Նրանց այլընտրանքային հայրենիքը
Մի կողմից աշխարհը գլոբալիզացվում է, մյուս կողմից` ակտիվորեն մասնատվում կրոնական, քաղաքական ու ամեն տեսակ խմբավորումների ու ենթամշակույթների միջև: Մեկը գումարում է այս աշխարհը, մյուսը` բաժանում: Եվ մինչ որոշ ուժեր ջանում են իրար ձեռքից խլել, աշխարհը ձեռքից գնում է:
Այս ու նման երևույթներն առավել տեսանելի են փոքր երկրներում: Փոքր երկրներում դրանք նախ և առաջ առավել վտանգավոր են:
Խղճի ազատությունն ընկած է ցանկացած ժողովրդավարական երկրի հիմքում: Տեսական դաշտում այս անվիճելի դրույթով քողարկված՝ մեծ երկրները թողարկում են զանազան աղանդներ ու ենթամշակույթներ և ազատ գործունեության հնարավորություն տալիս դրանց: Այնուհետև իրենց գերտերության համար վտանգ չներկայացնող այդ «թողարկումները» նրանք փորձում են փաթաթել աշխարհի վզին: Ու թե վիզդ չես պարզում, ուրեմն ժողովրդավար չես ու պիտի կրես դրա հետևանքները, իսկ թե պարզում ես, գլուխդ շոյում են, վզիդ են փաթաթում իբրև թե մարդու հոգևոր ու գաղափարական կարիքները հոգալու համար ստեղծված այդ անջատողական խմբավորումները, ու առաջնորդում են դեպի գլոբալիզացում:
Այսպես, անկախության ճանապարհին նոր ոտք դրած մեր երկրի վզին փաթաթվեց կրոնական աղանդներին ազատ գործունեության իրավունք տալու օրենսդրական հիմնավորումը: Դա տեղի ունեցավ Հայաստանի համար ամենաանբարենպաստ շրջանում. մի կողմից՝ կրոնական կազմակերպությունների և պետության միջև նոր հարաբերությունների ձևավորման անցումային փուլ, մյուս կողմից՝ կոմունիզմի դարաշրջանում կրոնական դաստիարակություն չստացած, իր հոգևոր կարիքների, դրանց բավարարման մասին թերի պատկերացում ունեցող կամ առահասարակ պատկերացում չունեցող ազգաբնակչություն: Եվ հիմնականում այդ շրջանում էր, որ Հայաստան ներխուժեցին հարյուրավոր կրոնական աղանդներ: (Չմոռանանք նաև, որ նրանց ներխուժման սկիզբը դրվեց 88-ի երկրաշարժից հետո, երբ գթության քողի տակ ծպտված կրոնական քայքայիչ կազմակերպությունները հոգու հաց էին հասցնում աղետի գոտու բնակիչներին): Մեր երկրի համար հույժ կարևոր ազգային միասնականությունը ջլատող, ձևով կրոնական, միտումով` քաղաքական այդ կազմակերպություններից որևէ մեկը մյուսից պակաս վնասատու չէ: Բայց ես ուզում եմ խոսել Եհովայի վկաների մասին, որի հետևորդները հրաժարվում են ազգային բանակում ծառայելուց` պատճառաբանելով, թե զինապարտությունը նախատեսված չէ իրենց հավատքով: Հայրենիքի առաջ իրենց պարտքը տալուց հրաժարվելիս նրանք վկայակոչում են Աստվածաշունչը՝ մեկանաբանելով այն ի նպաստ իրենց՝ ներքևներում՝ անձնական կամ խմբային, վերևներում՝ զուտ քաղաքական շահի:
Գաղտնիք չէ, որ մենք ապրում ենք վտանգավոր տարածաշրջանում, և որ խիստ փխրուն է մեր երկրի խաղաղությունը: Ադրբեջանի նման օրավուր սպառազինվող, ռազմատենչ երկրի համար, չգիտես ինչու, աշխարհը չի «կազմակերպել» որևէ զսպիչ կրոնական կազմակերպություն: Մեր երկրի ռազմական քաղաքականությունն ունի խաղաղասիրական, հայրենապաշտպան բնույթ: Նման պայմաններում Եհովայի վկաներ կազմակերպությունը մեզանում նախ և առաջ դիտվում էր որպես կենտրոնացված դասալքություն: Իսկ դասալքությունը հետապնդվում էր օրենքով: Եվ ահա եվրոպականացման ճանապարհին մեր երկրի ստանձնած պարտավորություններից մեկը եղավ «Այլընտրանքային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումը (2003թ.), որն առաջին հերթին օրինական դաշտ բերեց 18 տարին լրացած հայաստանցի «վկաների»՝ ազգային բանակում ծառայելուց խուսափելը: Այս օրենքով նշված կրոնին դավանողների զինծառայությունը փոխարինվեց քաղաքացիական ծառայությամբ, ինչը մեծ խանդավառությամբ ընդունեցին «վկաներն» ու նրանց հարազատները: Թվաց, թե կրոնական կազմակերպության հետ խնդիրը կարգավորված է: Բայց որոշ ժամանակ անց, հրահանգվելով` մեկ մարդու նման, զինծառայության տարիքի հայաստանցի բոլոր եհովայականներն այլընտրանքային ծառայությունից էլ հրաժարվեցին: Պարզվում է` հիմա էլ նրանց դուր չի գալիս, որ իրենց քաղաքացիական ծառայությունն իրականացվում է Պաշտպանության նախարարության ենթակայությամբ: Ինչպիսի~ սկզբունքային խաղաղասիրություն: Վաղն էլ գուցե ասեն, թե իրենց հավատքը թույլ չի տալիս ենթարկվել աշխարհիկ օրենքին: Կամ գուցե հրաժարվեն հարկեր վճարելուց, ինչ է թե դրանցից բաժին է հանվում բանակին: Երևի կռապա՞շտ էին մեր սուրբ նախնիները, մեր հոգևոր հայրերը: Երևի վա՞տ էին ընկալել քրիստոնեական հավատքի էությունը, երբ օրհնում էին հայրենյաց պաշտպաններին:
Աստվածաշունչը չի սովորեցնում հարձակվել, խլել, սպանել, բայց չի սովորեցնում նաև հանդուրժել այդ ամենը: «Աստծունը Աստծուն տվեք, կեսարինը՝ կեսարին»,-ասում է Աստծո որդին: Իսկ մարդիկ ի՞նչ էին տալիս կեսարին: Հարկ էին տալիս, որով կեսարը նախ և առաջ երկրի բանակն էր պահում: Երեսպաշտական չէ՞ արդյոք մինչև ատամները զինված թշնամու դեմ դուրս գալ միայն հավատքով զինված, որ նույնն է, թե կեսարինը տալ Աստծուն:
Աստվածաշնչում ո՛չ Հիսուսը, ո՛չ Հովհաննես Մկրտիչը, ո՛չ առաքյալները չեն քննադատում, մերժում բանակն ու զինվորականությունը: Երբ մկրտություն կատարելիս Հովհաննես Մկրտչին են մոտենում զինվորները ու հարցնում են, թե իրենք ինչ պիտի անեն, այս պատասխանն են լսում. «Ոչ ոքի մի նեղեք, ոչ ոքի մի զրպարտեք, ձեր ռոճիկը թող ձեզ բավարար լինի»: (Ղուկաս, գլուխ 3. 14): Այս խորհուրդը Մկրտիչը տալիս էր նաև ոչ զինվորականներին:
Ղուկաս Ավետարանիչը պատմում է, թե ինչպես Կափառնայում քաղաքում Հիսուսը բժշկում է հարյուրապետի ծառային՝ հայտարարելով, որ այդ մարդու հավատքի պես հավատք Իսրայելում էլ չի տեսել: (Ղուկաս գլուխ 7, 1-10): Եվ դարձյալ ոչ մի խոսք՝ զինվորական ծառայությունից հրաժարվելու մասին:
Աստվածաշնչում այսպիսի տողեր կան. «Տերը խոսեց Մովսեսի հետ և ասաց. «Դու և Ահարոնը հաշվառման կենթարկեք 20 տարեկան և ավելի բարձր տարիք ունեցող արական սեռի բոլոր մարդկանց, որոնք կարող են զենք վերցնել Իսրայելի բանակի համար»: Թվոց, գլուխ 1 (1-4)
