Ռուս ջութակահարուհի. «Այնպիսի գլուխգործոցը, ինչպիսին «Կռունկն» է, լացելու աստիճան հուզում է ինձ»
«Ես չգիտեի, որ հայկական երաժշտությունն այսքան լավն ու խորն է», - ասում է գերմանական «Մագդալենեն տրիոյի» ջութակահարուհի Քսենիա Դուբրովսկայան:
Չնայած տրիոն գերմանական է, սակայն դրա անդամներից և ոչ մեկը գերմանացի չէ: 2011 թ.-ի Համբուրգում ձևավորված լարային տրիոյի երկու անդամները ռուս են, մեկը` հայ: Քսենիա Դուբրովսկայան ջութակ է նվագում, Նատալյա Լյուբիմովան` ալտ, իսկ հայուհի Կարոլին Շոլցը` թավջութակ:
Այս գարնանը տրիոն առաջին անգամ ելույթ է ունեցել նաև Հայաստանում:
«Երևանը պարզապես երազանքների քաղաք է: Ես լսել եմ այն լեգենդի մասին, ըստ որի` Թամանյանը քաղաքը կառուցել է իր կնոջ համար` ասելով` ահա ես քեզ համար կկառուցեմ երազանքների քաղաք: Ճիշտ այդպիսի տպավորություն ստացանք մենք` գալով Երևան: Այստեղ աննման գեղեցկություն է», - «Հետքի» հետ զրույցում պատմում է Ք. Դուբրովսակայան:
Խմբի բոլոր անդամները ժամանակին Գերմանիա են եկել` այստեղ շարունակելու ուսումը: Այնուհետև Գերմանիայում էլ անցել են աշխատանքի, ամուսնացել և շարունակել ապրել այնտեղ:
«Ինձ համար շատ կարևոր է լինել մի երկրում, որտեղ բոլորը հայերեն են խոսում»
Կարոլին Շոլցը սփյուռքահայ է, ծնվել և մեծացել է Ստամբուլում: Գերմանիայում ամուսնանալուց հետո նա վերցրել է ամուսնու ազգանունը: Նրա մայրը շարունակում է ապրել Ստամբուլում, սակայն նրանք փորձում են պարբերաբար հանդիպել: Տարիներ առաջ ծնողները եկել էին Հայաստան, սակայն հայ թավջութակահարուհուն բախտ է վիճակվում գալ Հայաստան միայն այս տարի:
«Շատ-շատ փափագած էի գալ: Շատ հաճելի է լինել Հայաստանում, և շատ կարևոր է նվագել այստեղ, - ասում է Կարոլինը: - Ինձ համար նաև շատ կարևոր է լինել մի երկրում, որտեղ բոլորը հայերեն են խոսում: Թեև տարբերություն կա արևելահայերենի և արևմտահայերենի միջև, բայց ինձ համար շատ հաճելի է դուրս գալ փողոց և լսել, որ ամեն մարդ հայերեն է խոսում»:
Միաժամանակ Կարոլինը խոստովանում է, որ Հայաստանում նրանք փոքր-ինչ համակել էր տխրությունն ու թախիծը: Դա կապված է Հայոց ցեղասպանության հետ, առավել ևս, որ մոտենում է 100-ամյա տարելիցը: Երևան ժամանելու առաջին իսկ օրը Կարոլինն այցելել էր Ծիծեռնակաբերդ:
«Փոքր-ինչ խառը զգացողություններով եմ. մի քիչ երջանիկ, մի քիչ տխուր», - ասում է Կարոլինը:
Ռուս ջութակահարուհի. «Գյումրիում տեսնում ես մարդկանց, որոնք սրտաբաց են և արժանի են ավելի լավ կյանքի»:
Քսենիան թեև առաջին անգամ է Հայաստանում, բայց բազմիցս է առիթ ունեցել լսել այս երկրի մասին, մասնավորապես` ամուսնուց: Նրա ամուսինը համաշխարհային հռչակ վայելող գերմանացի դիրիժոր Յուստուս Ֆրանցն է: Քսենիան պատմում է, որ երբ 1988 թ.-ին իր ամուսնինն իմանում է Գյումրիի երկրաշարժի մասին, տուժած հայերին օգնելու նպատակով կազմակերպում է բարեգործական համերգ: Նա Համբուրգում վարձակալում է ամենամեծ դահլիճը, հրավիրում նվագախումբ, կազմակերպում Մոցարտի գործերի համերգը, այնուհետև համերգից ստացած ամբողջ հասույթն ուղարկում Գյումրի:
