Մեկնարկեց «Բոլորը գնում են Երևան» մշակութային ծրագիրը
Հունիսի 11-ից մեկնարկում է «Բոլորը գնում են Երևան» մշակութային ծրագիրը, որը կշարունակվի մինչև հունիսի 16-ը:
Էստոնացի գործարար Մելիս Կուբիթսն իր քաղաքացիական նախաձեռնությունն անվանել է «Ժողովրդական դիվանագիտության առաքելություն»: Նա նախքան երևանյան ծրագիրը քաղաքացիական նախաձեռնությունն իրակացրել է նաև Էստոնիայում և Ուկրաինայում: «Բոլորը գնում են Երևան» ծրագիրը «Տալլինը գնում է Օդեսա» (2011թ.) և «Օդեսան գնում է Տալլին» (2012թ.) ծրագրերի շարունակությունն է:
Մ. Կուբիթսի խոսքով՝ այս ծրագրի շնորհիվ իրենք նպատակ ունեն տեսնել Հայաստանը և ծանոթանալ երկրի բազմադարյա մշակույթին ու պատմությանը: Միաժամանակ նրանք ցանկանում են ներկայացնել իրենց մշակույթը և պատմությունը:
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստան են ժամանելու շուրջ 340 էստոնացի և 100 ուկրաինացի, նախատեսվում է մոտ 40 մշակութային միջոցառում:
Այսօր երեկոյան Սունդուկյանի անվան թատրոնում տեղի կունենա գրական շոու՝ «Նոր օդեսական հումոր», որին կմասնակցեն Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Ռոման Կարցևը, գրողներ Բորիս Բուրդան, Վալերի Խաիտը և Մարիաննա Գոնչարովան:
Այնուհետև Mezzo ակումբում ելույթ կունենան Օդեսայի ջազմենները՝ Jam session-ը:
«Բոլորը գնում են Երևան» ծրագրի շրջանակներում է Հայաստան ժամանելու նաև Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ժողովրդական արտիստ, երգիծաբան Միխայիլ Ժվանեցկին: Հունիսի 15-ին նա ներկայացնելու է իր նոր «120 րոպե Միխայիլ Ժվանեցկու հետ» ծրագիրը:
Իսկ հունիսի 16-ին տեղի է ունենալու Յուրի Շևչուկի (ДДТ) համերգը: Յուրի Շևչուկն առաջին անգամ է լինելու Հայաստանում:

Стартовала культурная программа "Все едут в Ереван"
Предприниматель из Эстонии Мелис Кубитс назвал свою гражданскую инициативу "Миссия народной дипломатии". До ереванской программы Кубитс реализовал гражданскую инициативу в Эстонии и Украине. Программа "Все едут в Ереван" – это продолжание программ "Таллин едет в Одессу" (2011) и "Одесса едет в Таллин" (2012).
По словам Мелиса Кубитса, посредством этой программы они хотят увидеть Армению, ознакомиться с ее многовековой культурой и историей и представить свою культуру и историю.
В рамках программы в Армению прибудут около 340 эстонцев и 100 украинцев. Предусмотрено проведение почти 40 культурных мероприятий.
Сегодня вечером в театре им.Сундукяна состоится литературное шоу "Новый одесский юмор", в котором примут участие народный артист России Роман Карцев, писатели Борис Бурда, Валерий Хахт и Марианна Гончарова.
Затем в клубе "Mezzo" состоится Jam session в исполнении джазменов из Одессы.
В рамках программы "Все едут в Ереван" в столицу Армении прибудет также народный артист России и Украины, сатирик Михаил Жванецкий. 15 июня он представит свою программу "120 минут с Михаилом Жванецким". А 16 июня состоится концерт Юрия Шевчука (ДДТ), который впервые будет выступать в Армении.