«Բաժանված կինը, ով չունի որդի, մեր երկրում ունի նվազագույն իրավունքներ...»
Հարգելի պարոնայք, առաջին հերթին թույլ տվեք Ձեզ շնորհավորել Սահմանադրության օրվա առիթով, երկրորդ` ուզում եմ նկատել, որ չնայած վերջին ամիսների իրադարձություններին` ես նախկինի պես ՀԱՄՈԶՎԱԾ ԵՄ, որ օրենքները մեր երկրում գրված են բոլորի համար... Չնայած, հնարավոր է, արդեն լիովին համոզված չեմ... Իրականությունը, ցավոք, ապացուցում է հակառակը: Ես այնպես եմ հասկանում, որ բաժանված կինը, ով չունի որդի, մեր երկրում ունի նվազագույն իրավունքներ...
Բայց ամենի մասին հերթականությամբ: Ես` 37 տարվա աշխատանքային փորձ ունեցող բժիշկ-օրդինատոր Լոռա Բաբկենի Մովսիսյանս, հանկարծ զրկվում եմ աշխատանքի իմ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ իրավունքից: «Աշխատանքի իրավունքը» ոչ միայն աշխատավայրում գտնվելու իրավունք է, այլև իրավունք` զբաղվել սեփական գործով` բուժել հիվանդներին, իրավունք` Հայաստանի փոքրիկ քաղաքացիներին տալ կյանքի իրենց իրավունքը:
Բայց հենց դրանից էլ ինձ զրկել են, ինձ մեծահոգաբար թույլ են տվել ներկա լինել հիվանդանոցում` ընդ որում, ցինիկաբար նշելով, որ ես չեմ ունենելու ոչ հիվանդներ, ոչ հերթապահություններ: Բայց նույնիսկ իմ իրավունքների այս ԽԱԽՏՈՒՄԸ չէ, որ ստիպել է ինձ գրել Ձեզ: Դուք իմ վերջին օղակն ենք, վերջին օղակը, ուր ես դիմում եմ, քանզի Եվրոպական դատարան չէ, որ դիմելու եմ ես. ում եմ պետք ես ու իմ խնդիրները Եվրոպայում, եթե ոչ ես, ոչ իմ խնդիրները ոչ ոքի պետք չենք նույնիսկ իմ Հայրենիքում:
Ընթացիկ տարվա ապրիլի 5-ին ես դարձա 62 տարեկան: Իմ ծննդյան օրը Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի բաժանմունքում ավարտելով իմ բոլոր գործերը` ես իմ անմիջական ղեկավարուհու թույլտվությամբ աշխատանքից դուրս եկա մի փոքր շուտ:
Հենց նույն օրվա երեկոյան իմ անմիջական ղեկավարուհին, ով և ինձ շուտ էր արձակել, ինձ տեղեկացրեց, որ ես Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկ` պարոն Ա. Վ. Ասոյանից խիստ նկատողություն եմ ստացել: Դա կյանքում իմ առաջին նկատողությունն էր, մինչ այդ ես ստանում էի միայն երախտագիտություններ և պատվոգրեր: Դա ծննդյան տարեդարձին ամենաօրիգինալ նվերն էր:
Ճանապարհելով հյուրերին, հավաքելով սեղանը, լվալով ողջ սպասքը` ես` որպես կրթված մարդ, որոշեցի վերընթերցել Աշխատանքային օրենսգիրքը (որն ընդունում եմ): Աշխատանքային օրենսգրքում սևով սպիտակի վրա գրված է, որ մինչ խիստ նկատողություն տալը գործատուն պարտավոր է աշխատակցից բացատրություն ստանալ: Ես` որպես օրինապաշտ քաղաքացի, նստեցի և բացատրագիր գրեցի:
