Արդյոք թունելի վերջում լույս երևո՞ւմ է...
Արդյոք պահը չէ՞ կանգ առնել «մեր ազգային բացառիկությունն ապացուցելու այս մրցապայքարում» և փորձել հասկանալ, թե ինչպես ենք պղծել մեր Հայրենիքը վերջին 23 տարիների ընթացքում:
Երկիրը վերածել ենք բեմահարթակի, որտեղ ամեն վայրկյան Աբսուրդի թատրոն է խաղարկվում:
Պատմականորեն այնպես է ստացվել, որ մենք ապրում ենք անցյալով. մանկուց վստահ ենք եղել, որ մեր նախնիներն անմիջական ավանդ են ունեցել համաշխարհային քաղաքակրթության զարգացման գործում՝ սկսած Արարատ լեռան գագաթին Նոյի իջնելուց:
Սխալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ յուրաքանչյուր հայի հոգի հպարտությամբ է լցվում պատմական նման անցյալ ունեցող ժողովրդի մասնիկը լինելուց. անցյալ, որ դարերի ընթացքում ձևավորվել է արժանի զավակների արարչագործությամբ, զավակներ, որոնցով կարող է հպարտանալ ցանկացած ժողովուրդ:
Սակայն, ինձ որպես երկրի հասարակ բնակչի, հուզում է մեկ հարց. մենք՝ որպես Երրորդ Հանրապետության քաղաքացիներ, ներկայումս ի՞նչ ենք արել մեր Հայրենիքի համար:
Առաջին անվիճելի փաստարկը, որ կնշեն շատերը, մեր անկախությունն է:
Ինքնըստինքյան ենթադրվում էր, որ անկախությունը պետք է նպաստեր տաղանդավոր և բարոյական բարձր հատկանիշներ ունեցող անհատների մուտքը հասարակական-քաղաքական, հոգևոր-մշակութային և սոցիալ-տնտեսական ասպարեզ, անհատներ, որոնք պատրաստ կլինեին անշահախնդրորեն ծառայել սեփական ժողովրդին, փառաբանել Հայրենիքը, քանզի յուրաքանչյուր հայի համար անկախությունը ոչ միայն իրավական հասկացություն է, այլև բարոյական կատեգորիա:
Իսկ ի՞նչ ձեռք բերեցինք իրականում…
Այնպիսի կենսապայմաններ ստեղծեցինք 90-ականների «ծանր տարիներին», որ ավելի քան 800 հազար աշխատունակ և գործունյա մարդ լքեց հանրապետությունը:
Հանուն շահադիտական, քաղաքական պատվամոլության՝ ոչնչացրեցինք երկրի արդյունաբերական ներուժը:
Շաղակրատելով «նոր տնտեսական մտածողության» մասին` արժեզրկեցինք երկրի գիտատեխնիկական և կրթական համակարգը՝ կադրային ներուժը ցրելով աշխարհով մեկ:
«Հողը՝ գյուղացուն» լոզունգի տակ գյուղը քանդեցինք և փոքր քաղաքները դատապարտեցինք ամայացման:
«Տնտեսության զարգացում» ասելով հասկացանք երկրի ընդերքն ու բնական ռեսուրսները վարձակալության տալը՝ որպես հետևանք ստանալով շրջակա միջավայրի ոչնչացումը:
Պետական ռեսուրսները, որպես կանոն, օգտագործեցինք և օգտագործում ենք շահադիտական ընտանեկան-ցեղային կարիքների և նեղ խմբային (կլանային) շահերի բավարարման նպատակով:
Պետական իշխանությունը վերածեցինք համակարգված մի մեխանիզմի, որով բնակչությանը զրկեցինք առողջության պահպանման, անհրաժեշտ կրթություն ստանալու, ծերության պաշտպանության և արժանապատիվ կյանքի իր իրավունքներից:
Ավելի քան 20 տարի անց դեռևս չենք լուծել աղետի գոտու հիմնախնդիրները:
Մեր հասարակությունը ձեռք է բերել խնամարկյալի հոգեբանություն:
Մենք անընդհատ և բոլոր մակարդակներում օգնություն ենք հայցում և կորցրել ենք աշխատելու մեր դարավոր ունակությունը:
Ստեղծել ենք աղքատների և թշվառների «բանակ»:
Յուրաքանչյուր ընտրություն վերածում ենք խեղկատակության, այդ թվում նաև` երկրի նախագահի ընտրությունը:
