«ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը սնանկացրել է Ծիլքար գյուղը
Գյուղացիների չմարած վարկերի դիմաց բանկը բռնագանձում է դպրոցին ու համայնքապետարանին պետբյուջեից փոխանցված գումարները
Արագածոտնի մարզի Ծիլքար գյուղի դպրոցի եւ գյուղապետարանի հաշիվների ու գույքի վրա արգելանք է դրված: Պետբյուջեից հատկացված դրամական միջոցները, որոնք փոխանցվում են համայնքապետարանի ու դպրոցի հաշվեհամարներին, բռնագանձում է «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը:
Երկու ամիս է` գյուղապետարանի 10 աշխատակից աշխատավարձ չի ստանում: Դժվարությամբ եւ մարզպետարանի միջամտությամբ ուսուցիչների նախորդ երկու ամիսների աշխատավարձի հարցը լուծվել է:
Դեռեւս 2007 թ. ծիլքարցիները «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի Սպիտակի մասնաճյուղից վարկ են վերցրել, իսկ որպես երաշխավոր 12 գյուղացու համար հանդես են եկել դպրոցն ու գյուղապետարանը: Երաշտի ու եղանակային անբարենպաստ պայմանների, ինչպես նաեւ վրա հասած ճգնաժամի պատճառով գյուղացիների մեծ մասը չի կարողացել վճարել: Քանի որ որպես երաշխավոր հանդես են եկել գյուղի դպրոցն ու գյուղապետարանը, գյուղացիների չվճարած պարտքի ու տոկոսադրույքների համար բանկը դիմել է դատարան` միջնորդելով արգելանք դնել դպրոցի ու գյուղապետարանի հաշիվների ու գույքի վրա:
«Երկու ամիս է` ոչ մի գործարք չենք կարողանում կատարել, ահագին պարտքեր ունենք դրսերում: Ջուրը քլորացրել են, չենք կարող տալ, թերթերին գումար ենք պարտք,- թվարկում է Ծիլքարի համայնքապետ Հակոբ Հակոբյանը,- 30 ուսուցիչ են, հեսա արձակուրդային էլ պիտի ստանան, չեն կարող ստանալ, դոտացիան նստում է թե չէ` տանում են: Ամսի 1-ին էլ դպրոցի դոտացիան նորից կնստի, դա էլ կտանեն»:
Ծիլքարի մասին Ապարանի տարածաշրջանում բոլորը գիտեն. երբ վարկերի մասին խոսակցություն է բացվում, անմիջապես հիշում են այս գյուղը: Ծիլքարի համայնքապետը մեր այցելության ժամանակ հաշվում էր դատարանից ստացված ծանուցագրերը. արդեն 12 գործ դատարանում է: Նոր ստացված ծրարներն է բացում, որ տեսնի, թե այս անգամ ում անվամբ է ծանուցագիր եկել, ում գործով պետք է գնա դատարան: Հուլիսի 1-ին Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում դպրոցի ուսուցիչ Հակոբ Մուրադյանի գործն էր նշանակված:
«ՎՏԲ-Հայաստան» բանկն ընդդեմ ծիլքարցիների. Ուսուցիչների ընտանիքը կարող է փողոցում հայտնվել
«ՎՏԲ բանկը մեր գյուղը սնանկացրեց: 10-15 ընտանիք կարող է մնալ բոմժի կարգավիճակում»,- ասում է Ծիլքարի միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչ Հակոբ Մուրադյանը: Նա եւ կինը, ով նույնպես նույն դպրոցի ուսուցչուհի է, այս բանկի վարկառուներ են: Ընդ որում` Մուրադյանների ընտանիքի երեք անդամին բանկը վարկ է տրամադրել: Գրավադրված է նրանց տունն ու 5 հա հողը: Կանգնել են փաստի առաջ` կարող են կորցնել ողջ ունեցվածքն ու մնալ անօթեւան:
Համագյուղացի Ադամ Սարգսյանը տարեկան 20% դրույքաչափով եւ 2 տարի մարման ժամկետով 2 մլն դրամ վարկ է վերցրել` գրավ դնելով Հակոբ Մուրադյանի տունը: «Չես կարող մերժել, բոլորս էլ գյուղացիներ ենք, ուզում էինք, որ այդ տղան էլ տնտեսություն հիմներ»,- խոստովանում է Հակոբ Մուրադյանը: Միաժամանակ Ծիլքարի գյուղապետարանն ու դպրոցը երաշխավորության պայմանագիր են կնքել, որի կետերից մեկով սահմանվել է, որ երաշխավորը համապարտ պատասխանատվություն է ստանձնել պարտքը վերադարձնել ամբողջ ծավալով:
Ադամ Սարգսյանը գյուղատնտեսության զարգացման համար է վերցրել վարկը, անասուններ է առել, սակայն անասուններն անկել են, ձյունը շուտ է եկել, գարին չի կարողացել հնձել: Այլ կերպ ասած` Ադամ Սարգսյանն անցյալ տարի եկամուտ չի ունեցել: Վարկը մարելու համար Ա. Սարգսյանը վաճառել է տունը, հողերը եւ ընտանիքով տեղափոխվել Երեւան: Այժմ Երեւանում վարձով են ապրում եւ փորձում տարբեր աշխատանքներ կատարել: Ա. Սարգսյանը, իր գույքը վաճառելով, վարկի մոտ 1,5 մլն դրամը մարել է, սակայն 650 հազարի չափով չի կարողացել վճարում կատարել, վարկը ժամկետանց է դարձել, ավելացել են նաեւ տույժերի տոկոսները:
Նախատեսված ժամկետում վարկը չմարելու դեպքում, ըստ պայմանագրի, մինչեւ վարկի ամբողջական մարումը սահմանվել է տարեկան 26% տոկոսադրույք, իսկ հաշվարկված տոկոսը պայմանագրով սահմանված ժամկետում չմարելու համար սահմանվել է տույժ` յուրաքանչյուր ուշացած օրվա համար ժամկետանց տոկոսագումարի 0.2%-ի չափով:
Բանկը դիմել է դատարան` նշելով, որ պարտապանը պարբերաբար խախտել է վճարման ժամկետը: Հակոբ Մուրադյանն ասում է, որ բանկը պետք է սկզբից գրավադրած առարկան վերցներ, սակայն չի վերցրել, այլ բռնագանձում է դպրոցի եւ գյուղապետարանի միջոցները: Հայցադիմումում բանկը հիմնավորել է, որ մինչեւ պարտքի գումարը դատական կարգով բռնագանձելու պահանջը, գրավի առարկա հանդիսացող անշարժ գույքը ներկայացվել է արտադատական աճուրդային վաճառքի, սակայն գույքն աճուրդից հետ է վերադարձվել գնորդ չլինելու պատճառով:
Ընդ որում` աճուրդը կազմակերպելու ծառայությունը մատուցել է «Երեւանի «Ադամանդ» ապրանքահումքային բորսա» ՓԲԸ-ն, որի ծառայությունների դիմաց բանկը 25 հազար դրամ է վճարել, եւ այդ գումարը նույնպես պահանջում է բռնագանձել գյուղացուց` համարելով դա բանկին պատճառված վնասի փոխհատուցում:
Այդպիսով, Ադամ Սարգսյանի վարկի ընդհանուր պարտքը կազմում է ավելի քան 1 մլն 115 հազար դրամ, բանկը դատարանից պահանջում է նաեւ փոխհատուցել դատական ծախսերը` շուրջ 23 հազար դրամ եւ վերոնշյալ 25 հազար դրամը: Որպես հայցի ապահովում բանկը միեւնույն ժամանակ միջնորդել է պատասխանողին, Ծիլքարի գյուղապետարանին եւ դպրոցին պատկանող գույքի ու դրամական միջոցների վրա հայցագնի չափով արգելանք դնել` «հիմք ընդունելով այն հանգամանքը, որ գրավի առարկան անշարժ գույք է, եւ դրա մաշվածության արդյունքում կարող է չապահովել պարտապանի կողմից ստանձնած վարկային պարտավորությունները»:
Հիմա էլ` գյուղապետն ընդդեմ «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի
Վարկառուների համար երաշխավորության պայմանագիրը ստորագրող ու կնքող դպրոցի տնօրենն ու համայնքապետն արդեն չեն աշխատում: Որպես իրավահաջորդ պատասխանատուն նոր գյուղապետն ու դպրոցի նոր տնօրենն են: Համայնքապետ Հակոբ Հակոբյանն ասում է, որ գյուղացիները խնդրել են դպրոցի նախկին տնօրենին ու գյուղապետին երաշխավոր դառնալ, որպեսզի կարողանան վարկ ստանալ, ինչին չպետք է համաձայնվեին նախկին տնօրենն ու գյուղապետը:
Մյուս կողմից էլ` ինչպե՞ս է բանկն ընդունել ոչ առեւտրային կազմակերպության երաշխավորությունը, հիմա էլ արգելանք է դնում պետական հիմնարկի գույքի ու հաշիվների վրա ու բռնագանձում պետբյուջեի գումարները:
«Հարցն այն է, որ, ասենք, գյուղապետն ու տնօրենը չհասկանալով կնքեցին, բանկը ո՞նց վերցրեց պետական դոտացիա ստացող հիմնարկին որպես երաշխավորող,- հարցնում է համայնքապետն ու ինքն էլ պատասխանում,- ինչի՞ չի վերցնի, կայուն ֆինանսական միջոցներ ունեցող հիմնարկ է, ի՞նչ է եղել որ»:
Հակոբ Հակոբյանն ասում է, որ Ծիլքարը տարածաշրջանի լավագույն գյուղերից էր, հիմա վարկերի պատճառով գյուղը սնանկացել է: Գյուղի ավելի քան 60 տոկոսը վարկ ունի:
Վարկեր տրամադրում են մի քանի վարկային կազմակերպություններ` «Արեգակ», «Ֆինքա» եւ այլն, սակայն առյուծի բաժինը «ՎՏԲ» բանկինն է: Այս բանկը անցած 5 տարիների ընթացքում վարկեր է տրամադրել գյուղին, եւ հաշվի չառնելով, որ ընտանիքում արդեն մեկ անդամի անունով վարկ կա ձեւակերպված, մյուս չափահաս անդամներին էլ է տրամադրել: Ստացվել է, որ ընտանիքում 3-4 անդամ վարկ պետք է մարի, ինչն էլ վարկային կարուսելի ֆենոմենով գյուղացիներին ծայրահեղ ծանր կացության մեջ է դրել:
Ծիլքարցիները նույնիսկ չեն կարողանում վարելահողերը մշակել. այս տարի գյուղի վարելահողերի մոտ 20% տոկոսն է ցանվել: Գյուղացիները 26 մլն դրամ հողի հարկի պարտք ունեն:
Համայնքապետը հաշվարկել է, որ գյուղացիների վարկը մոտ 50 մլն է կազմել, որի կեսը գյուղացիները մարել են, մնացել է 25 մլն-ի չափով: Մոտ 50 հա հող է գրավադրված, ավելի քան 10 գյուղացու տուն, գյուղատնտեսական տեխնիկա:
«Մեր լեռնային գյուղերում մյուս բանկերը ոչ տներն են գրավ վերցնում, ոչ էլ` հողերը, էս բանկը վերցրեց: Հիմա էլ դատարանը որոշում է, որ արգելանք դրվի գյուղացու գույքի վրա, բայց մեր հաշիվներից էլ գումար են տանում, այլ ոչ թե գյուղացու դրած գրավն են վերցնում»,- ասում է համայնքապետը:
Ծիլքարցիները դիմել են վարչապետին, մարզպետին, փոխվարչապետին, սակայն որեւէ փոփոխություն այս գործում չի եղել:
Արդեն երկու գործով դատարանը վճիռ է կայացրել հօգուտ բանկի: Գյուղապետը նույնիսկ փաստաբան վարձելու միջոցներ չունի, ասում է, որ մարզպետարանի իրավաբանն էլ չի օգնել իրենց: Արդեն սեփական նախաձեռնությամբ հակընդդեմ հայցով մտել է դատարան: Նա պնդում է, որ օրենքի խախտում է տեղի ունեցել. ոչ առեւտրային կազմակերպությանը` դպրոցին եւ գյուղապետարանին, բանկն իրավունք չուներ որպես երաշխավոր ներգրավել, քանզի որպես պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություններ այս հիմնարկների ֆինանսական եւ գույքային միջոցները չեն կարող օգտագործվել որպես վարկային պարտավորության ապահովման առարկա:
Գյուղապետարանի աշխատակիցների աշխատավարձը նույնպես չի կարող հանդիսանալ որպես վարկի ապահովման միջոց, ուստի, ի սկզբանե, «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի Սպիտակի մասնաճյուղը սխալ է թույլ տվել Ծիլքարի գյուղապետարանին եւ դպրոցին որպես երաշխավորող ու համապարտ ընդգրկելով: Գյուղապետը դատարանից պահանջում է անվավեր ճանաչել երաշխավորման պայմանագիրը եւ ազատել բանկի նկատմամբ ունեցած որեւէ պարտավորությունից:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունից փորձեցինք ճշտել` արդյոք տեղյա՞կ են խնդրին, եւ որեւէ միջոց ձեռնարկվու՞մ է ուսուցիչների աշխատավարձի հետագա բռնագանձումը կասեցնելու ուղղությամբ: Նախարարությունից մեզ ուղղորդեցին Արագածոտնի մարզպետարան:
Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը տեղյակ է խնդրին, ավելին, ըստ նրա` գործընթացներ են իրականացնում այդ արգելանքները հանելու համար. «Արդյունքում` դպրոցի աշխատակազմը ներկա պահին աշխատավարձի պարտքեր չունի»: Մարզպետը հույս ունի, որ համայնքապետարանի մասով էլ հարցը կկարգավորվի, քանի որ «գործընթացները ներկայումս էլ շարունակվում են», եւ իր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում են: «ՎՏԲ» բանկի հետ քննարկումներ են գնում, որպեսզի այդ գումարները գանձվեն այն անձանցից, ովքեր որ վերցրել են դրանք: Ասեմ, որ դպրոցի այն տնօրենը, ով երաշխավորագիր է տվել, ներկայումս ազատված է իր պարտականություններից»,- պատասխանել է մարզպետը:
Հ. Գ. Գրավի պատճառով իր տնից կարող է զրկվել անձամբ համայնքապետ Հակոբ Հակոբյանը: Ինքն էլ համագյուղացու համար է վարկ վերցրել «Արդշինինվեստբանկ»-ից: Սակայն դա չնչին բան է համարում գյուղում ստեղծված իրավիճակի համեմատ:

Банк "ВТБ-Армения" разорил село Цилкар
Против непогашенных кредитов крестьян банк конфискует суммы, выделяемые из госбюджета школе и сельской администрации
