, не в состоянии подвести стороны хотя бы к некоторому сближению позиций. Российский “век” в переговорном процессе явно подходит к концу, и это очень хорошо понимают все стороны. Москва уже начала выражать неудовлетворенность сложившейся ситуацией, открыто проявляя при этом раздражительность.
Сначала газета “Коммерсант”, ссылаясь на анонимные источники, написала, что Медведев настолько разочарован казанской встречей, что готов прекратить свою посредническую миссию в процессе урегулирования карабахского конфликта и даже выдвинул ультиматум обоим президентам. Причины этих шагов понятны: Москва не могла открыто выразить свое разочарование, поскольку это было бы равносильно капитуляции, а на это Россия никогда не пойдет. Вместо этого она задействовала свою так называемую экспертную артиллерию, посредством которой в косвенной форме пригрозила, что если Москва вдруг решит “умыть руки” от переговоров, то война станет неизбежной. И чтобы этот тезис звучал более убедительно, с помощью того же экспертного “подразделения” в козла отпущения провала российского посредничества превращают США с их программой начала военной кампании против Ирана и притязаниями на использование в качестве плацдарма зону нагорно-карабахского конфликта. Именно эти идеи развивали во время последнего телемоста Ереван-Москва российские эксперты Сергей Михеев и Владимир Захаров.
Шаги, предпринимаемые Москвой в результате отчаяния и безысходности, понятны: своей неудачей Россия предоставляет реальную возможность США и Евросоюзу взять инициативу в свои руки. А в этом случае Москва либо превратится в простого наблюдателя, либо, сформировав новый блок с Ираном, начнет изнутри торпедировать усилия Запада. Последний, в свою очередь, не имеет ресурса для опоры на мадридский процесс, учитывая, с одной стороны, опыт провала России и перспективу попадания в ту же ловушку, а с другой – очевидность того, что этот процесс не сближает, а еще больше отдаляет позиции сторон переговоров. То есть это вызовет проблему поиска новых механизмов, продолжения переговоров, разработки новых концепций.
Осознание этого на Западе уже формируется и укореняется. Так, госдепартамент США на днях без обиняков заявил, что разочарован подобным исходом казанской встречи. Это разочарование было вызвано не столько переговорщиками, сколько Москвой. Тем самым Вашингтон дал понять, что русская игра близится к концу.
Нельзя исключать, что в Казани стороны не подписали какой-либо документ, хорошо понимая тонкости ситуации, сложившейся между посредниками. Подобные сигналы Запад подавал как раз накануне казанской встречи, организовав в Европарламенте слушания по проблеме Нагорного Карабаха и озвучив в ходе них несколько четких мессиджей.
Во-первых, французский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Бернар Фасье заявил, что если не удастся добиться успеха в Казани, то посредники вынуждены будут представить новую концепцию урегулирования. А американский сопредседатель Роберт Брадтке прямо заявил, что не будет против, если инициативу в процессе урегулирования конфликта возьмет в свои руки Евросоюз.
На фоне всего этого не было случайно, что единственная сопредседательствующая в МГ ОБСЕ страна, Франция, в отличие от США и России, не только не выразила разочарования казанской встречей, но и на уровне Министерства иностранных дел официально заявила, что процесс продолжается и что в ближайшее время состоится визит сопредседателей МГ в регион.
Нельзя исключать, что это первые признаки активизации ЕС в лице Франции в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта. Подобный сценарий выгоден США, поскольку вовлеченность ЕС в процесс урегулирования создаст более реальные гарантии стабильности в регионе.
За прошедшие два года ЕС последовательно готовился к вовлечению в процесс. В мае 2010 г. Европарламент принял резолюцию по Нагорному Карабаху, а спустя год, в апреле 2011 г., поставил перед Евросоюзом задачу посредством новых резолюций установить прямые контакты с непризнанными южнокавказскими государствами и реализовать в этом регионе гуманитарные программы. А слушания в Европарламенте по проблеме НК представляли собой откровенную заявку на перевод процесса урегулирования конфликта под мандат ЕС.
Если учесть, что за прошедшие два года Евросоюз несколько раз заявлял о необходимости урегулирования конфликта на основе трех общеизвестных принципов Хельсинкского заключительного акта ОБСЕ, то сочетание его интеграционной политики, многолетнего опыта урегулирования конфликтов посредством сотрудничества, уже прочное обоснование в странах региона благодаря различным программам может перевести переговорный процесс в совершенно новое и более конструктивное русло.
Однако вся проблема в том, приведет ли это к изменению формата переговоров и смирится ли Россия с той скромной ролью, которая будет ей отведена.