Հայկական ռոքի երեք ծայրահեղությունները
«Ծննդյանս օրը կուրսի երեխեքը կիթառ նվիրեցին ու կրակն ընկան,-պատմում է Բժշկական համալսարանի 4-րդ կուրսի ուսանող Նարեկը եւ բացատրում, որ ամեն ինչ այդտեղից սկսվեց:- Հետո կիթառ նվագող ընկերներս մի երկու խորհուրդ տվեցին, ու այդպես սկսեցի նվագել»:
Ուսանողական խորհրդում Նարեկը շատ էր լինում, մի օր էլ ծանոթացավ Զաքարի հետ, որն ամբողջ օրն «իրար խառնված գնում-գալիս էր», ու Զաքարը Նարեկին որպես բաս կիթառահար ընդունեց իր խմբում:
Զաքարի համար էլ ամեն ինչ սկսվեց մոտ 3 տարի առաջ, երբ Բժշկական համալսարանի բեմում ելույթ ունեցան ու, չնայած իրենց սխալներին, հանդիսատեսն ընդունեց բուռն ծափահարություններով:
«Խմբի գործիքները մեզ միավորեցին, ոչ թե մենք միավորվեցինք ու որոշեցինք խումբ ստեղծել: Ֆլեյտա էր պետք` Անուշավանի հետ ծանոթացանք, կիթառ էր պետք` Վագների հետ միավորվեցինք»,-պատում է արդեն ձեւավորված «Սինկոպե» խմբի հիմնադիր անդամներից Զաքարը:
«Սինկոպե»-ն բժշկական տերմին է եւ նշանակում է «սրտի կանգ»: Խմբի տղաները պատմում են, որ մինչեւ այս անվանումը տարբեր անվանումներով են հանդես եկել, անգամ եղել է` համերգից առաջ իմացել են, որ այդ անվանմամբ ուրիշ խումբ կա, 5 րոպեում նոր անվանում են մտածել ու բեմ ելել:
«Ինձ հարցնում էին` ի՞նչ ոճում եք նվագում, ասում էի` խառը, ի՞նչ գործիքներ կան, էլի խառը, տղանե՞ր են, թե՞ աղջիկներ, էլի պատասխանում էի` խառը, ու այսպես կազմակերպվեց մեր խառը խումբը»,- պատմում է Զաքարը:
Այսօր Բժշկական համալսարանի «խառը» խմբում սոլո, բաս կիթառներ կան, ակուստիկ կիթառ, ստեղնաշար, ֆլեյտա, հարվածային գործիքներ, խմբի «ձայնն» էլ արդեն մեկ ամիս է Աննան է: Բացի նրանից, որ այս խմբի անդամներին միավորում են գործիքները, գրեթե բոլորի` բժիշկ լինելու հանգամանքը, խմբի մեծամասնությունը նաեւ Սյունիքի մարզից է:
«Մեր ոճը լեռնային-դասական-մեդ-ջազ-ռոք է»,- բացատրում են իրենց ոճը եւ նշում, որ հիմնականում չեն մտածում, թե ի՞նչ ոճում են նվագում, նվագում են այն, ինչ զգում եւ տեսնում են:
«Դեռ այդքան պրոֆեսիոնալ չենք, երբեմն չի ստացվում այն, ինչ ուզում ենք, բայց աշխատում ենք այդ ուղղությամբ, հատկապես հիմա, երբ վոկալի Աննան (ջազային քոլեջ է ավարտել) եւ հարվածային գործիքների Արթուրը (նույնպես ջազային քոլեջից է) միացել են մեզ, մի քիչ պրոֆեսիոնալ ենք մեզ զգում»,- ասում է կիթառահար Վագները:
Բացի նրանից, որ խումբը տարբեր անվանումներով հանդես է եկել ուսանողական համերգներին, խմբի տղաները միացել են Բժշկական համալսարանի մեկ այլ խմբի եւ մեկ շաբաթյա համերգներով հանդես եկել ամբողջ Սյունիքում, իսկ վաստակած գումարով նոր գործիքներ են գնել: Արդեն մեկ ամիս է «Արմեդիա» կենտրոնը խմբին փորձեր անելու տեղ է հատկացրել ու նոր գործիքներ գնել, եւ խումբն արդեն մեծ հույսեր է կապում ձայնասկավառակ թողարկելու հետ: Իսկ փորձերին նոր հնչողությամբ են փորձում երգերը, որոնք հիմնականում Զաքարի եւ Վագների հեղինակածն են: «Սինկոպեն» հաճախ կատարում է Վագների հոր` նախկին «Որոտան» խմբի երգերը:
«Օրինակ` «Մայրամուտ» երգը ծանր ռոք է, կամ մի երգ եմ գրել, որ բյլուզ է կոչվում, բայց իրականում ջազին է մոտ, բայց ջազ էլ չի»,- փորձում է խմբի ոճից գլուխ հանել Նարեկը, բայց այդպես էլ չի ստացվում: «Խառը խումբ ենք, էլի»,-ասում է:
Իսկ Զաքարը բացատրում է, որ ինչ էլ նվագեն, ամեն դեպքում իրենք ազդված են ռոքից եւ ռոք լսելով են սկսել:
«Մենք նվագում ենք ոչ «քյաբաբ» զանգվածի համար»,- ասում է Վագները եւ շարունակում, որ ինքն իր կուրսեցիների համար է նվագում, շատ ուսանողներ են իրենց լսում, քանի որ իրենք կենդանի եւ հայերեն լեզվով ուսանողության սրտին մոտ երաժշտություն են նվագում:
Իսկ թե ինչպե՞ս են տեսնում իրենց ապագան խմբում եւ պատրաստվու՞մ են երաժշտությամբ գումար վաստակել, Նարեկն ասում է, որ խումբն իր համար լուրջ հոբբիից մի քիչ ավելին է: Զաքարն էլ չի բացառում ոչինչ, բացի անցումի տակ նվագելով գումար վաստակելուց: Նրանք համարում են, որ բժիշկ երաժիշտներ են:
«Փոքր ժամանակ որովայնիս հետ խնդիրներ ունեի, եւ իմ հորեղբայրը, որ մանկաբույժ է, ինձ միշտ հոգնա էր անում: Որոշեցի` մեծանամ, ես էլ իրեն հոգնա անեմ, ու այդպես բժիշկ դարձա: Մի խոսքով, ինձ ոգեշնչել է հորեղբայրս»,- պատմում է Վագները եւ անկեղծանում, որ իր այդ նպատակը դեռ չի իրականացրել եւ որպես բժիշկ դեռ անելիքներ ունի:
Ռոք, որ հնարավոր չէ առանց նոտաների
«Մեզ լսում են այն մարդիկ, ովքեր ռոքը միայն բաս կիթառների միաժամանակ հնչողություն չեն համարում»,- իրենց խմբի մասին ասում է Ջեֆը (Վահագն Փափայանը), ով էլ 2001-ին իր մի խումբ ընկերների հետ ստեղծեց «Օքսենհեմ» խումբը, որն, իրենց բնորոշմամբ, պրոգրեսիվ ռոք է:
«Մենք միշտ մեր մեջ եփող, զարգացող, միշտ ուղիներ փնտրող ռոք ենք»,- ասում է խմբի անդամներից կիթառահար Կորյունը:
«Օքսենհեմ»-ի կազմավորման ժամանակ խմբի շատ անդամներ հայկական այլ ռոք խմբերում էին նվագում, եւ «Օքսենհեմ»-ի «ձեռագիրն» այլ կերպ մշակվեց: Նրանք հիմնականում բարդ, բայց մեղեդային երաժշտություն են նվագում, որն ուղեկցվում է ջութակի եւ ֆլեյտայի հնչյուններով, որոշ երգերում էլ` վոկալիստի ձայնով, ում հրավիրում են տարբեր խմբերից: Իսկ խմբի երգերը գրում է Ջեֆը, հիմա նաեւ` Վարդանը` խմբի նոր եւ ամենաերիտասարդ անդամը, ով նվագում է ստեղնաշարային գործիքների վրա:
«Նախորդ դաշնակահարը հղիացավ եւ դուրս եկավ խմբից, սակայն մենք դրանում մեղավոր չենք»,- կատակում է Վահագնը (Ջեֆը), իսկ Վարդանն էլ ասում է, որ հայտարարությունն է կարդացել եւ եկել խմբում նվագելու:
Վարդանի մասին կատակում են` որպես խմբի ամենամոռացկոտի, որ միշտ ինչ-որ բան է մոռանում, եւ իրենք համերգից առաջ խառնվում են իրար:
«Հաճախ նոտաներն եմ մոռանում ու մեր երաժշտությունը, ճիշտ է, հնարավոր է հիշելով նվագել, բայց, իրոք, դժվար է, եւ մենք իմպրովիզներ համարյա չենք անում»,- ասում է Վարդանը:
«Արդյոք խումբը ռոք երաժշտությունից ստացված գումարներո՞վ է ապրում» հարցին խմբի անդամները պատասխանում են` «այո, ռոքով ենք ապրում»: Ճիշտ է, խմբի երաժիշտներից շատերն այլ խմբերում էլ են նվագում, իսկ, օրինակ, Ջեֆը ձայնային ռեժիսոր է աշխատում:
«Պիտի լավ անես քո գործը, որ դրա դիմաց գումար ստանաս` նվնվալու փոխարեն, թե չէ ձեռքի հետ անելու դեպքում ո՛չ գործիք կլինի, ո՛չ էլ փորձատեղ ու ժամանակ»,- կարծում է Վահագնը: Կորյունն էլ հակադարձում է, որ «այդ ժամանակը» կգա, իսկ առայժմ «հեռուստատեսային եթերը լցված է ամեն տեսակ աղբով, ու դրանք պիտի մաքրվեն, որ «երաժշտությունը» կոմերցիոն դառնա, ոչ թե ամեն տեսակի «երաժշտության» տակ տրվող երեւույթ»:
Վարդանն էլ կարծում է, որ ռոքը պիտի պոպուլյար երաժշտություն լինի, եւ իրենց խմբի նշանաբանը հենց «երաժշտությունն է»: Իսկ խմբի անվանման ստուգաբանությունն այսպես են ձեւակերպում. «Օքսենհեմն» ի վերուստ մեզ տրվեց: Այժմ ի վերուստ տրված անվանումով խումբը ձայներիզ է թողարկել, որը վաճառվում է ամբողջ աշխարհում, բացի Հայաստանից: «Պայմանավորվածությունն է այդպիսին»,- պարզաբանում է Ջեֆը:
Հայկական հեթանոս սեւ մետալ, որ «Եղեռնի» մասին է
«Արամազդը» հայ իրականության մեջ այն միակ նախագիծն է, որի հնչողությունը տասնյակի հասնող գործիքների համադրումն է, եւ որն իրականացնում է մեկ հոգի` հենց Արամազդը: Արամազդի պատմելով` մտահղացումը պատահական է ծագել, եւ ամեն ինչ կառուցված է բացառապես մետալային երաժշտության նկատմամբ սիրո վրա:
«1999 թ. իմ ընկեր Արմենը, ով հիմա Լոս Անջելեսում է ապրում, «Հայ FM» ստուդիայում մի երկու կիթառային ռիթմեր ձայնագրեց ու գնաց: Մի շաբաթ հետո զանգեցի ու ասացի, որ գա ու տեսնի` ինչ եմ սարքել»,-պատմում է Արամազդը (Արտաշես Մկրտչյան) եւ նշում, որ հենց համակարգչային ծրագրավորմամբ ծնվեց «Արամազդ» նախագծի առաջին երգը` «Եղեռնականը», որը ստեղծված է Պարույր Սեւակի «Անլռելի զանգակատան» բառերով:
«Ընկերս գնաց, իսկ ես շարունակեցի, ու հաջորդ ստեղծագործությունները «Քոչարին», «Հովերն եկան» գործերն էին, որոնց մանրակրկիտ հավաքում էի բասը, ազգային երաժշտական գործիքները»,- պատմում է Արամազդը` ավելացնելով, որ հայոց դիցարանի գերագույն աստծո անունն իրեն վերագրել է այն ժամանակից, երբ առաջին անգամ ինտերնետ է մուտք գործել:
Արամազդը պատմում է, որ 1999-ին մետալ երաժշտության բնագավառը Հայաստանում թերզարգացած էր, ունկնդիրներ չկային, խմբեր չկային, ոչ ոք չէր կարծում, որ դա կարող է մեկին դուր գալ. իր ստեղծագործությունների մասին գիտեին մի քանի հոգի:
Ըստ նրա` հիմա ժամանակները փոխվել են, քանի որ ծանր մետաղային երաժշտություն լսողներ ու խմբեր կան:
«Արամազդի» հիմնական իմաստն է` երաժշտության միջոցով ցույց տալ վաղեմի ժամանակաշրջանում հայ արորդիների աշխարհընկալման, բարոյական հատկանիշների ամբողջականացումը: Այն չի մղում դեպի պատերազմ, սակայն արթնության է կոչում պատերազմի դեպքում: «Ֆաշիզմ բացարձակ չկա»,- ասում է Արամազդը եւ նշում, որ իր նախագծի ոճը հեթանոսական սեւ մետալն է:
Այսօր «Արամազդը» պոպուլյար է Հայաստանում ծանր ռոք երաժշտություն լսողների շրջանում, եւ այս մարդկանց համար այս երաժշտությունը հասանելի է ինտերնետում եւ ռադիոեթերում:
«Ես կուզեի լինել հանրաճանաչ, բայց չեմ մտածում կոմերցիայի մասին»,- ասում է Արամազդը: Մոտ ապագայում նա պատրաստվում է ձայներիզ թողարկել, որը, հավանաբար, «Ար» կանվանի, ինչը նշանակում է «ամեն ինչի սկիզբ»: Սակայն չի ակնկալում, որ առայժմ ծանր մետաղային երաժշտությամբ մեծ գումարներ կվաստակի Հայաստանում:
Իսկ «սկիզբը» նա արդեն կատարելագործված երաժշտական ծրագրերով է պատրաստվում իրականացնել. «Օրինակ` թեեւ զուռնայի ձայնի կենդանի եւ համակարգչային տեսակի մեջ տարբերություն կա, բայց լավ աշխատելու դեպքում դա չի նկատվում»:
Արամազդը, բացի մետաղային երաժշտության իր նախագծից, այս երաժշտության մասին ռադիոհաղորդում է վարում եւ ամեն կիրակի ժամը 10-ից մինչեւ գիշերվա 3-ը ներկայացնում է այս ոճում նոր գործերն ու նախագծերը: Հաղորդման զգալի մասը կազմում է նաեւ հայ մետալիստների գործերի ներկայացումն ու պրոպագանդումը:
«Ունկնդիրների քանակն այնքան քիչ է, որ համարյա բոլորին ճանաչում եմ. նրանք նույն հայաստանյան ռոք լսող զանգվածն են: «Լավ օրերին» ընկնդիրներիցս 150 հոգին արձագանքում են»,- ասում է Արամազդը` արդեն որպես «Մետալ ֆրոնտ»-ի հաղորդավար:
Նրա ունկնդիրներից քչերը, հավանաբար, գիտեն, որ հաշվիչ տեխնիկայի մասնագիտական կրթությամբ Արամազդն ինքն իրեն երաժիշտ չի համարում եւ ասում է, որ չի հավակնում դրան:
Իսկ հայկական ռոքի մասին կարծիք հայտնելիս ասում է, որ չի կարելի դրական կարծիք ունենալ մի բանի մասին, ինչը գոյություն չունի:
«Անընդհատ նույն ռոք լսող մարդիկ են, նույն խմբերը, նույն երգերը, որոնք այդ նույն զանգվածն անգիր գիտի արդեն: Ի վերջո, ինչքա՞ն կարելի է նույն բանը լսել»,- զարմանում է Արամազդը, բայց նաեւ ասում, որ չնայած այս ամենին` հիմա ռոքային անցուդարձ կա, ու պարբերաբար փառատոններ ու համերգներ են կազմակերպվում, ինչը, ըստ նրա, արդեն լավ է:

The Three Extremes of Armenian Rock Music
“Some of the guys from my college class gave me a guitar for my birthday and things just took off.” This is how Narek, a 4th year student at
One day Narek met Zakar at the Student Council where he’d often hang out. Zakar, who would always be in a state of confusion, coming and going aimlessly, took Narek on as a bass player in his group. It all started for Narek about three years back as well when they played a gig at the
Synkope is a medical term that means ‘a pause of the heart’. The guys in the group recount that they’ve played under a variety of names before coming up with this appellation. Once, they had to change the band’s name five minutes before going on stage when they found out that another group with the same name already existed. “ They’d ask me what type of music do we play and I’d tell them, a mixed bag of stuff. When asked what instruments we play, I’d give the same answer, a mix of instruments. It was the same with the group’s line-up, a mix of guys and girls. That’s how we formed this mixed group “ relates Zakar.
