Բոդիլ Բյորն. չերգված հերոսուհի
«Երբ ավարտեցինք ֆիլմի նկարահանումները,- պատմում է Ջուսի Ֆլեմինգ Բյորնը,- ֆիլմի ռեժիսորը, որ ողջ կյանքում աթեիստ է եղել, ասաց, որ հիմա պարզապես ստիպված է հավատալ Աստծուն։
Ես մտածեցի, որ այլ կերպ չէր էլ կարող լինել. նկարահանումների ողջ ընթացքը լի էր զարմանալի «պատահականություններով», նույնիսկ հրաշքներով, կարծես վերեւում իրոք ուզում էին, որ այս ֆիլմը նկարահանվի։ Ողջ նկարահանումների ընթացքում այնպիսի տպավորություն էր, որ մենք միշտ ուղղակի հայտնվում էինք ճիշտ ժամանակին ճիշտ վայրում»։
Նորվեգացի Ջուսի Ֆլեմինգը Հայաստանում է իր տատի՝ Բոդիլ Բյորնի մասին պատմող «Նրանք ինձ մայր են կոչում» տեսաֆիլմի համար հայկական երաժշտություն ընտրելու նպատակով։
«Կան մարդիկ,- ասում է Ջուսին,- ովքեր իսկական հերոսներ են եղել եւ ում առաքելությունն ավելի մեծ ջանք ու խիզախություն է պահանջել, քան առաջին բեւեռագնացներինը։ Նրանցից մեկն է Բոդիլ Բյորնը՝ մարդ, ում մարմնավորած իդեալներով Նորվեգիան շարժվում է առայսօր»:
1902 թվականին դանիացի մի կին՝ Էմսի Քոլետը, հիմնեց «Կին միսիոներների միությունը», որը տեղակայված էր Կոպենհագենում։ Այս շարժման շրջանակներում բացվում էին Աստվածաշունչ ուսուցանող դպրոցներ, բարեգործական նպատակներով հավաքվում էին գումարներ եւ, ինչը միության գլխավոր առաքելություններից էր, միսիոներներ էին ուղարկվում Անատոլիա՝ այնտեղ բնակվող քրիստոնյաների հետ աշխատելու համար։ Այդ ժամանակ գործող նմանատիպ բազում կազմակերպություններից այս մեկը տարբերվում էր նրանով, որ կազմված էր բացառապես կանանցից եւ ամենափոքրն էր։
Բոդիլ Բյորնն այս կազմակերպության կողմից Արեւմտյան Հայաստան ուղարկված քսաներկու կանանց մեջ միակ նորվեգացին էր։
Նա ծնվել է 1871 թվականին Նորվեգիայի Կրագերո քաղաքում՝ հարուստ նավատերերի ընտանիքում։ Կրագերոյի այժմյան քաղաքապետարանն այն ժամանակ նրա ընտանեկան տունն էր։ Բոդիլը եղել է այն խիստ սակավաթիվ աղջիկներից, ովքեր դպրոց են հաճախել։ Աղջիկներին պարզապես չէր թույլատրվում սովորել, սակայն նրա հորեղբայրն Օսլոյում դպրոցի տնօրեն էր եւ աղջկան վերցրեց իր դպրոց։
1909 թվականին Բոդիլին դպրոցն ավարտելուց հետո ուղարկեցին Բեռլին՝ երկու տարով երաժշտություն սովորելու։ Հետո նա պետք է ամուսնանար ու ընտանիք կազմեր, ինչպես իր շրջանի մնացած կանայք։ Սակայն Բոդիլն այլ ճակատագիր ընտրեց։ Բոդիլը գինեկոլոգիայի բուժքրոջ դասեր առավ, միացավ «Կին միսիոներների կազմակերպությանը» եւ մեկնեց Արեւմտյան Հայաստան։
Այստեղ ապրելու եւ աշխատելու պայմաններն այնքա՜ն տարբեր էին իր հայրենի քաղաք Կրագերոյից։ Քրիստոնյաներն ապրում էին մշտական ճնշման ու հալածանքի պայմաններում։ Այն ժամանակներում, երբ կանայք դեռ նոր միայն քվեարկելու իրավունք էին ստացել, Բոդիլն Արեւմտյան Հայաստանում բացեց որբանոցներ, դպրոցներ ու անվճար հիվանդանոցներ, հավաքեց անձնակազմ միմիայն տեղացիներից եւ սովորեցրեց նրանց։
Նա տիրապետում էր հայերեն, թուրքերեն, արաբերեն, գերմաներեն եւ անգլերեն լեզուներին։
