Կենտրոնական բանկում հոգում են 26 աշխատակցի բջջային հեռախոսակապի ծախսերը
Կենտրոնական բանկում առկա է 88 քաղաքային հեռախոսագիծ, որոնց միայն բաժանորդավճարը տարեկան կազմում է 5 միլիոն 280 հազար դրամ:
ԿԲ-ում նախատեսել են, որ այս տարվա ընթացքում աշխատակազմը կատարելու է 16 միլիոն 896 հազար դրամի միջքաղաքային զանգեր: 2012թ. արդյունքներից ելնելով` 1 հեռախոսի միջին վճարը ամեն ամիս կազմում է 16 հազար դրամ:
Ինչ վերաբերում է ներքաղաքային խոսակցություններին, ապա նախատեսվում է, որ այս ուղղությամբ ԿԲ-ից կկատարվի 11 միլիոն 239 հազար դրամի հեռախոսազանգ:
Պարզվում է, ԿԲ-ում 1 հեռախոսով օրական միջինը խոսում են 104 րոպե:
Կենտրոնական բանկում ուղիղ կապով շահագործվում է 5 հեռախոսակապ, որոնց տարեկան ծախսը կազմում է 240 հազար դրամ: Իսկ բջջային հեռախոսակապի համար ծախսը կազմելու է 6 միլիոն 174 հազար դրամ:
ԿԲ-ն վճարելու է 26 աշխատակցի բջջային հեռախոսակապի ծախսերը:
1 x 80.000 դր. x 12 ամիս = 960.000 դրամ
1 x 40.000 դր. x 12 ամիս = 480.000 դրամ
1 x 20.000 դր. x 12 ամիս = 240.000 դրամ
4 x 20.000 դր. x 12 ամիս = 960.000 դրամ
19 x 15.500 դր. x 12 ամիս = 3.534.000 դրամ:
Վարչական նպատակներով իրականացվող կապիտալ ներդրումներ՝ 111 միլիոն դրամ
2013թ կենտրոնական բանկը նախատեսում է ձեռք բերել 6 ավտոմեքենա՝ ԿԲ նախագահի տեղակալի եւ խորհրդի անդամների համար: Համաձայն բանկում գործող քաղաքականության, ավտոմեքենաները պետք է նորացվեն 5 տարին մեկ անգամ:
Ըստ ԿԲ-ի` ավտոմեքենաները շահագործվում են 2004թ.-ից մինչ օրս: 6 ավտոմեքենաներից յուրաքանչյուրը գնելու են 14 միլիոն 500 հազար դրամով, ինչպես նաեւ մեկ միկրոավտոբուս` 24 միլիոն դրամ արժեքով:
Այլ ծախսեր
Համակարգչային տեխնիկայի եւ հարակից սարքավորումների գծով կապիտալ ներդրումներն այս տարվա համար պլանավորվել է՝ 477 միլիոն 188 հազար դրամ, իսկ ցանցային սարքավորումների գծով կապիտալ ներդրումները` 136 միլիոն 588 հազար դրամ:
Տեղեկատվական անվտանգության ծրագրաապարատային միջոցների համար կծախսվի 31 միլիոն 860 հազար դրամ:
Կենտրոնական բանկի բնականոն գործունեությունը ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ այլ հիմնական միջոցներ, մասնավորապես՝ կապի միջոցներ, պատճենահանող սարքեր, թուղթ ոչնչացնող սարքեր, տնտեսական գործիքներ եւ այլ հիմնական միջոցներ ձեռք բերելու համար 2013թ. նախատեսված է 160 միլիոն 833 հազար դրամ:

В Центральном банке 26-ти сотрудникам оплачивают счета за мобильную связь
В Центральном банке имеется 88 городских телефонных линий, ежегодная абонентская плата за которые составляет 5 млн 280 тыс. драмов. Предусмотрено, что в течение года персонал ЦБ должен совершить междугородные звонки на сумму 16 млн 896 тыс. драмов.
Для внутригородских разговоров предусмотрено 11 млн 239 тыс. драмов.
Оказывается, в течение дня в Центробанке по одному телефону разговаривают в среднем 104 минуты.
Для прямой связи используется 5 телефонных линий, ежегодные расходы на которые составляют 240 тыс. драмов. Расходы на мобильную связь составляют 6 млн 174 тыс. драмов.
ЦБ оплачивает расходы на мобильную связь 26-ти сотрудникам.
1 x 80.000 др. х 12 месяцев = 960.000 драмов
1 x 40.000 др. x 12 мес. = 480.000 драмов
1 x 20.000 др. x 12 мес. = 240.000 драмов
4 x 20.000 др. x 12 мес. = 960.000 драмов
19 x 15.500 др. x 12 мес. = 3.534.000 драмов.
Капитальные инвестиции в 111 млн драмов , осуществляемые в административные целях
В 2013 г. Центральный банк предусматривает приобрести 6 автомобилей – для заместителя председателя и членов совета ЦБ. Согласно политике банка, машины должны обновляться каждые 5 лет.
Каждая из 6 машин должна быть приобретена за 14 млн 500 тыс. драмов. Планируется также купить микроавтобус стоимостью 24 млн драмов.
Прочие расходы
По линии компьютерной техники и сопутствующего оборудования капитальные инвестиции запланированы в этом году в размере 477 млн 188 тыс. драмов, а по линии сетевого оборудования – в размере 136 млн 588 тыс. драмов.
На программно-аппаратные средства обеспечения информационной безопасности будет израсходовано 31 млн 860 тыс. драмов.
Для приобретения других основных средств, необходимых для нормальной деятельности ЦБ, в частности средств связи, копировальной техники, аппарата для уничтожения бумаги, хозяйственных инструментов и прочих основных средств, в 2013 г. предусмотрено 160 млн 833 тыс. драмов.