Հայաստանում Քսենիան առիթ է ունեցել լինել նաև Գյումրիում և հիացամունքով էր խոսում գյումրեցիների մասին:
«Այնտեղ կատարյալ անհամատեղելիություն է: Մի կողմից այն, ինչ տեսնում է աչքը` ավերածություններ, հարմարավետության բացակայություն, տխուր է, մյուս կողմից տեսնում ես մարդկանց, որոնք սրտաբաց են և արժանի են ավելի լավ կյանքի: Մեր խնդիրն է օգնել նրանց ինչպես կարող ենք, մասնավորապես` մեր արվեստով», - ասում է Քսենիան:
Այնուամենայնիվ, գերմանացի դիրիժորը դեռևս չի եղել Հայաստանում:
«Շատ հետաքրքիր է, որ ես ամուսնուցս առաջ եղա Հայաստանում: Բանակցություններ գնում են, և գուցե առաջիկայում նա իր թիմով գա Հայաստան», - ասում է Քսենիան:
Այժմ Քսենիան և ամուսինը մեծացնում են իրենց 8-ամյա որդուն, ով նույնպես զբաղվում է երաժշտությամբ և նվագում է դաշնամուր:
«Ինձ համար բացահայտում էր, և ես տպավորված եմ հայ մյուս կոմպոզիտորներով` Կոմիտաս, Բաբաջանյան»
Քսենիային Հայաստանում տպավորել էր նաև տեղի բնությունը:
«Հայասատնն այնքան յուօրինակ է, որ ինձ չի հիշեցնում ոչ մի այլ երկիր», - խոստովանում է նա:
Միաժամանակ ռուս ջութկահարուհին իր հիացմունքն է արտահայտում հայ տղամարդկանց նկատմամբ: Նրա խոսքերով` հայ տղամարդիկ ամենագեղեցիկն են կարողանում հաճոյանալ կանանց` նրանց հարգելով և հաճոյախոսելով:
Քսենիան խոստովանում է, որ Հայաստանի մասին իմացել է նաև մեկ այլ հայ տղամարդու միջոցով. Արամ Խաչատրյանի գործերը Քսենիան լսել է դեռևս մանկուց:
«Բայց ինձ համար բացահայտում էր, և ես տպավորված եմ հայ մյուս կոմպոզիտորներով` Կոմիտաս, Բաբաջանյան, - խոստովանում է ռուս ջութակահարուհին: - Այնպիսի գլուխգործոցը, ինչպիսին «Կռունկն» է, հուզում է ինձ լացելու աստիճան»:
Քսենիան նաև նշում է, որ արդեն ձեռք է բերել հայ կոմպոզիտորների մի քանի գործերի նոտաները, որպեսզի առաջիկայում սովորի դրանք:
Իր համար հայ կոմպոզիտորներից Բաբաջանյանին և Խաչատրյանին առանձնացնում է նաև Կարոլին Շոլցը:
«Շատ հաճելի է նվագել նրանց գործերը: Նրանց գործերը նվագելով` ապրում ես նրանց հետ», - խոստովանում է հայ թավջութակահարուհին:
Բացի այս տրիոյից, Կարոլինը սեփական նախաձեռնությամբ Գերմանիայում մեկ այլ նախագծի շրջանակներում նվագում է հայկական գործեր` Կոմիտաս, Խաչատրյան, Բաբաջանյան, Հարությունյան, Ադամյան: Համագործակցելով մեկ այլ հայ աղջկա` դաշնակահարուհու հետ, նրանք Գերմանիայում հանդիսատեսին ներկայացնում են հայկական երաժշտությունը: Կարլոլինին ուրախացնում է այն հանգամանքը, որ այդ համերգներինց նրանք մշտապես դրական արձագանք են ստանում թե հայ, թե օտարազգի հանդիսատեսից:

Русская скрипачка: "Такой шедевр, как "Крунк", волнует меня до слез"
"Я не знала, что армянская музыкая такая глубокая",- говорит срипачка немецкого трио "Магдаленен" Ксения Дубровская
Хотя трио считается немецким, однако ни один из его участников не является немцем. В струнном трио, созданном в 2011 г. в Гамбурге, две русские – Ксения Дубровская (скрипка) и Наталья Любимова (альт) и одна армянка – Каролин Шольц (виолончель).