Որքան մեծ էր իմ զարմանքը, երբ հաջորդ օրն իմացա, որ խիստ նկատողության հրամանը չեղյալ է համարվել, իսկ պարոն Ա. Վ. Ասոյանն ինձնից բացատրություններ է պահանջում ոչ սահմանված ժամին աշխատանքից հեռանալու մասին: Գլխավոր բժշկի ընդունարանում թողնելով բացատրագիրը` ես վերադարձա իմ անմիջական պարտականությունների կատարմանը:
2011 թվականի ապրիլի 8-ին ինձ դարձյալ արվում է խիստ նկատողություն: Պարոն Ա. Վ. Ասոյանը համարում է, որ ոչ իմ ծննդյան տարեդարձը, ոչ փաստն այն բանի, որ բաժանմունքում ես ավարտել եմ բոլոր իմ գործերը, ոչ իմ անմիջական ղեկավարուհու թույլտվությունը հիմք չեն ընդունված ժամանակից շուտ աշխատանքից հեռանալու համար:
Գուցե նա ճիշտ էր օրենքի տեսանկյունից, բայց խոզի գրիպի համաճարակի ժամանակ, երբ պարոն Ա. Վ. Ասոյանը ելույթ էր ունենում բոլոր հեռուստաալիքներով, ես և իմ գործընկերները միանգամայն անվճար (!!!) մեկուկես ամսվա ընթացքում, գրեթե առանց հանգստյան օրերի, աշխատում էինք արտաժամ:
Իսկ մի անգամ անմիջապես հերթապահությունից հետո պարոն Ա. Վ. Ասոյանի կարգադրությամբ ես ուղևորվեցի երևանյան երկու միջնակարգ դպրոցներ, որտեղ իրականացրի անհայտ ծագմամբ ցանով երեխաների հետազոտություն: Այդ անգամ իմ աշխատանքային օրը շարունակվում էր 33 ժամ:
Այս ամենը, չգիտես ինչու, օրինաչափություն է համարվում` վշտալի օրինաչափություն: Օրինաչափություն է նաև այն, որ Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի բժիշկները 5 տարվա ընթացքում չեն ստանում աշխատանքային պայմանագրով գիշերային հերթապահությունների համար իրենց հասանելիք աշխատավարձը: Դա կոչվում է «ընկերական ծառայություն» մատուցել գլխավոր բժշկին: Բայց ընկերությունը միակողմանի չի լինում:
Եվ այսպես, կարդալով Աշխատանքային օրենսգիրքը` ես իմացա, որ նկատողությունը կարելի է վիճարկել միայն դատական կարգով: Եվ ես որոշեցի դիմել դատարան: Խիստ նկատողությունը բողոքարկելուց զատ` ես որոշեցի նաև պահանջել 5-ամյա հերթապահության և խոզի գրիպի համաճարակի ժամանակ արտաժամ աշխատանքի դիմաց ինձ օրենքով հասանելիք աշխատավարձը:
Զուգահեռաբար ես դիմեցի նաև Աշխատանքային վարչություն: Դիմելով իրավաբանական գրասենյակ` ես միանգամայն համոզված էի, որ օրենքն իմ կողմն է, և որևէ խնդիր չի կարող լինել, բայց ես սխալվում էի:
