Գրիշա Վիրաբյանն ընդդեմ ՀՀ դատավորների, ոստիկանների, քննիչի ու դատախազի
2004թ. ապրիլյան հանրահավաքներին մասնակցելու եւ նախագահական ընտրությունների իրադարձություններին ցուցաբերած ակտիվության համար Արարատի մարզի ոստիկանության կողմից ծեծի ենթարկված Գրիշա Վիրաբյանի փաստաբանները մոտ օրերս կդիմեն դատարան` ընդդեմ իրավապահ եւ դատական համակարգի մի շարք ներկայացուցիչների:
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2012թ. հոկտեմբերին կայացրած որոշմամբ ՀՀ-ն 31 հազար եվրո պետք է վճարեր ՀԺԿ նախկին համակիր Գրիշա Վիրաբյանին՝ նրան պատճառված բարոյական եւ նյութական վնասի փոխհատուցման համար:
Գրիշա Վիրաբյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ իր պահանջը մեկն է. բոլոր մեղավորները պետք է պատժվեն: Իսկ բողոքի հիմքում դրված է ՄԻԵԴ-ի որոշումը, որով ապացուցվում է իր դեմ կիրառված բռնությունների ու կատարված ապօրինությունների մասին:
«Ինձ ծեծի ենթարկած ոստիկանները պետք է պատասխան տան խոշտանգումների համար, ոստիկանությունը` իմ դեմ կեղծ քրեական գործ սարքելու, իսկ դատավորներն էլ` սխալ եւ անարդարացի դատեր ու վճիռներ կայացնելու համար»,-ասաց Գրիշա Վիրաբյանը:
Նա առայժմ անուններ չի հրապարակում, սակայն նշում է, որ պատասխանատվության ենթարկելու պահանջը վերաբերելու է մի քանի ոստիկանի, տարբեր ատյանների մոտ 10 դատավորի, ինչպես նաեւ` քննիչների եւ դատախազի:
«Այս պահին անուններ չեմ տալիս, քանի որ անձինք շատ են եւ եթե մեկին մոռանամ նշել` սխալ կլինի»,-ավելացրեց Գրիշա Վիրաբյանը:
Նշենք, որ ՄԻԵԴ որոշումով Գրիշա Վիրաբյանի նկատմամբ բռնություն կիրառողներից մեկն էլ եղել է Երեւանի ներկայիս ոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանը:
«Ոչ մի բանի առջեւ չեմ կանգնելու, եւ, ինչպես խոստացել էի, բոլորը պետք է պատժվեն նաեւ ուրիշների նկատմամբ կայացրած անարդարացի վճիռների ու կալանքների համար: Մի մոռացեք, որ 2004թ. ապօրինի կալանավորվեցին մոտ 2500 ակտիվիստներ»,-ավելացրեց Գ. Վիրաբյանը:

Гриша Вирабян против армянских судей, полицейских, следователей и прокурора
Адвокаты Гриши Вирабяна, подвергшегося избиению в отделении полиции Араратской области за свое участие в апрельских митингах и активность, проявленную в ходе президентских выборов 2004 г., в ближайшие дни обратятся в суд с иском против ряда представителей правоохранительной и судебной систем.
Напомним, что принятым в октябре 2012 г. решением Европейского суда по правам человека Республика Армения должна выплатить бывшему стороннику Народной партии Армении Грише Вирабяну 31 тысячу евро за причиненный ему моральный и материальный ущерб.
В беседе с “Hetq” Вирабян сказал, что у него одно требование: все виновные должны быть наказаны. А в основе его жалобы лежит решение ЕСПЧ, согласно которому все осуществленные в отношении него насильственные действия и беззакония признаны доказанными.
“Избивавшие меня полицейские должны ответить за примененные ко мне пытки, полиция – за сфабрикованное против меня ложное уголовное дело, а судьи – за ошибочные и несправедливые судебные процессы и решения”,- сказал Гриша Вирабян.
Он пока не хочет называть имена, однако отмечает, что требование о привлечении к ответственности касается нескольких полицейских, около 10 судей разных инстанций, а также следователей и прокурора.
Отметим, что в решении ЕСПЧ в качестве одного из применивших насилие к Грише Вирабяну указан нынешний начальник полиции Еревана Ашот Карапетян.
“Я ни перед чем не остановлюсь. Наказание, как я и обещал, должны понести все, в том числе и за несправедливые решения и аресты других. Не забывайте, что в 2004 году незаконно были арестованы около 2500 активистов”,- добавил Г.Вирабян.