Этой весной трио впервые выступило в Армении.
"Ереван – город мечты. Я слышала легенду о том, что Таманян построил этот город для своей супруги, сказав ей: я построю для тебя город мечты. Точно такое же впечатление, приехав в Ереван, получили и мы. Здесь неописуемая красота",- сказала в беседе с "Hetq" Ксения Дубровская.
В свое время все музыканты трио приехали в Германию учиться. Затем они поступили здесь на работу, вышли замуж и остались жить.
"Для меня очень важно находиться в стране, где все говорят по-армянски"
Каролин Шольц – армянка из Диаспоры. Она родилась и выросла в Стамбуле. Выйдя замуж в Германии, Каролин взяла фамилию мужа. Ее мать живет в Стамбуле, но они стараются регулярно встречаться. Родители Каролин приехали в Армению несколько лет назад, а ей довелось побывать здесь лишь в этом году.
"Я очень мечтала об этом. Очень приятно быть в Армении и выступать здесь,- говорит Каролин. – А для еще и очень важно находиться в стране, где все говорят по-армянски. И хотя между западноармянским и восточноармянским есть разница, однако я радуюсь, когда, выходя на улицу, слышу, что все говорят по-армянски".
Вместе с тем Каролин признается, что в Армении ее охватила грусть –
это связано с Геноцидом армян. В первый же день приезда в Ереван она посетила Мемориал жертв Геноцида в Цицернакаберде.
"Я испытала смешанные чувства – и счастье, и печаль",- говорит наша соотечественница.
Ксения Дубровская: "В Гюмри встречаешь очень открытых людей, которые достойны лучшей жизни"
Несмотря на то, что Ксения впервые в Армении, однако она много слышала о нашей стране и в первую очередь от своего мужа – всемирно известного немецкого дирижера Юстуса Франца. По словам скрипачки, когда в 1988 году ее супруг узнал о землетрясении в Гюмри, он организовал благотворительный концерт с целью оказания помощи пострадавшим армянам. Юстус Франц арендовал в Гамбурге самый большой зал, пригласил оркестр и дал концерт, вся выручка от которого была перечислена пострадавшим в Гюмри.
Приехав в Армению, Ксения побывала в Гюмри и с восхищением отзывалась о гюмрийцах. "Там полное несоответствие: с одной стороны разрушения, отсутствие всяческих удобств, грусть, с другой – очень открытые люди, которые достойны лучшей жизни. Наша задача помочь им тем, чем мы можем, – нашим искусством",- отметила Ксения и добавила: "Интересно, что я побывала в Армении раньше своего мужа. Но сейчас идут переговоры, и очень возможно, что в ближайшее время он приедет в Армению со своей командой".
Ксения и ее муж растят 8-летнего сына, который тоже занимается музыкой, играет на фортепиано.
"Я сделала для себя открытие: я впечатлена и другими армянскими композиторами – Комитасом, Бабаджаняном"
В Армении большое впечатление на Ксению произвела и природа. "В Армении она настолько своеобразна, что не напоминает ни одну другую страну",- признается скрипачка. Вместе с тем она восхищена армянскими мужчинами. По словам Ксении, они очень красивы и умеют проявлять уважение к женщине, делать ей комплименты. Впервые об Армении русская скрипачка узнала по произведениям Арама Хачатуряна, чью музыку слышала с детства.
"Но я сделала для себя открытие: я впечатлена и другими армянскими композиторами – Комитасом и Бабаджаняном,- признается Ксения. – Такой шедевр, как "Крунк", волнует меня до слез".
Скрипачка уже достала ноты нескольких произведений армянских композиторов и намерены в ближайшее время разучить их.
Музыку Бабаджаняна и Хачатуряна выделяет для себя и Каролин Шольц
"Играть их произведения очень приятно. Исполняя эти вещи, ты переживаешь вместе с ними",- признается Каролин.
Кроме трио виолончелистка выступает в Германии и в рамках другого проекта, исполняя произведения Комитаса, Хачатуряна, Бабаджаняна, Арутюняна, Адамяна. В сотрудничестве со своим концертмейстером, тоже армянкой, она представляет немецким слушателям армянскую музыку.
Каролин очень радует то обстоятельство, что положительные отлики на свои концерты они получают не только от соотечественников, но и от иностранных слушателей.