Իմ փաստաբանի` հերթապահությունների ժամանակացույցը տրամադրելու հայցին ի պատասխան` կատաղած պարոն Ա. Վ. Ասոյանը ոտքի հարվածով ջարդեց դուռը, ներխուժեց բժիշկների սենյակ և մեկ ժամվա ընթացքում իմ գլխին էր տեղում փողոցային հայհոյանքներ և սպառնում էր ֆիզիկական հաշվեհարդար տեսնել: Այս ամենը տեղի էր ունենում իմ 4 գործընկերների աչքերի առաջ: Ամբողջ այդ ընթացքում պարոն Ա. Վ. Ասոյանը ձգվում էր ինձ հարվածելու համար, բայց մշտապես մեր միջև էին կանգնում իմ կոլեգաները:
Դուրս գալով այս դժոխքի միջից` ես անմիջապես դիմեցի իմ փաստաբաններին, հիշեցնում եմ Ձեզ, որ ես չունեմ ամուսին և որդի... Մենք անմիջապես դիմեցինք ոստիկանություն, երիտասարդ քննիչն անմիջապես ամեն ինչ արձանագրեց` գրի առնելով ներկաների անուն-ազգանուններն ու կատարվածի մասին իմ պատմածը:
Ես միամտորեն ենթադրում էի, որ իմ ոստիկանությունը ինձ կպաշտպանի, բայց ես չէի մտածում, որ իմ խոսքերը կասկածի տակ կդրվեն միայն այն պատճառով, որ ներկաներից ՈՉ ՈՔ չհաստատեց պարոն Ա. Վ. Ասոյանի լկտի պահվածքի փաստը: Մարդիկ վախենում են, և նրանց կարելի է հասկանալ. չէ որ նրանց աշխատանքը, հետևաբար նաև գոյությունն անմիջականորեն կախված է պարոն Ա. Վ. Ասոյանից:
Երկու օր հետո ինձ կանչելով ոստիկանություն` երիտասարդ քննիչը հաղորդեց այն մասին, որ դուռը տեղում է, և եթե նույնիսկ գլխավոր բժիշկը այն ջարդել է ոտքով, հենց ինքն էլ փոխել է այն... Հարցը սպառված է: Վկաները պնդում են, որ չեն լսել ոչ մի հայհոյանք և սպառնալիք, այդ կերպ դատական գործը փակեցին...
Մի քանի օր ինձ մոտ «խաղաղության» խնդրանքներով ու առաջարկություններով «պատվիրակներ» էին գալիս: Ես աներեր էի. պարոն Ա. Վ. Ասոյանը վիրավորել էր ինձ, իմ ծնողների հիշատակը և դրա համար պիտի պատասխան տա օրենքի առաջ:
Մի պահ պատկերացնելով, թե ես ունեմ ամուսին և որդի` ես շնորհակալ եղա Աստծուն, որ դա այդպես չէ, քանի որ կուլ չտալով այդպիսի վիրավորանքը` նրանք կարող էին կտրուկ քայլեր անել, և այդժամ ինչ էի անելու ես. ամբողջ կյանքս անիծելու էի ինձ: Իսկ այսպես ամեն ինչ լավ է, և օրենքն ինձ կօգնի, քանի որ չի կարելի ոտքով ջարդել հիվանդանոցի դռները, չի կարելի վիրավորել մարդկանց, չի կարելի նսեմացնել նրանց արժամապատվությունը, չի կարելի գրպանել նրանց աշխատավարձերը!!! Թե՞ կարելի է:
Երբ ոստիկանությունում գործը փակեցին, ես ընդարձակ նամակով դիմեցի դատախազություն, որտեղ ամեն ինչ մանրամասն նկարագել էի: Ես համաձայն էի նույնիսկ նրան, որ ինձ քրեական պատասխանատվության ենթարկեին ԿԵՂԾ ՑՈՒՑՄՈՒՆՔՆԵՐ ՏԱԼՈՒ համար: Չէ՞ որ ոչ ոք դուռը չի ջարդել, ոչ ոք չի հայհոյել, ոչ ոք չի սպառնացել ինձ... Համենայն դեպս ՈՉ ՈՔ դա ՉԻ ԼՍԵԼ!!!
