Իր մասնագիտությունից մինչև մատուցող. սփյուռքի նախարարության առաջարկած աշխատանքը սիրիահայ ուսանողին
Ուսման վարձ, բնակության վայր, աշխատանք, լեզվի վերաբերյալ դժվարություններ. ահա այն հիմնական խնդիրները, որոնք ունեն Հայաստանում սովորող սիրիահայ ուսանողները: Սփյուռքահայ ուսանողների խորհրդի նախագահ Սամվել Մկոյանը այսօրվա ասուլիսի ժամանակ ներկայացրեց իրենց կատարած հարցման արդյունքները. թվերը դեռ վերջնական չեն, բայց նախնական տվյալներով սիրիահայ ուսանողների 40%-ը Հայաստանում կեցության խնդիր ունի:
Ս. Մկոյանի խոսքով՝ ավելի քան մի քանի հարյուր կազմակերպություն դիմել է սփյուռքի նախարարություն՝ ցանկանալով աշխատանքի ընդունել սիրիահայ ուսանողնորին, և այդ համագործակցության արդյունքում մեծ թվով ուսանողներ և ոչ ուսանողներ ընդունվել են աշխատանքի: Աշխատանքները տարբեր են՝ սկսած իրենց մասնագիտությունից, վերջացրած մատուցողի աշխատանքով:
Սամվել Մկոյանը նշեց նաև, որ այս հատուկ մարմինը, որը պետք է զբաղվի Հայաստանում գտնվող սիրահայ ուսանողների խնդիրներով, ստեղծվել է սփյուռքի նախարարի առաջարկ-հորդորով Սիրիայում պատերազմական գործողությունների սկսվելուց հետո:
Մոտավոր տվյալներով Հայաստանում գտնվող շուրջ 250 սիրիահայ ուսանողի 60%-ն իր պատմական հայրենիք է եկել այս տարի: Նրանցից ավելի քան 200 հոգու ուսման վարձը վճարվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը» (եթե տվյալ ուսանողի վարձը չի գերազանցել 350 հազար դրամը, վարձն ամբողջությամբ վճարել է հիմնադրամը, իսկ եթե գերազանցել է, ապա հիմնադրամը վճարել է վարձի միայն 350 հազար դրամը):
Սամվել Մկոյանն ավելացրեց, որ այժմ 10 սիրիահայ ուսանող է Հայաստանում անվճար սովորում, զրո կուրսում՝ նախապատրաստական բաժնում, սովորողների ուսման վարձը կիսով չափ զեղչվել է, իսկ վճարովի համակարգում սովորղ սիրիահայ ուսանողների ուսման վարձը հավասարվել է ՀՀ քաղաքացիների ուսման վարձին: Նշենք, որ մինչ այդ սիրահայերը, ինչպես մնացած սփյուռքահայերը, հայրենիքում սովորելու համար ավելի շատ էին վճարում, քան ՀՀ քաղաքացի ուսանողները:

От работы по специальности до работы официанта предлагает армянским студентам из Сирии Министерство диаспоры РА
Плата за учебу, жилье, работа, языковые трудности – вот те основные проблемы, с которыми сталкиваются в Армении студенты-армяне из Сирии. Председатель совета зарубежных армянских студентов Самвел Мкоян на сегодняшней пресс-конференции представил результаты проведенного ими опроса. По предварительным данным, 40% армянских студентов из Сирии сталкиваются в Армении с жилищной проблемой.
Более сотни организацийй обратились в Министерство диаспоры с предложением принять к себе на работу армян из Сирии. В результате такого сотрудничества было трудоустроено большое число студентов и других лиц. Работа была самая разная – от работы по специальности до работы официанта.
Самвел Мкоян также отметил, что специальный орган, занимающийся проблемами находящихся в Армении студентов-армян из Сирии, был создан по предложению министра диаспоры РА сразу после начала военных действий в этой стране.
По приблизительным данным, 60% из находящихся в Армении 250 сирийских студентов-армян приехали на свою историческую родину в этом году. Плату за обучение более 200 из них перечислил Общеармянский фонд "Айастан" (если плата за обучение не превышала 350 тысяч драмов, то она оплачивалась полностью, в случае же превышения фонд оплачивал лишь 350 тысяч драмов).
С.Мкоян отметил, что в настоящее время 10 студентов из Сирии учатся на подготовительном отделении бесплатно, а плата за обучение сирийских студентов с платного отделения приравнена к плате за обучение граждан РА. Отметим, что ранее все обучавшиеся в нашей стране зарубежные армяне платили за обучение больше, чем местные студенты.