Գեներալը հաղթեց ամերիկահայ հանգուցյալ գործարարին
Երեկ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը հրապարակեց «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում ապրիլի 25-ին մահացած ամերիկահայ գործարար Ժորժ Բաղումյանի ընկերության` ընդդեմ «Առվա երկիր» ՍՊԸ-ի գործով որոշումը: Դատարանը մերժեց սփյուռքահայ գործարարի ընկերության բողոքը` նույնը թողնելով Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը:
Ամերիկահայ գործարարը մեկ այլ գործով մեղադրվում էր առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու և անօրինական զենք պահելու մեջ: Իր կենդանության օրոք գործարարը, այժմ էլ նրա հարազատները այս ամենին մեկ գնահատական են տալիս. բարձրաստիճան որոշ պաշտոնյաներ ցանկանում են ունեզրկել Ժ.Բաղումյանին և խլել նրանից բիզնեսը:
Հիշեցնենք, որ սփյուռքահայ գործարար Ժորժ Բաղումյանը արտադրում էր մարտկոցներ և մատակարարում դրանք ՀՀ ՊՆ-ին: Ավելի ուշ Ժ.Բաղումյանի ընկերությունն այլևս չի կարողացել շահել ՊՆ մրցույթները, այլ դրանք շահել է «Առվա երկիր» ՍՊԸ-ն, որի հիմնադիրներից մեկը, ինչպես արդեն գրել ենք, ՀՀ ՊՆ ՔՀԾ 1-ին դասի պետական խորհրդական, Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչություն պետ, գեներալ Վարդան Ավետիսյանն է: Գեներալի «Առվա երկիրը» նույն մարտկոցները գնել է Բաղումյանի «Գոլդ Էներջի» ընկերությունից («Գոլդ հայ-իրանական Հ/Ձ» ՍՊԸ-ի իրավահաջորդը) և վերավաճառել ՊՆ-ին: Սակայն 2010-ին, ինչպես հայտնում է Ժ.Բաղումյանի փաստաբան Ռուբեն Բալաբանյանը, «Առվա երկիրը» մարտկոցների որոշ խմբաքանակի համար չի վճարել, ինչի համար էլ իրենք դիմել են դատարան: Նշել են, որ «Գոլդ էներջի»-ն 193 միլիոն ՀՀ դրամի (որը ստացել է ՀՀ ՊՆ-ից) մարտկոցներ է մատակարարել «Առվա երկիր» ՍՊԸ-ին, սակայն իրենց փոխանցել և վճարել Է 152.5 մլն դրամը: Ժ. Բաղումյանը «Առվա երկրից» դատական կարգով պահանջել է վճարել 47.8 մլն դրամ պատճառված վնասի համար, որից 7.3 միլիոնը` վճարումն ուշացնելու տույժը:
Փաստաբան Ռուբեն Բալաբանյանն ասում է, որ այստեղ լուրջ քրեական հանցանք է տեսնում` փողերի լվացում, քանի որ «Առվա երկիրը» ՊՆ-ից ստացած ողջ գումարը մարտկոցների գնման դիմաց չի վճարել, և հնարավոր է՝ այլ նպատակներով է ծախսել:
Հակընդդեմ հայց է ներկայացրել նաև «Առվա երկիրը»` նշելով, որ Բաղումյանի ընկերությունը ժամանակացույցով չի կատարել մարտկոցների մատակարարումը, և «Առվա երկիր» ՍՊԸ-ն ստիպված է եղել պայմանագրեր կնքել այլ մատակարար կազմակերպությունների հետ, դրանցից ձեռք բերված ապրանքները մատակարարել ՀՀ ՊՆ-ին: Ըստ «Առվա երկիր» ընկերության հակընդդեմ հայցի՝ ՊՆ-ի հետ պայմանգրի չկատարումը վնաս կհասցներ ՀՀ բանակին և «Առվա երկրի» գործարար համբավին: «Առվա երկիրը» նաև նշել է, որ անհիմն վարկաբեկել են պաշտոնատար անձանց (նկատի ունեն Վ.Ավետսիյանին-հեղ.) և չհիմնավորված մեղադրանքներ են ներկայացրել:
Փաստաբան Ռ.Բալաբանյանը նշում է, որ Պն-ի նյութատեխնիկական մատակարարման դեպարտամենտի հետ կնքված պայմանագրի համապատասխան կետով, նրանք ՊՆ-ին պետք է վաճառեին տեղական արտադրության արտադրանք, մինչդեռ Բաղումյանի ընկերության և «Առվա երկրի» միջև կնքված պայմանագրի գործողության ժամանակ, չվճարելով իրենց մատակարարած արտադրանքի դիմաց, «Առվա երկիրը» պայմանագիր է կնքել այլ ընկերության հետ, և այդ գումարները ուղղել «Մեծ-Անիվ» ՍՊԸ-ից արտասահմանյան մարտկոցներ գնելու գործին:
Բացի վերը նշված գործարքից՝ «Առվա երկիրը» 2010-ի ավարտին պայմանագիր է կնքել նաև «Էլբատ» ՍՊԸ-ի հետ:
«Էլբատի» սեփականատերերից մեկը առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախկին նախարար, ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ճշմարիտյանն է: Հիշեցնենք, որ Ժ. Բաղումյանը դեռևս կենդանության օրոք պատմել էր «Հետքին», որ իր ձեռքից մարտկոցների բիզնեսը խլելը վաղուց ծրագրված էր: Իրենց նախ պարտադրեցին դուրս գալ նախկին արտադրամասի զբաղեցրած տարածքից, որը «Էլբատի» տարածքում էր: Արտադրամասը տեղափոխվեց Էջմիածին: Հետո էլ ամեն ինչ արեցին, որպեսզի մարտկոցների արտադրությամբ այլևս ինքը չզբաղվի:
«Առվա երկիրն» այս փաստը այլ կերպ է մեկնաբանում. ընկերությունը ստիպված է եղել այլ ընկերությունների հետ պայմանագիր կնքել, քանի որ Բաղումյանի ընկերությունը սահմանված ժամկետներում չի մատակարարել մարտկոցները: Ավելին՝ Բաղումյանի ընկերությունը ոչ որակյալ արտադրանք է մատակարարել, և դրա վերանորոգման համար «Առվա երկիրը» կատարել է լրացուցիչ 3.5 մլն դրամի ծախս: Իսկ ընկերությունների հետ այլ արժեքով մարտկոցներ ձեռք բերելու համար նոր պայմանագրեր կնքելը հավելյալ ծախսեր է առաջացրել: «Առվա երկիր» ՍՊԸ-ն դատարանից պահանջել է շուրջ 10.5 մլն դրամ բռնագանձել Բաղումյանի ընկերությունից պատճառած վնասի համար:
«Առվա երկիրը» նշել է, որ այլ վնասներ էլ է կրել: Օրինակ՝ Բաղումյանի ընկերությունը հարկային հաշիվները չի տրամադրել, ինչի հետևանքով «Առվա երկիրը» չի հաշվանցել Բաղումյանի ընկերության կողմից դուրս գրված հարկային հաշիվների 16.67% ԱԱՀ-ի գումարր՝ 15.8 մլն դրամի չափով, որը «Առվա երկիրն» իր ֆինանսական միջոցներից է կատարել: Եվս երկու ընկերությունների վճարել է աուդիտ անցկացնելու և այլ ծառայությունների համար:
Բաղումյանի շահերի ներկայացուցիչ Ռ.Բալաբանյանն էլ ժխտում է այս փաստը և նշում, որ որևէ ապացույց այս պնդմանը հակառակորդ կազմակերպությունը չունի: «Միգուցե հարկային այդ պարտավորությունները այլ ընկերության պատճառով են առաջացել»,-հարցնում է փաստաբանը և շարունակում,-աուդիտորական ընկերության եզրակացությունն էլ օրենքով չի կարող ապացույց համարվել և դրվել վճռի հիմքում: Դա փորձագիտական եզրակացություն չէ»:
Դատարանն, այնուամենայնիվ, նախագահությամբ Գագիկ Հեբոյանի, ամբողջությամբ մերժել է Բաղումյանի` 47.8 մլն դրամի բռնագանձման հայցը և բավարել է «Առվա երկրի» շուրջ 11 մլն դրամի բռնագանձման պահանջը, որից ` 10.5 մլն դրամը` որպես կրած վնասի գումար, 240 հազար դրամը` որպես «ԱՈՒԴԻՏ ՍԹԱՐ» ՍՊԸ-ին նախօրոք վճարված ծառայության գումար և 180 հազար դրամը` որպես «Արխիստրատեգ Նարսես» ՍՊԸ-ին նախօրոք վճարված ծառայության գումար:
Հենց այս վճիռն էլ այսօր նույնը թողեց վերաքննիչ դատարանը՝ նախագահությամբ Նարինե Բարսեղյանի: Դրան ավելացրեց նաև ավելի քան 4 մլն դրամի պետական տուրքը, որը պետք է վճարի հանգուցյալ գործարարի ընկերությունը:

Генерал одержал победу над покойным армянским предпринимателем из США
Вчера Апелляционный гражданский суд РА огласил решение по делу компании умершего 25 апреля в уголовно-исполнительном учреждении "Нубарашен" армянского предпринимателя из США Жоржа Багумяна против "ООО "Арва еркир". Суд не удовлетворил жалобу компании предпринимателя, оставив в силе решение суда общей юрисдикции Котайкской области.
