Երկու զուգահեռ իրականություն
Քաղաքում հրավառություն էր երեկ ուշ երեկոյան: Դերերի ինչպիսի՜ ճշգրիտ բաշխում, ինչպիսի՜ տաղանդավոր դերասաններ էին հավաքվել Երեւանում: Որտեղի՞ց այսքան հղկված վարպետություն, ու բոլորս' մեր դերերում: Նախորդ օրն էի վերադարձել Ղարաբաղից ու դեռ չէի հասցրել խելքի գալ, հայտնվել էի երեւանյան ընտրական «հրապուրիչ» թատերաբեմում:
Օրվա ընթացքում բազմաթիվ «հանճարեղ» դերասաններ կային ընտրատեղամասերում եւ հատկապես դրանց շրջակայքում: Տղամարդիկ, կանայք, իհարկե գործ անող տղերքը, որ բոլորն անշեղորեն նույն կառուցվածքն ունեն ու նույն բառապաշարը: Եվ, իհարկե, օրվա լրահոսից անպակաս էր նորին գերազանցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը: Մի օր այս աղքատ քաղաքական գործչին «Օսկարի» են արժանացնելու: Ցանկացած պահի ցանկացած դեր կարողանում է իր վրա վերցնել ու պատվով դուրս գալ, ընդ որում միշտ դա անում է անվճար:
Բայց այս ամենը ողջ օրվա ընթացքում ուղեղումս ղարաբաղյան պատմություններին զուգահեռ էր հոսում: Բանակից 38 տարեկան մի տղայի էին հեռացրել, որը դպրոցից հետո բանակում էր: Ու, բացի զինծառայությունից, ուրիշ բան անել չի կարող: Նա սկզբում ջոկատում էր, իսկ երբ բանակը ձեւավորվեց, մտավ այդ կառույց: 18 տարի այնտեղ է: Մասնակցել է բազմաթիվ մարտերի, վիրավորվել է, ծառայության վերջին երկու վայրերն են «Եղնիկները» (8 տարի) եւ Շուշին (2 տարի): Հենց այստեղից էլ ազատել են ենթասպային:
Ուղարկել էին Երեւան երկամսյա կուրսերի: Մոտեցել է հրամանատարին, խնդրել մեկ օրով արձակուրդ թողնել իրեն, որովհետեւ անձրեւները տանիքից լցվում էին տուն, տանիքը մի տեղից փլվել էր: Չեն թողել: Նա կիրակի եկել է Ղարաբաղ, երեքշաբթի վերադարձել Երեւան: Եվ որոշել են նրան ազատել բանակից: Տանը մենակ է ապրում, չի հասցրել ամուսնանալ, հայրը ամիսներ առաջ է մահացել:
Հայրը ծանր հիվանդ էր, դիմում էր գրել, որ նրան խնամելու համար մոտ բնակավայր տեղափոխեն, հրամանատարությունը այդպես էլ արել է. «Եղնիկներից» տեղափոխել է Շուշի, եւ հիմա ազատել են բանակից: Նա նամակ է գրել պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին, նկարագրել իրավիճակը, խնդրել վերականգնել: Պատասխան դեռեւս չկա:
Երեկ արդեն մի քիչ հետաքրքրվեցի Ջրվեժում գտնվող այդ ուսումնական կենտրոնով: Զանազան պատմություններ լսեցի քննությունների անցկացման կարգի եւ «չկտրվելու», արձակուրդ գնալու պայմանների մասին: Այնտեղ երկամսյա կուրսեր անցած ենթասպաներից մեկն էլ պատմեց, որ իր ուսման ընթացքում երկու անգամ պարտադրել են համերգի տոմսեր գնել:
Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարը Երեւանից եկած թղթերը, որոնցով առաջարկում էին ենթասպային ազատել բանակից, ստորագրել է միանգամից: Ես մի քանի օր է, մտածում եմ այդ տղայի մասին: Հուսահատված ասում էր. «Հիմա ես ի՞նչ պետք է անեմ: Աշխատանք չունեմ, չեմ կարող ոչինչ անել, թոշակ չեն տալու»: Նրա թոշակի անցնելուն մնացել էր 2 տարի:
Չեմ կարողանում ընկալել, թե պետությունը ինչպես կարող է վերաբերվել մի մարդու, ով իր կյանքը նվիրել է բանակին: 8 տարի ծառայել է «Եղնիկների» հետախուզությունում: Եվ հիմա նրան շպրտել են դուրս: Վերցրել եւ ասել են. «Դու այլեւս մեզ պետք չես, քո կարիքը մենք այլեւս չունենք, գնա այստեղից»: Ենթասպան ասում է, որ ինքն ունի երկու ճանապարհ՝ գնալ Ղարաբաղից կամ ինքնասպան լինել:
Քարինտակցի փոքրամարմին մի սպա կար, ավագ լեյտենանտ էր, 16 տարեկանից էր ջոկատում, հետո բանակում: 1996-ին Խոջալուում մի հավաքի ժամանակ գեներալ Խաչատուրովը սպաներին սեռական հայհոյանք տվեց: Այդ փոքրամարմին տղան չհանդուրժեց նաեւ իր մորն ուղղված այդ հայհոյանքը եւ հարվածեց գեներալին: Նրան այն ժամանակ հեռացրին բանակից, ես ավելի վատ բան էի կանխատեսում, բայց, փառք Աստծու, դրանով ավարտվեց ավագ լեյտենանտի պատմության այդ հատվածը: Հիմա նա 4 երեխա ունի, բանվորություն է անում եւ մի կերպ պահում իր ընտանիքը:
Երբեմն ինձ հարցնում են՝ հիմա որ պատերազմ լինի, մարդ կա՞, որ գնալու է երկիրը պաշտպանելու: Ես ասում եմ՝ այո, նույնքան մարդ, որքան եղել է: Ու գիտե՞ք՝ ովքեր են լինելու առաջին շարքում. այս երկու տղաները, որոնց հեռացրել են բանակից:
Լուսանկարը՝ Մաքս Սիվասլյանի
Ցավալի է' բայց գնալով ես համոզվում եմ որ վարչապետի ծրագրերը իրականություն են դառնում ու մեզ մոտ մարդիք ստեղծում են այնպիսի պայմաններ, որպեսզի բոլորը լքեն հայրենիքը ընտանիքը սովից փրկելու համար: Իսկ ամենազավեշտալին այն է որ այդ մեթոդները արդեն բանակում են կիրառվում: Ով կպաշտպանի վաղը մեր հայրենիքը բոլորովին անհասկանալի է: Ժամանակն է արդեն դրա մասին մտածելու:
Օրվա ընթացքում բազմաթիվ «հանճարեղ» դերասաններ կային ընտրատեղամասերում եւ հատկապես դրանց շրջակայքում: Տղամարդիկ, կանայք, իհարկե գործ անող տղերքը, որ բոլորն անշեղորեն նույն կառուցվածքն ունեն ու նույն բառապաշարը

Two Parallel Realities...
What a correct distribution of roles and what an assembly of talented actors had gathered in Yerevan. Where did all this polished mastery come from? And the rest of us, as per the norm, were in our assigned roles.
I had returned from Karabakh the day before, and hadn’t yet got my head on straight, before finding myself on the “attractive” election stage in Yerevan.
During the day, numerous “masterful” actors had appeared in, and especially outside, the various polling stations throughout Yerevan.
There were men, women and of course boys engaged in their “work”. They all looked and sounded alike. And, of course, his holiness MP Samvel Aleksanyan, was widely covered in the news programs.
One day, this petty political figure will surely win an Oscar. He is able to assume any role at any time and play it with distinction. And he always performs for free.
But throughout it all, parallels with the Artsakh War were swimming in my head.
They had recently kicked out a 38 year-old man from the army. After leaving high school, he joined the army. He knows no other life. At first he served in a volunteer unit and then joined up with the regular army once it was established. He served for the past 18 years.
He fought in many battles and was injured. His last two posts were with the Yeghnik brigade (8 years) and in Shushi (2 years). He was serving in Shushi as an NCO when they kicked him out.
The army had sent him to Yerevan for two months worth of training. He asked his superiors for a one day leave to repair the leaking roof on his house. They refused. He was in Karabakh on Sunday and returned to Yerevan on Monday. That’s when they decided to kick him out of the army. The man lives alone. He never got around to marrying. His father passed away a few months ago.
The father had been seriously ill. The soldier had requested to be posted nearby to take care of his ailing father. They agreed and posted him to Shushi. Then they told him to “get lost”.
The soldier wrote to RA Defense Minister Seyran Ohanyan. He described what had happened and requested that he be reinstated. He’s still waiting for a reply.
Yesterday, I did some digging into the military institute located in the Jrvezh district of Yerevan where the soldier had been attending classes. I heard many stories about how exams are given and the conditions on which vacation time is afforded without being cut from classes.
One of the NCOs attending the two month training course told me that he had been forced to purchase concert tickets on two separate occasions.
Karabakh’s defense minister immediately signed the papers from Yerevan advising that the man be discharged from the army.
I’ve been thinking about this guy for the past few days. In tones of despair he told me, “What will I do now? I have no work and cannot do anything else. They won’t even give me a pension.” He had two years left to qualify for one.
I cannot for the life of me understand how the army could treat someone like this; a man who devoted his life to the army. They tossed him aside like a piece of refuse.
The man told me he has just two options – to leave Karabakh or to commit suicide.
In my home village of Karin Tag, there once was an officer, a senior lieutenant, of slight physical stature. At the age of 16 he joined a volunteer unit and later the regular army.
During a 1996 event in Khojalu, General Khachatryan insulted the officers with a sexual expletive. That slightly built officer couldn’t swallow the insult directed against his mother and struck the general.
They kicked him out of the army. I had expected something worse at the time. Praise God that the officer made it out alive.
Now he is a father of four who works as a common labourer to keep the family afloat.
I’m sometimes asked if people will get up and go to the frontlines to defend the country if war breaks out again.