Ավելի քան երեսուն տարի Բոդիլն աշխատեց Մերձավոր Արեւելքում։ Նա Արեւմտյան Հայաստանում էր հայերի կոտորածների ժամանակ։ Սակայն 1917 թվականին Բոդիլը ստիպված եղավ փախչել Արեւելյան Անատոլիայից՝ փրկվելով oսմանյան հետապնդումներից։ Նա մեկնեց Նորվեգիա, որպեսզի ընդամենը մեկ տարի անց վերադառնա նորահռչակ Հայաստանի Հանրապետություն։ Չորս տարի անց նա նորից ստիպված էր փախչել, այս անգամ`խորհրդային իշխանություններից։
Բոդիլն իր միսիոներական առաքելությունը շարունակեց Սիրիայում։ Մինչ մահը նա ապրում էր իր տղայի ընտանիքի հետ եւ հատկապես մոտ էր թոռան` Ջուսի Ֆլեմինգ Բյորնի հետ։
Բոդիլ Բյորնը մահացավ 1960 թվականին՝ 90 տարեկանում։ Նրա մահից հետո արդեն Ջուսիի մոտ առաջացավ իր տատի մասին պատմող ֆիլմի եւ զուգահեռաբար գրքի ստեղծման միտքը։ Բոդիլի գործունեության նշանակալիությունը կայանում էր նաեւ նրանում, որ նա թողել էր օրագրեր եւ բազմաթիվ լուսանկարներ, որոնք մանրամասնորեն պատմում են ոչ միայն կոտորվածների ու նրանց դժբախտ հարազատների, քաղցած ու հյուծված որբերի, այլեւ այդ ժամանակ ապրող մարդկանց կենցաղի ու մշակույթի մասին։
Ջուսին թողնում է էներգետիկայի ասպարեզում խորհրդատուի իր աշխատանքը, գտնում է ռեժիսորի, ով համաձայնում է նկարահանել ֆիլմը, պրոդյուսերի, ով համաձայնում է վճարել ծախսերը, եւ 2004 թվականին սկսում են նկարահանումները։
Ֆիլմում, որը դեռ գտնվում է մոնտաժման փուլում, Ջուսիի միջոցով հանդիպում են անցյալն ու ներկան։ Նա ուղեւորվում է իր տատի հետքերով՝ Սիրիա (Հալեպ եւ Դեր-Զորի անապատ), Թուրքիայի բազմաթիվ շրջաններ եւ Արեւելյան Հայաստան։ Փորձում է գտնել Բոդիլի հիմնած մանկատներում մեծացած երեխաներին, մարդկանց, ում Բոդիլը հիշատակում է իր օրագրերում։
Ֆիլմը մի քանի նպատակ է հետապնդում։ Երբ Բոդիլը փախչում է Արեւմտյան Հայաստանից, իր հետ Նորվեգիա է տանում մի հայ երեխայի, ում, ըստ իրեն, որդեգրել է Մուշում։ Նա պատմում է միայն, որ երեխան, ում ինքն անվանել է Ֆրիտյոֆ, ուներ քույրեր եւ եղբայրներ, եւ նրա հոր անունն էր Պետրոս Սաֆարյան։ Բոդիլը հրաժարվում է առավել մանրամասն տեղեկություններ տալուց, եւ սկսում են լուրեր պտտվել, որ Բոդիլին արտաքնապես շատ նման սպիտակամաշկ, կապուտաչյա տղան իր կենսաբանական, այլ ոչ որդեգրած որդին է։ Ֆրիտյոֆի որդի Ջուսին փորձում է գտնել իր իսկական արմատները. արդյոք դրանք հայկակա՞ն են, թե՞ նորվեգական։
«Մյուս նպատակս է պատմել ոչ միայն դժբախտ դեպքերի մասին, որոնք սովորաբար զետեղվում են ցեղասպանությանն առնչվող ֆիլմերում,- ասում է Ջուսին։- Ես ուզում եմ նաեւ ներկայացնել բազում լուսավոր ու երջանիկ ավարտ ունեցող պատմություններ, որոնց մասին գրել է Բոդիլը»։
Նման պատմություններից մեկի հետ է կապված նկարահանման ընթացքում նրանց ուղեկցող զարմանալի «զուգադիպություններից» մեկը։ Հալեպի հայկական համայնքում Ջուսին պատմում է մի պատմություն Բոդիլի օրագրից։ Այն մի ընտանիքի մասին է, որը կոտորածների ժամանակ մի քանի օր շարունակ թուրքերից թաքնվել է ջրհորում` առանց ուտելիքի եւ ջրի։ Հետո նրանց թուրք սպայի օգնությամբ հաջողվել է փրկվել եւ փախչել Սիրիա։ Ընտանիքը բաղկացած է եղել չորս աղջիկներից, հորից եւ մորից, ով հղի էր հինգերորդ երեխայով։ Պատմությունն ավարտելուց հետո ներկաներից մեկը դուրս է գալիս եւ վերադառնում է մի մարդու հետ, ով Ջուսիին հայտնում է, որ դա իր ընտանիքի պատմությունն է, եւ ինքն էլ այդ ժամանակ դեռ չծնված երեխան է։