Կամ` «Եթե պատերազմի ելնես քո թշնամիների դեմ և տեսնես, որ նրանց նժույգները հեծյալներն ու ռազմի դաշտ եկած ժողովուրդը թվով քեզանից շատ են, մի՛ վախեցիր նրանցից, որովհետև ... քո Տեր Աստվածը քեզ հետ է»: 2-րդ օրինաց, (20)
Աստվածաշնչում բազում են այս բնույթի գրառումները: Փոխարենը՝ երբեք չի խոսվում սեփական երկիրն անպաշտպան թողնելու մասին: Փառք Աստծո, մեր երկիրն անպաշտպան չէ, թե չէ՝ թշնամին անմիջապես կհարձակվեր ու Եհովայի վկաներն այլընտրանք չէին ունենա:
Մեր երկրի պայմաններում «Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրենքը կատարյալ արտոնություն է: Մյուս կողմից` այն նաև ոչ «վկա» մարդու իրավունքի ոտնահարում է, եթե նկատի ունենանք «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքի՝ տարածաշրջանային խնդիրներից բխող ողջ խստությունը, երբ ծառայության են մեկնում այնպիսի երիտասարդներ, որոնց զորակոչումը նպաստավոր չէ մեր երկրի գիտության, մշակույթի և սոցիալական ապահովության տեսանկյունից: «Այլընտրանքայինների» անզեն, խաղաղ կեցությունը մեր վտանգավոր սահմաններում պաշտպանում են իրենց տարեկից տղաները: Իսկ ո՞ւր մնաց այս կազմակերպության կողմից չհավաքագրված մարդու իրավունքը, և ինչպե՞ս է այն համադրվում խնդրո առարկա օրենքի` արտոնություն ապահովող հետևյալ դրույթի հետ՝ «Այլընտրանքային ծառայության նպատակը հայրենիքի և հասարակության առջև քաղաքացիական պարտքի կատարման ապահովումն է և չունի պատժի, անձի պատվի և արժանապատվության նվաստացման բնույթ»: Փաստորեն, մենք կատարյալ պայմաններ ենք ստեղծում, որպեսզի «վկաները» ոչ թե զինակոչվեն, այլ հավաքագրվեն ու ծառայեն իրենց այլընտրանքային հայրենիքին:
Բայց սա դեռ ամենը չէ: Բրուկլինից կառավարվող «վկաները» հոգեորսության ազատություն և այլընտրանքային ծառայության արտոնություն ստանալուց հետո էլ կանգ չեն առնում և փորձում են անել իրենց հաջորդ քայլը:
Արդեն իսկ հայտարարել են, որ իրենց հետևորդների համար այլընտրանքային ծառայություն կատարելը խղճի հարց է, որ «վկա» երիտասարդներն իրենք պիտի որոշեն՝ այդ ծառայությունը կատարե՞ն, թե՞ դրանից էլ հրաժարվեն, և որ այդ որոշումը նրանք պետք է կայացնեն՝ «հիմնվելով Աստվածաշնչով դաստիարակված ու կրթված իրենց խղճի վրա»: Հետաքրքիր է՝ ինչպես է նրանց «կրթված» խիղճը թույլ տալիս օգտվել այն խաղաղությունից, որի համար ուրիշներն են վճարել ու վճարում:
Քրիստոնեակա՞ն է արդյոք հավատքը վկայակոչելով դժվարությունից խուսափելը, տաքուկ անկյուն փնտրելը, մեկ ուրիշի ձեռք բերածից օգտվելն` առանց սեփական ներդրման: Աստվածաշունչն առած` այսպիսի՞ քրիստոնեություն են քարոզում վկա երիտասարդները մեր երկրի փողոցներում, տներում, ամենուր:
Այդ ի՞նչ այլընտրանքային քրիստոնեություն է: Տեղին է հիշել, որ այս կրոնական կազմակերպությունում «օգտվում են» Աստվածաշունչի իրենց` «Նոր աշխարհի թարգմանություն»-ից(ՆԱԹ) ու քարոզում են նենգափոխված մեկնաբանություններով:
Այնուամենայնիվ, գործադիր մարմինները, «վկաներին» ընթառաջ գնալով՝ պատրաստում են խնդրո առարկա օրենքի նոր փոփոխությունները, որոնք կոչված կլինեն բավարարելու կրոնական կազմակերպությունների պահանջները ու նպաստելու մեր երկրի ժողովրդավարականացման եվրոպականացված պատկերացումներին: Բայց ես վստահ եմ, որ դա հարցի լուծում չէ, քանի որ նրանք կանգ չեն առնելու: Դժվար թե գտնվի մեր միտքն ու գրպանը դատարկելու ավելի լավ ձև: Նկատի ունեմ նրանց ծավալած հոգեորսությունն ու այն դատավարությունները, որոնք իբրև թե որպես խղճի ազատության դեմ ոտնահարման դեպքեր` ներկայացվում են եվրադատարան ու դատարկում պետական բյուջեն:
Մեր երկրի անվտանգությունը պահանջում ու պարտադրում է միասնականություն: Այնպիսի միասնականություն, ինչպիսին Սարդարատապի ճակատամարտի ժամանակ էր, երբ հայ զինվորականի կողքին կանգնեցին շինականը, մտավորականն ու հոգևորականը: Անկախ Հայաստանի քաղաքացու կատարելատիպը նախ և առաջ պետք է լինի այս միասնականությանը ձգտող մարդը: Սա պետք է դրվի մեր կրթության, մշակույթի ու զինվորական դաստիարակության հիմքում, մեր պետության հիմքում: Առաջին հերթին այս գաղափարի վրա պետք է հիմնված լինի մեր երկիրը, այլ ոչ օտարածին, մի կողմից տարրերի վերածող, մյուս կողմից՝ տարրալուծող դավադիր մտայնությունների, որոնց նպատակն ուղղված է հենց իրենց հետևորդի դեմ, որին «խղճի ազատության» ջատագովներն իրենց կեղծ բարեպաշտությամբ պարզապես ուժասպառ են անում, որպեսզի դարձնեն հնարավորինս կառավարելի, հնարավորինս մանկուրտ:

АЛЬТЕРНАТИВНАЯ РОДИНА
Мир с одной стороны глобализуется, а с другой – активно дробится на разного рода религиозные, политические и всевозможные другие группировки и субкультуры. С одной стороны этот мир объединяется, с другой – размежевывается. И хотя кое-кто пытается прибрать этот мир к рукам, он вообще уплывает из рук…
Такого рода явления более всего зримы в малых странах. И именно в малых странах они опаснее всего.
Свобода совести лежит в основе каждой демократической страны. Маскируясь этим неоспоримым и безупречным с теоретической точки зрения принципом, большие государства порождают всевозможные секты и субкультуры и дают им полную свободу действий. Ну а затем они пытаются навязать эти неопасные для супердержав «продукты» на шею всему миру. И если ты вдруг не подставляешь сам шею, то, значит, никакая ты не демократическая страна, а следовательно, должна нести наказание за это. Ну а если подставляешь, то тебя даже погладят по головке и аккуратно накинут на шею удавку, якобы созданную для удовлетворения духовных и идейных нужд человека, после чего направят прямиком в глобализацию.