Վերոնշյալ «ձեռքբերումները» (առանց մանրամասնելու) կարելի է անսահմանորեն թվարկել, և դա բոլորն են անում իրենց հնարավորությունների և իրազեկության չափով` անկախ նրանից, թե «բարիկադի որ կողմում են գտնվում»` իշխանամե՞տ, թե՞ ընդդիմադիր:
Այն իրավիճակը, որում այսօր հայտնվել է մեր երկիրը, մեր սնափառության ու նարցիսականության հետևանքն է՝ հանուն մեր նեղ անձնական պատվամոլության:
Ի՞նչը կամ ովքե՞ր կարող են հպարտության զգացում առաջացնել մեր ժամանակակցի մոտ վերջին ավելի քան քսանամյա ժամանակահատվածում: Միգուցե հայրենական «մտավորականնե՞րը», քաղաքական և գործարար վերնախա՞վը, հոգևորականության ներկայացուցիչնե՞րը կամ գիտության և տեխնիկայի այս կամ այն բնագավառի բարձր արհեստավարժ մասնագետնե՞րը: Ո՞վքեր …
Գնահատելով 21-րդ դարի սկիզբը` մենք կամ մեր ժառանգները կարո՞ղ ենք արդյոք առանձնացնել գոնե մի անհատի, ով կարող է լինել տվյալ ժամանակաշրջանի «Հայաստանի անունը»:
Համազգային խորին երախտագիտություն այն հերոսներին, ովքեր իրենց կյանքի գնով մեզ անկախություն պարգևեցին, և ամո՛թ մեզ, որ այդպես ապաշնորհ ձևով ենք վարվում նրա հետ:
Ներկայումս մեր ամբողջ հասարակական-քաղաքական, հոգևոր-մշակութային և սոցիալ-տնտեսական իրականությունը գտնվում է լճացման մեջ:
Համաձայն ԱՊՀ նախկին երկրներում անցկացված սոցիոլոգիական հարցումների՝ միայն Հայաստանում է, որ բնակչության 40 տոկոսն իր ապագան տեսնում է Հայրենիքից դուրս: Սարսափելի է…
Բնականաբար հարց է ծագում`հայրենյաց որդիներն ինչի՞ համար խոնարհեցին իրենց գլուխները, եթե ամեն տարի շուրջ 30-40 հազար մարդ լքում է Հայրենիքը:
Երևի թե «հայրենական ժողովրդավարության հայրերը» անձնական իշխանության համար պայքարում բաց են թողել (իսկ միգուցե չգիտեն) մի կարևոր կանխադրույթ. անկախությունը բարոյական կատեգորիա բովանդակող կարգավիճակ է, որը համատեղելի չէ ստորաքարշության, պետական գույքի հափշտակության, կաշառակերության, հիմարության և բթության, դաժանության, իշխանամոլության, դատարկաբանության, պատվամոլության, պոռնկության և մարդկային ցեղի բազմաթիվ այլ արատների հետ, որոնք մեր այս նորագույն պատմության ավելի քան քսան տարիների ընթացքում արագորեն ծաղկում են ապրել մեր հասարակությունում:
Հասարակությունն անկում է ապրում ոչ միայն սոցիալ-կենցաղային, այլ, ինչն ավելի սարսափելի է, հոգևոր-մշակութային առումով:
Մենք կորցնում ենք մեր ինքնությունը՝ ընկնելով քաղաքակրթության կեղծ արժեքների հետևից:
Ձգտելով բավարարել մեր անազնիվ ցանկությունները, օրինակ վերցնելով վերնախավի (անկախ նրանից` նրանք իշխանությա՞ն ղեկին ենք, թե՞ պայքարում ենք դրա համար) և նրանց շրջապատի ամենաթողությունից` քանդում ենք մեր ազգի բարոյական հիմքերը:
Այն, ինչ չի հաջողվել անել հայ ժողովրդի թշնամիներին, մենք կանենք, քանի դեռ չենք հասկացել, որ կորցնում ենք մեր անկախությունը:
Հասարակական բարոյականությունը և հավատն առ իշխանություն ձևավորվում է ըստ ազգային վերնախավի վարքագծի ակնառու օրինակների:
Նոմենկլատուրայի առանձին ներկայացուցիչների հարատև փոփոխությամբ հնարավոր չէ երկրի ներսում հասնել հասարակական-քաղաքական մթնոլորտի համակարգային փոփոխության, քանի որ կառավարման պետական համակարգի ընդհանուր վարքագիծը մնում է անփոփոխ, իսկ նորանշանակ պաշտոնյան ակամա հարմարվում է «խաղի առկա կանոններին»՝ անկախ իր ներքին բարոյահոգեբանական կերտվածքի:
Գոյություն ունեցող «խաղի կանոնների» համակարգային փոփոխությունը կատարվում է կա՛մ հեղափոխական ճանապարհով՝ «ներքևից», ինչը կարող է կործանարար լինել մեր երկրի համար, կա՛մ որոշակի նվիրյալ մարդկանց խմբի միջոցով (Սինգապուրի կամ Իսլանդիայի փորձը), երբ ձևավորվում է նոր արժեհամակարգ երկրի համար:
Սինգապուրյան տարբերակը շատ բարդ է և վտանգավոր: Առանձին որևէ անհատ ի վիճակի չէ այն իրականացել. դրա համար անհրաժեշտ է հավատակիցների բավականին ուժեղ թիմ: Կա՞ն արդյոք մեր հայրենիքում բարձր բարոյական արժեքներով օժտված նվիրյալներ, որոնք պատրաստ են անշահախնդրորեն ծառայել Հայրենիքին: Սա՛ է խնդիրը…

Виден ли свет в конце тоннеля?
Не пора ли нам на минуту остановиться в этой «гонке за доказательством нашей национальной исключительности» и постараться осознать, как мы все вместе за последние 23 года осквернили нашу Отчизну?
Страна превратилась в подмостки, на которых ежесекундно разыгрывается театр Абсурда.
Исторически сложилось так, что мы живем прошлым, с младенчества уверенные в том, что наши предки внесли непосредственный вклад в развитие мировой цивилизации, начиная, хотя бы, с появления Ноя на Арарате.
Не ошибусь, отметив, что каждого армянина обуревает чувство гордости от принадлежности к народу, имеющему такое историческое прошлое, которое формировалось деяниями таких замечательных личностей, которыми могла бы гордиться любая нация.
Однако меня, как среднестатистического гражданина, волнует вопрос: что же мы, граждане Третьей Республики, сделали во славу своей Отчизны в наше время?
Первый аргумент – это независимость. Априори предполагалось, что Независимость будет способствовать выходу на общественно-политическую, духовно-культурную и социально-экономическую арены одаренных и высоко нравственных личностей, готовых своей бескорыстностью в деле служения народу восславить свою Отчизну, ибо независимость для каждого армянина является не только юридическим понятием, но и нравственной категорией.
К чему же мы пришли?
В «лихие» 90-ые создали такие условия жизни, что более 800 тысяч трудоспособного и активного населения Республики покинули страну.
В угоду меркантильным политическим амбициям уничтожили промышленный потенциал страны.
Разглагольствуя о «новом экономическом мышлении», девальвировали научно-техническую и образовательную системы страны и разогнали по всему свету отечественный научно-технический кадровый потенциал.
Под лозунгом «земля - крестьянам» разгромили села и обрекли на вымирание малые города.
Под развитием экономики понимается сдача в аренду природных ресурсов страны и, как следствие, тотальное уничтожение среды обитания человека.