Ես այնպիսի տպավորություն ունեի, որ դատախազության աշխատակիցները շատ զբաղված էին և իմ նամակի ժամանակը չունեին, ԿԱՐԾԵՍ ԹԵ ՈՉ ՈՔ ԱՅՆ ՉԻ ԿԱՐԴԱՑԵԼ: Դատախազությունը նույնանման որոշում կայացրեց: Գործը փակված է հանցագործության իրեղեն ապացույցների բացակայության պատճառով, ոստիկանությունը ճիշտ է: Իսկ ես երևի ունեցել եմ լսողական և տեսողական տեսիլքներ:
Դատախազության որոշումը կարելի է վիճարկել միայն դատարանում, ես ամենայն հավանականությամբ կդիմեմ այնտեղ, քանի որ ես ՀԱՎԱՏՈՒՄ ԵՄ, որ մեր երկրում օրենքները գրված են բոլորի, նույնիսկ բաժանված կանանց համար, ովքեր չունեն որդիներ, ովքեր կարող են պաշտպանել իրենց մայրերի պատիվը:

«Разведенная женщина у которой нет сына, в нашей стране обладает меньшими правами...»
Уважаемые господа, во-первых, позвольте поздравить вас с Днем Конституции, во-вторых, хочу заметить, что несмотря на события последних месяцев я по-прежнему УВЕРЕНА, что законы в нашей стране писаны для всех... Хотя, может быть, уже и не совсем уверена... Действительность, увы, доказывает обратное. Я так понимаю, что разведенная женщина у которой нет сына, в нашей стране обладает меньшими правами...
Но обо всем по порядку. Я – Мовсисян Лора Бабкеновна, врач-ординатор с 37-летним стажем работы, вдруг лишаюсь своего КОНСТИТУЦИОННОГО права на работу. "Право на работу" это не только право находиться на рабочем месте, но и право заниматься своим делом – лечить пациентов, право дарить маленьким гражданам Армении их право на жизнь.
Но именно этого меня и лишили, мне благосклонно разрешили присутствовать в больнице, при этом цинично заметив, что ни пациентов, ни дежурств у меня не будет. Но даже не это НАРУШЕНИЕ моих прав заставило меня написать вам. Вы моя последняя инстанция, последняя инстанция куда я обращаюсь, ведь не буду же я обращаться в Европейский суд, кому нужна я и мои проблемы в Европе, если ни я, ни мои проблемы никому не нужны даже у меня на Родине...
5 апреля сего года мне исполнилось 62 года. В день своего рождения, закончив все свои дела в отделении Норкской инфекционной больницы, я с разрешения своей непосредственной начальницы пораньше ушла с работы.
Вечером того же дня моя непосредственная начальница, которая меня же и отпустила пораньше, известила меня, что я получила строгий выговор от главврача Норкской инфекционной больницы, господина Асояна А.В. Это был мой первый выговор в жизни, до этого я получала лишь благодарности и грамоты. Это был самый оригинальный подарок в день рождения.
Проводив гостей, убрав со стола, перемыв всю посуду, я, как человек грамотный, решила перечитать Трудовой Кодекс (который чтю). В Трудовом Кодексе черным по белому было написано, что до объявления строгого выговора работодатель обязан получить объяснения от работника. Я, как законопослушный гражданин, села и написала объяснительную записку.
Велико же было мое удивление, когда я на следующий день узнала, что приказ о вынесении строгого выговора аннулирован, а господин Асоян А.В. требует от меня объяснений по поводу ухода с работы во внеурочное время. Оставив в приемной у главврача уже написанную объяснительную записку, я вернулась к выполнению своих непосредственных обязанностей.
8 апреля 2011 года мне вновь был объявлен строгий выговор. Господин Асоян А.В. посчитал, что ни мой день рождения, ни факт того, что я завершила все свои дела в отделении, ни разрешение моей непосредственной начальницы не являются основанием для ухода с работы раньше положенного времени.
Может быть он был прав, с точки зрения закона, но ведь в период эпидемии свиного гриппа, когда по всем каналам выступал господин Асоян А.В., я и мои коллеги совершенно бесплатно (!!!), в течении полутора месяцев практически без выходный работали сверхурочно.
А однажды сразу же после дежурства по распоряжению господина Асояна А.В. я отправилась в две ереванские средние школы, где провела осмотр детей, у которых была сыпь непонятного происхождения. В тот раз мой рабочий день длился 33 часа подряд...