Вот так и была внушена нашей только-только обретшей независимость стране законодательная необходимость дать свободу действий навязанным нам всевозможным сектам. Это произошло в самый неблагоприятный для нас период: с одной стороны переходный период формирования новых взаимоотношений между государством и религиозными организациями, с другой – народ, не получивший в коммунистический период должного религиозного воспитания и имеющий весьма смутное представление или вообще даже не имеющее представление о своих духовных потребностях и их способах их удовлетворения. Именно в это время в началось нашествие в Армению сотен разнообразных сект. (Не будем забывать, что их вторжение началось после землетрясения 1988 года, когда под покровом милосердия разные тоталитарные и разрушительные секты начали пичкать «хлебом духовным» население зоны бедствия. Эти секты религиозные по форме, но политические по содержанию секты, раскалывающие наше национальное единство были одна другой опасней. Но я хочу прежде всего повести речь о свидетелях Иеговы, последователи которой отказываются служить в национальной армии - под тем предлогом, что воинская обязанность не предусмотрена их религией. Отказываясь от выполнения долга перед родиной, они ссылаются на Священное писание, трактуя ее исключительно в своих интересах – личных и групповых для низов и чисто политических для верхов.
Ни для кого не секрет, что мы живем в опасном регионе и что мир для нашей страны очень хрупок. Почему мир не придумал никакой «смирительной» религиозной организации для такой, например, неустанно вооружающейся и выступающей с милитаристскими заявлениями страны, как Азербайджан? Военная политика нашей страны носит оборонительный, миролюбивый характер. И именно поэтому секта свидетелей Иеговы рассматривается у нас как централизованная организация дезертиров. А дезертирство преследуется законом. И вот одним из обязательств нашей страны на пути европеизации стало принятие закона «Об альтернативной службе» (2003 год), который в первую очередь вывел в поле законности нежелание 18-летних армянских юношей-«свидетелей» служить в национальной армии Армении. Обязательная воинская служба для членов этой секты была заменена гражданской службой, что с восторгом восприняли сами молодые «свидетели» и их родня. Казалось бы, проблема с религиозными чувствами решена. Однако через некоторое время соответствующим образом проинструктированные все иеговисты призывного возраста как один отказались и от альтернативной службы. Как оказалось, на сей раз им не понравилось, что их служба находится в ведении Министерства обороны РА. Какой принципиальный пацифизм! А если через некоторое время иеговисты заявят, что их религия не позволяет им вообще подчиняться светским законам? Или откажутся платить налоги, поскольку часть их идет на армию? Наверное, искаженно восприняли саму суть христианского учения и все еще подспудными идолопоклонниками оставались наши святые предки и духовные отцы, благословлявшие защитников родины…
Библя не учит нападать, грабить убивать, но и не учит мириться со всем этим. «Богу Богово, а кесарю – кесарево», - говорит сын Божий. А что должны люди кесарю? Они платят ему налоги, на которые содержат прежде всего армию. И разве не лицемерии выходить против обвешанного оружием врага, вооружившись одним лишь верой и смирением? Ведь это то же самое, что отдавать Богу кесарево.
В священном писании ни Иисус, ни Иоанн Креститель, ни апостолы не клеймят и не отвергают армию и воинское ремесло. Когда во время крещения пришли к Иоанну солдаты: «Спрашивали его также и воины: а нам что делать? И сказал им: никого не обижайте, не клевещите, и довольствуйтесь своим жалованьем» (Лука, 3, 14). То же самое говорил Иоанн Креститель и другим пришедшим к нему за советом.
Евангелист Лука рассказывает о том, как Иисус в городе Капернаум исцелил слугу сотника за благочестие его и достоинства. «Сказываю вам, что и в Израиле не нашел Я такой веры», - сказал Иисус идущему за ним народу (Лука, 7, 1-9). И опять же – ни слова хулы, никаких призывов отказаться от воинской службы.
В Библии есть и такие строки: «И сказал Господь Моисею в пустыне Синайской, в скинии собрания, в первый [день] второго месяца, во второй год по выходе их из земли Египетской, говоря: исчислите все общество сынов Израилевых по родам их, по семействам их, по числу имен, всех мужеского пола поголовно: от двадцати лет и выше, всех годных для войны у Израиля, по ополчениям их исчислите их - ты и Аарон» (Числа, 1-3).
И еще: «Когда ты выйдешь на войну против врага твоего и увидишь коней и колесницы и народа более, нежели у тебя, то не бойся их, ибо с тобою Господь Бог твой» (Второзаконие, 20).