Ի դեպ, հենց Հալեպում է որոշվում պատրաստել Բոդիլին նվիրված հուշաքար։ Այժմ այն դրված է նրա հայրենի Կրագերոյում՝ քաղաքապետարանի առջեւ։
«Քաղաքապետարանում գիտեին Բոդիլի ընտանիքի մասին,- պատմում է Ջուսին,- բայց նրանք չգիտեին, որ իրենց հայրենի քաղաքում իրական հերոսուհի է ծնվել։ Նորվեգիայում Բոդիլի մասին շատ քիչ գիտեն։ Նա թաղված է Օսլոյում, մի շատ համեստ գերեզմանում։ Հուշաքարը դնելուց մեկ տարի անց քաղաքապետարանը ճանաչեց հայոց ցեղասպանությունը որպես պատմական փաստ։ Եվ դա կարող է առաջին քայլը լինել Նորվեգիայի համար` այն ընդունելու»։
Նկարահանման ընթացքում տեղի ունեցած մեկ այլ «պատահականություն» եղավ Գյումրիում։ 1921 թվականին Բոդիլը Գյումրիում՝ այն ժամանակվա Ալեքսանդրապոլում, հիմնել էր մանկատուն, որը փակվել էր չորս տարի անց խորհրդային իշխանությունների կողմից։ Ջուսին նկարներով եւ օրագրի նկարագիրներով մոտավորապես գիտեր այդ մանկատան տեղը։
«Մի տեղ պարզապես զգացի, որ մոտ ենք ու խնդրեցի վարորդին կանգնեցնել մեքենան։ Մենք դուրս եկանք եւ տեսանք Լյուդվիգին»:
Իննսունամյա Լյուդվիգը լավ գիտեր մանկատան պատմությունը։ Ինքը մեծացել էր ամերիկյան մանկատանը եւ հիշում էր, որ Բոդիլի մանկատանը երեխաները (շուրջ երեսուն հոգի) քնում էին երկուսը մեկ մահճակալում, բայց չունեին սննդի եւ հագուստի պակաս։
Իսկ Արեւմտյան Հայաստանում՝ Վանում, իրենց թանկարժեք տեսախցիկը փչացավ։
«Մենք այն վարձով վերցրել էինք Օսլոյում։ Չգիտեինք՝ ինչ անել։ Եթե դա Ստամբուլում լիներ, խնդիր չէր լինի այլ տեսախցիկ գտնել։ Բայց այս հեռավոր վայրում ոչինչ անել չէինք կարող»։
Նրանց ուղեկցող քուրդը հասնում է օգնության։ Նա գտնում է մի փոքրիկ նկարահանող ընկերություն, որը զբաղվում է հարսանիքների նկարահանմամբ։ Ընկերության տերը երկու ամիս առաջ «պատահմամբ» գնել էր նույն տեսախցիկից, որով նկարահանում էր ռեժիսորը։ Այն շատ թանկ ու բարդ էր հարսանիքների համար, եւ ընկերության տերը հաճույքով վարձով տրամադրում է տեսախցիկն արտասահմանցիներին։
«Զավեշտալին այն է, որ մարդիկ Արեւմտյան Հայաստանում ինձ հարցնում էին՝ Դուք ոսկի՞ եք փնտրում։ Ինչպես հարյուր տարի առաջ։ Ու նրանք ուզում էին գործընկերս դառնալ։ Ասում էի` այո, ոսկի եմ փնտրում, բայց դա այլ ոսկի է»։
«Նրանք ինձ մայր են կոչում» ֆիլմը ցուցադրվելու է գալիք «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակներում։ Զուգահեռաբար կազմակերպվելու է Բոդիլի լուսանկարների ցուցահանդեսը։
Ջուսի Ֆլեմինգը Բոդիլ Բյորնի պատմությունը ներկայացրեց նաեւ Երեւանում՝ Հայոց Եղեռնին նվիրված հուշահամալիրի ստեղծման 40-ամյակին նվիրված գիտաժողովում։

Bodil Biorn - An Unsung Heroine
"When we finished shooting the film," said Jussi Flemming Biorn, "The director, who had been an atheist all his life, said, 'I now have no choice but to believe in God.'  I thought that it could not have been any other way - throughout the shoot there had been all sorts of lucky 'coincidences', even miracles, as if someone up above truly wanted this movie to be completed.  Throughout production, it seemed as if we always ended up in the right place at the right time."