На счета школы и сельской администрации села Цилкар в Арагацотнской области наложен арест. Выделяемые из госбюджета денежные средства, которые перечисляются сельской администрации и школе, конфискуются банком "ВТБ-Армения".
Уже два месяца 10 сотрудников администрации села не получают зарплату. С трудом, благодаря вмешательству областной администрации, решился вопрос выплаты учителям зарплаты за предыдущие два месяца.
В 2007 г. цилкарцы взяли кредит в спитакском филиале ЗАО "ВТБ-Армения", а поручителями 12 крестьян выступили школа и сельская администрация. Из-за засухи и неблагоприятных погодных условий, а также финансового кризиса большинство крестьян не смогло вносить платежи. Поскольку в качестве поручителей выступили школа и сельская администрация, то банк по поводу невыплаченных крестьянами процентов и сумм обратился в суд с ходатайством о наложении ареста на счета и имущество школы и сельской администрации.
В Апаранском районе о ситуации в Цилкаре знают все: когда речь заходит о кредитах, то сразу вспоминают это село. Во время нашего визита глава администрации Цилкара просматривал полученные из суда извещения – возбуждено уже 12 дел.
Банк "ВТБ-Армения" против цилкарцев: семья учителей может оказаться на улице
"Банк ВТБ разорил наше село, 10-15 семей могут стать бомжами",- говорит учитель средней школы Цилкара Акоп Мурадян. Он и его жена, которая тоже работает учительницей в школе, являются заемщиками этого банка. Банк выделил кредиты трем членам этой семьи. Их дом и 5 гектаров земли находятся в залоге. Семья встала перед фактом потери всего имущества, в том числе жилья.
Их односельчанин Адам Саркисян, заложив дом Акопа Мурадяна, взял кредит в 2 млн драмов под 20% годовых и со сроком погашения 2 года. "Не смогли отказать. Все мы крестьяне, хотели, чтобы этот парень создал свое хозяйство",- говорит Акоп Мурадян. В то же время администрация и школа Цилкара подписали договор о гарантиях, согласно одному из пунктов которого поручитель берет на себя равную ответственность за возвращение долга в полном объеме.
Адам Саркисян взял кредит на развитие сельского хозяйства, купил скот, но скот пал из-за того, что снег выпал рано, и заготовить корм не удалось. Иными словами, в прошлом году у Адама Саркисяна не было дохода. Чтобы выплатить кредит, он продал дом, землю и переехал с семьей в Ереван. Сейчас снимает квартиру и берется за любую работу. В результате продажи имущества А.Саркисян погасил около 1,5 млн кредитных средств, но остальные 650 тысяч выплатить не может. Кредит стал просроченным, прибавились пени.
Согласно договору, в случае непогашения кредита в установленный срок процентная ставка до его полной выплаты устанавливается в размере 26% годовых, а в случае непогашения рассчитанного процента в установленный договором срок набегает пеня в размере 0,2% за каждый просроченный день.
Банк обратился в суд, отметив в иске, что заемщик регулярно нарушал срок погашения. По словам Акопа Мурадяна, банк сперва должен был забрать внесенный в качестве залога предмет, но вместо этого конфискует средства школы и сельской администрации. В своем иске банк отметил, что до выдвижения требования о взыскании долга в судебном порядке недвижимость, являющаяся предметом залога, была выставлена на аукционную продажу, однако была возвращена из-за отсутствия покупателя.
