Ընտրական վերջնագծին ընդառաջ. ինչ ստացան ու կորցրին դերակատարները
Երևանի ավագանու ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը հատում է եզրագիծը: Մայիսի 5-ի քվեարկությամբ պարզ կլինի, թե ընտրություններին մասնակցող 7 քաղաքական ուժերից յուրաքանչյուրն ինչ չափով կարողացավ այս շրջանն օգտագործել ընտրողներին ավելի համոզիչ ներկայանալու համար: Ընդհանուր առմամբ, սակայն, ընտրարշավը նախորդներից ոչնչով չտարբերվեց, թեև իրականում կար դրա համար թե բավարար միջավայր, թե ռեսուրսներ, թե էներգետիկա:
Ամենակարևոր առանձնահատկությունը, որն ուներ երևանյան ընտրական այս մարաթոնը, փաստացի փետրվարին կայացած նախագահական ընտրությունների սրբագրման, ամփոփման ներքին նշանակությունն էր: Այն ընկած էր մասնակից բոլոր ուժերի գործողությունների, մոտիվացիաների հիմքում: Թե ինչ դրսևորումներ դրանք ոնեցան, կարելի է դիտարկել մասնավորապես իշխանության դրած խնդիրների և դրանց հասնելու համար ընտրված մարտավարության վերլուծության հիման վրա:
Իշխող կուսակցությունը, ՀՀԿ-ն, երկու հիմնական խնդիր ուներ լուծելու:
• Առաջինը նախագահական ընտրությունների արդյունքները Երևանի կտրվածքով սրբագրելն է: Սա լինելու է մի ստուգատես, որտեղ որոշվելու է, թե որքանով է ունակ իշխանությունը հասունացող քաղաքացիական գիտակցության պայմաններում լուծելու սահուն վերարտադրության խնդիրը, որի նկատմամբ հավատը սասանվեց նախագահական ընտրությունների ժամանակ: ՀՀԿ-ն առաջին հերթին ինքն իրեն, երկրորդ հերթին` հասարակությանը և մրցակից ուժերին փորձելու է համոզել, որ հատկապես մայրաքաղաքում լիովին տիրապետում է իրավիճակին:
Իրականում այս խնդիրն այնքան էլ հեշտ չի լինելու լուծել: Պատճառը ոչ թե ուժեղ մրցակցությունն է, որն իրականում գոյություն չուներ, այլ ընտրողների վարքագծի անկանխատեսելիությունը: Իշխանությունը բախվել է իր համար թերևս ամենաբարդ մարտահրավերին. երբ գիտակցում է, որ նախկինում հաջողությամբ կիրառվող «տեխնոլոգիաները»` վարչական լծակների բացահայտ ու ամբողջական շահագործումը, ընտրակաշառքները, քրեական ու թաղային հեղինակությունների ազդեցություններն այլևս չեն օգնում և կարող են տհաճ անակնալներ մատուցել:
• Երկրորդ խնդիրը ընտրությունների քաղաքական նշանակությունը ընդհուպ զրոյական մակարդակի նսեմացնելն է: Ինքնին Տարոն Մարգարյանի թեկնածության առաջադրումը դրան ուղղված առաջին քայլն էր: Այս մարտավարությունն անհրաժեշտ էր` ավագանու ընտրությունները նախագահական ընտրությունների տրամաբանական շարունակության առանցքից հանելու համար: Եթե ճակատագրականության այն սինդրոմը, որով հայաստանցի ընտրողը մոտենում է նախագահական ընտրություններին, իլյուստրացվեր նաև ավագանու ընտրություններում, կարելի էր ուղղակի բացառել ՀՀԿ-ի վերարտադրումը: Մի բան է, երբ Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը իշխանությունից խլելն ընկալվում է իշխանափոխության գլոբալ նպատակադրման ռակուրսով, մեկ այլ բան, երբ ընտրողը դրան մոտենում է որպես առավելագույնը քաղաքի գլխավոր մենեջերի ընտրության:
Վերարտադրության խնդրի լուծման համար ՀՀԿ-ն փաստացի ապավինել է երեք կարևոր գործոնի: Եվ այդ երեքն էլ փաստացի հաջողությամբ աշխատեցին:
1.Առաջինը, բնականաբար, ՕԵԿ-ի` իր կցորդի օգտագործումն էր որպես գործիք: Դրա մասնակցությունն ընտրություններին լրացուցիչ ձայներ բերելն էր: Եթե նկատի առնենք արտակարգ իրավիճակների նախարարության վարչական լծակները, որոնք անխնա ու հարաբերականորեն աննկատ շահագործվեցին ՕԵԿ-ի օգտին, քաղաքապետի ՕԵԿ-ական թեկնածու Արմեն Երիցյանի` իբրև հմուտ կազմակերպչի ու ղեկավարի կերպարի դերակատարությունը, այս արբանյակ կուսակցությունը կարող է շոշափելի օգուտ բերել իշխանությանը: Ի վերջո, եթե ՀՀԿ-ին հաջողվի իրագործել նրան քաղաքապետարան քարշ տալու օպերացիան, ապա հնարավորություն կունենա 40 տոկոս քվեն չապահովելու պարագայում հենվել ՕԵԿ-ի վրա կոալիցիոն մեծամասնություն ձևավորելու իմաստով: Այս տեսանկյունից ՕԵԿ-ի մասնակցությունը բոֆերի նշանակություն ունի ՀՀԿ-ի համար, թեև նկատելի է, որ ՕԵԿ-ը այս ընտրարշավը փորձեց օգտագործել իբրև քիչ թե շատ ինքնուրույն խաղացող երևալու համար:
2. ՀՀԿ-ի երկրորդ աշխատող գործոնը կառավարության ձևավորման հարցը առկախված թողնելն էր: ՀՀԿ-ն միտումնավոր այս հարցի լուծումը թողել է երևանյան ընտրություններից հետո` ցանկացած տեսակի անակնկալներից ապահովագրվելու համար: Եթե ՀՀԿ-ՕԵԿ տանդեմին չհաջողվի 40 տոկոս քվե ստանալ, ՀՀԿ-ն անպայման փորձելու է ընդդիմադիր բևեռում խաղացող ուժերից որևէ մեկին ներքաշել կոալիցիոն հարաբերությունների մեջ: Ինքնին ուշագրավ էր այն փաստը, որ առ այսօր ընդդիմադիր որևէ կուսակցություն ուղղակի և բաց հայտարարություն չի արել այն մասին, որ ընտրություններից հետո ավագանիում տեղեր ունենալու դեպքում բացառում է իշխանության կուսակցության հետ համագործակցությունը և կոալիցիայի ձևավորումը: Կառավարության ներկայիս կիսաձևավորված վիճակը, ըստ էության, ՀՀԿ-ի համար խայծի դեր է կատարում, որը նկատելի ինտրիգայնություն է հաղորդում ընտրություններին ու հատկապես հետընտրական զարգացումներին:
3. Եվ վերջապես երրորդը, որը նախորդի տրամաբանական շարունակությունն է, իշխանությունը բացարձակապես քարոզչական հակադրության, առճակատման մեջ չմտավ ընդդիմության հետ: Դրա ամենավառ դրսևորումը բացահայտ կերպով դեբատներից հրաժարվելու` ՀՀԿ նախընտրական շտաբի դիրքորոշումն էր: Եվ այս մարտավարությունը պատահական չէր ընտրվել: ՀՀԿ-ն, նախընտրելով ինքն իր համար, բոլորից անկախ ընտրարշավ անցկացնելու տարբերակը, ընդդիմադիր ուժերին մղեց ներքին «գզվռտոցների» տիրույթ: Այս ընտրություններին ընդդիմադիր ուժերն առավելաբար իրար դեմ էին պայքարում, քան իշխանության, թեև բոլորն էլ հայտարարել էին, թե իրենց հիմնական թիրախը, մրցակիցը ՀՀԿ-ն է:
Վերջինիս այս հաշվարկը կառուցվեց նախագահական ընտրություններին չմասնակցելուց հետո ԲՀԿ-ի, ՀԱԿ-ի և ՀՅԴ-ի` քաղաքական դաշտում իրենց կորցրած դիրքրերը վերագտնելու ուղղությամբ ծավալած ռեաբիլիտացիոն անխուսափելի գործունեության վրա: Այդ դիրքերը նվաճել էր «Բարև Երևան» դաշինքի վերածված` Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գլխավորած «Ժառանգություն» կուսակցությունն ու նրա շուրջը մեկնարկած քաղաքացիական շարժումը: Երևանի ընտրությունները այդ երեք կուսակցությունների  վերադարձի ապահովման միակ առարկայական հնարավորությունն էր, ինչը նրանց ստիպեց մտնել դիրքային խուլ պայքարի մեջ: Հատկապես ցավոտ ստացվեց ԲՀԿ-ի բախումը «Ժառանգության» հետ, ինչը բնական էր` հաշվի առնելով, որ «Ժառանգությունը» մեծ հաշվով հենց ԲՀԿ-ի տարածքի, այլընտրանքայնության վրա էր կառուցել իր ամրոցները: Այս պայքարի հետևանքը եղավ այն, որ ընդդիմությանը չհաջողվեց հանդես գալ միասնական թեկնածուով, ինչի առաջադրմանը հավակնում էին հավասարապես ԲՀԿ-ն ու «Ժառանգությունը», և առ այսօր չի հաջողվում նաև պայմանավորվածությունների հանգել ավագանիում իշխանությանը հակակշռող և մեծամասնություն կազմելու պլանը ձախողելուն ուղղված հետընտրական դաշինք ձևավորելու հարցում: Փոխադարձ մեղարդանքները, որոնք ընկած էին ընդդիմադիր ուժերի քարոզչության առանցքում, հավասարապես թուլացրին բոլորին: Նրանց գործնականում չհաջողվեց հասնել ամենակարևորին` համոզելու երևանցի ընտրողին, որ ունակ են գրավելու իշխանության Երևանի քաղաքապետի «բաստիոնը» և կազմակերպված այդ հանգուցակետից զարգացնել ամբողջական իշխանափոխությունը: Այդքանով հանդերձ, նրանք ոչ միայն չկարողացան ընտրողի գիտակցությանը հասցնել, որ սա իրական փոփոխության հնարավորություն է, այլ գրեթե վերջնականապես թաղեցին միասնական ընդդիմության գաղափարը:
Հաշվի առնելով թե իշխանության մոտ առկա մտավախությունները, թե ընդդիմադիր դաշտում ծայր առած ներքին բախումները` որոշիչ մանդատի իրավունքը ձեռք է բերում սովորական ընտրողների հավաքական կամքը: Մայիսի 5-ին հիմնական գործող անձը լինելու է երևանցին: Եվ մեծապես նրա ընտրություն է կախված լինելու ոչ միայն Երևանի հետագան, այլ նաև քաղաքական պրոցեսների հետագա հունավորման ուղղությունը:

Навстречу финишной черте в выборах: что получили и что потеряли игроки
Предвыборная агитация по выборам в совет старейшин Еревана пересекает финишную черту. По итогам голосования 5 мая станет ясно, в какой мере каждая из семи участвующих в выборах политических сил смогла использовать это время для того, чтобы предстать перед избирателями как можно более убедительно. Однако в целом нынешняя предвыборная кампания ничем не отличалась от предыдущих, хотя в действительности для этого были и достаточная среда, и ресурсы, и энергетика.
Самой важной особенностью нынешнего ереванского избирательного марафона стало их значение в плане корректировки прошедших в феврале президентских выборов. Значение это лежало в основе действий и мотиваций всех участвующих в выборах сил. Судить о том, какие проявления оно имело, можно, в частности, по анализу поставленных властью задач и выбранной ею тактики их решения.
Правящей Республиканской партии Армении предстояло решить две задачи. Во-первых, откорректировать результаты президентских выборов в разрезе Еревана. Это должен был быть смотр, на котором выяснилось бы, в какой степени власть в условиях повышающегося гражданского сознания способна решить задачу воспроизводства, вера в которое была поколеблена на президентских выборах. РПА попытается убедить в первую очередь саму себя, а также общество и соперников в том, что в частности в столице полностью контролирует ситуацию.
На самом деле выполнить эту задачу будет не так-то легко. Причина не в сильной конкуренции, которой на самом деле и не было, а в непредсказуемости поведения избирателей. Власть столкнулась, пожалуй, с самым сложным для себя вызовом, когда она осознает, что с успехом применяемые в прошлом "технологии" – открытая и полная эксплуатация административных рычагов, избирательные взятки, давление криминальных и местных авторитетов – больше не помогают и могут преподнести неприятные сюрпризы.
Вторая задача – это принижение вплоть до нулевого уровня политического значения выборов. Первым шагом в этом направлении стало выдвижение кандидатуры Тарона Маркаряна. Эта тактика была необходима для того, чтобы вывести выборы в совет старейшин из русла продолжения президентских выборов. Если синдром судьбоносности, с которым армянские избиратели отнеслись к президентским выбором, спроецируется и на выборы в совет старейшин, то воспроизводство РПА можно попросту исключить. Одно дело, когда отбирание у власти поста мэра Еревана воспринимается в ракурсе глобальной цели смены власти, другое дело, когда избиратели подходят к этим выборам максмум как к избранию главного менеджера города.