Norwegian Jussi Flemming was in Armenia to select Armenian music for his movie entitled They Call Me Mother, about his grandmother Bodil Biorn.
"There are people," said Jussi, "Who have been real heroes, and whose mission has required more effort and courage than the first people to the North or South Poles.  One of them was Bodil Biorn, a person who embodied the ideals with which Norway has moved forward today."
In 1902, a Danish woman, Emsy Collet, founded a union called the Women's Missionary Workers, located in Copenhagen.  Within this movement, schools were opened which preached the Bible, funds were raised for charitable purposes and - one of the main objectives of the union - missionaries were sent to Anatolia to work with the Christians there.  Of all the organizations operating in that region at the time, this stood out as the smallest and the only one consisting solely of women.
Bodil Biorn was the only Norwegian of the twenty-two women sent to Western Armenia by the organization.  She was born in 1871 in the Norwegian city of Kragero, into a family of wealthy ship owners.  The building that is currently the Kragero City Hall used to be her family home.  Bodil was one of the few girls who went to school at that time.  Girls were simply refused an education then, but her paternal uncle was the principal of a school in Oslo and he admitted her there.
In 1909, after Bodil graduated from school, she was sent to Berlin to study music for two years.  She was then supposed to marry and start a family, like all girls of her time.  But Bodil chose a different destiny.  Bodil trained as a gynecological nurse, joined the Women's Missionary Workers, and left for Western Armenia.  The living and working conditions there were very different from those in her native city of Kragero.  The Christians were living in conditions of constant oppression and persecution.  In those days, when women had only just received the right to vote, Bodil opened orphanages, schools and free hospitals in Western Armenia, gathering a staff consisting only of locals, whom she trained.  She spoke Armenian, Turkish, Arabic, German and English.  Bodil worked in the Near East for more than thirty years.
She was in Western Armenia when the Armenians were massacred.  But in 1917, Bodil was forced to flee from Eastern Anatolia to escape the Ottomans.  She left for Norway, only to return just a year later to the newly independent Republic of Armenia.  Four years later, she was forced to flee once more, this time to escape the Soviet authorities.
Bodil continued her missionary service in Syria.  She lived with her son until her death and was especially close to her grandson, Jussi Flemming Biorn.
Bodil Biorn died in 1960, at the age of 90.  After her death, Jussi had come up with the idea of both a book and a movie based on his grandmother's life.  The significance of Bodil's work also lay in the fact that she had left journals and numerous photographs, which spoke in great detail not only of the massacres and the related tragedies - starving and emaciated orphans - but also of the daily life and culture of the people who lived in those times.
Jussi left his job as an advisor in the energy sector, found a director who agreed to shoot the film and a producer who was willing to cover the costs, and began shooting in 2004.
In the film, currently in post-production, Jussi facilitates a meeting between the past and the present.  He is sent along the footsteps of his grandmother to Syria (Aleppo and the desert of Der-Zor), many regions of Turkey and Western Armenia.  He tries to find the people who grew up as children in the orphanages established by Bodil, as well as other people she had mentioned in her journals.
The film has a number of aims.  When Bodil fled from Western Armenia, she took with her to Norway an Armenian child, whom she said she had adopted in Mush.  She only mentioned that the child, whom she had named Fritjoff, had had brothers and sisters, and that his father's name had been Petros Safaryan.  Bodil had refused to give other details, and rumors started going around that the child, who had fair skin and blue eyes - resembling Bodil greatly - was in fact her biological son and not adopted.  Fritjoff's son Jussi has tried to find his real roots - were they Armenian, or Norwegian?
"The other aim is to focus not only on the tragic events, which is often the case in movies related to the Genocide," said Jussi, "I want to present the many cheerful stories with happy endings that Bodil had written about."