Аукцион организовало ЗАО «Ереванская торгово-сырьевая биржа «Адаманд», которой банк заплатил за услуги 25 тысяч драмов. Эту сумму также ВТБ требует взыскать с крестьянина в качестве компенсации за причиненный ему ущерб.
Таким образом, общая сумма долга Адама Саркисяна составляет более 1 млн 115 тысяч драмов. От суда банк требует также возместить судебные расходы – около 23 тысяч драмов, плюс вышеуказанные 25 тысяч драмов.
В качестве обеспечения иска банк ходатайствовал о наложении ареста на имущество и денежные средства, принадлежащие ответчику, администрации и школе Цилкара.
Глава сельской администрации против банка «ВТБ-Армения»
Директор школы и глава сельской администрации, подписавшие и заверившие печатью договор о поручительстве заемщиков, не работают. В качестве правопреемников выступают новый глава сельской админинстрации и новый директор школы. Староста села Акоп Акопян говорит, что бывший директор школы и руководитель администрации не должны были соглашаться на просьбу крестьян стать поручителями для получения кредита.
С другой стороны, почему банк принял поручительство от некоммерческой организации, а сейчас накладывает арест на имущество и счета государственного учреждения и конфискует бюджетные средства?
«Предположим, староста села и директор школы, не разобравшись, заключили договор, но почему банк согласился признать в качестве поручителя учреждение, получающее государственную дотацию?»- задается вопросом глава сельской админстрации и сам же отвечает: «А почему бы не взять – это учреждение, получающее стабильные финансовые средства, почему бы нет».
По словам А.Акопяна, Цилкар – одно из лучших сел района, но сейчас из-за кредитов село разорилось. Более 60 процентов цилкарцев взяли кредиты.
На протяжении последних 5 лет львиную долю кредитов селу предоставлял банк «ВТБ». При этом не учитывалось, что в одной семье уже есть оформленный кредит, и деньги выдавались также другим членам семьи. В итоге получилось, что в одной семье кредиты погашают 3-4 человека, из-за чего крестьяне оказались в тяжелом положении.
По подсчетам главы администрации, общая сумма кредитов крестьян составляет около 50 млн драмов. Половина уже выплачена, осталось погасить около 25 млн драмов. В залог внесено почти 50 гектаров земель, дома более 10 крестьян, сельхозтехника.
«Остальные банки в наших горных селах не берут в залог ни дома, ни земли, но этот банк взял. Сейчас суд должен принять решение о наложении ареста на имущество крестьян, но они забирают деньги и с наших счетов, а не берут то, что внес в залог крестьянин»,- говорит староста села.
Цилкарцы обратились к премьер-министру, вице-премьеру, но никаких сдвигов в этом деле нет.
По двум делам суд уже принял решение в пользу банка. У главы администрации нет денег на то, чтобы нанять адвоката. Уже по собственной инициативе администрация подала встречный иск. Акоп Акопян говорит, что имеет место нарушение закона: банк не имел права привлекать в качестве поручителей некоммерческие организации – школу и сельскую администрацию, поскольку финансовые и имущественные средства этих учреждений не могут быть использольваны в качестве предмета обеспечения кредитного обязательства.
Зарплата сотрудников сельской администрации также не может являться средством обеспечения кредита, а потому спитакский филиал ЗАО «Банк ВТБ-Армения» изначально допустил ошибку, когда привлек в качестве поручителей сельскую администрацию и школу Цилкара.
Мы попытались выяснить в Министерстве науки и образования РА, осведомлены ли они об этой проблеме и какие меры принимаются для недопущения конфискации в дальнейшем зарплаты учителей. В МОН посоветовали обратиться в областную администрацию Арагацотна.
Губернатор области Саркис Саакян знает о проблеме, более того, они предпринимают шаги для снятия ареста со счетов школы и сельской администрации. В результате на данный момент задолженностей по зарплате учителей нет. Губернатор надеется, что будет решен и вопрос сельской администрации. «С банком «ВТБ» проводятся обсуждения с тем, чтобы эти суммы взыскивались с лиц, которые их взяли. Отмечу, что давший поручительство директор школы уже освобожден от занимаемой должности»,- отметил С.Саакян.
Своего дома, который тоже находится в залоге, может лишиться даже староста села Акоп Акопян. Он взял для односельчанина кредит в «Ардшининвестбанке». Однако по сравнению с той ситуацией, которая сложилась в селе, Акопян считает эту проблему ничтожной.