Все это почему-то считается нормой. Обидной нормой. Нормой считается и то, что врачи Норкской инфекционной больницы в течение 5 лет не получают полагающуюся им по трудовому договору зарплату за ночные дежурства. Это называется оказать "дружескую услугу" главврачу. Но дружба не бывает односторонней.
Итак, прочитав Трудовой Кодекс, я узнала, что выговор можно оспорить лишь в судебном порядке. И я решила обратиться в суд. Кроме опротестования строгого выговора, я решила также потребовать выплаты законно полагающейся мне зарплаты за 5-летние дежурства и за внеурочные часы работы во время эпидемии свиного гриппа.
Параллельно я обратилась в Трудовую инспекцию. Обратившись в адвокатскую контору, я пребывала в полной уверенности, что закон на моей стороне и никаких проблем быть не может, но я ошибалась.
В ответ на запрос моего адвоката на предоставление графиков дежурств, взбешенный господин Асоян А.В., ударом ноги разбив дверь, ворвался в комнату врачей и в течение одного часа поливал меня площадной руганью, отборным матом и угрожал физической расправой. Все это происходило на глазах моих четырех коллег. Все это время господин Асояна А.В. порывался меня ударить, но между мной и им постоянно вставали мои коллеги.
Вырвавшись из этого ада, я сразу же обратилась к своим адвокатам, напоминаю вам, что у меня нет мужа и сына... Мы сразу же обратились в полицию, молодой следователь скрупулезно все запротоколировал, записав имена и фамилии свидетелей и мой рассказ о случившемся.
Я наивно полагала, что моя полиция меня защитит, но я не думала, что мои слова будут поставлены под сомнение только лишь по той причине, что НИКТО из присутствующих не подтвердил факт хулиганского поведения господина Асояна А.В. Люди боятся, и их можно понять, ведь их работа, и следовательно, существование, напрямую зависят от господина Асояна А.В.
Молодой следователь, через два дня пригласив меня в полицию, сообщил о том, что дверь на месте и, что даже если главврач и выбил ее ногой, он же ее и заменил... Вопрос исчерпан. Свидетели утверждают, что никакого мата, ругани и угроз не слышали, таким образом уголовное дело закрыли...
Пару дней ко мне ходили "ходоки" с просьбами и предложениями о "мире". Я была непреклонна, господин Асоян А.В. оскорбил меня, память о моих родителях и за это должен ответить перед законом.
На одну минуту представив себе, что у меня есть муж или сын, я поблагодарила Господа, что это не так, ведь не проглотив такую обиду, они могли бы "наломать дров" и что бы я потом делала, всю жизнь проклинала бы себя. А так все хорошо, и закон мне поможет, ведь нельзя выбивать ногой двери в больницах, нельзя оскорблять людей, нельзя унижать их достоинство, нельзя прикарманивать их зарплату!!! Или можно?
После того, как дело в полиции закрыли, для обжалования дела я обратилась в прокуратуру с пространным письмом, в котором все подробно описала. Я согласна была даже на то, чтобы меня привлекли к уголовной ответственности за ДАЧУ ЛОЖНЫХ ПОКАЗАНИЙ. Ведь никто не выбивал дверь, никто не ругался, никто не угрожал мне... По крайней мере НИКТО этого НЕ СЛЫШАЛ!!!
У меня сложилось такое впечатление, что сотрудники прокуратуры были очень заняты и им было не до моего письма, ЕГО КАК БУДТО НИКТО НЕ ЧИТАЛ!? Прокуратура вынесла аналогичное решение. Дело закрыто за отсутствием состава преступления, полиция права. А у меня видимо были слуховые и визуальные галлюцинации.
Решение прокуратуры можно обжаловать только в суде, я скорее всего обращусь туда, потому что я ВЕРЮ, что в нашей стране законы писаны для всех и даже для разведенных женщин, у которых нет сыновей, которые могут постоять за честь своей матери.