Տեղի կունենա «Ճանաչիր Երևանը» հեծանվավազքը
Գարնան վերջին կիրակի օրը՝ մայիսի 26-ին, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի, «ՀԱՅԱՍԱ» երիտասարդական ՀԿ-ի և «ՀԵԾԱՆԻՎ+» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ կիրականացվի «Ճանաչիր Երևանը» երիտասարդական, սպորտային ծրագիրը:
Մրցույթ-հեծանվավազքին կմասնակցեն հասարակական կազմակերպությունների, ուսանողական խորհուրդների, երիտասարդական խմբերի 5 հոգանոց թիմեր:
Ծրագիրը նպատակ ունի համախմբել հասարակական ոլորտի ակտիվ երիտասարդներին, ճանաչելի դարձնել Երևան քաղաքի հայտնի և անհայտ վայրերը, այգիները, շենքերը։ Այս կերպ կխթանվի նաև առողջ ապրելակերպն ու ակտիվ հանգստը, բացի այդ, կընդգծվի հեծանվի՝ որպես տրանսպորտային միջոցի այլընտրանքի կարևորությունը։
Հեծանվավազքը կմեկնարկի Շահումյանի հրապարակից։ Յուրաքանչյուր խումբ պետք է անցնի Երևան քաղաքի հինգ վայրերով (արձան, այգի, հայտնի պողոտա, պետական շենք, համեմատաբար անհայտ փողոց), որոնց գտնվելու վայրերը թիմի անդամները պետք է վերծանեն հանելուկների միջոցով: Հաղթող կճանաչվեն «Փլեյ Սիթի» ժամանցի կենտրոն հասած առաջին երեք թիմերը։
Երիտասարդական կառույցներն ու խմբերը հեծանվավազքին մասնակցելու համար հայտերը կարող են ներկայացնել մինչև ապրիլի 30-ը՝ [email protected] էլեկտրոնային հասցեին: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը:

Состоится велопробег «Узнай Ереван»
В последнее воскресенье весны, 26 мая, Молодежный фонд Армении, молодежная общественная организация «АЙАСА» и организация «Велосипед+» организуют конкурс-велопробег «Узнай Ереван».
В спортивной программе примут участие команды из пяти человек, представляющие общественные организации, студсоветы, молодежные группы.
Цель программы – объединить наиболее активную в общественной сфере молодежь, ознакомиться с известными и неизвестными местами, садами и зданиями Еревана. Это также пропаганда здорового образа жизни, активного отдыха и велосипеда как альтернативного транспортного средства.
Велопробег стартует с площади Шаумяна. Каждая группа должна проехать мимо пяти объектов – памятника, сада, известного проспекта, государственного здания, относительно неизвестной улицы – и обозначить их местонахождение в виде ребуса. Победителями будут признаны первые три команды, добравшиеся до развлекательного центра «Плей Сити».
Заявки на участие в велопробеге можно прислать до 30 апреля на электронный адрес [email protected]. Об этом сообщает Молодежный фонд Армении.