Ամեն մի իր ունի իր պատրաստման բաղադրատոմսը
«Գաղտնիքը ոչ թե կավն ու քարն է, այլ գեղարվեստական մոտեցումը»,- նշում է նկարիչ, դիզայներ Արմեն Աթանյանը` ցույց տալով «Մանե Թայլս» ընկերության կավե եւ քարե ձեռակերտ խճանկարներն ու սալիկները, որոնց գեղագիտական արժեքի համար պատասխանատու է իր ստեղծագործական խումբը:
«Մանե Թայլս»-ը 2001թ. հիմնել է ամերիկահայ գործարար Հարություն Աջարյանը` Հայաստանի բնական քարերից եւ կավահողից դեկորատիվ սալիկներ եւ կերամիկա արտադրելու նպատակով, որոնք նախատեսված են տան ներքին եւ արտաքին հարդարանքի համար:
Ընկերության արտադրամասը բացվեց նախկին Երեւանի ավտոդետալների գործարանում, որտեղ երկաթյա հաստոցների փոխարեն հիմա կավահողի բլրակներն ու կավի թրծման վառարաններն են: Այդտեղ իրականացվում է աշխատանքի արտադրական մասը, իսկ արվեստանոցներում` ստեղծագործական:
Խճանկարի արհեստանոցը նկարիչների եւ դիզայներների հավաքատեղին է:
Արվեստանոցի սեղաններին դրված են Մարտիրոս Սարյանի կտավներից երկուսի դեռեւս անավարտ խճանկարները: Երկու նկարչուհիներ կավե սալիկների կտորներից կտոր-կտոր, մաս-մաս հավաքում են շոգ ամառվա եւ ասիական հեքիաթի բնապատկերներ: Յուրաքանչյուր խճանկարի համար օգտագործվում են հազարավոր գունային երանգներ ունեցող սալիկների մասնիկներ:
Կավե սալիկները ներկվում են տարբեր գույնի ջնարակով, հետո անհրաժեշտ գույնի սալիկից սղոցով կտրվում է մի կտոր, տաշվում այնքան, որ այդ կտորը դառնա մյուս հատվածների անբաժանելի մասնիկը: Երբեմն խճանկարը հավաքվում է քառակուսի հատիկներով: Որոշ կտավների դեպքում, երբ անհրաժեշտ է լինում ընդգծել նկարչի վրձնահարվածները կամ կավե կտորներով վերարտադրել քամուց թեքված ցորենի արտեր, կտրվում են ուղղանկյուն կամ երկարավուն մասնիկներ:
«Սարյանի «Համբույր» կտավը նկարված է ջրաներկով, եւ մի գույնի մեջ կան մի քանի երանգներ: Սկզբում չգիտեինք` ինչպես անել, որ խճանկարին էլ հաղորդենք այն թափանցիկությունն ու թեթեւությունը, որն ունի ջրաներկը, բայց հետո գտանք տարբերակ. մի գույնի սալիկը ներկեցինք տարբեր երանգային շերտերով եւ ստացվեց»,- աշխատանքի նրբությունների մասին պատմում է խճանկարի խմբի ղեկավար Գոհար Գուրզադյանը:
«Համբույր» կտավ-խճանկարի հեղինակը մասնագիտությամբ կինոռեժիսոր Նոնա Ավագյանն է: «Մանե Թայլս» նա եկել է երկու տարի առաջ` պատահաբար: Ասում է, որ երբեք չէր փնտրել նման աշխատանք, բայց հիմա այն նրա ոգեշնչման, ստեղծագործելու եւ զարգանալու աղբյուրն է: 10 ամիս շարունակ հավաքել է հայտնի գեղանկարիչ Գյուստավ Կլիմտի «Կույսեր» կտավի խճանկարը, որն ապշեցնում է իր մանրակրկիտ դետալներով եւ գունային բազմազանությամբ:
«Ամեն անգամ, երբ ավարտում եմ մի աշխատանք, այնքան եմ կապվում ու սիրում այն, որ մի տեսակ ափսոսում եմ, որ պիտի տանեն արվեստանոցից, պիտի վաճառվի»,- տխուր ժպտալով ասում է Նոնա Ավագյանը:
Նոնայի մատներին կան մարտկոցանման թղթե փաթաթաններ, որով նա պաշտպանում է մատները տաշող սարքերից: Օրվա ընթացքում մի քանի անգամ նորն է փաթաթում, քանի որ շատ շուտ մաշվում են: Նրա գործիքներն են մատիտը, աքցանը եւ տարբեր տեսակի տաշիչներ:
«Երբ նոր էինք սկսում խճանկար հավաքել, չկային համապատասխան գործիքներ: Եվ մենք ձեռքով էինք մշակում խճանկարի մասնիկները, հատուկ մկրատով կտրում էինք, այնքան էինք քարով տաշում, որ մեր ձեռքերի վրա վերքեր ու փուչիկներին էին լինում»,- պատմում է խճանկարի խմբի ղեկավարը:
Խճանկարների, սալիկների եւ այլ արտադրանքի գունային եւ նախշային բազմազանության խնդիրը վստահված է մեկ ուրիշ վարպետի` նկարիչ Արմեն Աթանյանին:
«Ես ոչ միայն ստեղծագործում եմ, այլ նաեւ փորձարկում,- ասում է նա, - ջնարակների փոշին իսկական փորձարարական նյութ է ստեղծագործողի համար: Որպեսզի կարողանամ իմ ուզած գույները ստանալ, ես պետք է ճիշտ խառնեմ տարբեր գույնի ջնարակներ: Երբեմն իմ ուզածն է ստացվում, երբեմն` լրիվ նոր բան: Հիմնական գույները 30-ն են, որոնց խառնուրդներից ստանում ենք մոտ 400 երանգ: Նույնիսկ գրամները նշանակություն ունեն, վառարանում ջերմաստիճանի աննշան տարբերությունը կարող է ազդել գույնի վրա»:
Նոր արտադրանքի առաջին նմուշն արհեստավորի հետ նա է պատրաստում: «Նախքան գործի անցնելը ես արդեն մտովի պատկերացնում եմ ինչպիսի բաղադրություն, տեսք, գույն եւ դիզայն պետք է ունենա նոր սալիկը կամ որեւէ կերամիկական արտադրանք: Մտքերս գրում եմ թղթի վրա. օրինակ` վերցնել որեւէ գույնի ջնարակ, ավելացնել 100 գրամ ջուր, ներկել կոնկրետ համարի վրձինով, որից հետոգ եւ այլն: Այսպես ամեն մի նոր արտադրանքի համար, կարելի է ասել, հատուկ բաղադրատոմս եմ գրում»,- պատմում է նկարիչը` ցույց տալով 600 բաղադրատոմսերի թղթապանակը: Ավանդաբար արտադրվող արտադրատեսակները 114-ն են:
Ջնարակներ ընկերությունը ներկրում է արտասահմանից: Այդ նյութերի պատրաստման տեխնոլոգիան շատ բարդ է եւ գաղտնի. Հայաստանում ջնարակ երբեք չի արտադրվել:
Ընկերության ցուցասրահում գրեթե հնարավոր չէ գտնել ամբողջությամբ միանման սալիկ, խճանկար, հուշանվեր: Փոխարենը կարելի է հայտնաբերել, ասենք, հայկական ժայռապատկերներով կավաբլիթ կամ ավազահատիկներով ծաղիկ-սալիկներ, գեղանկարիչ Գյուստավ Կլիմտի կտավի խճանկարները կամ էլ հայկական նախշերով գորգ` կավե սալիկներով:
«Մանե Թայլս»-ի արտադրանքը ստեղծվում է 20 տարբեր մասնագիտություններ ունեցող մարդկանց աշխատանքի արդյունքում` երկրաբաններ, նկարիչներ, ջնարակողներ, դիզայներներ, կավի թրծման մասնագետներգ
Երկրաբանների վերջին հայտնությունը ժանգագույն քարն է, որը նրանք այդպես էլ անվանել են` ժանգ: Նախկինում այն ոչ մի արտադրատեսակում չի օգտագործվել, հիմա «Մանե Թայլս»-ի մասնագետները փորձում են ինքնուրույն վերամշակել այն: 6 տարիների ընթացքում բազմաթիվ փորձարկումներից հետո արտադրության համար ընտրվել են մարմար, օնիքս, տրավերտին, տուֆ տեսակի քարերը: Արտադրությունում Հայաստանի 290 տեսակի կավերից օգտագործվում է միայն երեքը: Դրանք ընտրվել են տարիների փորձարկումների արդյունքում եւ համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին` դիմացկուն են, անվտանգ, ջրակայուն:
«Մանե Թայլս»-ը ներկայացուցչություններ ունի ԱՄՆ-ում եւ Ռուսաստանում, ուր էլ արտահանվում է արտադրանքի 90 տոկոսը: Ընկերության գործադիր տնօրեն Էդիկ Մանուկյանն ասում է, որ արտահանման ծավալներն աճել են 5 անգամ` սկսած 2001 թվականից:
«Եթե տեղի ունենար միաչափ սպառում, ապա դրամի արժեւորումը կազդեր մեր գործունեության վրա, բայց մենք ունենք սպառման աճ, որովհետեւ մարդիկ սկսել են ճանաչել մեզ: Սպառումը կշատանար, եթե չլինեին նմանատիպ խնդիրներ: Որոշ արտադրատեսակներ ստիպված ենք եղել թանկացնել մինչեւ 20 տոկոս»,- բացատրում է պրն Մանուկյանը:
Իրենց գործի վարպետները նշում են, որ որքան շատ է արհեստավորի ձեռքը դիպել արտադրանքին, այնքան այն ավելի թանկ է: «Մանե Թայլս»-ի արտադրանքի 1քմ սալիկը գնահատվում է 150-200 ԱՄՆ դոլարից մինչեւ 3500- 4000 ԱՄՆ դոլար:
Հայաստանում «Մանե Թայլս»-ի արտադրանքը շատ ճանաչված չէ: Այդ պատճառով արտադրանքի 10 տոկոսն է սպառվում երկրում, 90 տոկոսը գնահատում են օտարերկրյա սպառողները: Վերջին տարիներին, սակայն, Հայաստանում նկատվում է հետաքրքրության աճ: Շատ շուտով Երեւանում կբացվի ընկերության արտադրանքի վաճառքի սրահը:

Every Piece Has its Own Recipe
"The secret is not the clay or the stone, but the artistic approach to working…," explained artist and designer Armen Atanyan, showing Mané Tiles' handmade mosaics and tiling, designed by his creative group.
