Հիշել, հիշեցնել և պահանջել. Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի ուղենիշերը
Համայն աշխարհի հայ համայնքները պատրաստվում են Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին 2015 թվականի ապրիլի 24-ին, համակարգելով իրենց ոգեկոչման ծրագրերը տեղական, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում:
Երկու տարի առաջ Հայաստանում ստեղծվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող համահայկական հանձնաժողով, որի կազմի մեջ մտան Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների ղեկավարները, կրոնական առաջնորդները և սփյուռքի քաղաքական, բարեսիրական ու մշակութային գլխավոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Տեղական հանձնախմբեր ձևավորվեցին զանազան երկրներում: Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, Հայոց ցեղասպանության հանձնախմբի միջազգային փորձագետներն անցյալ ամիս հավաքվել էին Երևանում՝ հատուկ ծրագրեր մշակելու, որոնք պետք է ներկայացվեն Ցեղասպանության հարյուրամյակի համահայկական հանձնաժողովի մայիսի 30-ի ժողովում:
Ապրիլի 6-ին, Միջին Արևելքի ութ երկրների (Կիպրոս, Եգիպտոս, Իրաք, Քուվեյթ, Լիբանան, Սիրիա, Միացյալ Արաբական Էմիրություններ և Իրան՝ ներկայացված Թեհրանի, Սպահանի և Թավրիզի հանձնախմբերով) Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հանձնախմբերը հավաքվեցին Բեյրութում, տարածաշրջանային մակարդակում իրենց միջոցառումները համակարգելու համար: Խորհրդաժողովին մասնակցում էր նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջին Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը նախագահում էր խորհրդաժողովում և հանդես եկավ դիպուկ ելույթով՝ ուրվագծելով այն սկզբունքները, որոնցով պիտի առաջնորդվեն տարածաշրջանային հանձնախմբերը Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի միջոցառումներին նախապատրաստվելիս: Արամ Վեհափառը նպատակները ձևակերպեց հետևյալ երեք հիմնական բառերով. «ՀԻՇԵԼ, ՀԻՇԵՑՆԵԼ ԵՎ ՊԱՀԱՆՋԵԼ»:
Շարունակելով իր խոսքը՝ Վեհափառ հայրապետը բացատրեց. «Հարյուր տարի շեշտը դրեցինք Ցեղասպանությունը հիշելու վրա: Մոմեր վառեցինք, ոգեկոչման երեկոներ կազմակերպեցինք և գրքեր տպեցինք: Այս բոլորը կարևոր են, որպեսզի մեր նոր սերունդները մեր նահատակների նվիրական կտակով և ոգիներով թրծվեն: Սակայն միայն այս կետերի վրա չպիտի կենտրոնանանք: Հարյուր տարի հիշեցրինք մարդկանց՝ ցույցեր կազմակերպելով, լոբբինգի աշխատանքներ կատարելով և մեր ձայնը լսելի դարձնելով: Մեր նպատակն է նույնը շարունակել այլ մոտեցումներով: Սակայն, անհրաժեշտ է շեշտը դնել պահանջատիրության և հատուցման վրա»:
Վեհափառը ներկաներին հիշեցրեց Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության հովանավորությամբ անցյալ տարի կազմակերպված «Ճանաչումից հատուցում» թեմայով միջազգային համագումարի մասին՝ միջազգային իրավագետների մասնակցությամբ. «Այսօր մենք մասնագետ իրավագետների պահանջ ունենք, որպեսզի միջազգային ատյաններում մեր Դատը կարողանանք ճիշտ ձևով ներկայացնել, պաշտպանել և հետապնդել», ասաց Կաթողիկոսը:
Շարունակելով իր խոսքը՝ Արամ Առաջինը խորհուրդ տվեց աշխատանքի բաժանում կատարել Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի միջև. «Մենք պետք է միասնական ճիգով աշխատենք: Մեր մոտեցումներն ու շեշտադրումները կարող են տարբերվել իրարից. երբեմն պե՛տք է տարբեր լինեն: Չմոռանանք, որ Հայաստանը պետություն է, իսկ Սփյուռքը՝ սփյուռք: Պետությունը սփյուռքի և սփյուռքը պետության լեզվով չպիտի խոսեն: Յուրաքանչյուրն իր հատուկ ասելիքն ու անելիքն ունի: Սակայն, տարբեր մոտեցումների միջև պետք է լինեն ներքին ներդաշնակություն և համադրում: Այլ խոսքով, պետք է միակամ ծրագրենք ու գործենք՝ ամուր կառչած մնալով պահանջատիրությանը»:
Այնուհետև Կաթողիկոսը կոչ արեց Հարյուրամյակի աշխատանքների շրջանակներում ընդգրկել Աֆրիկայի, Հեռավոր Արևելքի և Հարավային Ամերիկայի տարածաշրջանները: Անդրադառնալով Միջին Արևելքին, Արամ Առաջին կաթողիկոսն ուշադրություն դարձրեց երեք կարևոր կետերի վրա.