One of those stories was linked to an amazing coincidence which they had witnessed while shooting the movie.  Jussi was telling a story from Bodil's journals to the Armenian community in Aleppo.  It was about a family who had escaped from the Turks during the massacres by hiding in a well for a few days, without food or water.  They had then managed to escape with the help of a Turkish officer and had fled to Syria.  The family consisted of four girls, their father and mother, who was pregnant with a fifth child.  After he completed the story, one of those present left and came back with someone else, who then told Jussi that that had been the story of his family and that he had been the unborn child at that time.
A memorial stone to Bodil was made in Aleppo.  It now stands in her native Kragero, opposite City Hall.  "They knew of Bodil's family in City Hall," said Jussi, "But they didn't know that their native city had borne a true heroine.  People know very little about Bodil in Norway.  She is buried in a very modest grave in Oslo.  A year after the installation of the memorial stone, City Hall recognized the Armenian Genocide as a historical fact.  This could be the first step for official recognition by Norway."
Another coincidence occurred when the crew were shooting in Gyumri.  In 1921, Bodil had set up an orphanage in Gyumri, then Alexandropol, which had then been closed down four years later by the Soviet authorities.  Jussi had used the photographs and journal descriptions to determine an approximate location of the orphanage.
"At one point, I just felt that we were very close and I asked the driver to stop the car.  We stepped out and saw Ludwig."
Ninety-year old Ludwig knew the story of the orphanage well.  He had grown up in an American orphanage and remembered that the children of Bodil's orphanage (around thirty people) had slept two to a bed, but had had no lack of food or clothing.
In Western Armenia, their expensive camera broke down when they were shooting in Van.  "We had rented it in Oslo and didn't know what to do.  If it had been in Istanbul, it wouldn't have been a problem to find a similar camera.  But there was nothing we could do in this distant place."
The Kurd accompanying them came to the rescue.  He found a small recording company that worked to provide video coverage of weddings.  The company owner had a month ago coincidentally bought the same make of camera that the director had been using.  It was very expensive and too complicated to use for weddings, so the man was delighted to rent it out to the foreigners.
"What was funny was that people would ask me in Western Armenia, 'Are you looking for gold?' as they would ask prospectors a hundred years ago.  They wanted to become partners in the deal.  I used to say, 'Yes, I'm looking for gold, but this is a different kind of gold.'"
They Call Me Mother will be shown as part of the upcoming Golden Apricot film festival.  An exhibition of Bodil's photographs will also be organized simultaneously.
Jussi Fleming also presented Bodil Biorn's story in Yerevan, at a conference dedicated to the 40th anniversary of the establishment of Genocide Memorial.
You should visit the following link (https://chge.uni.edu/bodil-katharine-biorn) that will take you to the University of Northern Iowa’s Center for Holocaust & Genocide Education for more information about Bodil Biorn and the Kvindelige Missions Arbejdere, or Women Missionary Workers (WMW) that sent Protestant missionaries to the Ottoman Empire. "In 2004, Biørn’s grandson, Jussi Flemming Biørn, hired a producer and director and began making a film about his grandmother. The film, “They Called Me Mother,” tells the story of grandmother’s work in the Ottoman Empire and elsewhere and of his effort to ascertain his father’s origins—a quest that reached no definitive conclusions."
Vartouhi
Impossible to describe my feelings when I discovered the story of the woman who fed my father in Aleppo when he was aged 4 in 1926. He often talked me of this Norwegian woman who adopted a little child that had lost all the family and she named Fritjof. He told me how they nicknamed her and described the nourishing porridge that she gave them at breakfast. Unfortunately my dad passed in 2021 and I discovered who was this wonderful woman. I would like to know if there is a possibility to access her journals on that period and if children had registered their name. I loved this story and would like to have a chance to acquaint Jussi and help each other build a part of the memory of our families.
Carina Albiin
Such a wonderful live story of what can be done by a person living for Jesus Christ and to the glory of God! Something to admire and have as a pattern for a real Christian life. Mat 25:37-40 Then shall the righteous answer him, saying, Lord, when saw we thee an hungred, and fed thee? or thirsty, and gave thee drink? When saw we thee a stranger, and took thee in? or naked, and clothed thee? Or when saw we thee sick, or in prison, and came unto thee? And the King shall answer and say unto them, Verily I say unto you, Inasmuch as ye have done it unto one of the least of these my brethren, ye have done it unto me.