И таких мест в Священном писании множество. Но закто мы нигде не найдем упоминаний о том, что не следует защищать свою землю. Слава Богу, наша земля тоже не беззащитна, иначе враг немедленно напал бы на нас, и тогда у свидетелей Иеговы не осталось бы выбора.
В условиях нашей страны закон «Об альтернативной службе» - чистейшей воды индульгенция и неоправданная привилегия. С другой стороны закон этот – прямое попрание прав «несвидетелей» - особенно если учесть вытекающую из требований времени суровость этого закона, когда в силу всем известных причин служить в армию идут даже те молодые люди, призыв которых неблагоприятно сказывается на культуре, науке, социальной ситуации страны. Мирную, беспечную жизнь «альтернативщиков» с оружием в руках вынуждены защищать на границах, в любую минуту готовых полыхнуть огнем, их же сверстники, не отказывающиеся под лицемерными предлогами от выполнения своего гражданского долга. Ну а как же быть с правами не завербованных в эти секты людей и как все это умудряется сочетать закон, предоставляющий сектантам неоправданные льготы, с его же собственным положением: «Целью альтернативной службы является обеспечение выполнения гражданского долга перед Отечеством и обществом, и она не носит характер наказания, унижения чести и достоинства личности». Таким образом, мы фактически позволяем «свидетелям» не призываться в нашу армию, а вербоваться и служить своей чужой нам альтернативной родине.
Но и это еще не все. Получив полную свободу в своей охоте на душ и льготу в форме альтернативной службы, руководимые из Бруклина иеговисты не только не успокоились на этом, но и пытаются пойти еще дальше.
Они уже завили о том, что альтернативная служба для их последователей является не обязательной а… делом совести каждого, так что каждый «свидетель» сам решает, согласиться на такую службу или отказаться от нее. Мало того, свое решение они должны принять, «основываясь на своей совести, воспитанной и образованной на Библии». Интересно было бы знать, каким образом они могут без всякого зазрения своей «воспитанной» совести пользоваться тем миром, за который платят своими жизнями другие?..
Насколько это по христиански – ссылаясь на веру, увиливать от трудностей, искать местечки потеплее, не вложив ничего своего, пользоваться тем, что добыли другие? Неужели именно такому христианству учат нас иеговисты, с Библией наперевес настырно проповедующие на улицах нашей страны, лезущие в наши дома и проникающие во все щели?
Что этой за христианство такое альтернативное? Кстати, не лишним будет упомянуть, что эта религиозная организация пользуется своим собственным переводом Библии – так называемым Новым переводом мира, которую и проповедуют нам с подтасованными комментариями.
И при всем этом власти нашей страны, идя навстречу «свидетелям» чужого бога, готовятся внести в закон об альтернативной службе изменения, дабы потрафить желаниям религиозных организаций и подогнать нашу страну под европеизированные представления о демократии. Я, однако, убежден, что это не решение вопроса, поскольку на этом они не остановятся – ведь как упустить такой великолепный повод опустошить наши мозги и карманы!.. Я имею в виду развернутую этими ловцами душ беспардонную охоту на нас и те судебные иски, которые они представляют как попрание свободы совести и отправляют в Европейский суд, обкрадывая государственный бюджет.
Безопасность нашей страны предполагает и требует единства. Такого же единства, которое было у нас во время Сардарапата, когда плечом к плечу с армянским воином встала интеллигенция, крестьяне, духовенство. Идеальным типом гражданина независимой Армении должен быть такой стремящийся к единству человек. Именно эта идея единства должна быть заложена в основу всего нашего образования, культуры, воинского воспитания, в основу государства как такового. Именно это стремление должно быть главенствующим для всей нашей страны, а не чужеродные коварные, разлагающие с одной стороны и разъедающие с другой чужеродные коварные замыслы, острие которых направлено против их собственных же последователей, которых эти проповедники «свободы совести» просто выжимают до предела, духовно обессиливают, чтобы превратить в максимально послушных рабов, в идеальных манкуртов.