Մայիսյան եռատոնին նվիրված հանդիսություն` Թբիլիսիում
Մայիսյան եռատոնի գագաթնակետ դարձավ մայիսի 10-ին Թբիլիսիի «Արտհալ» համերգային դահլիճում տրված համերգը, որը ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ կազմակերպել էր Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կրթամշակութային կենտրոնը: Համերգին ներկա էին Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի տեղակալ Վահագն Աֆյանը, դեսպանի խորհրդական Լևոն Թորգոմյանը, Վիրահայոց թեմի հոգևոր դասը, պաշտոնեության, մտավորականության, գործարար շրջանների ներկայացուցիչներ, հյուրեր Երևանից, Ջավախքից, վիրահայ համայնքի անդամներ:
Հայրենական պատերազմի մեծ Հաղթանակին և Շուշիի ազատագրմանը նվիրված համերգը նաև խոնարհում է այդ հաղթանակներին հասնելու ճանապարհին ընկած մեր հայրենակիցների հիշատակի առջև: Իսկ այդ հիշատակը բեմից պատից անդրադարձող տեսանյութի միջոցով Մեծ Հայրենականի, Արցախյան հերոսամարտի և Շուշիի ազատագրության դրվագներն էին:
Մոնթե Մելքոնյան, Լեոնիդ Ազգալդյան, Վազգեն Սարգսյան, Արկադի Տեր-Թադևոսյան, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյան – ահավասիկ դեմքեր, որ հերոսաբար հարթել են ճանապարհը դեպի հաղթանակ, դեպի ազատ ու անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն – ներկայացնում է համերգի վարող՝ Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող և մշակույթի բաժնի պատասխանատու Լևոն Չիդիլյանը: Նա հպարտությամբ բարձրաձայնեց կոմանդոսի՝ թբիլիսեցի մեր հայրենակից Արկադի Տեր-Թադևոսյանի քրոջ՝ տիկին Մարգարիտի ներկայությունը տոնական համերգին:
Շուշիի ազատագրման օրվան նվիրվեց Վիրահայոց թեմի կայքէջի շնորհանդեսը, որն այսուհետ սպասարկելու է չորս լեզուներով:
Համերգի վերջում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր օրհնությունը հղելով ներկաներին, շնորհավորեց մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ և երախտագիտության խոսքեր ուղղեց գեղեցիկ համերգի բոլոր կազմակերպիչներին և մասնակիցներին: Նա փոխանցեց Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Հովհաննես Մանուկյանի շնորհավորանքը տոնի կապակցությամբ: Գնահատանքի իր խոսքում Սրբազան Հայրը խոսեց Շուշիի ազատագրման և Մեծ հաղթանակի կարեւորության մասին եւ հավելեց,, «Մեր ժողովուրդները միասին էին պայքարում նաև երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Ուստի այս երկու քրիստոնյա ժողովուրդների բարեկամությունն անմահ է, որը միշտ էլ ուղի է հարթում դեպի հաղթանակ, դեպի լուսավոր ապագա,-եզրափակեց Թեմակալ Առաջնորդը:
Տոնական համերգին ազգային, հայրենասիրական, ժողովրդական երգերի ու պարերի գեղեցիկ կատարումներով հանդես եկան «Հայարտուն« կրթամշակութային կենտրոնի հովանու ներքո գործող «Ներսես Շնորհալիի» անվան կրտսեր և ավագ երգչախմբերը, «Ջեյրան»,«Մուշ», «Անի» և Թբիլիսիի թիվ 104 հանրային դպրոցի «Վանք» պարային համույթները, անհատ երգիչ-երգչուհիները: Տոնական համերգը երկար ժամանակ կմնա հանդիսատեսի հիշողության մեջ: Այս մասին հայտնում է Վիրահայոց թեմի մամլո դիվանը:

Celebrations of May Triple Holiday in Tbilisi
The concert on 10 May, 2013, at TBILISI ART HALL, organized by the Educational and Cultural Center “Hayartun” at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia and supported by the RA Ministry of Culture, was the logical conclusion of May triple holiday. Deputy Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Vahagn Afyan, Ambassador Advisor Levon Torgomyan, clergy of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, officials, intellectuals, businessmen, visitors from Yerevan and Javakheti, members of the Armenian community in Georgia attended the concert.
Apart from the fact that the concert, dedicated to the victory in the Great Patriotic War and the liberation of Shushi, was a festive ceremony, it was also a bow to the memory of our compatriots killed in the way of achieving the victory. The video sequences about the Great Patriotic War, the liberation of Shushi and Artsakh War heroes, that flashed on the screen in the back of the stage, served as the reminder of that fact.
Monte Melkonian, Leonid Azgaldyan, Vazgen Sargsyan, Arkadi Ter-Tadevosyan, the Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church in Artsakh Bishop Pargev Martirosyan – this are the men, who heroically paved the way to the victory, to the free and independent Nagorno-Karabakh Republic – introduced the host of the concert, the coordinator and responsible for the cultural department of the “Hayartun” Center at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia Levon Chidilyan. He proudly reported about the presence of Mrs. Margarita in the concert hall, the sister of our compatriot from Tbilisi, Commandos Arkadi Ter-Tadevosyan.
The presentation of the website of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia was dedicated to the liberation of Shushi. The website is presented in four languages and informs its visitors about the news in the community, activities at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, as well as gives answers to the questions and helps to solve urgent tasks.
At the end of the concert the Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan sent his blessing to the audience, he congratulated everyone on the occasion of May triple holiday and thanked all the organizers and participants of the beautiful concert. He also conveyed greetings of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Georgia Hovhannes Manoukian in honor of the holiday. Bishop Vazgen Mirzakhanyan stressed the importance of the victory in the Great Patriotic War and the liberation of Shushi, and added that the liberation of Shushi, as well as other victories of the Armenian Army also contributed to the strengthening of the Georgian state. “Our nations fought together during the World War II. Hence the friendship of these two Christian nations, which has always paved its way to victory and a brighter future, is immortal,”- concluded the Head of the Diocese.
Operating under the auspices of the Educational and Cultural Center "Hayartun" St. Nerses Shorhali Kids and Youth Vocal Ensembles, dance ensembles “Jeyran”, “Mush”, “Ani”, “Vanq” (dance ensemble operating at Tbilisi Public School № 104), solo singers performed folk, patriotic, national songs and dances at the holiday concert. The concert for a long time will stay in the memory of viewers.