Today, there are solo, bass and acoustic guitars, keyboards, flute and percussion in this “mixed” band at the
The band describes their music as a fusion of mountain, classical, metal, jazz and rock; but they never give the matter much thought. They play what they feel and experience.
Vagner, the group’s guitarist, says that, “ Our playing still hasn’t reached a professional level so sometimes we can’t convey what we’d like to, but we’re working on it. We’re slowly on the way up especially since the addition of Anna (a graduate of the
Members of the group have teamed up with another band from the
It’s been a month that
“ The song Mayramut (Sunset) for example, is heavy rock. I’ll pen a song that’s classified as the blues but which is more akin to jazz, but it’s not really jazz per say. We’re a mixed bag, man...” Narek states as he tries to nail down the group’s musical style.
Zakar adds that whatever the band plays it has always been rock-influenced and that they all started out listening to rock music.
“ We don’t cater to the “kebab crowd” declares Vagner and adds that he plays for his college classmates. The group has a good student audience because they play live and in Armenian and because their music hits home with the college kids.
As to how they see their future in the band and whether they’d like to make some real money as musicians, Narek confesses that for him the band is a bit more than just a serious hobby. Zakar doesn’t rule out anything either except for playing on street corners for chump change. They consider themselves to be “medical musicians”.
“ As a youngster I had stomach problems and my uncle the pediatrician always prescribed enema treatments for me. I vowed that when I grew up I’d give him some enemas in return. And then I became a doctor. In a way my uncle served as a source of inspiration for me “ says Vagner who goes on to confess that he still hasn’t fulfilled that vow and that he has much to do in his capacity as a physician.
Rock That’s Impossible to Play Without Sheet Music
“The people who listen to us are those who don’t consider rock to be just a couple of bass guitars wailing away.” That’s how Jeff (Vahagn Papayan), who along with some friends founded the band Oxsenhem in 2001, sees things. Jeff describes the ban’s music as progressive rock. Koryun, the group’s guitarist, says that the band’s music is always developing and exploring new directions and in a state of flux.