По другому делу Жорж Багумян обвинялся в уклонении от выплаты налогов в особо крупном размере и хранении незаконного оружия. Всему этому предприниматель еще при жизни, а сейчас и его родные дают следующую оценку: некоторые высокопоставленные должностные лица хотели лишить Ж.Багумяна его состояния и отнять бизнес.
Напомним, что Жорж Багумян производил аккумуляторы и поставлял их министерству обороны РА. Позже его компания уже не смогла выигрывать тендеры, победителем которых становилось ООО "Арва еркир". Одним из учредителей этого ООО, как мы уже писали, был государственный советник 1-го ранга, руководитель пресс-службы МО РА, генерал Вардан Аветисян. Принадлежащая ему компания "Арва еркир" покупала аккумуляторы у компании Багумяна "Голд Энерджи" и перепродавала их министерству обороны. Однако в 2010 г., по словам адвоката Багумяна Рубена Балабаняна, "Арва еркир" не заплатила за определенную партию аккумуляторов, в связи с чем они обратились в суд, где сообщили, что "Голд Энерджи" поставила ООО "Арва еркир" аккумуляторы на сумму 193 млн драмов, которую получили от минобороны РА, однако им перечислили 152,5 млн драмов. Жорж Багумян в судебном порядке требовал от "Арва еркир" выплатить причиненный ему ущерб в размере 47,8 млн драмов, из которых 7,3 млн составляли пени за просрочку выплаты.
Адвокат видит здесь серьезное уголовное преступление – отмывание денег, поскольку "Арва еркир" не выплатил за аккумуляторы всю полученную от МО сумму, которую, возможно, использовала в других целях.
"Арва еркир" подала встречный иск, отметива, что компания Багумяна не поставляла аккумуляторы по графику, и поэтому они были вынуждены заключить договоры с другими организациями, чтобы поставлять МО купленный у них товар.
Согласно встречному иску "Арва еркир", невыполнение условий договора с МО нанесло бы ущерб армии РА и деловой репутации компании. "Арва еркир" также отметила, что без каких-либо оснований скомпрометированы должностные лица (то есть В.Аветисян. – авт.) и выдвинуты необоснованные обвинения.
По словам Рубена Балабаняна, согласно соответствующему пункту договора, заключенному с департаментом материально-технических поставок МО, они должны были продать МО местную продукцию, между тем во время сделки по договору, заключенному между компанией Багумяна и "Арва еркир", последняя, не заплатив за поставленную ей продукцию, заключила договор с другой компанией и направила эти деньги на покупку у ООО "Мец анив" аккумуляторов иностранного производства.
Кроме вышеуказанной сделки в конце 2010 г. "Арва еркир" заключила также договор с ООО "Элбат". Один из владельцев этой компании является бывший министр торговли и экономического развития РА, депутат парламента Карен Чшмаритян. Напомним, что в свое время Жорж Багумян рассказал "Hetq", что отъем у него бизнеса по производству аккумуляторов был давно запланирован. Сперва их заставили покинуть помещение цеха, расположенного на территории компании "Элбат". Они перебрались в Эчмиадзин, после чего было сделано все, чтобы Багумян больше не занимался производством аккумуляторов.
Этот факт компания "Арва еркир" объясняет иначе: она была вынуждена заключить договоры с другими компаниями, поскольку цех Багумяна не поставлял аккумуляторы в установленные сроки. Более того, компания Багумяна производила некачественную продукцию, на ремонт которой "Арва еркир" пришлось потратить дополнительно 3,5 млн драмов. "Арва еркир" потребовала в суде взыкать с компании Багумяна около 10,5 млн драмов в качестве причиненного ей ущерба. В ее иске указывались и другие убытки. Однако представитель интересов Багумяна отрицает эти утверждения, отмечая, что никаких доказательств противоположная сторона не имеет.
Тем не менее суд под председательством Гагика Эробяна отклонил полностью иск Багумяна о взыскании 47,8 млн драмов и удовлетворил требование "Арва еркир" о взыскании около 11 млн драмов, из которых 10,5 млн составляет сумма причиненного ущерба, 240 тыс. драмов – заранее выплаченная сумма за услуги ООО "Аудит Стар" и 180 тыс. драмов – сумма за услуги ООО "Архистратег Нарсес".
Именно это решение сегодня оставил в силе Апелляционный суд под председательством Нарине Барсегян. К этой сумме прибавалась госпошлина в размере 4 млн драмов, которую должна выплатить компания покойного предпринимателя.