Փակ շուկայի «պերճանքն ու թշվառությունը» և մշակույթի նախարարի անգործությունը
Հանրապետական նշանակություն ունեցող հուշարձան «Փակ շուկան» արդեն կորցնում է հուշարձան կոչվելու իր բոլոր «ատրիբուտները», իսկ ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, պարզվում է, դեռևս այդ մասին տեղյակ էլ չէ: Նախարարը lragir.am-ի լրագրողի հետ զրույցում զարմացել է, որ Փակ շուկայի տանիքում այս օրերին էլ բուռն շինարարություն է ընթանում: «Աշխատանք կատարվո՞ղ, տանիքի վրա՞, հիմնական շենքի տանիքի՞: Չէ, դա երևի էն ա, որ արձանագրված է դեկտեմբեր ամսին»,-այսպես է արձագանքել Հասմիկ Պողողյանը լրագրողի դիտարկմանը, որ երկու օր առաջ արված լուսանկարները ցույց են տալիս բուռն շինարարական եռուզեռը:
Փակ շուկայի վերակառուցման ամբողջական ծրագիր և շինարարություն թույլտվություն դեռևս գոյություն չունի: Երևանի քաղաքապետարանից խնդրել էինք տրամադրել այդ փաստաթղթերը, եթե կան: Քաղաքապետարանը տրամադրել է միայն 0 նիշից ցածր` ստորգետնյա հարկերի իրականացման նախագիծը: Այսինքն` 0 նիշից բարձր որևէ աշխատանք կատարելու թույլտվություն Փակ շուկայի սեփականատիրոջը չի տրամադրվել: Մինչդեռ վաղուց արդեն Փակ շուկայի թե ներսում, թե տանիքում քանդման և շինարարական աշխատանքներ են իրականացվել: Հիմնական կառույցին ավելացել է մեկ հարկ, որին էլ հետզհետե ավելանում է նորր տանիք։
Երևանի քաղաքապետարանը պատասխանատվության բեռը իր վրայից մշակույթի նախարարությանն է բարդում` նշելով, որ դա մշակութային հուշարձան է, և մշակույթի նախարարությունն է պատասխանատվություն կրում: Մշակույթի նախարարությունն էլ իր հերթին նշում է, որ դիմել են քաղաքապետարանին և քաղաքաշինության նախարարությանը:
Ապրիլի 23-ին «Հետքին» ուղարկած գրությամբ մշակույթի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ «Երևանի քաղաքապետարանի կողմից ձեռնարկաված միջոցառումների արդյունքում վերին հատվածի անօրինական շինարարական աշխատանքները դադարեցված են, իսկ հուշարձանի պահպանության հետ կապված խնդիրներին ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով լուծում տալու անհրաժեշտությունից ելնելով` ՀՀ մշակույթի նախարարությունը «Երևանի թիվ 1 շուկա» ՍՊԸ-ից պահանջել է մշակել շուկայի հետնամասի պահպանված պատերի վերականգնման և ուժեղացման աշխատանքային նախագիծ»:
Ըստ նույն գրության` նախարարությունը պահանջել է նաև կորցրած կամարների հետագա վերականգնման նպատակով նախագծում կատարել հուշարձանի ներկա վիճակի փաստագրում և ներառել նորակառույցի ծավալի երկաթբետոնյա կոնստրուկցիաների ապամոնտաժման աշխատանքները»:
Մշակույթի նախարարության գիտամեթոդական խորհրդի այս տարվա մարտի 6-ի նիստում քննարկվել է Փակ շուկայի մասնակի փոփոխման, հուշարձանի հետնամասի պատերի պահպանված հատվածի ամրակայման (մասնակի վերակառուցման, պահպանված հատվածի վերականգնման և ուժեղացման) նախագիծը, որում նախատեսված է կորցրած կամարների վերականգնում` նորակառույց երկաթբետոնյա վերին (0.00 նիշից բարձր) հատվածի մասնակի ապամոնտաժմամբ:
Փաստորեն, մշակույթի նախարարությունը հետամուտ չի լինում, որ կամարները չքանդվեն կամ նոր հարկ չկառուցեն, որպեսզի դրանց վերակառուցելու կամ ապամոնտաժելու անհրաժեշտություն էլ չառաջանա: Հիմա էլ ամիսներ շարունակ Փակ շուկայի նոր հարկ և տանիք է կառուցվում, բայց որևէ մեկը դա «չի նկատում»:
Իրականում մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը ոչ միայն տեղյակ է, որ այնտեղ շինարարություն է ընթանում (այդ մասին ամեն օր տեղեկատվություն է տարածվում), այլեւ հանցավոր համաձայնության է եկել սեփականատիրոջ հետ պատմական հուշարձանը շտապ (հատկապես ոչ աշխատանքային օրերին բուռն շինարարություն ծավալելու) ոչնչացնելու շուրջ: Իսկ իրավապահ մարմինները պաշտոնյաների հանցավոր համաձայնության գալու փաստերը միշտ անտեսում են: Դրա համար պետք է կայացվի քաղաքական որոշում, իսկ նման որոշում կարող է կայացվել միայն Հանրապետական կուսկացության արտահերթ նիստում, քանի որ համաձայնության եկած կողմերը այդ կուսակցության ներկայացուցիչներ են:
| Փակ շուկայի վերնահարկը՝ լուսանկարված մարտի սկզբին |
| Նույն տանիքը՝ լուսանկարված մայիսի սկզբին |
| Լուսանկարը` ստորգետնյա հարկերի իրականացման նախագծից, ինչպես երևում է, Փակ շուկայի վրա այլ հարկ նախատեսված չէ |
| Նորակառույց հարկը տեսանելի է նաև Մաշտոցի պողոտայից |
Առաջին լուսանկարում` շուկայի սեփականատեր, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը, նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և փոխնախարար Արև Սամուելյանը` ՀՀԿ անցյալ տարվա համագումարին

