Մեդիայի ոլորտում կա մասնագետների պակաս
«Եթե ուզում ենք, որ մեր մամուլը զարգանա, մենք պետք է փորձենք լուծումներ առաջարկել այն մարտահրավերներին, որոնց առջև կանգնած են աշխարհի ամենամեծ հասարակությունները»,- այսօրվա մամուլի ասուլիսում ասաց «Hareyan Publishing» ԱՄՆ լրատվական ընկերության տնօրեն Արմեն Հարեյանը:
Խոսելով միջազգային լրատվական ինտերնետ ցանցում հայաստանյան մեդիայի ներկայիս վիճակի և զարգացումների մասին` Հարեյանը առաջարկեց իր բանաձևը, ըստ որի` այս ոլորտում պետք է օգտվել «լրատվական հաբերից»` Googel news-ից և Bing-ից, որոնց շնորհիվ տվյալ հրապարակումը կունենա շատ ավելի մեծ լսարան, հետևաբար նաև` շահույթ: Բացի դրանից` լուրջ համագործակցություն պետք է լինի խմբագրի, լրագրողի և վեբ մասնագետի միջև:
Մյուս բանախոսի` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանի կարծիքով` այս ոլորտում կա օտար լեզուներ իմացող և մասնագիտական հմտություններ ունեցող կադրերի պակաս: «Մի կողմից համացանցային լրատվամիջոցներ, լրատվական գործակալություններ են ստեղծվում, բայց երբ կարդում ես տեքստը, լուրջ խնդիրներ կան թե լրագրողական, թե հայերենի, թե վերլուծելու»,- ասաց Կ. Վրթանեսյանը:
Նրա կարծիքով` պետք է լուրջ աշխատանքներ կատարել նաև սոցիալական ցանցերում, քանի որ կան կայքեր, որոնք հարմարեցված չեն սոցիալական ցանցերում ներկայացվելու համար: Բացի դրանից` լրագրողները պետք է ունենան իրենց անձնական բլոգները, որոնք կկատարելագործեն նրանց գրելու հմտությունները: Միաժամանակ լուրջ մրցակցություն կա հայկական ԶԼՄ-ների և բլոգների միջև, քանի որ որոշ բլոգներ ունեն ավելի շատ ընթերցողներ, քան որևէ թերթ:
Ա. Հարեյանի կարծիքով` հայկական լրատվամիջոցները պետք է օգտագործեն նաև live blogging կոչվածը, երբ տվյալ հոդվածի տակ մեկ նախադասությամբ գրում են թեմային առնչվող վերջին նորությունները: Դրա շնորհիվ մեծանում է լսարանը, և այդ աղբյուրից սպասում վերջին նորություններին:
Անդրադառնալով նաև տեղեկատվական պատերազմներին` Վրթանեսյանը նշեց, որ քարոզչությունը պետք է լինի աննկատ, առավել ևս, որ հայկական կողմը կեղծելու խնդիր չունի` ի տարբերություն հակառակորդների. նրան մնում է պարզապես ներկայացնել այն, ինչ կա: Միաժամանակ պետք է աշխատել Հյուսիսային Կովկասի լսարանին գրավելու ուղղությամբ:
Իսկ Հարեյանը հավելեց, որ պետք է ընդլայնել լուրերի թեմատիկան` գրելով ոչ միայն ներքաղաքական անցուդարձի, այլև աշխարհում տեղի ունեցող կարևոր իրադարձությունների մասին: «Մեր մամուլը պետք է համեմատվի ոչ թե հարևան երկրների մամուլի հետ, այլ ես կուզենայի, որ մեր հայ մամուլը և այստեղ, և սփյուռքում խնդիր դներ մրցելու, ասենք, «New York Times»-ի, BBC-ի հետ: Կարևոր է, որ մեր մամուլը լուրջ մտածի եկամտաբերության մասին»,- ասաց Հարեյանը:

В сфере медиа существует нехватка специалистов
"Если мы хотим, чтобы наша пресса развивалась, то нам следует попытаться предложить решения для тех вызовов, которые стоят перед самыми большими обществами мира",- заявил сегодня на пресс-конференции директор информационной компании США "Hareyan Publishing" Армен Ареян.
Говоря о нынешней ситуации в армянских информационных интернет-медиа, Ареян предложил свою формулу, согласно которой в этой сфере необходимо пользоваться "информационными пилюлями" - Googel news и Bing, благодаря которым данная публикация будет иметь более широкую аудиторию, а следовательно и прибыль. Кроме того, между редактором, журналистом и веб-мастером должно быть тесное сотрудничество.
По словам эксперта по информационным технологиям Карена Вртанесяна, в этой области имеется нехватка кадров, владеющих иностранными языками и профессиональными навыками. "С одной стороны, создаются интернет-СМИ, информационные агентства, но когда читаешь тексты, то замечаешь серьезные проблемы с журналистикой, армянским языком, анализом",- отметил К.Вртанесян.
Он считает, что серьезную работу нужно проводить и в социальных сетях, так как есть сайты, которые не приспособлены для представления в соцсетях. Кроме того, журналисты должны иметь собственные блоги, которые позволят им отточить журналистский язык.
В то же время между армянскими СМИ и блогами существует серьезное соперничество, поскольку некоторые блоги имеют больше читателей, чем та или иная газета.
По мнению Ареяна, армянские средства массовой информации должны использовать также live blogging – это когда под статьей размещают одной строкой последние новости по данной теме. Это позволит расширить аудиторию.
Касаясь информационных войн, Карен Вртанесян отметил, что пропаганда должна быть незаметной, тем более, что армянской стороне ничего не надо фальсифицировать – ей, в отличие от противников, остается лишь представлять то, что есть. В то же время необходимо работать в направлении завоевывания аудитории Северного Кавказа.
Армен Ареян также указал на необходимость расширить тематику новостей – писать не только о внутриполитических, но и о важных международных событиях. "Мне бы хотелось, чтобы наша пресса – и здесь, и в Диаспоре – сравнивалась не с прессой соседних стран, а ставила перед собой задачу равняться, скажем, на "New York Times" или ВВС. Важно, чтобы наша пресса серьезно думала о прибыльности",- сказал Ареян.