Для решения задачи воспроизводства РПА фактически решила сделать ставку на три важных фактора. И все они, по сути, успешно сработали.
1. Первый фактор – это, разумеется, использование в качестве инструмента своего придатка – партии "Оринац еркир". Задача участия в выборах ПОЕ состоит в получении дополнительных голосов. Если учесть наличие у МЧС административных рычагов, которые были нещадно и относительно незаметно использованы в пользу "Оринац еркир" и ее кандидата на пост мэра – министра ЧС Армена Ерицяна как опытного организатора и руководителя, то эта партия-сателлит может принести властям ощутимую пользу. В конце концов, если РПА удастся осуществить операцию по его протаскиванию в совет старейшин, то она получит возможность в случае необеспечения 40 процентов голосов опереться на ПОЕ в вопросе формирования коалиционного большинства. С этой точки зрения участие "Оринац еркир" имеет для РПА значение буфера, хотя заметно, что эту предвыборную кампанию "Оринац еркир" попыталась использовать для того, чтобы показаться более или менее самостоятельным игроком.
2. Второй работающий фактор – оставить вопрос формирования правительства в подвешенном состоянии. РПА умышленно отложила решение этого вопроса на период после ереванских выборов с тем, чтобы обезопасить себя от любых неожиданностей. Если тандему РПА-ПОЕ не удастся получить 40 процентов голосов, то РПА обязательно попытается втянуть одну из сил, играющих на оппозиционном полюсе, в коалиционные отношения. Сам по себе примечателен тот факт, что по сей день ни одна оппозиционная партия открыто и прямо не заявляла о том, что после получения мест в совете старейшин исключает сотрудничество и формирование коалиции с властной партией. Нынешнее полусформированное состояние правительства, по сути, играет для РПА роль наживки, что вносит заметную интригу в выборы и особенно в поствыборный процесс.
И, наконец, третий фактор, который является логическим продолжением предыдущего, состоит в том, что власть абсолютно не вступила в пропагандистское противостояние и конфронтацию с оппозицией. Самым ярким проявлением этого стала позиция предвыборного штаба РПА по отказу от дебатов. И эта тактика была выбрана неслучайно. РПА, предпочтя вариант проведения независимой от всех предвыборной кампании, толкнула оппозиционные силы в поле внутренней грызни. На этих выборах оппозиционные силы вели борьбу преимущественно друг против друга, а не против власти, хотя заявляли, что их основной мишенью и соперником является РПА.
Этот расчет Республиканской партии был построен на неизбежной реабилитационной деятельности, которую после неучастия в президентских выборах развернули партия "Процветающая Армения", Армянский национальный конгресс и АРФ Дашнакцутюн в направлении поиска утраченных ими позиций в политическом поле. Эти позиции заняли превращенная в блок "Здравствуй, Ереван" партия "Наследие" во главе с Раффи Ованнисяном и сформировавшееся вокруг него гражданское движение. Выборы в совет старейшин Еревана стали единственной предметной возможностью обеспечить возвращение этих трех партий, что заставило их вступить в глухую позиционную борьбу. Особенно болезненным стало столкновение ППА с "Наследием", что было естественно, учитывая, что "Наследие" по большому счету построила свои крепости именно на территории и на альтернативности ППА.
Следствием этой борьбы стало то, что оппозиции не удалось выступить с единым кандидатом, на роль которого в равной степени претендовали ППА и "Наследие". Оппозиции по сей день не удается также достичь договоренностей в вопросе формирования поствыборного блока, направленного на срыв плана по созданию в совете старейшин противовеса власти и составлению большинства. Взаимные обвинения, лежавшие в основе агитации оппозиционных сил, в равной степени ослабили всех. Им на деле не удалось добиться самого главного – убедить ереванских избирателей в том, что они способны захватить "бастион" власти в Ереване – пост мэра и с этой ключевой точки начать развивать процесс полной смены власти. Несмотря на это, они не только не сумели довести до сознания избирателей, что это возможность для реальных изменений, но и почти окончательно похоронили идею создания единой оппозиции.
Учитывая опасения властей и внутренние столкновения в оппозиционном поле, право на решающий мандат приобретает собирательная воля рядовых избирателей. На выборах 5 мая основным действующим лицом станут ереванцы. И в значительной степени от их выбора будет зависеть не только будущее Еревана, но и дальнейшее направление политических процессов.