Mané Tiles was established in 2001 by American-Armenian businessman Harutyun Ajaryan with the aim of manufacturing decorative tiles and ceramics for interior and exterior design, using natural Armenian stones and clay.
The company's factory was set up in what was once the Yerevan Automobile Parts Factory, where the iron machinery has been replaced by mounds of clay and baking ovens. That is where the items are manufactured, but the workshops are where they are created.
The mosaic workshop is where the artists and designers have gathered.
Two incomplete mosaics based on paintings by Martiros Saryan lay on the tables of the workshop. Two artists were completing the depictions of a hot summer and an Asian tale using tiles of clay, putting them together piece by piece. Each mosaic is made of tile pieces which have thousands of shades of coloring.
Clay tiles are covered with glaze of different colors, and then a piece of clay of the desired color is cut off using a saw and its sides are shaved until it fits perfectly with the other pieces. Sometimes, square pieces are used to make a mosaic. In some paintings rectangular or oblong pieces are cut, for example when the artists' brushstrokes are emphasized or when pieces of clay are used to reproduce fields of wheat bent by the wind.
"Saryan's Kiss was painted using watercolors and each color has a number of shades in it. At first, we did not know how to make a mosaic with the same transparency and lightness provided by watercolors. But we found a solution - we painted a tile with different layers of shading and got the effect we wanted," said Gohar Gurzadyan, director of the mosaic group, demonstrating the nuances of their work.
The mind behind the mosaic of Kiss belongs to a filmmaker by profession, Nona Avagyan. She ended up unexpectedly at Mané Tiles two years ago. She said that she had never sought work of this kind, but now it was the source of her inspiration, creativity and development. Over a period of 10 months, she put together a mosaic based on the work The Virgins by the famous artist Gustav Klimt, and the complete product is mind-boggling in its attention to detail and variety of color. "Every time I finish a piece of work, I like it and am so attached to it that I feel sorry to see it leave the workshop and be sold," said Nona Avagyan, smiling sadly.
Nona's fingers were wrapped in paper - making them look like batteries - as protection from the shaving equipment. She changes the wrapping a number of times a day, because it wears out quickly. Her tools include a pencil, forceps and shavers of different kinds.
"When we just started putting mosaics together, we didn't have the necessary tools. We would prepare the pieces of tile by hand, using a special pair of scissors to cut them and we would use stones to shave the edges, until we would have sores and blisters on our hands," said the director of the mosaic group.
The range of color and patterns on the mosaics, tiles and other products are the forte of another expert, artist Armen Atanyan.
"I don't just create things, I experiment," he said, "Glaze powder is perfect material for artists to experiment with. In order to get the color I want, I have to mix different kinds of glaze in the right proportion. Sometimes I get what I want, other times it's something completely new. There are 30 basic colors, which I can mix together to get about 400 different shades. Each gram is significant and even a slight change of temperature in the oven can affect the color."
Atanyan makes the prototype of a new product with another worker. "Before we begin work, I already have a mental picture of the content, look, color and design that the new tile or ceramic piece must have. I put my idea down on paper. For example, 'Take glaze of such-and-such color, add 100 grams of water, paint using a brush of such-and-such number, then…' and so on. So you could say that I write a special recipe for each product," said the artist, showing a file with 600 such recipes. 114 of them were pieces produced on a regular basis.
The company imports glaze from abroad. The technology used to produce it is complicated and secret.
It is nearly impossible to find two pieces of tile, ceramic or souvenir that are completely alike in the company's showroom. Instead, one may discover a piece of clay with Armenian cave paintings or flower tiles made with grains of sand, mosaics made based on Gustav Klimt's paintings or an Armenian carpet, made of clay tiles.
Mané Tiles' products are manufactured thanks to the work of people with 20 different professions - geologists, artists, glazers, designers, clay bakers…
The latest discovery by the geologists is rust-colored rock, which they have named just that - rust. It had never been used in any product before, but now Mané Tiles' experts are trying to process it on their own. Over 6 years, after many experiments and tests, rocks like marble, onyx, travertine and tuff have been chosen to be used in the products. Only 3 of the 290 types of clay available in
Mané Tiles has representatives in the
"If we had had uniform consumption, then the appreciation of the dram would have affected us. But we have seen a rise in consumption, because our recognition in the market has grown. It would have grown even more if we didn't have certain problems. We have been forced to raise the prices on some of our products by about 20 percent," explained Manukyan.
Experts in this field said that more manual work on an item raised its price. One square meter of tile produced by Mané Tiles is priced from US $150-200 to US $3,500-4,000.