"Блеск и нищета" Крытого рынка и бездействие министра культуры
Ереванский Крытый рынок, являющийся памятником республиканского значения, уже утрачивает все атрибуты памятника. Однако министр культуры РА Асмик Погосян, оказывается, не в курсе происходящего. В беседе с журналистом lragir.am министр удивилась, что в эти дни на крыше Крытого рынка идет бурное строительство. "На крыше выполняются работы? На крыше основного здания? Нет, это, наверное, то, что было зафиксировано в декабре",- заявила Асмик Погосян в ответ на сообщение журналиста о том, что сделанные два дня назад снимки свидетельствуют об активном строительстве.
Целостной программы реконструкции Крытого рынка и разрешения на строительство нет до сих пор. Мы обратились в мэрию Еревана с просьбой предоставить нам эти документы, если таковые имеются. Мэрия предоставила нам лишь проект строительства подземных гаражей ниже нулевой отметки. То есть разрешение на проведение работ выше указанной отметки собственнику Крытого рынка не было выдано. Между тем и внутри, и на крыше здания давно ведутся работы по демонтажу и строительству. Над основным сооружением прибавился один этаж, который постепенно будет дополнен крышей.
Мэрия Еревана перекладывает ответственность с себя на министерство культуры, объясняя это тем, что здание является культурным памятником. В свою очередь в минкульте отмечают, что обратились в мэрию и министерство градостроительство.
23 апреля в адресованном "Hetq" письме министерство культуры сообщило, что "в результате мероприятий, осуществленных мэрией Еревана, незаконные строительные работы в верхней части здания прекращены, и министерство культуры РА, исходя из необходимости решить проблемы, связанные с сохранением памятника, в соответствии с законодательством РА, потребовало от ООО "Ереванский рынок номер 1" разработать рабочий проект сохранения, восстановлени и усиления стен задней части здания рынка".
Согласно тому же письму, министерство с целью дальнейшего восстановления утраченных арок потребовало зафиксировать в проекте нынешнее состояние памятника и включить в него работы по демонтажу железобетонных конструкций новостройки".
На своем заседании 6 марта научно-методический совет министерства культуры обсудил проект частичного изменения и укрепления сохранившегося фрагмента стен задней части памятника (частичной реконструкции, восстановления и усиления сохранившегося фрагмента), в котором предусмотрено восстановление утраченных арок с частичным демонтажом вновь построенной верхней (выше отметки 0.00) железобетонной части.
Получается, что министерство культуры фактически не следит за тем, чтобы арки не сносились или не был построен новый этаж, чтобы потом не возникла необходимость их восстановления или демонтажа. Между тем уже несколько месяцев над зданием Крытого рынка строят новый этаж и крышу, однако никто этого "не замечает".
На самом деле министр культуры Асмик Погосян не только осведомлена о строительстве (информация об этом появляется каждый день), но и достигла преступной договоренности с собственником рынка вокруг срочного уничтожения исторического памятника (наиболее активное строительство ведется в нерабочие дни). А правоохранительные органы всегда игнорируют факты преступной договоренности должностных лиц. Для этого нужно политическое решение, а оно может быть принято только на внеочередном заседании Республиканской партии, поскольку достигшие согласия стороны являются представителями именно этой партии.
Крыша Крытого рынка, сфотографированная в начале марта
Та же крыша, сфотографированная в начале мая
Снимок проекта строительства подземных этажей. Как видим, над зданием Крытого рынка новый этаж не предусмотрен
Построенный новый этаже виден и с проспекта Маштоца
На первом снимке: собственник рынка, депутат НС РА Самвел Алексанян, министр культуры Асмик Погосян и замминистра культуры Арев Самуелян на прошлогоднем съезде РПА