When Oxsenhem was formed many of its members were already playing in other Armenian rock bands. Oxsenhem’s musical palette took on another shading. The band mostly performs complex but melodic music accompanied by the sounds of violin and flute. Vocalists invited from other groups perform on some of the songs as well. Jeff and now Vardan, the group’s newest and youngest member who plays a variety of keyboard instruments, write all the music.
“ The former piano player got pregnant and left the band but we had nothing to do with that, “ jokes Jeff. Vardan says that he read an advert the band had published and showed up to play.
They joke that Vardan is the most forgetful member of the band and that he’s always loosing something or other. As a result, they’re all in a frazzle right before a concert. Vardan confesses that, “ I’m often misplacing my sheet music and while it’s possible to play by memory it’s certainly difficult and we almost never improvise.”
When asked if they earn a living playing rock music all the members respond that. “ Yes, rock music is our life.” It’s true that all the guys play in other bands as well. Jeff, for example, is employed as a sound engineer.
Vahagn believes that, “ You have to excel at your work in order to make money instead of whining all the time. Otherwise you’ll wind up having neither instruments nor the time and place to practice.” Koryun interjects that a time will come when all the garbage that now passes as music on the T.V. will be swept away and that not every “manifestation will be included under the rubric of music”.
Vardan thinks that rock will eventually be accepted as a musical genre and that’s why the ban’s motto is “it’s all about the music”. As to the conceptualization of the band’s name the guys declare that the word Oxsenhem came to them from ‘on high’. The group has already cut a CD with the same heavenly name and it’s on sale the world over, but not in
Armenian Pagan Black Metal That’s About the Genocide
With a sound being the synthesis of ten musical instruments Aramazd cuts a unique figure in the Armenian reality of today. What results is a personification of spirit particular to Aramazd himself. As he puts it the idea came totally out of the blue but it’s all based on a love of metal.
“In 1999 my friend Armen, who now lives in
“My friend left and I continued on with the songs “Kochari” and “Hovern Yegan” for which I meticulously downloaded the parts for the bass and national musical instruments, “ says Aramazd. He adds that he adopted the name of the supreme god in the Armenian mythological pantheon when his songs first appeared on the Internet.
Aramazd observes that back in 1999 the realm of metal rock in
“The underlying rationale of Aramazd is to convey, through music, the totality of moral concepts and conception of the universe that Armenians of old adhered to. It’s not a call to battle but rather a call to be alert if war comes. There’s nothing remotely fascistic about it “ says Aramazd and adds that pagan black metal serves as his stylistic underpinnings.
Today Aramazd is quite popular with those who listen to heavy rock and they can listen to this music through the Internet and over the radio.
“I’d like to be better known but I’ve never thought about going commercial,” states Aramazd. He’s working on a CD to come out soon most likely to be called “Ar” which means - the beginning of everything. But he doesn’t expect that heavy metal music will bring in big bucks in
He’s preparing the CD with the use of the latest in computerized technology. “ For example there’s a subtle but noticeable difference in the live and computerized versions of “zurna” playing which can be minimized through precise fine tuning.”
In addition to this project Aramazd also hosts a Sunday radio program from 10 to 3 in the morning dedicated to this type of music. He plays his own recordings and songs from other Armenian metal bands and publicizes their work.
“My radio audience is so tiny that I probably know them all on a first-name basis. They’re the same Armenians who are followers of rock in general. According to Aramazd, many know recognize him as the DJ of the “Metal Front” radio program.
Most of his listeners probably don’t know that Aramazd, who is a specialist in calculating equipment, doesn’t consider himself a musician nor does he pretend to be one. When it comes to opining on the rock scene in
“It’s always the same people who listen to rock, the same bands and the same old songs; the words to which they already know by heart. You can’t go on listening to the same stuff forever, can you?” Aramazd notes with a degree of cynicism. He adds however that despite all this there’s movement in the world of rock, periodic festivals and concerts are staged, which, in his view, can’t be a bad thing.