1. Իսլամական աշխարհում Հայ դատի հետապնդումն այլ մոտեցում է պահանջում, քանի որ Թուրքիան մահմեդական պետություն է:
2. Տարածաշրջանում Թուրքիայի հետզհետե հզորացող և ներթափանցող ազդեցությունը լուրջ հիմնախնդիր է. «Տարածաշրջանի երկրների ղեկավարների հետ հանդիպումների ընթացքում, միշտ հիշեցնում եմ նրանց՝ ասելով . «Թուրքիայի առջև ձեր դռները շատ լայն եք բացել: Կգա այն օրը, երբ դուք կհասկանաք ձեր սխալը: Թուրքիան տարբեր դիմակներ է գործածում»: Հետևաբար, մենք պետք է արթուն լինենք, քանզի ցեղասպանը մոտիկից հետևում է մեր քայլերին: Մենք չպիտի նահանջենք և չպիտի թուլանանք Թուրքիայի միջամտություններից»:
3. Ցեղասպանությունն անցյալին պատկանող դեպք չէ: Սփյուռքը Ցեղասպանության հետևանքն է, և որոշ իմաստով, Ցեղասպանությունը դեռ շարունակվում է:
Իր եզրափակիչ խոսքում Արամ Առաջին կաթողիկոսը Ցեղասպանության ճանաչման և հատուցման հայկական ջանքերը բաժանեց երեք հարթությունների. պատմական, քաղաքական և իրավական: «Ժամանակը հասել է, որ առանց անտեսելու առաջին երկուսը, հատուկ առաջնահերթություն տանք իրավական կողմին: Այս առումով, հսկայածավալ աշխատանք ունենք անելու», ասաց նա:
Հատկանշական է, որ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի համահայկական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը, նույնպես ելույթ ունենալով Բեյրութում կայացած տարածաշրջանային խորհրդաժողովում, նշեց. «Մենք գիտենք, որ չենք կարող վերացնել Հայոց ցեղասպանության որոշ հետևանքները, ինչպես՝ զոհերն ու ավերված եկեղեցիները, այնուամենայնիվ, գլխավոր հետևանքը հողի կորուստն է»:

Remember, Remind, and Reclaim: Guidelines for the Genocide Centennial
Armenian communities around the world are gearing up for the Centennial of the Genocide on April 24, 2015, by coordinating their commemorative plans at the local, regional, and international levels.
A Pan-Armenian Centennial Committee was established in Armenia two years ago consisting of the leadership of the Republics of Armenia and Artsakh (Karabagh), heads of religious denominations, and representatives of major Armenian political, charitable, and cultural organizations. Local committees have also been formed throughout the Diaspora. As reported earlier, the international committee of Armenian Genocide experts met in Yerevan last month to recommend specific projects to be adopted by the Pan-Armenian Centennial Committee during its May 30 meeting.
On April 6, the Centennial Committees of eight Middle Eastern countries (Cyprus, Egypt, Iraq, Kuwait, Lebanon, Syria, the United Arab Emirates, and Iran represented by committees in Tehran, Esfahan, and Tabriz,) met in Beirut to coordinate their plans on a regional basis. Also attending was Hayk Demoyan, Secretary of the Pan-Armenian Centennial Committee in Armenia.
His Holiness Aram I, Catholicos of Cilicia, presided over the meeting and gave a timely keynote address outlining the principles that should guide the regional committees in planning for the Centennial. Aram Vehapar succinctly formulated the objectives in three key Armenian words: "Hishel, Hishetsnel, yev Bahanchel" [To Remember, To Remind, and To Reclaim].
His Holiness went on to explain: "for 100 years, we stressed the remembrance of the Genocide. We lit candles, organized commemorative evenings, and published books. These important activities will imbue our youth with the sacred testament and souls of our martyrs. Yet, we should not singly focus on this subject. For 100 years, we reminded people through demonstrations, lobbying, and raising our voices. We aim to continue these activities with different approaches. However, it is imperative that we stress our demands for restitution."
The Vehapar reminded the attendees about the international conference organized by the Catholicosate of Cilicia a year ago with the theme: "From Recognition to Restitution," with the participation of international legal experts. "We need legal experts in order to present, defend, and pursue our claims appropriately in international courts," the Catholicos stated.
Aram I went on to suggest a division of labor between the Republic of Armenia and the Diaspora: "We should work in unison. Our approaches and emphasis could be different from one another; and sometimes they must be different! Let's not forget that Armenia is a state, and the Diaspora is a diaspora. Neither the state nor the diaspora can speak on each other’s behalf. Each has its own unique voice and function. But, there should be intra-Armenian harmony and coordination. In other words, we should plan and work with a common purpose, holding on firmly to our demands for restitution."
The Catholicos then urged Armenians to include the far-flung regions of Africa, the Far East, and South America within the scope of the Centennial activities. Turning to the Middle East, Aram I made three important points:
1) The pursuit of the Armenian Cause in the Islamic world requires a special approach, because Turkey is a Muslim state.
2) Turkey's ever-increasing and penetrating influence in the region is a serious problem. "In my meetings with leaders of countries in the region, I always tell them: 'you have kept your doors very wide open in front of Turkey. The day will come when you will recognize your mistake. Turkey uses different masks.' Therefore, we must be alert as the genocidaire is closely following our steps. We will not retreat and will not weaken in the face of Turkish meddling."
3) Genocide is not an event that belongs to the past. The Diaspora is a consequence of the Genocide, and in a sense, it is still continuing.
Catholicos Aram I concluded by categorizing the Armenian efforts for recognition and restitution into three dimensions: historical, political, and legal. "The time has come, without ignoring the first two, to place a clear priority on the legal aspect. In this regard, we have a massive amount of work to accomplish," he stated.
Significantly, Hayk Demoyan, Secretary of the Pan-Armenian Centennial Committee, also speaking at the regional meeting in Beirut, noted: "We know that we cannot undo some of the consequences of the Armenian Genocide, such as the lost lives and destroyed churches, nevertheless, the major consequence is the loss of the territories!"