Երկու զուգահեռ իրականություն
Քաղաքում հրավառություն էր երեկ ուշ երեկոյան: Դերերի ինչպիսի՜ ճշգրիտ բաշխում, ինչպիսի՜ տաղանդավոր դերասաններ էին հավաքվել Երեւանում: Որտեղի՞ց այսքան հղկված վարպետություն, ու բոլորս' մեր դերերում: Նախորդ օրն էի վերադարձել Ղարաբաղից ու դեռ չէի հասցրել խելքի գալ, հայտնվել էի երեւանյան ընտրական «հրապուրիչ» թատերաբեմում:
Օրվա ընթացքում բազմաթիվ «հանճարեղ» դերասաններ կային ընտրատեղամասերում եւ հատկապես դրանց շրջակայքում: Տղամարդիկ, կանայք, իհարկե գործ անող տղերքը, որ բոլորն անշեղորեն նույն կառուցվածքն ունեն ու նույն բառապաշարը: Եվ, իհարկե, օրվա լրահոսից անպակաս էր նորին գերազանցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը: Մի օր այս աղքատ քաղաքական գործչին «Օսկարի» են արժանացնելու: Ցանկացած պահի ցանկացած դեր կարողանում է իր վրա վերցնել ու պատվով դուրս գալ, ընդ որում միշտ դա անում է անվճար:
Բայց այս ամենը ողջ օրվա ընթացքում ուղեղումս ղարաբաղյան պատմություններին զուգահեռ էր հոսում: Բանակից 38 տարեկան մի տղայի էին հեռացրել, որը դպրոցից հետո բանակում էր: Ու, բացի զինծառայությունից, ուրիշ բան անել չի կարող: Նա սկզբում ջոկատում էր, իսկ երբ բանակը ձեւավորվեց, մտավ այդ կառույց: 18 տարի այնտեղ է: Մասնակցել է բազմաթիվ մարտերի, վիրավորվել է, ծառայության վերջին երկու վայրերն են «Եղնիկները» (8 տարի) եւ Շուշին (2 տարի): Հենց այստեղից էլ ազատել են ենթասպային:
Ուղարկել էին Երեւան երկամսյա կուրսերի: Մոտեցել է հրամանատարին, խնդրել մեկ օրով արձակուրդ թողնել իրեն, որովհետեւ անձրեւները տանիքից լցվում էին տուն, տանիքը մի տեղից փլվել էր: Չեն թողել: Նա կիրակի եկել է Ղարաբաղ, երեքշաբթի վերադարձել Երեւան: Եվ որոշել են նրան ազատել բանակից: Տանը մենակ է ապրում, չի հասցրել ամուսնանալ, հայրը ամիսներ առաջ է մահացել:
Հայրը ծանր հիվանդ էր, դիմում էր գրել, որ նրան խնամելու համար մոտ բնակավայր տեղափոխեն, հրամանատարությունը այդպես էլ արել է. «Եղնիկներից» տեղափոխել է Շուշի, եւ հիմա ազատել են բանակից: Նա նամակ է գրել պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին, նկարագրել իրավիճակը, խնդրել վերականգնել: Պատասխան դեռեւս չկա:
Երեկ արդեն մի քիչ հետաքրքրվեցի Ջրվեժում գտնվող այդ ուսումնական կենտրոնով: Զանազան պատմություններ լսեցի քննությունների անցկացման կարգի եւ «չկտրվելու», արձակուրդ գնալու պայմանների մասին: Այնտեղ երկամսյա կուրսեր անցած ենթասպաներից մեկն էլ պատմեց, որ իր ուսման ընթացքում երկու անգամ պարտադրել են համերգի տոմսեր գնել:
Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարը Երեւանից եկած թղթերը, որոնցով առաջարկում էին ենթասպային ազատել բանակից, ստորագրել է միանգամից: Ես մի քանի օր է, մտածում եմ այդ տղայի մասին: Հուսահատված ասում էր. «Հիմա ես ի՞նչ պետք է անեմ: Աշխատանք չունեմ, չեմ կարող ոչինչ անել, թոշակ չեն տալու»: Նրա թոշակի անցնելուն մնացել էր 2 տարի:
Չեմ կարողանում ընկալել, թե պետությունը ինչպես կարող է վերաբերվել մի մարդու, ով իր կյանքը նվիրել է բանակին: 8 տարի ծառայել է «Եղնիկների» հետախուզությունում: Եվ հիմա նրան շպրտել են դուրս: Վերցրել եւ ասել են. «Դու այլեւս մեզ պետք չես, քո կարիքը մենք այլեւս չունենք, գնա այստեղից»: Ենթասպան ասում է, որ ինքն ունի երկու ճանապարհ՝ գնալ Ղարաբաղից կամ ինքնասպան լինել:
Քարինտակցի փոքրամարմին մի սպա կար, ավագ լեյտենանտ էր, 16 տարեկանից էր ջոկատում, հետո բանակում: 1996-ին Խոջալուում մի հավաքի ժամանակ գեներալ Խաչատուրովը սպաներին սեռական հայհոյանք տվեց: Այդ փոքրամարմին տղան չհանդուրժեց նաեւ իր մորն ուղղված այդ հայհոյանքը եւ հարվածեց գեներալին: Նրան այն ժամանակ հեռացրին բանակից, ես ավելի վատ բան էի կանխատեսում, բայց, փառք Աստծու, դրանով ավարտվեց ավագ լեյտենանտի պատմության այդ հատվածը: Հիմա նա 4 երեխա ունի, բանվորություն է անում եւ մի կերպ պահում իր ընտանիքը:
Երբեմն ինձ հարցնում են՝ հիմա որ պատերազմ լինի, մարդ կա՞, որ գնալու է երկիրը պաշտպանելու: Ես ասում եմ՝ այո, նույնքան մարդ, որքան եղել է: Ու գիտե՞ք՝ ովքեր են լինելու առաջին շարքում. այս երկու տղաները, որոնց հեռացրել են բանակից:
Լուսանկարը՝ Մաքս Սիվասլյանի
Ցավալի է' բայց գնալով ես համոզվում եմ որ վարչապետի ծրագրերը իրականություն են դառնում ու մեզ մոտ մարդիք ստեղծում են այնպիսի պայմաններ, որպեսզի բոլորը լքեն հայրենիքը ընտանիքը սովից փրկելու համար: Իսկ ամենազավեշտալին այն է որ այդ մեթոդները արդեն բանակում են կիրառվում: Ով կպաշտպանի վաղը մեր հայրենիքը բոլորովին անհասկանալի է: Ժամանակն է արդեն դրա մասին մտածելու:
Օրվա ընթացքում բազմաթիվ «հանճարեղ» դերասաններ կային ընտրատեղամասերում եւ հատկապես դրանց շրջակայքում: Տղամարդիկ, կանայք, իհարկե գործ անող տղերքը, որ բոլորն անշեղորեն նույն կառուցվածքն ունեն ու նույն բառապաշարը

Две параллельные реальности
Поздно вечером в городе гремел салют. Какое точное распределение ролей, какие талантливые артисты собрались в Ереване! Откуда у них взялось это отшлифованное мастерство? И все мы – в наших ролях.
Из Карабаха я вернулся накануне и, не успев придти в себя, очутился в на сцене “привлекательного” спектакля ереванских выборов.
В течение дня на избирательных участках и в особенности вокруг них можно было увидеть многочисленных “гениальных” артистов. Мужчины, женщины и, конечно же, занятые делом парни, которые все до единого имели однаковое телосложение и использовали одинаковый словарный состав. А в новостной ленте этого дня, разумеется, фигурировал Его Высочество депутат Самвел Алексанян. Когда-нибудь этого нищего политического деятеля удостоят “Оскара”. Он в любой момент может взять на себя любую роль и с честью выйти из положения. Причем он всегда делает это бесплатно.
Однако все эти ситуации проносились у меня в голове параллельно карабахским историям. Из армии уволили 38-летнего мужчину, который пошел туда служить после школы. Ничем другим, кроме военного дела, он заниматься не может. Сперва был в отряде, потом, когда сформировалась армия, вступил в эту структуру. В ней он состоял 18 лет. Участвовал во многих боях, был ранен. Последние два места его службы – воинская часть “Ехникнер” (8 лет) и Шуши (2 года). Именно оттуда и уволили ефрейтора.
Когда его отправляли на двухмесячные курсы в Ереван, он подошел к командиру и попросил увольнительную на один день, чтобы починить обвалившуюся крышу, из-за которой дожди заливали дом. Его не отпустили. В воскресенье он приехал в Карабах, а в среду вернулся в Ереван. Тогда-то и было принято решение уволить его из армии. Он не женат, живет один, отец умер несколько месяцев назад.
Когда отец тяжело заболел, он написал заявление с просьбой перевести его поближе к дому, чтобы можно было ухаживать за отцом. Командование так и поступило – его перевели из “Ехникнер” в Шуши, а теперь уволили из армии. Он написал письмо министру обороны Сейрану Оганяну, изложил ситуацию, попросил восстановить его. Ответа до сих пор нет.
Вчера я поинтересовался находящимся в Джрвеже этим учебным центром. Услышал различные истории о порядке проведения экзаменов, о том, как не срезаться. Один из прошедших там двухмесячные курсы ефрейторов рассказал, что за время учебы его дважды заставили купить билеты на концерт.
Прибывшие из Еревана бумаги, которым предлагалось уволить еврейтора из армии, министр обороны Карабаха подписал сразу. Уже несколько дней я думаю об этом парне. Он в отчаянии говорил: «Что мне теперь делать? Работы нет, ничего другого я не умею, пенсию пока не получаю». До выхода на пенсию ему осталось 2 года.
Не могу понять, как государство может так обойтись с человеком, который всю свою жизнь посвятил армии. 8 лет он служил в разведке в «Ехникнер», а теперь его вышвыривают на улицу. Вот так взяли и заявили: «Ты нам больше не нужен, мы в тебе больше не нуждаемся. Уходи». По словам ефрейтора, у него два пути: либо уехать из Карабаха, либо покончить с собой.
Был такой щуплый офицер из Каринтака – старший лейтенант, который с 16 лет служил в отряде, а потом в армии. В 1996 году во время сборов в Ходжалу генерал Хачатуров выругался матом в адрес офицеров. Этот худенький парень не позволил, чтобы в адрес его матери звучали грязные ругательства, и ударил генерала. Тогда его уволили из армии. Я ожидал худшего, но, слава Богу, обошлось этим. Сейчас у него четверо детей, он работает разнорабочим, с трудом содержит семью.
Я иногда спрашиваю себя: если сейчас начнется война, кто-нибудь отправится защищать страну? И сам же отвечаю: да, отправятся столько же ребят, сколько тогда. И знаете, кто будет в первых рядах? Эти двое парней, которых уволили из армии.