Государственные ресурсы, как правило, используются для удовлетворения меркантильных семейно-родовых и кланово-корпоративных потребностей.
Исполнительная и законодательная ветви власти превратились в единый слаженный право-процессуальный механизм обложения «оброком» население, лишая его права на защиту здоровья, получение достойного образования, защиту старости и достойного образа жизни.
За более чем 20-летний период никак не решается проблема восстановления зоны бедствия.
Отечественный социум свыкся с иждивенческой психологией. Мы все время и на любом уровне просим помощи и разучились работать. Мы создали «армию» нищих и изгоев.
Мы превратили любые избирательные кампании в балаган, в том числе и выборы Президента страны.
Можно перечислять наши «достижения» (в зависимости от детализации) до бесконечности. И все это делаем мы все (в меру своих возможностей и компетентности) вне зависимости от того «по какую сторону баррикад» находимся (проправительственные или оппозиционные).
Ситуация, в которой оказалась наша страна – это результат нашего тщеславия во славу удовлетворения индивидуальных или корпоративных амбиций.
Кем и чем может гордиться наш современник за более чем 20-летний период Независимости?
Может быть, отечественными «мтавораканами», политическим эстеблишментом или бизнес элитой, выдающимися деятелями культуры и искусства, представителями духовенства или высокопрофессиональными специалистами в той или иной области науки и техники? Кем же?
Можем ли мы или наши потомки, оценивая начало 21 века, выделить хоть одну личность, которая могла бы быть «Именем Армении» этого периода?
Огромная всенародная благодарность тем героям, которые ценой своей жизни даровали нам нашу Независимость, и позор нам за то, что мы так бездарно ею распоряжаемся.
Вся наша общественно-политическая, духовно-культурная и социально-экономическая действительность в настоящее время находится в состоянии стагнации.
Согласно данным социологического опроса, проведенного в странах СНГ, только у армян 40% населения видит свое будущее за пределами Родины. Это страшно!
Правомерен вопрос: За что сложили головы сыны Отечества, если ежегодно страну покидают порядка 30-40 тысяч человек?
По всей видимости, «отцы отечественной демократии» в борьбе за личную власть упускают (а может быть, не знают) одну существенную деталь, а именно: Независимость – это статус, имеющий нравственную категорию, не совместимую с раболепием, с казнокрадством, со взяточничеством, с глупостью и тупостью, с жестокостью, с властолюбием, со стяжательством, с пустословием и необъективными амбициями, с проституцией и со многими другими пороками рода человечества, которые за эти более чем 20 лет нашей новейшей истории так бурно расцвели в нашем обществе.
Общество деградирует не только в социально-бытовом аспекте, но, что более страшно, в духовно-культурном. Мы теряем свою идентичность в погоне за лжецивилизованными ценностями оголтелого либерализма.
Стремясь к удовлетворению своих низменных желаний, беря пример с вседозволенности власть имущих (вне зависимости от того находятся они у руля власти или борются за это место) и их окружения, мы разрушаем нравственные основы нашей нации.
То, что не удалось сделать врагам нашего народа, мы сделаем сами, если не поймем, что теряем нашу Независимость!
Общественная мораль и вера во власть формируется наглядным примером поведения национальной элиты.
Перманентной заменой отдельных представителей номенклатуры невозможно достичь системного изменения общественно-политического климата в стране, ибо общий настрой государственной системы управления остается неизменным, а новый назначенец поневоле подстраивается под существующие «правила игры» вне зависимости от своего внутреннего морально-нравственного уровня.
Разрушить существующие системные «правила игры» можно либо революционным путем «снизу», что в нашем случае пагубно для страны, либо во власть приходит когорта пассионариев (опыт Сингапура и Исландии), которая формирует новую систему ценностей для страны.
Сингапурский или Исландский варианты системного изменения управления страной трудные. Они не под силу отдельной личности, тут должна быть достаточно сильная команда единоверцев. Есть ли в отечестве высоконравственные личности, готовые бескорыстно служить отечеству? Вот в чем вопрос!