Երիտասարդ ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու խնդիր կա
«Վերջին տարիների ընթացքում անշարժ գույքի շուկան գրանցեց աննախադեպ գների աճ, գները հասանելի չէին շատ քաղաքացիների համար»,- այսօր մամուլի ասուլիսին ասաց սպորտի և երիտասարդության հարցերով փախնախարար, «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորման» նախագահ Արսեն Քարամյանը:
Այժմ իրականցվում է երիտասարդ մասնագետներին բնակարաններով ապահովելու ծրագիրը: Դիմողները պետք է լինեն մինչև 30 տարեկան, նվազագույնը 3 տարի աշխատանքային փորձ ունեցող և վճարունակ երիտասարդ մասնագետներ: Քարամյանը նշեց, որ դիմողներին առաջարկվում են արտոնյալ պայմաններ. բնակարանը լինելու է շուկայական գներից 2,1 անգամ էժան, 1 քմ-ն արժենալու է 185 հազար դրամ և միանգամից պատրաստ է լինելու բնակվելու համար: Մինչ այժմ եղել է 450 դիմում, սակայն բնակարաններով հնարավոր է լինելու ապահովել միայն 300-ին: Դիմել են 74 լրագրող, 104 մանկավարժ, մոտ 145 բժիկ, 9 մարզիկ, ինչպես նաև ԳԱԱ գիտահետազոտական 37 ինստիտուտներից շուրջ 242 երիտասարդ գիտնականներ:
Քարամյանը չբացառեց, որ դիմողների մեջ կլինեն նաև մարդիկ, ովքեր հետագայում կճանաչվեն անվճարունակ և ծրագրին չեն մասնակցի: Քանի որ դիմողների մի մասը բնակարանը ձեռք է բերելու վարկով, այդ պատճառով Կենտրոնական բանկի հետ համատեղ անցկացվել է մրցույթ` որոշելու, թե որ բանկն է վարկեր տրամադրելու շահառուներին: Եթե բանկը որևէ շահառուի ճանաչի ոչ վարկունակ, ապա նա դուրս կմնա ծրագրից, և նրա փոխարեն ծրագրին կմասնակցի հերթի մեջ սպասող այլ դիմող: Վարկունակությունը որոշվում է ձեռք բերվող գույքի արժեքի համապատասխան:
Ըստ ծրագրի` շահառուն պետք է 10-օրյա ժամկետում վճարի 200 հազար դրամ կանխիկ, այնուհետև 10-օրյա ժամկետում նրա հետ կնքվելու է անշարժ գույքի առքուվաճառքի նախնական պայմանագիր, որից հետո նոր մրցույթում շահած բանկը գնահատելու է շահառուի վարկունակությունը: Եթե շահառուն ճանաչվի ոչ վարկունակ, ապա նրան հետ է վերադարձվելու նրա կանխավճարը: Իսկ շահառուի վարկունակության դեպքում վերջինս պետք է վճարի 20 % կանխավճար, 1 տարվա ընթացքում ձևավորվելու և տրամադրվելու է վարկը, և դրանից 7 ամիս անց շահառուն կարող է օգտագործել իր բնակարանը:
Ըստ ծրագրի պայմանների` պետք է լինի 9.5-10 % տարեկան տոկոսադրույք, միչև 20 տարի մարման ժամկետ և 20 % կանխաճար:
«Չի կարող էդպիսի բան լինել, որ շենքը չկառուցվի: Չի՛ կարող»,- հայտարարեց Քարամյանը: Նրա խոսքերով` մինչև այս շաբաթվա վերջ պարզ կլինի, թե որտեղ է կառուցվելու լրագրողների համար նախատեսված շենքը: Իսկ բնակարանների մուտքը, հարկը որոշվելու է վիճակահանությամբ:
Քարամյանը նկատեց, որ չնայած այժմ աշխատավարձերը ցածր են, բայց միաժամանակ կա որոշակի վճարողունակություն: Իսկ այն հարցին, թե ինչ միջոցառումներ են նախատեսվում երիտասարդների արտագաղթը կանխելու համար, Քարամյանը պատասխանեց, որ «այդ հարցերով տեղին չէ դիմել փոխնախարարին»: Բայց միաժամանակ այժմ «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորման» դուստր ընկերությունը` «Նյու Թեքըն»-ը, աշնանը պայմանագիր է կնքելու «Կոյո» ընկերության հետ` Սպիտակ քաղաքում վերելակների գործարան հիմնելու համար: Վերջինս ճապոնական կապիտալով Շանհայում և Մալազիայում գործունեություն ծավալած ընկերություն է, որը 3 տարվա ընթացքում ներդնելու է 5 մլն դոլար: Նրան են պատկանելու բաժնետոմսերի 70 %-ը, մնացածը` «Նյու Թեքըն»-ին: Գործարանում նախատեսվում է ունենալ մինչև 130 աշխտատեղ` մինչև 160 հազար դրամ աշխատավարձով:
«Առաջին արտադրանքն ուզում ենք, որ 2012 թ.-ի մայիսին լինի»,- ասաց Քարամյանը:
Մինչև 2013 թ.-ի փետրվարը նախատեսվում է բնակարաններով ապահովել 1300 երիտասարդ ընտանիքի: Մինչև հիմա բնակարաններով ապահովվել է 315 ընտանիք` բոլորը Երևանում:
Քարամյանի փոխանցմամբ` 2008 թ.-ի դրությամբ ՀՀ-ում 6000 երիտասարդ ընտանիք նոր բնակարան ունենալու ցանկություն է հայտնել, որոնց մի մասը ոչ թե բնակարան չունեցող, այլ բնակֆոնդը բարելավել ցանկացողներ են:

Существует проблема обеспечения жильем молодых семей
“В последние годы на рынке недвижимости зарегистрирован беспрецедентный рост цен. Цены были недоступны многим гражданам”,- отметил сегодня на пресс-конференции заместитель министра по вопросам молодежи и спорта, председатель Объединения выпускников Ереванского государственного университета (ЕГУ) Арсен Карамян.
В настоящее время реализация программа обеспечения жильем молодых специалистов. Заявкодателями должны быть платежеспособные молодые специалисты в возрасте до 30 лет с минимальным стажем работы 3 года. По словам Карамяна, тем, кто обращается, предлагаются льготные условия: стоимость квартиры будет в 261 раз дешевле рыночной, 1 кв.метр жилья будет стоить 185 тысяч драмов, и в него можно будет вселиться сразу. До сих пор получено 450 заявок, однако квартирами можно обеспечить лишь 300 человек. Обратилось 74 журналиста, 104 педагога, почти 145 врачей, 9 спортсменов, а также 242 молодых ученых из 37 научно-исследовательских институтов Национальной Академии наук РА.
Карамян не исключил, что среди подавших заявки лиц окажутся те, кто в дальнейшем будут признаны неплатежеспособными и перестанут участвовать в программе. Поскольку часть заявкодателей должна приобрести квартиру в кредит, то совместно с Центральным банком будет организован конкурс с целью определения того банка, который предоставит кредиты заемщикам. Если заемщика признают некредитоспособным, то он будет исключен из программы, а его сменит следующий в очереди заявкодатель.
Согласно программе, заемщик должен в 10-дневный срок внести 200 тысяч драмов наличными, а в течение последующих 10 дней с ним будет заключен предварительный договор о купле-продаже недвижимости, после чего выигравший тендер банк оценит кредитоспособность заемщика. Если он будет признан некредитоспособным, то предоплата будет ему возвращена. В случае кредитоспособности заемщика он должен будет внести предоплату в размере 20 процентов, в течение года кредит будет оформлен и предоставлен, а спустя 7 месяцев заемщик сможет вселиться в квартиру.
По условиям программы, процентная ставка должна составлять 9,5-10% годовых, со сроком погашения до 20 лет и с предоплатой в размере 20%.
“Не может быть такого, чтобы здание не было построено”,- заявил Арсен Карамян. По его словам, до конца этой недели будет ясно, где будет построен дом для журналистов. Подъезды и этажи владельцев квартир будут определены посредством жеребьевки.
По словам Карамяна, хотя сейчас зарплаты низкие, однако определенный уровень платежеспособности существует. А на вопрос, какие мероприятия предусмотрены для предотвращения эмиграции молодежи, замминистра, в частности, ответил, что осенью дочерняя компания “Объединения выпускников ЕГУ” заключит договор с компанией “Койо” о строительстве в городе Спитаке завода по производству лифтов. В течение 3 лет “Койо” инвестирует 5 млн долларов. Ей будут принадлежать 70% акций, а 30% акций станут собственностью компании “Нью Текн”. На заводе предусматривается создать 130 рабочих мест с зарплатой до 160 тысяч драмов.
До 2013 г. квартирами должны быть обеспечены 1300 молодых семей. По сей день жилье получили 315 семей, и все в Ереване.
Согласно данным 2008 г., в Армении желание получить новую квартиру изъявили 6000 молодых семей, часть из них составляют те, кто хочет улучшить свой жилой фонд, отметил замминистра.